Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Natalia Przybysz w kobiecej trasie

  Swoją ostatnią wizytę w Olsztynie wspomina świetnie. Po koncercie na Green Festivalu zabrała z sobą... psa z olsztyńskiego schroniska. U progu wspólnej trasy z grupą Mikromusic i młodą wokalistką Odet, opowiedziała nam m.in. o zmianach w swoim zespole, współpracy z Krzysztofem Zalewskim oraz... początku prac nad...

 • Shannon zapowiada nową płytę i gra na św. Patryka

  Nowa płyta zespołu Shannon jest już gotowa. Zespół przygotowuje się także do obchodów swojego 25-lecia i tradycyjnie w marcu zaprasza na koncerty z św. Patrykiem patronem Irlandii w tle. Rozpoczął także współpracę - w studiu i na scenie - z Grzegorzem Turnauem. Naszymi gośćmi byli: Marcin Rumiński i Oisin Dillon.

 • Niech będą Pochwalone!

  Bas, perkusja i wokal. Trzy silne kobiety. Dotychczas wykorzystywały teksty funkcjonujące w tradycji ludowej i poezję tworzących​ współcześ​nie poet​ek polskich​, a teraz sięgają również po wiersze zagraniczne. Śpiewają o tym, co kobiet dotyczy i co je dotyka. Pochwalone zagrały w Olsztynie.

 • Bitamina pierwszy raz w Olsztynie

  Choć znają się i grają razem już kilkanaście lat, dopiero wydany w 2017 roku album "Kawalerka" sprawił, że udało im się dotrzeć do większej publiczności. Dziś ich koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem. 4 marca pierwszy raz wystąpili w Olsztynie. Wokalista Bitaminy Vito był naszym gościem w studiu...

 • Poznajcie Rosochate

  Mówią o sobie: "zadziorno-rockendrollowy zespół z Olsztyna". Niedawno opublikowali debiutanckiego singla "Wires". Grupę Rosochate stworzyli byli muzycy The Lollipops: Romek Baltuska i Adam Szostek, których wspierają: Filip Kozlovsky oraz Krystian Woźnialis. Pierwszego wywiadu udzielili właśnie w...

 • Artur Gotz śpiewa przeboje Kabaretu Starszych Panów

  Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski swój legendarny kabaret piosenki założyli dokładnie 60 lat temu! "Kabaret Starszych Panów - przeboje wszech czasów śpiewa Artur Gotz" to jedna z wielu płyt, które odkrywają na nowo dobrze znaną nam twórczość. Jej autor był gościem "Strefy Niepotrzebnych Słów i...

 • Marek Dyjak wraca do przyjaciół

  24 lutego w klubie Nowy Andergrant wystąpił Marek Dyjak. "Refrenista" - jak skromnie mówi o sobie - odwiedził też naszą redakcję i opowiedział o ostatniej płycie "Pierwszy śnieg", przyjaźni z Jerzym Małkiem oraz planach - tych muzycznych i... aktorskich. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

 • Druga płyta Henry David's GUN

  21 lutego pod patronatem Radia UWM FM ukazał się drugi album grupy Henry David's GUN. Na krążku "Tales from the Whale’s Belly" znajdziemy dziesięć mrocznych i tajemniczych folkowych ballad, brzmieniowo i tematycznie różnorodnych. O płycie w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał Wawrzyniec Dąbrowski.

 • Michał Bajor od 45 lat na scenie

  17 lutego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpił Michał Bajor. Aktor i wokalista od 45 lat obecny na scenie opowiedział nam o ważnych dla siebie autorach piosenek, ostatnich płytach "Od Kofty... do Korcza". Spotkał się z nim Wojtek Miśkiewicz.

 • Oscar Jensen pracuje nad solowym debiutem

  Oscar Jensen - były wokalista zespołów Backward Runners i The Second Chance - z muzykami zespołu Hunter pracuje nad swoją debiutancką płytą. W studiu Radia UWM FM wspólnie z Piotrem "Pitem" Kędzierzawskim opowiadał o swoich planach i... studiach na Wydziale Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa...

 • Paweł Szymański na żywo U Progu Bluesa

  Gościem Karola Kotańskiego w audycji U Progu Bluesa był Paweł Szymański - śpiewający autor i gitarzysta, tworzący i wykonujący "proste piosenki o skomplikowanym życiu". Jeden z pionierów stylu fingerpicking w Polsce. W studiu Radia UWM FM zagrał kilka nowych utworów. Posłuchajcie!

 • Pablopavo opowiadał o Mikrotykach

  2 lutego w olsztyńskiej Galerii Dobro gościł Paweł Sołtys, czyli Pablopavo. Nie śpiewał a opowiadał o „Mikrotykach”, czyli zbiorze opowiadań, za które otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” 2017. Nam jednak zdradził także swoje bogate plany muzyczne na najbliższe... dwa lata. Posłuchajcie!

 • Za nami kolejny Festiwal im. Szymona Czecha

  13 stycznia w klubie Nowy Andergrant odbyła się kolejna edycja Festivalu im. Szymona Czecha. Podczas koncertów wspominano związanego z Olsztynem wybitnego producenta dźwięku i muzyka. Na scenę po 22 latach w odświeżonym składzie wróciła grupa Atrocious Filth.

 • Koncertowe pożegnanie roku pod gwiazdami z Wojtkiem Mazolewskim

  30 grudnia na dziedzińcu olsztyńskiego zamku na zakończenie roku wystąpił Wojtek Mazolewski Quintet. Mimo przeszywającego chłodu - tłumy olsztynian skorzystały z zaproszenia Miejskiego Ośrodka Kultury i grupy, która rozgrzała ich swoją muzyką.

 • Sztywny Pal Azji w starym składzie z nową płytą

  Kultowy zespół wrócił w pierwotnym składzie! W listopadzie 2017 roku ukazała się ich nowa płyta "Szara", a 1 grudnia grupa wystąpiła w olsztyńskim klubie Nowy Andergrant. Z muzykami spotkał się Karol Kotański.

 • Peja o dawnej i współczesnej scenie rapowej

  8 grudnia w olsztyńskim klubie Nowy Andergrant wystąpił jeden z najbardziej znanych i doświadczonych polskich raperów - Peja. Ryszard Andrzejewski opowiedział nam o swoim postrzeganiu współczesnej sceny hip-hopowej i tej sprzed lat. Podzielił się także z wrażeniami z występu podczas Kortowiady.

 • Olsztyńska PostNatura z pierwszą płytą

  8 grudnia w olsztyńskim Mchu grupa PostNatura zagrała koncert promujący swój długogrający imienny krążek. Wojtek Miśkiewicz spotkał się z muzykami zespołu - z kilku powodów bliskiemu Radiu UWM FM. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i polecamy album!

 • Enej rozpoczął kolędowanie

  Olsztyńska grupa Enej koncertem w kortowskim Centrum Konferencyjnym UWM rozpoczęła trasę z nowym repertuarem. Specjalnym, bo złożonym z polskich i ukraińskich kolęd. Przed premierowym występem Piotr Sołoducha i Mirek Ortyński odwiedzili studio Radia UWM FM.

 • Nick Schnebelen porwał olsztyńską Sowę

  26 listopada amerykański gitarzysta Nick Schnebelen zakończył w olsztyńskiej Galerii Sowa długą, listopadową trasę po Europie Środkowej. Opowiedział nam o swoich wrażeniach, inspiracjach i planach na przyszłość.

 • Traffic Junky o trasie Warmia Is Loud

  25 listopada w klubie Nowy Andergrant odbył się przedostatni koncert trasy Warmia is Loud. Ruszyły w nią trzy olsztyńskie zespoły: Cerber, Traffic Junky i Messa, odwiedzając dwanaście miast w całej Polsce.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: