Aktualności
27.06.2024

Poznajcie laureatów 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie

Duet Przedwieczór zdobył Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla najwybitniejszej indywidualności 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Tegoroczny konkurs podsumowaliśmy na antenie Radia UWM FM - tradycyjnie w audycji Strefa Niepotrzebnych Słów i Dźwięków. Poznajcie jego laureatów!

Do finału tegorocznego konkursu zakwalifikowano 11 wykonawców. Ostatecznie jednak na zamkowym dziedzińcu w Olsztynie wysłuchaliśmy 10 prezentacji. W czwartek 20 czerwca wystąpili tam: Julia Baczyńska, Karolina Kram-Chojnacka, zespół Falochron, Emilia Marzec, duet Przedwieczór, Wiktoria Przęczek, Klara Sternicka, Andrzej Śleszyński, Weronika Ważna i Michał Wróblewski. Dzień wcześniej wszyscy wzięli udział w warsztatach i z zespołem festiwalowym - w składzie: Piotr Banaszek (kierownik muzyczny, aranżacje, pianino), Kornel Jasiński (bas kontrabas), Piotr Aleksandrowicz (gitary), Adam Grzelak (perkusja) - tworzyli arażancje do swoich dwóch utworów.

Jurorzy (Basia Raduszkiewicz, Renata Przemyk, Jerzy Satanowski, Jan Wołek, Stefan Brzozowski) uznali, że na Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla najwybitniejszej indywidualności 50. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie zasłużył duet Przedwieczór z Mińska Mazowieckiego. Barbara Majewska i Radosław Laskowski wspólnie piszą piosenki. I na festiwalowej scenie literacko-muzycznej zdążyli już w ostatnich latach zaznaczyć swoją obecność, zdobywając nagrody m.in. Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej YAPA w Łodzi.

"Już chyba czwarty raz chcieliśmy się zgłosić, ale zawsze nam nie pasował termin. I tym roku bardzo się ucieszyliśmy, że w końcu przyjedziemy tutaj. A o nagrodzie nie myśleliśmy w ogóle. Bardzo się cieszymy! To niesamowite wyróżnienie - zostać tak uhonorowanym wśród tylu wspaniałych wykonawców. To dla nas piękna chwila!" - mówił po ogłoszeniu werdyktu Radek Laskowski. A Basia Majewska dodała: "Wyróżnieniem było również samo zagranie koncertów tutaj. Atmosfera jest niesamowita a publiczność... wspaniała! To było wyjątkowe przeżycie. Ten klimat, dziedziniec, nadchodzący wieczór... uwielbiam śpiewać o tej porze."

Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

Przedwieczór w konkursie wykonał autorskie utwory: "Hej" oraz "Walczyk", które znalazły się na debiutanckiej EP-ce duetu. W planach mają natomiast wydanie długogrającego albumu. W październiku pojawią się na scenie Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Foto: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie / Ada Romanowska

Na początku swojej drogi scenicznej jest natomiast siedemnastoletnia Wiktoria Przęczek z podolsztyńskiego Wadąga. Swoją interpretacją piosenki Renaty Przemyk ("Małe niebo") oraz autorską kompozycją do wiersza Wisławy Szymbowskiej "Wyspa syren" zrobiła dobre wrażenie na jurorach, którzy przyznali jej I nagrodę. "Nie spodziewałam się, że ta nagroda trafi akurat do mnie. Jestem przeszczęśliwa!" - mówiła wyraźnie wzruszona. "Chce śpiewać coś, co będę rozumiała sercem. I chcę, żeby to po części odzwierciedlało tez moje życie."

II nagrodę otrzymał zespół Falochron z Chełma. Grupa wydała kilka miesięcy temu swój debiutancki album "Nad Głębiami". Pokazała się także w telewizji, dochodząc do półfinału programu "Mam talent". Konsekwentnie podąża jednak swoją drogą. O czym opowiedzieli nam: Aleksandra Buczek, Grzegorz Sykuła i Michał Słomiński. Posłuchajcie!

Jury przyznało także dwa wyróżnienia. Do koncertu laureatów zaproszone zostały: Emilia Marzec z Kalinówki i Karolina Kram-Chojnacka z Legionowa. Po wielu latach przerwy Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" podczas konkursu oddały także głos publiczności. A ta swoją nagrodę przyznała Andrzejowi Śleszyńskiemu z Olsztyna, który wrażenie zrobił zwłaszcza wyśpiewując wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Sumbrie w Tomacie".

50. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie to także koncerty Piotra Bukartyka, Renaty Przemyk i Czerwonego Tulipana. W sobotni wieczór publiczność wysłuchała natomiast jubileuszowej gali "Śpiewajmy Wiersze" w reżyserii Jerzego Satanowskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: