Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Julita Ziela Zielińska: Musiałam dać sobie czas, żeby się podnieść

  W 2016 roku wygrała Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Później z Patrykiem Kienastem tworzyła duet Ziela. Ten jednak nagle rozpadł się zanim zdążył wydać debiutancką płytę. Dziś Julita Zielińska jest bogatsza o różne doświadczenia i zapowiada album swojego nowego zespołu.

 • Dziwna Wiosna z nową płytą

  24 listopada ukazał się drugi album tria Dziwna Wiosna - "Duchy.Disco". Tydzień później grupa wystąpiła na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt w ramach trasy "Kilka osób przyszło 2 Tour". Przed koncertem muzycy odwiedzili studio Radia UWM FM. Posłuchajcie rozmowy Szymona Tołpy!

 • Spektakularny powrót Zarazy

  Legendarny zespół Zaraza wrócił po latach nieobecności. Zaproszenie od Miejskiego Ośrodka Kultury zbiegło się z trzydziestą rocznicą założenia grupy. Swój udział w reaktywacji ma również Radio UWM FM. Wiosną Zaraza wystąpiła w naszym studiu w wersji akustycznej uświetniając Noc Radiowców.

 • Kamil Wasicki i jego "proste piosenki"

  Grupa Wasicki Quintet wydała pod koniec października koncertowy album "Proste Piosenki". Materiał został zarejestrowany w listopadzie 2022 roku. I pierwotnie muzycy nie zakładali, że ukaże się na płycie. Z Kamilem Wasickim w audycji Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków rozmawiał Piotr Szauer.

 • How We Met zapowiadają debiutancki album

  Singiel "Why" zapowiadający debiutancki album olsztyńskiej grupy How We Met od kilku tygodni utrzymuje się na pierwszym miejscu listy przebojów Radia UWM FM. Płyta "GOODA$$ MEMORIES" ma ukazać się 16 lutego. O pracy nad tym wydawnictwem w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał lider kapeli Oscar Jensen.

 • Tomasz Budzyński: Jestem miłośnikiem "Legendy"

  Tomasz Budzyński zagrał 19 listopada z zespołem Armia na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt. Grupa od dwóch lat koncertuje świętując jubileusz 30-lecia jednej z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka - "Legendy". Ale w występy wplata także nowe kompozycje. Z liderem formacji spotkał się Michał Napiórkowski.

 • Ampacity z nowym materiałem na Scenie Zgrzyt

  Trójmiejski zespół Ampacity 17 listopada wystąpił na Scenie Zgrzyt. Ich muzyka oscyluje wokół spacerocka i progrocka z elementami stonera. Po ośmioletniej przerwie od grania, kapela reaktywowała się i nagrała album "IV". Krzysztof Buzderewicz rozmawiał o nim z Piotrem Paciorkowskim i Markiem Kosteckim....

 • Jeszcze poezja śpiewana nie zginęła!

  Znają się od dzieciństwa. Grają wspólnie od wielu lat. Ale dopiero w 2021 roku nagle na ich koncertach sale zaczęły wypełniać się do ostatniego miejsca. Dziś w mediach społecznościowych ich artystyczne działania śledzi ponad 110 tysięcy osób. Zespół Cztery Pory Miłowania udowadnia zatem, że scena poezji śpiewanej...

 • Escapism według The Great White Lights

  22 listopada ukazał się drugi oficjalny album wrocławskiego zespołu The Great White Lights. O pracy nad płytą "Escapism" w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał wokalista i gitarzysta grupy Kuba Serafin. Posłuchajcie rozmowy, którą przygotował Szymon Tołpa.

 • Sara Kordowska: Ludzie często nazywają mnie kolorowym ptakiem

  6 października ukazała się druga płyta Sary Kordowskiej "Matki Wynalazku". Wokalistka jesienią ruszyła w trasę, a jednym z jej przystanków był pub LAS. Przed swoim pierwszym koncertem w Olsztynie odwiedziła Radio UWM FM. Szymonowi Tołpie opowiedziała o nowym albumie. Posłuchajcie!

 • Mariusz Duda: Każdy z nas się czegoś boi

  "AFR AI D" - to tytuł nowego solowego albumu lidera Riverside i Lunatic Soul. Mariusz Duda promując swoją płytę spotyka się z fanami w całej Polsce. Odwiedził także bliski mu Olsztyn i... Radio UWM FM. Piotr Szauer zapytał go więc m.in. o to, czy obawia się sztucznej inteligencji. Ale muzyk zdradził nam...

 • Andrzej Zamenhof: Niczego się nie uczymy jako społeczeństwo

  11 listopada zespół Hańba odwiedził Olsztyn w ramach swojej jesiennej trasy koncertowej promującej płytę "Kryzys". Był to jego pierwszy klubowy występ w naszym mieście. Przed koncertem Szymon Tołpa miał okazję spotkać się z wokalistą grupy grającym na bandżo i bandżobasie Andrzejem Zamenhofem.

 • Skubas: Są bardziej depresyjni artyści ode mnie

  "Trudno mi oceniać swoją muzykę jako melancholijną. Niektórzy mówią, że jest w niej dużo nadziei. Niektórzy mówią, że jestem smutny. A ja nie czuję się smutny. A mam na pewno dużo miejsca do refleksji w swoim życiu. Są bardziej depresyjni artyści ode mnie" - przyznaje Skubas. Z artystą przed olsztyńskim...

 • Szymon Zychowicz: Raczej się o mnie za bardzo nie pamięta

  "Odwiesiłem gitarę na kołku i raczej do niej nie wracam. Nie mam takiej potrzeby" - przyznaje Szymon Zychowicz. Kilka lat temu porzucił artystyczną drogę i wyemigrował do Norwegii. Jak ma się dziś i czy tęskni za sceną? O tym opowiadał w urodzinowym odcinku Strefy Niepotrzebnych Słów i Dźwięków.

 • Gorzki i Krzyh: dekada zdrowego vibe'u

  Lonley Tree Sound to kolektyw wokalistów (mc's), producentów i didżejów od dziesięciu lat tworzących muzykę reggae/ragga i dub w elektronicznym wydaniu. Przed jubileuszową imprezą w studiu Radia UWM FM gościliśmy Kamila Gorzkiego aka Binx i Krzyha z kolektywu W-Armia/MPK Ultra.

 • Tomasz "Titus" Pukacki: Nie jestem swoim fanem

  Orgasmatron to tribute band założony w hołdzie dla brytyjskiego zespołu Motorhead. Stworzyli go dobrze znani muzycy sceny rockowej, członkowie takich formacji jak Turbo, Ceti, Flap Jack i Acid Drinkers. Przed olsztyńskim koncertem z Tomaszem "Titusem" Pukackim rozmawiała Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

 • Wolna Grupa Bukowina: Będziemy grali, dopóki nam starczy sił

  3 listopada w auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie wystąpiła Wolna Grupa Bukowina. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów sceny piosenki literackiej istnieje od 53 lat. I wciąż przyciąga na swoje koncerty setki słuchaczy. Z Grażyną Kulawik, Wojciechem Jarocińskim i Wacławem Juszczyszynem rozmawiał Piotr Szauer.

 • Jubileusz Shannona, Mary Rumi solo i misteryjne ujawnienie Suwarmy

  Mary Rumi, Małgorzata Makowska, Marcin Rumiński j Jacek Fedkowicz to trzon etniczno-misteryjno-akustycznego składu Suwarma. Wcześniej muzycy dali się poznać z występowania w takich grupach jak Shannon, Hoboud, Sploty czy Krive. Pierwszy raz z nowym muzycznym połączeniem Suwalszczyzny, Warmii oraz Mazur można było...

 • Bajzel: Walczę z własnymi ograniczeniami

  27 października w olsztyńskim pubie LAS (zresztą nie pierwszy i zapewne nie ostatni raz) wystąpił Bajzel. Tradycyjnie już wykorzystaliśmy tę okazję, by spotkać się z Piotrem Piaseckim i zapytać o ostatnie działania, najbliższe plany i... No właśnie - o co jeszcze? Posłuchajcie rozmowy Szymona Tołpy!

 • Krzysztof "Grabaż" Grabowski: Coraz mniej chce mi się chuliganić

  "Jakieś tam ograniczenia posiadam. To widać, słychać i czuć. Natomiast jednak mimo wszystko, staram się tę kulę na ten szczyt ciągnąć za każdym razem. Syzyf to ja!" - mówi Krzysztof "Grabaż" Grabowski. Pod koniec października z grupą Strachy na Lachy kolejny raz wystąpił w Olsztynie. A...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: