Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Paweł „Drak” Grzegorczyk w audycji Gramy Swoje

  Telefonicznym gościem kolejnego odcinka audycji Gramy Swoje był wokalista i lider grupy Hunter - Paweł „Drak” Grzegorczyk. Rozmawialiśmy o tym, jak w ostatnich miesiącach radził sobie zespół założony 35 lat temu w Szczytnie i jakie ma plany na zbliżającą się jesień oraz kolejny 2021 rok.

 • Rosochate w audycji Gramy Swoje

  Gościem audycji Gramy Swoje był wokalista olsztyńskiej grupy Rosochate - Filip Kozłowski. Zespół opublikował niedawno nową EP-kę zatytułowaną "Chodzę na piętach 2020". Rozmawialiśmy o jej zawartości oraz dwóch wrześniowych koncertach. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Wojtka Miśkiewicza!

 • Hypothesis w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje byli: Beniamin Muszałowski i Filip Ordon, tworzący duet elektroniczny Hypothesis związany z inicjatywą Dżem z Elektronów. Rozmawialiśmy o ich inspiracjach, olsztyńskiej scenie klubowej i najbliższym koncercie w pubie LAS.

 • Holyguns o relacjach i społeczeństwie

  Holyguns to grupa starych przyjaciół. Jak przekonują - tworzą muzykę dojrzałą, pełną energii i pozytywnych wibracji. Choć za sobą mają też trudne doświadczenia życiowe. Grali wspólne trasy koncertowe z Illusion i Lipali. Gościem audycji Uwierz w Muzykę był gitarzysta i wokalista grupy Krzysztof Gruszka.

 • Para w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje byli Aleksandra Jabłońska i Jakub Cybula z grupy Para. To laureaci głównych nagród tegorocznej edycji konkursu Fest Muza oraz Jarocińskich Rytmów Młodych (w 2019 roku). Pracują właśnie nad kolejnymi singlami i debiutancką płytą.

 • Poznajcie Helę

  Hela to bardzo wrażliwa i utalentowana artystka tworząca muzykę z pogranicza indie-folku i folk-popu. Po wielu latach spędzonych w szkole muzycznej sięgnęła po gitarę i zaczęła pisać własne piosenki. Mieszka w Londynie, gdzie studiuje songwriting. Natomiast w Warszawie pracuje nad swoim debiutanckim albumem.

 • Czesław Mozil: Jestem szczęśliwym grajkiem

  Wiosną 2021 roku ukaże się nowy album grupy Czesław Śpiewa. Czego możemy spodziewać się po nowym materiale polsko-duńskiego kolektywu? O czym będzie chciał nam opowiedzieć w swoich piosenkach Czesław Mozil? M.in. o to zapytaliśmy go przed wakacyjnym koncertem w Amfiteatrze w Iławie.

 • Swiernalis: Udało mi się uciec od taplania się w smutku i melancholii

  4 września ukaże się drugi album Swiernalisa zatytułowany "Psychiczny fitness". Jak przyznaje - mniej melancholijny niż jego fonograficzny debiut sprzed czterech lat. Na co spory wpływ miały zmiany w życiu osobistym autora i wokalisty. Opowiadał o tym w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Kamil Gorzka a.k.a. Binx w audycji Gramy Swoje

  Gościem audycji Gramy Swoje był ostatni z uczestników projektu KOS, do którego Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił artystów związanych z regionem. Kamil Gorzka a.k.a. Binx z kolektywu Lonely Tree Sound opowiadał o swoim spojrzeniu na budowanie jedności dwóch twórczych mocy: natury i kultury.

 • Sonbird: Poszukujemy i wymagamy od siebie więcej

  Ich debiutancka płyta "Głodny" została uznana za jeden z najciekawszych polskich rockowych albumów 2019 roku. Teraz muzycy zespołu Sonbird wzbogaceni o koncertowe doświadczenia pracują nad kolejnym krążkiem. Jaki będzie? O tym w Olsztynie opowiedzieli nam Dawid Mędrzak i Maciej Hubczak.

 • Kaśka Sochacka: Mam w sobie dużo melancholii

  Mówią o niej... Kortez w spódnicy. "Łączy nas szczerość w słowie i położenie nacisku na tekst w piosence" - przyznaje Kaśka Sochacka. Kilka miesięcy temu wydała swoją pierwszą EP-kę. W tej chwili pracuje nad debiutancką płytą. O czym opowiedziała nam nad jeziorem Ukiel podczas Olsztyn Green Plażówki.

 • Płytowy hołd dla Alibabek

  Pięć lat trwały prace nad wydawnictwem "Tribute to Alibabki". To projekt muzyczny zespołu The Bartenders i jego gości, przywołujący pionierską rolę Alibabek w popularyzacji jamajskiej muzyki w Polsce. Tuż po premierze materiału na antenie Radia UWM FM opowiadał o nim Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

 • Big Day w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w kolejny odcinku audycji Gramy Swoje byli Ania Zalewska-Ciurapińska i Marcin Ciurapiński z zespołu Big Day. W studiu Radia UWM FM spotkaliśmy się z nimi przed koncertem w Amfiteatrze im. Czesława Niemena. Ale rozmawialiśmy także m.in. o pracy nad nową płytą grupy.

 • Vito Bambino: Cały świat jest teraz w poczekalni

  Pod koniec września ukaże się pierwszy solowy album Mateusza Dopieralskiego - wokalisty grupy Bitamina. Na krążku "Poczekalnia" jako Vito Bambino opisuje ostatni, bardzo ważny dla siebie rok życia. A czy zaskoczy nas czymś muzycznie? M.in. o to po koncercie w Olsztynie zapytał go Wojtek Miśkiewicz.

 • Para wygrała Fest Muzę 2020

  Znamy laureatów tegorocznej edycji konkursu młodych kapel Fest Muza. Zwyciężyła warszawska grupa Para. Drugą nagrodę zdobył łódzki zespół Mojo Pin a trzecią - Blue Willmingtons ze Starogardu Gdańskiego. Sześciu finalistów zaprezentowało się 9 sierpnia w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie.

 • Romantycy Lekkich Obyczajów w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w kolejnym odcinku audycji Gramy Swoje byli Adam Miller i Damian Lange z zespołu Romantycy Lekkich Obyczajów. Wspominaliśmy Najpiękniejszą Domówkę Świata, czyli tegoroczną edycję Pol'and'Rock Festivalu online. Panowie opowiedzieli także o pracach nad czwartą płytą swojej grupy.

 • Bela Komoszyńska: Miłość jest tęsknotą

  Wydana przed rokiem czwarta płyta zespołu Sorry Boys jest dojrzałą i bardzo osobistą wypowiedzią wokalistki i autorki Beli Komoszyńskiej, która piosenki pisała w szczególnym dla siebie momencie - oczekiwania na narodziny córki. Jak rozumie tytułową "Miłość" i czy przekonała się już całkowicie do śpiewania...

 • Julia Marcell śpiewa o czasie, percepcji i samotności

  Na początku tego roku Julia Marcell wydała swoją najnowszą płytę "Skull Echo". Pracuje też nad własnym filmem o tym samym tytule. Dlaczego postanowiła w piosenkach i obrazie poszukać odpowiedzi na pytania dotyczące sposobu postrzegania przez nas świata i rozumienia innych? Co wpływa na jej artystyczne...

 • 35 lat olsztyńskiego Czerwonego Tulipana

  Po dwóch jubileuszowych koncertach w olsztyńskim amfiteatrze zespół Czerwony Tulipan ruszył w Polskę. Z programem "Piękno" przygotowanym na swoje 35-lecie grupa chciałaby odwiedzić w tym roku jak najwięcej miejsc. A jej historię w studiu Radia UWM FM wspominali: Ewa Cichocka, Krystyna Świątecka i Stefan...

 • Cezary Makiewicz w audycji Gramy Swoje

  O tym, że wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa najlepiej wie... Cezary Makiewicz. Zakończoną niedawno 39. edycję Pikniku Country artysta wspominał na antenie Radia UWM FM. W audycji Gramy Swoje opowiedział nam także o swoich najbliższych planach wydawniczych - solowych i z grupą Babsztyl.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: