Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Grubson czwarty raz na Kortowiadzie

  Jego występy na olsztyńskich juwenaliach są przyjmowane zawsze bardzo ciepło. Sam przyznaje, że na Kortowiadę przygotowuje specjalne niespodzianki. Przed swoim tegorocznym koncertem na górce kortowskiej Grubson opowiedział nam dlaczego lubi tu wracać. Zdradził też jakie ma plany na najbliższe miesiące.

 • Chcę grać do sześćdziesiątki

  Choć na scenie występuje z sukcesami od ponad 30 lat, w tym roku pierwszy raz pojawił się na Kortowiadzie. Podczas koncertów zespołu Wilki na scenie towarzyszą mu synowie. Z nimi też zamierza niebawem nagrać nową płytę. Przed występem na olsztyńskich juwenaliach Robert Gawliński był gościem Radia UWM FM.

 • Tymon Tymański o zespole MU, nowej energii, Paszkwilach i Ciechowskim

  28 kwietnia w olsztyńskim klubie Nowy Andergrant Tymon Tymański zaśpiewał piosenki Grzegorza Ciechowskiego oraz premierowe numery, które znajdą się na płycie "Paszkwile". Nagrywa ją z zespołem 3/4. Nam opowiedział także o krążku "Free Energy!" swojego nowego projektu MU.

 • Wczasy marzą o Kortowiadzie

  Maja Romaniewicz wybrała się w tym roku na otwierający sezon festiwalowy ENEA SPRING BREAK - Showcase Festival & Conference. Pod koniec kwietnia w Poznaniu spotkała się m.in. z duetem Wczasy, by porozmawiać o wydanej przed rokiem debiutanckiej płycie "Zawody" oraz planach na najbliższą przyszłość.

 • Łydka Grubasa przed juwenaliową trasą

  Są jednym z najbardziej rozchwytywanych olsztyńskich zespołów. W maju zagrają osiem juwenaliów koncertów, m.in. w Toruniu, Poznaniu, Szczecinie, Lublinie, Kielcach i Rzeszowie. Mają także szansę na "Złotego Bączka" i powrót na Pol'and'Rock Festival. Łydka Grubasa odwiedziła studio Radia UWM FM.

 • Krystyna Świątecka nagra solowy album

  Program "Nie przechodź obok mnie" powstał jesienią 2013 roku. Wówczas Krystyna Świątecka - wokalistka olsztyńskiej grupy Czerwony Tulipan - z zespołem, którym dowodzi Marcin Stanczewski stworzyła nowe aranżacje do piosenek szczególnie jej bliskich. Teraz zamierzają zarejestrować je na płycie.

 • Same dziewczyny

  Kinga Meler, Ola Błażewicz i Julia Szymla poznały się w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Ostatnio dołączyła do nich perkusistka Celina Kamińska. I w tym żeńskim składzie pracują nad autorskim repertuarem - "od funk rocka po psychodelę". Zespół The Same Baby odwiedził studio Radia UWM FM.

 • Cerber pracuje nad Tresurą

  Olsztyńska grupa Cerber pracuje nad swoim trzecim albumem. Poznaliśmy jej tytuł. To "Tresura". Poprzedni krążek - "Śmiara" - ukazał się w 2018 roku. Przed koncertem w Olsztynie zamykającym trasę "Dyskomfort" o tym, co słychać w zespole opowiedział nam Mateusz "Wiśnia"...

 • PARA - muzyczny stan skupienia

  Znają się jeszcze z liceum. Są PARĄ na scenie i poza nią. Ola Jabłońska i Kuba Cybula - absolwenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - po zakończeniu studiów założyli zespół, który zaczyna zdobywać publiczność i pracuje nad kolejnymi nagraniami.

 • Ilane zaśpiewa na IV Nocy Radiowców

  Studiuje filologię angielską na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Marzy jednak o karierze muzycznej. Sama pisze i śpiewa piosenki. Na koncie ma już debiutancką EPkę. A obecnie pracuje nad kolejnymi nagraniami. Ilane będzie gościem IV Nocy Radiowców w Kortowie.

 • Julia Pietrucha: Inspiruje mnie morze

  W ramach ostatniej części trasy koncertowej promującej wydany w 2018 roku album "Postcards from the Seaside" Julia Pietrucha wystąpiła ze swoim zespołem 7 kwietnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Z wokalistką i aktorką spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Łukasz Majewski - Na prawo od Jiczyna

  Choć na scenie piosenki literackiej debiutował kilkanaście lat temu, wydał trzy autorskie albumy i zdobył mnóstwo festiwalowych nagród... dopiero w tym roku wystąpił ze swoim recitalem w Olsztynie. Łukasz Majewski przyjechał na Warmię tuż przed premierą swojej kolejnej płyty "Na prawo od Jiczyna".

 • Oto Madame Gaffe!

  Kim jest Madame Gaffe, co robi w Olsztynie? Dobrze skrojona. Jej życiorys ma bogaty spis treści, niektóre rozdziały należałoby ocenzurować, inne wymagają erraty... A więcej dowiecie się przyjmując zaproszenie na jedno z dziewięciu planowanych od kwietnia do sierpnia niepowtarzalnych artystycznych wydarzeń.

 • Zainspirowane baśniowym światem, pesymistyczne, bo jednak prawdziwe Helsinki

  Daria Zawiałow zaprezentowała pod koniec marca olsztyńskiej publiczności swoją drugą płytę "Helsinki". Przed koncertem w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych z wokalistką spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy - o nowych piosenkach, życiowych zmianach i miłości do zwierzaków!

 • Jelonek zapowiada swój trzeci solowy album

  Jesienią tego roku ukaże się trzeci studyjny krążek Michała Jelonka. Skrzypek grupy Hunter opowiedział nam o pomyśle na kolejne wydawnictwo przy okazji koncertu zespołu promującego nowy album "Arachne". Spotkał się z nim Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Kwiat Jabłoni: Warto się czasem zatrzymać

  Po rozwiązaniu grupy Hollow Quartet Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz postanowili pracować jako duet. Kwiat Jabłoni zadebiutował dokładnie rok temu singlem "Dziś późno pójdę spać", który sprawił, że o projekcie zrobiło się głośno. Już z pierwszą płytą "niemożliwe" młodzi artyści zagrali w...

 • 6BM debiutuje krążkiem Neophobia

  6BM to zespół z Lublina. Swoją muzykę określa mianem electrocka, choć w składzie kapeli próżno szukać gitarzysty. W piosenkach kwartet stara się przekazać emocje, refleksje, ale też nadzieję. Właśnie ukazała się ich debiutancka płyta "Neophobia". Patronem medialnym wydawnictwa jest Radio UWM FM.

 • Nie chcę być chłopcem z plakatu

  "Chłopiec z plakatu" - to tytuł nowej, wydanej na początku marca płyty zespołu Stare Dobre Małżeństwo. Krzysztof Myszkowski wraca na niej do emocji i wspomnień z czasów, gdy rozpoczynał swoją artystyczną drogę. "Przez te piosenki przemawia głęboka troska o samego siebie" - mówi lider SDM-u.

 • Portugalsko-polska wrażliwość

  João de Sousa trafił do Polski przez... Londyn. Mieszka tu już kilkanaście lat - wcześniej we Wrocławiu, ostatnio w Warszawie. Jak udało mu się połączyć muzyczną wrażliwość naszego kraju i Portugalii? Przed koncertem w olsztyńskiej Galerii Sowa opowiedział nam o tym. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Jan Kondrak o Stachurze i swojej artystycznej drodze

  Jak sam przyznał - wrócił do Olsztyna po 20 latach. Choć jest jednym z czołowych przedstawicieli sceny literacko-muzycznej i liderem Lubelskiej Federacji Bardów, nie pamiętali o nim choćby organizatorzy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". 10 marca w Galerii Sowa zaśpiewał teksty Edwarda...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: