Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Kortez: Jestem w tym samym miejscu

  Przez cztery lata zebrał wokół siebie tłumy fanów. Choć nie należy do grona twórców piosenek lekkich, łatwych i przyjemnych, większość jego koncertów wyprzedaje się na długo przed tym, gdy pojawia się na scenie. 13 lipca Kortez wystąpił w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie.

 • Riverside o przetrwaniu

  Amfiteatr im. Czesława Niemena w Olsztynie wypełnił się do ostatniego miejsca podczas wakacyjnego koncertu grupy Riverside. "Było 1300 osób - to nasz rekord w Olsztynie" - podkreślał Mariusz Duda, zachwycony także atmosferą spotkania z publicznością. Nam opowiedział m.in. o nowej płycie "Wasteland".

 • Akurat na Naturalnie Mazury Festiwalu

  "Jest tu fantastyczna, czujna publiczność. Reagowała fajnie. Nakręcaliśmy się wzajemnie" - mówili po koncercie na Naturalnie Mazury Festiwalu w Węgorzewie muzycy zespołu Akurat. Justyna Bryszewska zapytała ich także o plany na najbliższą przyszłość i... wakacyjne łapanie oddechu.

 • Myśl dobrze, mów dobrze, rób dobrze a będzie dobrze!

  Jeszcze w tym roku ma ukazać się nowy album grupy Łąki Łan. Zdradził nam to podczas Naturalnie Mazury Festiwalu w Węgorzewie Włodek "Paprodziad" Dębowski. Wokalista grupy opowiadał także o kolejnej edycji swojej ukochanej imprezy Kazimiernikejszyn. Ten startuje już 17 lipca.

 • Krzysztof Zalewski o nowej płycie, swoich piosenkach i Męskim Graniu

  Podczas Naturalnie Mazury Festivalu w Węgorzewie Justyna Bryszewska spotkała się z Krzysztofem Zalewskim. Wokalista zdradził nam kiedy planuje wejść do studia, by zarejestrować nowe piosenki. Rozmawialiśmy też o wakacyjnych koncertach, trasie i piosenkach Męskiego Grania oraz jego inspiracjach.

 • Transsexdisco w audycji Gramy Swoje

  Przed jedynym tego lata koncertem studio Radia UWM FM odwiedzili muzycy olsztyńskiej grupy Transsexdisco. W audycji Gramy Swoje Damian Lange i Krystian Zemanowicz opowiadali m.in. o zmianach personalnych w kapeli, pracy nad nowymi piosenkami i planach na drugą połowę roku.

 • Wojtek Gęsicki: Śpiewam to, co myślę i czuję

  Podczas tegorocznych Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" z Wojtkiem Gęsickim rozmawialiśmy o jego nowym dwupłytowym wydawnictwie, utworach Leonarda Cohena, Włodzimierza Wysockiego, Bułata Okudżawy, Marka Grechuty i Jacka Kaczmarskiego oraz scenie piosenki autorskiej.

 • Kamil Wasicki i jego Żywioły

  Na początku tego roku Kamil Wasicki wydał swój trzeci autorski album "Żywioły". O nim, ale też piosenkach Jacka Kaczmarskiego i Zbigniewa Łapińskiego, które zaśpiewał podczas 46. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" rozmawialiśmy na dziedzińcu w Olsztynie.

 • Kaczmarski Lirycznie - wydarzeniem 46. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych

  Teksty Jacka Kaczmarskiego z nową muzyką Zbigniewa Łapińskiego stanowiły podstawę programu "Kaczmarski Lirycznie", który wybrzmiał 27 czerwca na zamkowym dziedzińcu w Olsztynie. Premierowy koncert był zdecydowanie najważniejszym wydarzeniem 46. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję".

 • Zuza Wiśniewska wygrała 46. Spotkania Zamkowe

  Śpiewająca autorka Zuza Wiśniewska wygrała konkurs 46. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Z towarzyszeniem ukulele i zespołu festiwalowego zaśpiewała swoje dwie piosenki. Drugie miejsce zdobyła Angelika Balcerek a trzecie - Pamela Adamik.

 • Natalia Nykiel w audycji Gramy Swoje

  Pochodzi z Piecek pod Mrągowem. W ostatnich latach stała się jedną z najbardziej wyrazistych polskich wokalistek. Choć ma dopiero 24 lata wydała już dwie płyty i z powodzeniem koncertuje na największych krajowych scenach. Natalia Nykiel była gościem audycji Gramy Swoje!

 • Mocny debiut na polskiej scenie progresywnej

  "Nasza muzyka to suma dźwięków, hałasu, przedziałów czasu i nadmiaru niepokojów" - piszą. Spotkali się w 2016 roku na Podkarpaciu. Od tamtej pory grają pod szyldem SubLunar, a przed chwilą wydali swój debiutancki album. Opowiadali o nim w audycji Płyty Dobrze Rockujące w Radiu UWM FM.

 • Ceniony na świecie, zapomniany w Polsce?

  Władysław "Andzik" Sendecki to polski pianista, aranżer i kompozytor jazzowy, mieszkający na stałe w Niemczech. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim opowiedział, jak postrzega Polskę sprzed lat i jak ją widzi dzisiaj. Stanowczo zaprzeczył, by jazz się skończył, choć wskazał też jego słabe strony.

 • Traffic Junky w audycji Gramy Swoje

  W wakacyjne poniedziałkowe wieczory po 18 ponownie spotykamy się z zespołami z Warmii i Mazur. Gośćmi audycji Gramy Swoje byli Dariusz Krasowski i Paweł Rychta z grupy Traffic Junky. Wspominaliśmy ich debiutancką płytę "Desert Carnivale". Ale zapytaliśmy też o pracę nad drugim krążkiem i zbliżające się...

 • Kaczmarski Lirycznie na 46. Spotkania Zamkowe

  Zbigniew Łapiński przed swoją śmiercią stworzył nowy program do tekstów Jacka Kaczmarskiego. Podarował go Stefanowi Brzozowskiemu z grupy Czerwony Tulipan, z prośbą, by został wykonany premierowo w Olsztynie podczas Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję".

 • Kultura studencka kwitnie jak... Kwiat Jabłoni?

  Jednym z ostatnich akcentów II Studenckiego Wielosztuku Kulturalnego był koncert Ilane oraz grupy Kwiat Jabłoni. Z Kasią Sienkiewicz i Jackiem Sienkiewiczem, dla których był to już drugi w tym roku występ w Olsztynie, rozmawialiśmy o wakacyjnych planach muzycznych i kulturze studenckiej.

 • Julia Marcell - rekordzistka UWUEMKI zapowiada nowy album

  Tylko trzy piosenki w historii listy przebojów Radia UWM FM utrzymały się w niej przez 100 kolejnych notowań. Dwie z nich śpiewa Julia Marcell. Żegnając w UWUEMCE utwór "Tesko" zapytaliśmy o plany artystki związanej bardzo silnie z Olsztynem. W Berlinie pracuje obecnie nad nowym albumem.

 • Hubert Szczęsny po olsztyńskim koncercie

  Choć odnosił sukcesy na scenie bluesowej (m.in. reprezentował Polskę na International Blues Challenge w Memphis), dziś przyznaje, że bliżej mu do popu. Stąd obecność na ekranie telewizora w jednej z ostatnich edycji The Voice of Poland. "Najważniejsze, żeby grać i cieszyć się muzyką" - przyznaje Hubert...

 • Hiroshima w Radiu UWM FM

  Przed koncertem w olsztyńskim pubie Carpenter Inn gośćmi Radia UWM FM byli Roland Gloger i Bartosz Kurpiewski z zespołu Hiroshima. Rozmawialiśmy o planach kapeli oraz ich aktywności w dwóch innych olsztyńskich grupach: Rock&Roni i Messy Brain. Z muzykami spotkał się Wojtek Miśkiewicz.

 • Dramatematyka - solowy projekt Damiana Lange

  "Nawet w życiowym dramacie wszystko jest logiczne, matematycznie poukładane. Można z tego wybrnąć, tylko po prostu trzeba pomyśleć" - mówi o swoich nowych solowych piosenkach Damian Lange. Projekt "Dramatematyka" jest oddechem między występami i pracą z TSD i RLO.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: