Aktualności

Wywiady muzyczne

 • The Cassino w audycji Gramy Swoje

  Zaczynali jako duet w opuszczonym kasynie w Braniewie. Ale dziś za sobą mają już koncerty na dużych festiwalowych scenach, dwie EP-ki i wydaną właśnie długogrającą płytę "Części". O swojej drodze i planach muzycy The Cassino opowiadali w audycji Gramy Swoje. Posłuchajcie!

 • Wij: Praojcem metalu jest blues

  Wij to proto-metalowe trio z Warszawy. Swoim brzmieniem nawiązują do przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku - czasów, w których rodził się metal. Surową muzykę uzupełniają polskie teksty o poetyckim zacięciu. "Chcieliśmy stworzyć zespół, którego wtedy w Polsce zabrakło" - przekonują.

 • Krzta w audycji Gramy Swoje

  8 października grupa Krzta opublikowała swój nowy album zatytułowany "ŻÓŁĆ.NISZCZENIE.ZGLISZCZE". O płycie, koncertowych planach w audycji Gramy Swoje opowiadał basista zespołu Kuba Kamiński. A rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

 • Lonker See - pozorny spokój

  Lonker See to post rockowy kwartet z Trójmiasta, swobodnie korzystający z tradycji psychodeli, noise'u i jazzu. Właśnie wydali czwarty długogrający album "Time Out". W październiku trzeci raz odwiedzili Olsztyn i wystąpili w pubie LAS. Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego z Joanną Kucharską,...

 • Aleksander "Olas" Ostrowski w audycji Gramy Swoje

  Aleksander "Olas" Ostrowski to muzyk od ponad 20 lat obecny na scenie. Współpracował z wieloma zespołami z Olsztyna i innych zakątków Polski. O swoim najnowszym projekcie Rośliny opowiadał w audycji Gramy Swoje. A rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

 • Basia Kawa: Robię to, co kocham

  Skrzypaczka, wokalistka i autorka piosenek Basia Kawa ponownie odwiedziła Olsztyn. Przed koncertem w Galerii Sowa w studiu Radia UWM FM opowiadała nam o swoich muzycznych początkach, inspiracjach i wyjątkowym instrumencie, którym się posługuje. Z artystką rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Jan Gałach - od 20 lat na scenie

  We wrześniu w Katowicach świętował 20-lecie swojej obecności na scenie. Od 2001 roku Jan Gałach jest wierny sobie i swojej muzycznej drodze - konsekwentnie szybując między bluesem, rockiem, country, fusion czy folkiem. Jak podsumował ten czas i co planuje w najbliższych miesiącach? Posłuchajcie!

 • Imaginature w audycji Gramy Swoje

  Imaginature to pochodząca ze Szczytna grupa grająca metal symfoniczny. Właśnie ukazał się jej debiutancki album. Dlatego Wojtek Miśkiewicz zaprosił do studia Radia UWM FM muzyków formacji. Marcin i Arek opowiedzieli o pracy nad tym materiałem i gościach, którzy udzielają się wokalnie na płycie.

 • Od Ewy Braun do Titanic Sea Moon

  Dariusz Dudziński, Rafał Szymański i Piotr Sulik to nazwiska znane fanom alternatywnej muzyki o punkrockowym rodowodzie. Współtworzyli takie arcyważne dla gitarowego podziemia grupy jak: Guernica Y Luno i Ewa Braun. Po kilkunastu latach milczenia wrócili z nową formacją - Titanic Sea Moon. W oparciu o bas, perkusję...

 • ATLVNTA - bez tabu

  ATLVNTA to kolejny projekt Kasi Golomskiej i Kamila Durskiego, znanych wcześniej z folkowego duetu Lilly Hates Roses. Ich nowe brzmienie bazuje na elektronicznych beatach oraz soulowej energii. Właśnie wydali pierwszą płytę, o której opowiedzieli Wojtkowi Miśkiewiczowi. Posłuchajcie.

 • Nocny Kochanek i jego Stosunki Międzynarodowe

  24 września ukazał się czwarty album grupy Nocny Kochanek zatytułowany "Stosunki Międzynarodowe". Zespół interpretuje hardrockowe i heavymetalowe przeboje z repertuaru m.in. AC/DC, Guns'N'Roses oraz KISS. O ich polskich tekstach, pracy nad krążkiem i jesiennej trasie koncertowej opowiedział nam...

 • Marek Biliński: Po to robię muzykę, aby zachwycała

  "Po to robię muzykę, aby ona zachwycała. A jest to bardzo trudne..." - mówi Marek Biliński. Jeden z prekursorów polskiej sceny muzyki elektronicznej wystąpił 24 września w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym. Jego koncert zamknął 19. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki.

 • Karolina Lizer w audycji Gramy Swoje

  Na początku września ukazał się debiutancki album Karoliny Lizer. "Lśniąca. Łąkowe historie" to płyta inspirowana naturą, ludowością, spokojem, harmonią i nadzieją. O pracy nad krążkiem wokalistka i autorka opowiadała Wojtkowi Miśkiewiczowi w audycji Gramy Swoje. Posłuchajcie!

 • Tre Voci: Zdobywamy publiczność i chcemy, żeby młodzi i starsi nas kochali

  Trio wokalne Tre Voci zaprezentowało się 15 i 17 września olsztyńskiej publiczności. Przy okazji koncertów w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Marta Wróblewska spotkała się z Voytkiem Soko-Sokolnickim, Mikołajem Adamczakiem i Miłoszem Gałajem, by porozmawiać o ich dotychczasowej współpracy i planach.

 • Bartosz "Hipis" Krusznicki w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był wokalista olsztyńskiej grupy Łydka Grubasa - Bartosz "Hipis" Krusznicki. Rozmawialiśmy o zbliżającym się koncercie w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, jesiennej trasie i dalszych planach zespołu. Co wydarzy się w przyszłym roku? Posłuchajcie!

 • Kolektyw TAS w audycji Gramy Swoje

  W lipcu ukazała się debiutancka EP-ka olsztyńskiego kolektywu TAS zatytułowana "Suicidal Pigeon". O pracy nad tym wydawnictwem, tworzeniu materiału i najbliższych planach grupy w audycji Gramy Swoje opowiadali: Kasia Trzeszczkowska i Maciej Trzeszczkowski. A rozmawiał z nimi Michał Piasecki.

 • Paweł Gumola z Moskwy pracuje nad nową płytą

  Po dwóch latach od ostatniego koncertu punkrockowy zespół Moskwa wraca do Olsztyna. Z tej okazji Michał Napiórkowski rozmawiał z liderem grupy - wokalistą i gitarzystą Pawłem "Gumą" Gumolą. Frontman legendarnej kapeli zdradził, że obecnie pracuje nad nową płytą. Gotowa jest już część materiału.

 • Wojtek Mazolewski o solowej płycie: Granie po nic

  Kwintet Wojtka Mazolewskiego zagrał na zakończenie Lata na Wypasie w Olsztynie. Lider zespołu obecnie przygotowuje solową płytę zatytułowaną "Yugen". To jej temat zdominował rozmowę Michała Napiórkowskiego z artystą. Nie zabrakło jednak innych wątków, np. dotyczących kariery zagranicznej muzyka.

 • Krzysztof Myszkowski: Jako artysta mam obowiązek iść własną drogą

  Dwoma koncertami w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie zespół Stare Dobre Małżeństwo zainaugurował jesienną trasę koncertową. Piotr Szauer spotkał się z Krzysztofem Myszkowskim, by porozmawiać o najnowszych piosenkach i planach grupy. Ale też czasie izolacji i zawieszenia.

 • Rosochate w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był wokalista grupy Rosochate - Filip Kozłowski. Wspominaliśmy zarejestrowaną niedawno przez zespół Live Sesję w studiu Radia UWM FM. Ale zapraszaliśmy też na jesienne koncerty. Co jeszcze szykują i dlaczego nie chcą już być psychodelicznym kwartetem?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: