Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Co warto wiedzieć - Maken o Ostróda Reggae Festivalu

  Jak przebiegają przygotowania do kolejnego Ostróda Reggae Festivalu? Czy nowa lokalizacja imprezy na stadionie miejskim to duże wyzwanie dla organizatorów? Kogo koniecznie trzeba posłuchać w tym roku? Jakie okołomuzyczne atrakcje czekają na uczestników? Odpowiada Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

 • Maciej Maleńczuk: Moje teksty są poezją

  Maciej Maleńczuk wystąpił 25 czerwca w olsztyńskim amfiteatrze jako gwiazda 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Jak przyznał - pasuje do tego festiwalu, bo swoje teksty traktuje jak poezję. Opowiedział nam o swoich najbliższych planach, m.in. powrocie grupy Homo Twist.

 • Monika Kowalczyk najlepsza w konkursie 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

  13 wykonawców walczyło w tym roku o Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Zdobyła ją Monika Kowalczyk - za autorską piosenkę "Te Twoje sukienki". Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.

 • Mary Rumi o solowym albumie "Depressed Lady"

  Znana m.in. z zespołów Shannon, Hoboud i Spoty Maria Rumińska wydaje solowy album. O płycie "Depressed Lady" jeszcze przed oficjalną premierą opowiadała w audycji Gramy Swoje. A rozmawiał z nią Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie! I koniecznie zajrzyjcie 29 czerwca do Galerii Sowa!

 • Alna Consort w finale konkursu 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

  Alna w języku pruskim znaczy Łyna. A działający od niedawna w Olsztynie zespół Alna Consort tworzą muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wykonują głównie muzykę barokową. Ale postanowili sprawdzić się również w innej artystycznej materii - konkursie Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję".

 • Grażyna Łobaszewska: Pozwólmy artystom się zmieniać

  O 50-leciu pracy artystycznej, nowej płycie "Zakład dla normalnych" nagranej z grupą Ajagore i czasach trudnych dla nas wszystkich przy okazji swojego kolejnego koncertu w Olsztynie opowiadała na antenie Radia UWM FM Grażyna Łobaszewska. Z wokalistką spotkała się Marta Wróblewska.

 • Baranovski: Jestem wielkim fanem poglądów politycznych Jezusa

  Po swoim występie na 61. Kortowiadzie Baranovski odwiedził nie tylko naszą Strefę Spotkań z Artystami, ale też radiowe studio. O studenckiej zabawie w Kortowie (również z drugiej strony sceny), płycie "Baranovski 2", nostalgii w piosenkach i zadeklarowanym ateizmie opowiadał Joannie Nawotce. Posłuchajcie!

 • Romantycy wydadzą się sami

  Jednym z naszych gości w Strefie Spotkań z Artystami podczas Kortowiady był Adam Miller z grupy Romantycy Lekkich Obyczajów. Wspominaliśmy z nim juwenalia z poprzednich lat. Ale rozmawialiśmy też o planach zespołu, który swoją kolejną płytę wyda samodzielnie. A potem może przygarnie też innych.

 • Mery Spolsky: Każda dziewczyna ma wierzyć w siebie!

  Pięć lat temu wystąpiła na scenie alternatywnej Kortowiady. W tym roku na juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wróciła już jako jedna z gwiazd imprezy. "Trzeba w siebie wierzyć, iść do przodu i nie patrzeć na porażki" - mówi o swojej drodze do muzycznego sukcesu Mery Spolsky.

 • Kaśka Sochacka na Kortowiadzie

  Ile waży Fryderyk i jak wpływa na dalszą muzyczną działalność? Między innymi o tym podczas naszej rozmowy w kortowiadowej Strefie Spotkań z Artystami opowiadała Kaśka Sochacka. Odpowiadała też na pytania fanów, m.in. o rytuały przed koncertem i drogę do sukcesu. Posłuchajcie!

 • Kayah zachwycona Kortowiadą

  "Miałam potworny stres. Być między Zalewskim, Enejem i Sokołem to jest duże wyzwanie" - mówiła po swoim występie na Kortowiadzie Kayah. Wojtek Miśkiewicz zapytał wokalistkę o jej muzyczne początki, ale też plany oraz działalność w wytwórni Kayax. Posłuchajcie!

 • Najbardziej kortowiadowy zespół - Enej

  W naszej kortowiadowej Strefie Spotkań z Artystami w piątek gościliśmy m.in. Piotra Sołoduchę i Kubę Czaplejewicza z zespołu Enej. Na juwenaliach tradycyjnie zaprezentowali hymn imprezy. A publiczność pytała... czy za rok znów pojawią się na Kortowiadzie. Posłuchajcie naszej rozmowy!

 • Kuba Kawalec o solowej płycie i nowym projekcie

  Grupa Happysad kolejny raz wystąpiła na Kortowiadzie. Marta Wróblewska spotkała się z tej okazji z Kubą Kawalcem. Pytała o plany zespołu, który niedawno skończył 20 lat. Ale również o solowy album jego lidera i współpracę z Patrykiem Kienastem (z którym wokalista tworzy właśnie nowy materiał).

 • Łydka Grubasa znów na Kortowiadzie

  Pierwszy wieczór koncertowy 61. Kortowiady zamknął występ olsztyńskiej grupy Łydka Grubasa. Nasze radiowe studio odwiedzili Bartosz „Hipis” Krusznicki i Artur „Carlos” Wszeborowski. Wspominali poprzednie juwenalia, ale opowiadali też o najbliższych planach. Rozmawiał z nimi Wojtek Miśkiewicz.

 • Taraban: Kierujemy swoje siły na Zachód

  Taraban to krakowski zespół, który składa hołd rockowej tradycji lat 60-tych i 70-tych. Niedawno supportował grupę Elder, a lada dzień wystąpi na Mystic Festivalu. W tym miesiącu zagrał też swój pierwszy koncert w Olsztynie. Przy okazji muzycy odwiedzili Radio UWM FM i opowiedzieli o swoich planach.

 • Harlem wrócił z nową płytą po 9 latach

  Dziewięć lat czekaliśmy na nowy album grupy Harlem. Płyta "Nieznany świt" ukazała się 20 maja. A zespół mocno związany z Olsztynem wrócił na szczyty list przebojów. O premierowych piosenkach i pracy nad materiałem w audycji Gramy Swoje opowiadał Krzysztof "Dżawor" Jaworski. Rozmawiał z nim Piotr...

 • Przed olsztyńskim debiutem - Ewa Pawlak i zespół IINÁ

  Muzyka przestrzeni, zórz i serca - tak opisują swoją twórczość muzycy olsztyńskiej grupy IINÁ. Właśnie pracują nad debiutanckim albumem. A 20 maja wystąpią w pubie LAS. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadała Ewa Pawlak. Zdradziła nam także plany swojego drugiego zespołu - Małe Przyjemności.

 • Babyhats: Gramy to, co jest dla nas przyjemne

  Trójmiejski zespół Babyhats coraz śmielej stawia swoje kroki na zawodowej scenie. Młodzi, wykształceni muzycy grają soul i funk. Oprócz własnych kompozycji interpretują we własnym stylu klasykę rocka z repertuaru The Beatles i Led Zeppelin. 6 maja wystąpili w Olsztynie i opowiedzieli nam o swoich planach.

 • Bałagan na strychu, czyli Messy Brain

  Olsztyński zespół Messy Brain istnieje od kilku lat. Znany jest z energetycznych coverów Metallicy czy Maanamu, jak i własnych kompozycji. Po nagraniu dwóch demówek, muzycy obiecują wydanie studyjnego materiału. W Radiu UWM FM pojawili się przed wspólnym koncertem z grupą Farben Lehre w Kuźni Społecznej.

 • Ryszard Wolbach - 45 lat na scenie

  Ryszard Wolbach koncertem w Galerii Sowa świętował 45-lecie swojej działalności estradowej. Wykorzystaliśmy tę okazję by porozmawiać z współtwórcą takich grup jak Babsztyl czy Harlem. Marta Wróblewska pytała go także o solową drogę i najbliższe plany. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: