Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Kapral Zajączek i jego wesołe piosenki

  "Gramy wesołe, melodyjne piosenki inspirowane seksem, przemocą i pieniędzmi. Lubimy zaszaleć" - piszą o sobie muzycy grupy Kapral Zajączek. Zespół powstał w 2015 roku w warszawskich pawilonach. Obecnie nagrywa debiutancką płytę w beatlesowskim klimacie. Wystąpił w finale Kortofestu 2018 i odwiedził nasze...

 • The King's Road - z Kortowa na Woodstock Ukraine

  Trójmiejska grupa The King's Road była o włos od głównej nagrody KortoFestu 2018. Wygrała jednak prawo występu na dużej scenie tegorocznej edycji festiwalu Woodstock Ukraine. Muzycy zespołu w studiu Radia UWM FM opowiadali o swojej twórczości i... debiutanckiej płycie, która ukaże się niebawem.

 • Natalia Grosiak i Marika - Kortowiada 2018

  Ich występy były jednymi z najbardziej refleksyjnych chwil tegorocznej 59. Kortowiady. Pojawiły się na scenie juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w koncercie Pawbeatsa. W studiu Radia UWM FM opowiedziały o współpracy z kompozytorem i producentem, ale też solowych planach muzycznych.

 • Gwiazdy 59. Kortowiady na 95,9 fm

  18 i 19 maja na górce kortowskiej odbyły się największe koncerty tegorocznych juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z gośćmi 59. Kortowiady rozmawialiśmy o wrażeniach z największej studenckiej imprezy w kraju i muzycznych planach. Spotkali się z nimi: Joanna Nawotka, Marta Wróblewska, Wojtek...

 • Oho!koko zwycięzcą Kortofestu 2018

  Główna nagroda Kortofestu kolejny raz pojechała do Szczecina. Po zeszłorocznej wygranej zespołu Chorzy, po zwycięstwo sięgnął duet Oho!koko. Alicję Kruk i Marka Szula zobaczymy zatem na dużej scenie 60. Kortowiady. Zgarnęli też m.in. 5000 zł, sesję nagraniową w studiu Radia UWM FM oraz instrumenty muzyczne.

 • Czarny Pies nie lubi stagnacji

  16 maja w olsztyńskiej galerii Sowa odbył się koncert niesamowitej formacji Czarny Pies. W jej skład wchodzą wybitni muzycy, kompozytorzy i indywidualiści, którzy poświęcili całe swoje życie muzyce. Z Leszkiem Winderem i Janem Gałachem rozmawiała Marta Wróblewska.

 • Z wolnością jest u nas coraz gorzej

  Piotr Bukartyk opowiedział nam m.in. o książce "Bukartyk. Fatalny przykład dla młodzieży", płycie "Ja, wolny człowiek" i piosenkach, które nie podobają się władzy. "Z wolnością jest u nas coraz gorzej..." - przestrzega. Śpiewający autor 11 maja wystąpił w olsztyńskiej Galerii Sowa.

 • Brylanty & Bażanty w Radiu UWM FM i na Kortowiadzie

  Przed koncertem na alternatywnej scenie Kortowiady 2018 w studiu muzycznym Radia UWM FM gościliśmy zespół Brylanty & Bażanty. Młoda olsztyńska grupa zagrała u nas live sesję. A o początkach wspólnego muzykowania opowiedzieli: Czarek Kuczyński i Darek Wiśniewski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Majówka z Pauliną Przybysz

  5 maja w olsztyńskie Galerii Sowa piosenki ze swojej najnowszej - nagrodzonej Fryderykiem w kategorii muzyka elektroniczna - płyty "Chodź Tu" zaśpiewała Paulina Przybysz. Michał Napiórkowski rozmawiał z wokalistką o tym wydawnictwie, ale także pobocznych projektach, w których się udziela.

 • Cerber promuje Śmiarę

  Olsztyński zespół Cerber promując swój drugi album "Śmiara" rusza w Polskę, aby "zatruć serca swoją wściekłą sztuką". Hasłem trasy jest "Dyskomfort", ponieważ - jak przynają muzycy - to termin, który określa ich stan ducha: nienasycenie i poszukiwanie wolności. O nowym krążku i swoich...

 • 20 EP-ek Parampampam Trio

  Grają muzykę improwizowaną. Nie dla każdego, bardzo offową. Są to zazwyczaj długie, instrumentalne, psychodeliczne, transowe formy. Kawałki gęste, intensywne, motoryczne, czasem ambientowe. Olsztyńsko-kętrzyńskie Parampampam Trio odwiedziło studio Radia UWM FM. Z muzykami spotkał się Michał Napiórkowski.

 • Limboski nagrał płytę o miłości, śmierci i samotności

  "Poliamoria" to tytuł nowego albumu Michała Augustyniaka, czyli Limboskiego. O piosenkach, które znalazły się na nim autor i wokalista opowiadał w "Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków" tuż po premierze - 23 kwietnia. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Piotra Szauera.

 • Neoromantyzm pierwszy raz wybrzmiał na 95,9 fm

  Tydzień przed oficjalną premierą na antenie Radia UWM FM Damian Lange i Adam Miller zaprezentowali w całości materiał z nowej płyty Romantyków Lekkich Obyczajów - "Neoromantyzm". A wszystko z okazji III Nocy Radiowców w Kortowie, w jednej z audycji, która wróciła na 95,9 fm - Godzinie z Romantykiem.

 • Zawsze jest dobry czas dla songwriterów

  "Wierzę w to, że zawsze jest dobry czas dla songwriter'ów, bo zawsze ceni się po prostu dobrze napisane piosenki" - mówiła przed swoim pierwszym olsztyńskim koncertem w studiu Radia UWM FM Agata Karczewska. Szerszej publiczności dała się poznać kilka miesięcy temu biorąc udział w programie Idol....

 • Leski opowiedział nam o drugiej płycie

  Koncertami w Elblągu i Olsztynie Leski zainaugurował wiosenną trasę podczas której słuchacze mogą poznać już kilka nowych piosenek z płyty "Miłość. Strona B". Drugi album wokalisty, gitarzysty i autora ukaże się w czerwcu. Zapowiada go singiel "Skąd ten wir".

 • Semi Electric - nowa płyta Krzysztofa Napiórkowskiego

  "To jest taki nieoczywisty zbiór. I kluczem do niego jest to hasło - Semi Electric, które sobie uknułem na samym początku" - mówił na naszej antenie o swoim nowym albumie "Semi Electric" Krzysztof Napiórkowski. Z artystą w Strefie Niepotrzebnych Słów i Dźwięków rozmawiał Piotr Szauer.

 • Leski rusza w wiosenną trasę i zapowiada drugi album

  „Miłość. Strona B” - taki tytuł będzie nosił drugi album Leskiego. Debiutował trzy lata temu krążkiem "Splot". Autor i wokalista w Elblągu i Olsztynie rozpoczyna serię wiosennych koncertów podczas których zaprezentuje nowe piosenki. Na antenie Radia UWM FM zapraszał na występ w olsztyńskim CEiIK-u.

 • Debiutantka w pasky

  Mery Spolsky przebojem wdarła się na polską scenę muzyczną. Jej debiutancki album "Miło Było Pana Poznać" zdobył dwie nominacje do tegorocznych Fryderyków. 7 kwietnia Marysia Żak kolejny raz wystąpiła w Olsztynie na zaproszenie Miejskiego Ośrodka Kultury. Z autorką i wokalistką spotkał się Wojtek Miśkiewicz.

 • Sławek Wierzcholski w Olsztynie świętował 60-te urodziny

  4 kwietnia w olsztyńskiej Galerii Sowa Sławek Wierzcholski i jego Nocna Zmiana Bluesa zagrali koncert i... wspólnie z publicznością zjedli urodzinowy tort. Klub wypełnił się do ostatniego miejsca a muzycy oddali fanom wszystko co najlepsze w ich twórczości.

 • Co słychać u Łydki Grubasa?

  Walczą o występ na PolAndRock Festivalu, promują wydaną rok temu płytę "O-dur C-ból", ale myślą też już o nowych piosenkach i kolejnym wydawnictwie. Przed wiosennym olsztyńskim koncertem z Bartoszem "Hipisem" Krusznickim spotkał się Kuba Jankowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: