Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Matylda/Łukasiewicz już po debiucie

  15 maja ukazał się długo wyczekiwany album zespołu Matylda/Łukasiewicz. Znają się od 10 lat, nad płytą pracowali ostatnie dwa. Wykorzystali każdą okazję, żeby swoje emocje, spostrzeżenia, czy doświadczenia (i te przyjemne i te trudne), przekuć w piosenki i teledyski.

 • Poznajcie olsztyński zespół Tranzyt

  Tranzyt to kwartet młodych muzyków pochodzących z Olsztyna. Ogrywali się w tak różnych zespołach, jak między innymi D'Dorsh, Romanca, Pomazał, Straight Ahead czy w składzie towarzyszącym Agnes B. Marry. Pod nowym szyldem muzykują od mniej więcej roku. O czym opowiedzieli Michałowi Napiórkowskiemu.

 • Namena Lala: Jestem twórczynią samozarządzającą

  W tym roku Namena Lala wydała debiutancki album "LALA", który stanowi połączenie brzmień Bjork i Florence and The Machine. O płycie oraz najbliższych planach koncertowych twórczyni projektu Natalia Orkisz opowiadała w audycji Uwierz w Muzykę. Posłuchajcie rozmowy Szymona Tołpy.

 • Józef Skrzek: Odyseja miłości jest dla mnie wszystkim...

  20 kwietnia na Olsztyńskiej Scenie Jazzowej u Mirka Masztalerza w Stajniach Dragonów miał miejsce szczególny koncert. Jego głównym bohaterem był Józef Skrzek. O przeszłości, przyszłości, marzeniach i muzyce rozmawiała z nim Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

 • Jacek Kleyff: Całe życie miałem poczucie straty czasu

  Jacek Kleyff wydał w tym roku z Orkiestrą na Zdrowie nowy album zatytułowany "Umieją". Jednak koncertuje obecnie z nową grupą - Wielkie Nie Wiem. O artystycznym spotkaniu z Małgorzatą Makowską, Karolem Gadzało, Antkiem Sojką i Kubą Sojką opowiedział Joannie Barchetto. Posłuchajcie!

 • Grzegorz Kwiatkowski (Trupa Trupa): "Są plusy i minusy bycia niszowym artystą"

  27 kwietnia zespół Trupa Trupa po raz pierwszy zagrał w Olsztynie. W sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena grupa zaprezentowała premierowe piosenki, ale też kompozycje z poprzednich płyt. Przed koncertem Szymon Tołpa miał okazję porozmawiać z liderem formacji Grzegorzem Kwiatkowskim. Posłuchajcie!

 • Czułe Echo - nowy projekt olsztyńskich artystów

  Singlem "Do Siebie" zadebiutowała nowa, olsztyńska formacja Czułe Echo. Grupę tworzą artyści, którzy mają spore doświadczenie muzyczne (sięgające nawet czasów studenckich). W audycji Uwierz w Muzykę Szymon Tołpa rozmawiał z Czarkiem Kuczyńskim i Łukaszem Młynarczykiem. Posłuchajcie!

 • Nowy "Rozdział" grupy Traffic Junky

  Po pięciu latach olsztyńska grupa Traffic Junky zaprezentowała nowe nagranie. Singiel "Rozdział" to swoisty łącznik między tym, co było, a tym, co nadejdzie. Zespół pracuje już nad kolejną płytą. Jesienią planuje wejść do studia, by nagrać piosenki... m.in. w języku polskim. O czym opowiedział nam Dariusz...

 • Tomek Szpaderski (KAMP!): Bardzo dobrze schodzi się ze sceny na własnych warunkach

  Koncertem w Olsztynie grupa KAMP! rozpoczyna ostatni etap pożegnalnej trasy "ENDLESS PARTY". W kolejnych tygodniach wystąpi jeszcze w Toruniu, Opolu, Krakowie, Gdańsku, Rzeszowie i Lublinie. A ostatni raz z publicznością chce spotkać się 18 sierpnia na jednym z festiwali. W audycji Uwierz w Muzykę...

 • Michał Ziniewicz z debiutancką płytą "Tales Of Life"

  Michał Ziniewicz to pochodzący z Giżycka i uczący się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i autor tekstów. W tym roku ukazała się jego pierwsza płyta "Tales Of Life". O drodze do jej wydania opowiedział Michałowi...

 • Zrób to sam: zorganizuj koncert w swoim mieście!

  Łukasz "Tukan" Kamiński i Rafał Szumny od lat organizują koncerty w Szczytnie. Dzięki "porozumieniu ponad podziałami" (jak śpiewał Kazik) w liczącym 22 tysiące mieszkańców mieście w kwietniu wystąpi zespół Dezerter. W planach są kolejne wydarzenia promujące kulturę niezależną na Mazurach.

 • "Twarze Jazzu" Mary Rumi

  6 kwietnia olsztyńska publiczność będzie miała okazję wysłuchać na żywo piosenek z nominowanej przed rokiem do nagrody Fryderyk płyty "Depressed Lady" Mary Rumi. Wokalistka zaprezentuje także swoje prace malarskie, z cyklu zatytułowanego "Twarze Jazzu". O czym opowiedziała Michałowi...

 • Decadent Fun Club zagrali w Olsztynie materiał z debiutanckiej płyty

  16 marca w olsztyńskim pubie LAS wystąpił zespół Decadent Fun Club. Grupa po kilku latach swojej działalności na początku tego roku wydała w końcu swój debiutancki album "OKO". O pracy nad tym materiałem Mai Romaniewicz opowiedział Paweł Ostrowski - wokalista i autor piosenek. Posłuchajcie!

 • Z miłości do muzyki, czyli 7 lat Dżemu z Elektronów

  Olsztyński kolektyw Dżem z Elektronów podsumowując kolejny rok działalności zaprasza na piątą odsłonę imprezy Uncertainty Principle. Wydarzenie odbędzie się w klubie Futro w sobotę 23 marca. Z tej okazji radiowe studio odwiedziło dwóch dżemowych aktywistów: Jacek K. Śleszyński (YCK) i Filip Ordon (połowa duetu...

 • Krzysztof "Grabaż" Grabowski: Przeżyłem tu kiedyś koszmarną noc po koncercie

  Zespół Pidżama Porno w listopadzie wydał swój dziesiąty studyjny album "PP". Z nowym materiałem grupa 9 marca wystąpiła w Olsztynie. Marta Wróblewska wykorzystała tę okazję, by porozmawiać z Krzysztofem "Grabażem" Grabowskim. A ten podzielił się z nami także swoimi wspomnieniami.

 • Piotr Bukartyk: Cały czas jestem czujny

  Piotr Bukartyk kolejny raz odwiedził Olsztyn. Z programem "Kobiety jak te kwiaty" wystąpił 5 marca w Galerii Sowa. Była tam też Marta Wróblewska, która zapytała go o trwającą pięć lat współpracę z grupą Ajagore i ich wspólny album oraz... Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję",...

 • Debiutancka płyta po kilkunastu latach na scenie

  Łukasz Jędrys to autor i wokalista doskonale znany nie tylko w Olsztynie. Zaczynał od grania na ulicy. Na dłużej zagościł jednak na scenie piosenki literackiej. Sięgał po główne nagrody najważniejszych konkursów tego nurtu. Teraz zapowiada debiutancki album. I zachęca do wsparcia go w procesie wydawniczym.

 • NANGA pierwszy raz w Olsztynie. Wrócą tu na Olsztyn Green Festival

  1 marca grupa NANGA wystąpiła w pubie LAS. W tym miejscu zaprezentowała głównie materiał z wydanego w zeszłym roku albumu "Sport, wojna i miłość". Przed koncertem Szymon Tołpa miał okazję spotkać się i porozmawiać z Magdą Dubrowską i Karolem Golą.

 • IKSY z ważnym utworem i przesłaniem

  23 lutego ukazał się singiel zespołu IKSY zatytułowany "Mistrzostwa Świata", będący zapowiedzią nowej płyty. Data premiery była nieprzypadkowa, bo tego dnia obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Wraz z publikacją piosenki wystartowała kampania #reprezentacjaX, o czym w audycji Uwierz w Muzykę...

 • Stach Bukowski znowu w domu, choć w poszerzonym składzie

  W październiku 2023 roku grupa Stach Bukowski wydała drugi album "Kino Sercowo-Rozrywkowe". W ramach trasy promującej krążek 16 lutego zespół zagrał koncert na olsztyńskiej Scenie Zgrzyt. Szymon Tołpa miał okazję porozmawiać z prawie całą ekipą: Stanisławem Bukowskim, Agą Kamińską i Robertem Ostoją-Lniskim.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: