Aktualności

Wywiady muzyczne

 • PostNatura z nowym pomysłem na siebie

  Postrockowo-metalowy zespół PostNatura z Olsztyna wraca na koncertowy szlak po ponad rocznej przerwie. W tym czasie w kapeli okrzepł drugi gitarzysta, a brzmienie wzbogacił analogowy syntezator. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim muzycy tłumaczyli powody ich koncertowej absencji. Zdradzili też swoje plany.

 • Nawrocki: Ta płyta wypełzła ze mnie

  Grzegorz Nawrocki to wokalista, autor piosenek i lider zespołu Kobiety. Właśnie ukazała się jego solowa płyta "Moja Mama Ma Depresję i Siedem Innych Piosenek o Miłości". W jej nagraniu udział wzięli: trębacz Tomasz Ziętek i gitarzysta Jarosław Marciszewski.

 • W jedności siła, czyli punky reggae party w Olsztynie

  W studiu Radia UWM FM gościliśmy organizatorów imprez, które przez dwa kolejne weekendy odbędą się w Olsztynie. Za koncertem pod szyldem "Biesiada punkowa" odpowiada Marcin Szwarc, niestrudzony popularyzator muzyki oi!/street punk. Z kolei za potańcówką "Big Reggae Shot" - Michał...

 • Poznajcie Muzykantów Serca

  Marek Ruczko to olsztyński pedagog, animator kultury, instruktor jogi i muzyk. Po kilku latach od zakończenia działalności przez prowadzoną przez niego Orkiestrę Wczorajszego Fasonu, wrócił jako lider Muzykantów Serca. Nie tylko gra na akordeonie i innych instrumentach, ale również śpiewa.

 • Zmieniony skład i nowe nagrania ASP

  Co słychać w olsztyńskim hip-hopowym składzie ASP? Bercik, Shamaan i Młody Pe byli gośćmi Wojtka Miśkiewicza w audycji Uwierz w Muzykę. Opowiadali o zmianach w zespole, nowych nagraniach oraz najbliższych koncertach. Wystąpią m.in. u boku Kartky'ego. Posłuchajcie!

 • Sławek Pakos: Muzyka to dźwięk w przedmiocie

  Sławek Pakos to niezależny wydawca, promotor i organizator koncertów. Związany jest ze sceną alternatywną od lat dziewięćdziesiątych minionego stulecia. Niedawno przeprowadził się z Katowic do Elbląga, gdzie próbuje rozkręcić życie koncertowe. Na jego celowniku znalazł się też Olsztyn.

 • Rubens i piosenki, których nikt nie chciał

  4 listopada ukaże się debiutancki solowy album Rubensa - "Piosenki, których nikt nie chciał". Choć na polskim rynku muzycznym funkcjonuje od 10 lat (m.in. grając w zespole Darii Zawiałow), dopiero w trakcie pandemii zaczął tworzyć własny repertuar. O pracy nad płytą opowiadał w studiu Radia UWM FM.

 • Mikołaj Trzaska: Każdy dźwięk jest ważny

  Mikołaj Trzaska - znakomity saksofonista i kompozytor muzyki filmowej oraz teatralnej rodem z Gdańska - w ostatnich dniach października pracował w Olsztynie. Muzyk odpowiadał za udźwiękowienie oratorium „Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z zagłady” w Teatrze im. Stefana Jaracza.

 • Łukasz Jędrys wygrał konkurs 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie

  Łukasz Jędrys zwyciężył w konkursie 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Główną nagrodę jury przyznało mu za dwie autorskie piosenki: "List z Buczy" oraz "Iskra". To kolejny duży sukces olsztynianina, który pięć lat temu wygrał Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję".

 • Stefan Brzozowski: Chcę rozwiązać zagadkę życia

  Lider olsztyńskiej grupy Czerwony Tulipan świętuje w tym roku 50-lecie pracy twórczej. Z tej okazji w październiku w Łodzi odbył się specjalny koncert z udziałem przyjaciół ze sceny. Stefan Brzozowski w studiu Radia UWM FM wspominał swoja artystyczną drogę. Opowiedział też o kolejnych planach.

 • Varmia wraca i zapowiada nowy materiał

  Po kilku latach przerwy zespół Varmia ponownie zagra w domu, czyli przed olsztyńską publicznością. Przed koncertem w Browarze Warmia w studiu Radia UWM FM gościliśmy Aleksandra Chodkowskiego i Jana Grallę. Wojtkowi Miśkiewiczowi opowiedzieli m.in. o pracy nad nowym materiałem.

 • The Cassino rok po debiucie. Zapraszamy na koncert w Olsztynie!

  Rok po premierze swojej debiutanckiej płyty "Części" zespół The Cassino zagra kolejny koncert w Olsztynie. Co przygotował na jesienną trasę? O to zapytaliśmy wokalistę pochodzącej z Braniewa kapeli. Hubert Wiśniewski zdradził nam też, jak zmienia się jej muzyka.

 • Poznajcie Scenę Zgrzyt

  Współpraca Browaru Warmia i Fabryki Kultury Zgrzyt rozpoczęła się na początku tego roku. Dzięki temu na Scenie Browar zagrały takie zespoły jak m.in. Świetliki, Closterkeller, BAiKA czy Pablopavo i Ludziki. W międzyczasie ciechanowski Zgrzyt przeniósł się do Lublina. Jego właściciele nie zapomnieli jednak o Olsztynie.

 • Powiew Ameryki na Podzamczu

  To był piękny wieczór. Rasowy, amerykański rock'n'roll ponownie wybrzmiał w kameralnej przestrzeni przy olsztyńskim zamku. Po 5 latach do Galerii Sowa powrócił The Steepwater Band, by zainaugurować tu swoją długą trasę koncertową po Europie. Jeff Massey, frontman zespołu, odpowiedział nam po koncercie na...

 • ShataQS przedpremierowo z nową płytą

  "Zabieram słuchaczy w podróż do naszych, własnych korzeni" - tak o nadchodzącej płycie "Weda" mówi Małgorzata Kuś, znana jako ShataQS. Niewydany jeszcze album będzie zaprezentowany przedpremierowo olsztyńskiej publiczności w Browarze Warmia w sobotę 15 października.

 • Kolejny debiut sióstr Pruś

  Bliźniaczki Kinga i Karolina Pruś pochodzą z naszego regionu, ale swoją przyszłość związały z Trójmiastem. W kwietniu ukazała się ich druga płyta "Dar". A w czwartek 13 października pierwszy raz zagrają swój autorski materiał w Olsztynie. W Galerii Sowa towarzyszyć im będzie zespół.

 • Chcemy, by coś po nas zostało

  "Granie muzyki niezależnej to coraz większe wyzwanie" - przyznają członkowie formacji Formy Planet. To związana z Trójmiastem rockowa grupa doświadczonych muzyków. Ostatniego dnia września zawitali do Olsztyna, by zaprezentować materiał ze swojej debiutanckiej płyty.

 • Nowa płyta grupy Stach Bukowski wiosną 2023 roku

  Grupa Stach Bukowski latem wydała EP-kę "Chwila". Z nowym producentem Marcinem Borsem pracuje już nad swoim drugim dużym albumem, który ukaże się prawdopodobnie wiosną 2023 roku. "Zmieniamy się i rozwijamy jako zespół. Jesteśmy też bardziej odważni" - przyznaje lider Stanisław Bukowski.

 • Henry No Hurry: Daję przyzwolenie na zasypianie

  Wawrzyniec Dąbrowski to autor piosenek, wokalista i multiinstrumentalista znany z występów w takich zespołach jak Letters From Silence, Frozen Lakes czy Henry David's GUN. Od kilku lat przemierza Polskę i inne kraje solo. Jako Henry No Hurry wydał dotąd trzy albumy. O najnowszym opowiedział nam przy okazji...

 • Koszyk puzzli z głosem Kory

  Michał Pepol to pochodzący z Olsztyna wiolonczelista, aranżer, kompozytor, producent i nauczyciel. Współtworzy Royal String Quartet. A pod koniec sierpnia ukazał się jego solowy debiut - "Kora ∞". O pracy nad tym albumem i swoich olsztyńskich korzeniach opowiedział Michałowi Napiórkowskiemu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: