Aktualności

Informacje kulturalne

 • Zbigniew Jankowski w audycji Reset

  Od 2023 roku w Olsztynie działa wydawnictwo Gamebook. Wydaje książki o tematyce gamingowej. W swoim portfolio ma trzy pozycje. O czym w audycji RESET opowiadał Zbigniew Jankowski - założyciel i właściciel Gamebooka, a także redaktor naczelny portalu Eurogamer.pl.

 • Letnia Odyseja - czyli w Olsztynie... się dzieje!

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przedstawił program Letniej Odysei, czyli cyklu wydarzeń artystycznych organizowanych przez całe wakacje w stolicy regionu. Muzycznymi gwiazdami najbliższych miesięcy będą m.in.: Kult, Organek, Sorry Boys, Myslovitz, Błażej Król i WaluśKraksaKryzys.

 • Filmowo i tanecznie

  W niedzielę 19 maja o 18:00 w Auli im. Anny Wasilewskiej Orkiestra Akademicka i Studio Wokalne UWM zapraszają na muzyczno-filmową ucztę! Piosenki z filmów o Jamesie Bondzie i taneczne rytmy lat siedemdziesiątych w jednym koncercie! Wstęp wolny. W Magazynie z Kulturą naszym gościem był Rafał Krauze.

 • Janusz Ciepliński gościem Magazynu z Kulturą

  Jakie plany na kolejny miesiąc ma Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie? W Magazynie z Kulturą szczegółowo przedstawił je dyrektor naczelny i artystyczny - Janusz Ciepliński. Ania Makarewicz pytała m.in. o zbliżające się koncerty, ale też wystawy.

 • Obrazy rzeczy-wistości do obejrzenia w Kortowie

  Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy "Obrazy rzeczy-wistości" prof. dr hab. Tomasza Bogusławskiego. Jego plakaty oglądać można od 24 kwietnia do 14 maja w Galerii Sztuki "Stara Kotłowania" w Kortowie. Szczegóły zdradził nam dr Jarosław Bujny.

 • Prof. Zbigniew Chojnowski z szansą na "Wawrzyna"

  Tom wierszy "Co to to" prof. Zbigniewa Chojnowskiego z Katedry Literatury Polskiej Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie został nominowany do Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn". Laureatów poznamy 28 maja. A z autorem w Magazynie z Kulturą rozmawiała Ania Makarewicz. Posłuchajcie!

 • O Jarych Godach i witaniu wiosny w Magazynie z Kulturą

  W jaki sposób dawni Słowianie obchodzili nastanie wiosny i jak długo się do tego przygotowywali? Skąd wywodzi się topienie Marzanny? Dlaczego w okresie wielkanocnym przystrajamy mieszkania zajączkami i kurczątkami? O tym, ale przede wszystkim o obchodach Jarych Godów w Magazynie z Kulturą opowiadał Emrys Kosek.

 • Arte_ Archi_ Kultura

  Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zapraszają na wystawę prac studenckich kierunku Architektura Przestrzeni Kulturowych: Arte_ Archi_ Kultura. Wernisaż zaplanowano na środę 21 lutego w kortowskiej Starej Kotłowni. We wnętrzu Centrum Ekspozycyjnego...

 • Pejzaże Ciała - wystawa malarastwa prof. Władysława Jackiewicza

  "Pejzaże Ciała" - to tytuł wystawy malarstwa prof. Władysława Jackiewicza, którą od 17 stycznia do 17 lutego oglądać można w galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". Na jej wernisaż w Magazynie z Kultura zapraszała dr Anna Drońska. Posłuchajcie!

 • Adam Panikowski zagrał w Akademii Pana Kleksa

  Adam Panikowski - uczeń Szkoły Podstawowej w Rusi - zagrał w najnowszej adaptacji "Akademii Pana Kleksa". Film wchodzi właśnie do kin a w Magazynie z Kulturą młody aktor opowiedział nam o swojej wielkiej przygodzie. Jaki jest tytułowy Pan Kleks, którego gra Tomasz Kot? I jak pracowało się na planie?

 • "Zapamiętani" - spektakl teatru Kloszart

  W najbliższą sobotę 16 grudnia w Auli Teatralnej im. Bohdana Głuszczaka w Kortowie będzie można obejrzeć nowy spektakl teatru Kloszart - "Zapamiętani: W poszukiwaniu skarbu Białobrodego Lwa". W studiu Radia UWM FM opowiedziała nam o nim reżyserka, autorka scenariusza i jedna z aktorek - Karolina Obrębska.

 • "Warstwy pamięci" i nowa wystawa "Obieg nie całkiem zamknięty" w Kortowie

  Fundacja Miejsce Uwagi oraz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zapraszają na cykl spotkań i warsztatów "Warstwy pamięci". W dniach 17-18 listopada w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" gościć będą m.in.: Mikołaj Grynberg, prof. Robert Traba, prof. Ruth Leiserowitz, Robert...

 • 35 lat Chóru Collegium Baccalarum

  Olsztyński Chór Collegium Baccalarum obchodzi swoje 35-lecie. Uroczysty koncert jubileuszowy odbędzie się w sobotę 28 października w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie. A o wydarzeniu w studiu Radia UWM FM opowiadały: dr Agata Wilińska oraz dr Monika Czerepowicka.

 • „Dziesięć” - nowa wystawa w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia

  Od 4 października w Centrum Ekspozycyjnym Stara Kotłownia oglądać można nowe prace absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O wystawie zatytułowanej "Dziesięć" opowiedziała nam jej kuratorka - dr Anna Drońska.

 • 10. edycja WAMA Film Festivalu!

  Cierpliwość - to tegoroczne wielowymiarowe hasło WAMA Film Festivalu, który już po raz dziesiąty odbędzie się w Olsztynie. Jubileuszową edycję zaplanowano w dniach 3-7 października. A jej programie w Magazynie z Kulturą opowiadała rzeczniczka imprezy Weronika Skwarzec.

 • Kloszart zaprasza na nabór i kolejny Maraton Teatralny

  Grupa teatralna Kloszart już 6 października organizuje nabór. Kto może do niej dołączyć? O tym w studiu Radia UWM FM opowiadali: Ewelina Jasińska, Bartosz Pękala i Wiktoria Pelczarska. Zapraszali także na inaugurację nowego sezonu artystycznego, czyli... Plaskacz Teatralny!

 • Paweł Dobrowolski o planach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Jak będą wyglądały najbliższe lata w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie? O swojej wizji i programie w Magazynie z Kulturą opowiadał nowy dyrektor - Paweł Dobrowolski. W rozmowie z Anią Makarewicz zapraszał także na pierwszą premierę sezonu artystycznego 2023/2024.

 • Co nowego w Teatrze im. Stefana Jaracza?

  Gościem Magazynu z Kulturą był Grzegorz Gromek. Aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie opowiadał o spektaklu "Rzeczy, których nie wyrzuciłem". Ania Makarewicz rozmawiała także z Michałem Dąbrowskim z Działu Promocji, który zachęcał do śledzenia działań w ramach projektu Przestrzenie Sztuki.

 • Byliśmy na TROPACH

  Już po raz czwarty Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprosił mieszkańców stolicy regionu na TROPY, czyli Festiwal literatury dla dzieci i młodzieży. W Parku Centralnym Marta Wróblewska rozmawiała m.in. Marcinem Młynarczykiem i Marcinem Przewoźniakiem. Posłuchajcie!

 • Zapowiadamy nowy sezon artystyczny w Filharmonii

  Jaki będzie nowy sezon artystyczny w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie? "Będzie obfitował w interesujące, nieoczywiste wydarzenia i utwory symfoniczne, które nigdy nie były jeszcze grane w Olsztynie" - zapewnia dyrektor Janusz Ciepliński.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: