Aktualności

Informacje kulturalne

 • Kobieta wobec sacrum - nowa wystawa do obejrzenia w Olsztynie

  "Kobieta wobec sacrum" - to tytuł wystawy fotografii, którą od 30 września do 2 listopada oglądać będzie można na olsztyńskim Starym Mieście. O autorze zdjęć Andrzeju Ziółkowskim i jego najnowszej ekspozycji w Magazynie z Kulturą opowiadała Alicja Kulik. Posłuchajcie!

 • Elżbieta Mierzyńska o planach Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka

  O najbliższych inicjatywach Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Magazynie z Kulturą opowiadała Elżbieta Mierzyńska. Jedną z nich będzie XVI Gala Nagród "Talenty Roku". Zaplanowano ją na 26 października w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

 • Desant Kultury 2022/2023 - zostań animatorem i zrealizuj swój projekt

  Do 30 września Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie czeka na zgłoszenia twórców i animatorów, którzy od listopada 2022 roku do czerwca 2023 roku będą realizować autorskie projekty kulturalne w formule spotkań warsztatowych. Masz ciekawy pomysł? Desant Kultury jest właśnie na Ciebie!

 • II Festiwal Muzyki Pięknej

  Już w najbliższy piątek 9 września rozpoczyna się druga edycja niezwykłego artystycznego wydarzenia. Czym jest Festiwal Muzyki Pięknej. Kogo w tym roku będziemy mogli usłyszeć w Bisztynku? O tym w Magazynie z Kulturą opowiadali: Damian Giczewski i Sylwia Janiak-Kobylińska.

 • Zbliża się WAMA Film Festival 2022

  Jak zapowiada się kolejna edycja WAMA Film Festivalu? Zaplanowano ją w dniach 4-8 października. Ale właśnie teraz przyjmowane są zgłoszenia do dwóch konkursów: filmów krótkich oraz międzynarodowych koprodukcji filmowych. Szczegóły zdradziła nam rzeczniczka prasowa imprezy - Weronika Skwarzec.

 • Piotr Sułkowski o planach olsztyńskiej Filharmonii na najbliższe miesiące

  Prof. Piotr Sułkowski od września będzie łączył obowiązki dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz dyrektora Opery Krakowskiej. Na stałe do dawnej stolicy Polski przeniesie się pod koniec roku. W Magazynie z Kulturą opowiadał o tej decyzji i planach.

 • W Olsztynku o wiatrakach

  Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza 7 sierpnia wszystkich wielbicieli tradycyjnego budownictwa wiejskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu! O wydarzeniu Tajemnice Ciesiołki w studiu Radia UWM FM opowiadała Monika Sabljak-Olędzka.

 • Wystartował BabaFest 2022

  BabaFest to Festiwal Rozwoju i Inspiracji organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem. Tegoroczna edycja wystartowała na początku sierpnia. Co dokładnie zaplanowano w Olsztynie? O tym opowiedziała nam jedna z organizatorek wydarzenia - Małgorzata Wiśniewska-Jurkowska.

 • XXV Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

  Około 100 tysięcy widzów spodziewają się organizatorzy XXV Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem. O programie tegorocznych obchodów Dni Grunwaldu opowiedział nam Jarosław Malecki - kierownik działu archeologiczno-historycznego w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem.

 • Barbara Cały: Ubranie jest dodatkiem do kobiety

  Barbara Cały nie rozstaje się z szydełkiem prawie nigdy. Olsztyńska projektantka tworzy wyjątkowe i odważne kreacje, które pokazywane są na wybiegach całego świata. Tylko w tym roku m.in. w Dubaju i Rzymie. O swojej pasji i sukcesach opowiadała w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Charytatywnie dla Bezdomniaków w Galerii Usługa

  Chcesz pomóc bezdomnym kotom i psom ze Schroniska dla Zwierząt w Olszynie oraz Przytuliska Bartoszyckiego? Zajrzyj w najbliższą sobotę 9 lipca do Galerii Usługa. W programie m.in. licytacje i występy artystyczne. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadały: Justyna Korpacz i Agata Jastrzębska.

 • Czas nie-pokoju - przejmująca wystawa do obejrzenia w Kortowie

  "Czas nie-pokoju" to tytuł nowej wystawy, którą od 22 czerwca oglądać można w Galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". O prezentowanych tam pracach opowiedzieli nam: dr Anna Drońska oraz dr Jarosław Bujny. Posłuchajcie!

 • Jacek Sobota - O fantastyce - filozoficznie

  Dr Jacek Sobota pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To także autor m.in. opowiadań fantastycznych. Jego najnowsza książka - "O fantastyce - filozoficznie" - łączy te dwa światy. O czym pisarz opowiadał w Magazynie z Kulturą Radia UWM FM.

 • Kandydatki na żonę - kolejna premiera Teatru Kloszart

  Teatr Kloszart zaprasza na premierę komedii kostiumowej "Kandydatki na żonę". Nowy spektakl przygotowany przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie można obejrzeć 18 i 19 czerwca o 19:00 w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka Wydziału Humanistycznego.

 • Mirosław Garniec w Magazynie z Kulturą

  Mirosław Garniec to olsztyński grafik, fotograf a z zamiłowania historyk. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka: "Zamki – Katalog zachowanych zamków Państwa Krzyżackiego w Prusach". O szczególnym albumie opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM.

 • Magia Zatorza - wystawa fotografii Łukasza Pepola

  W Galerii "Parkowa" w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oglądać można wystawę fotografii Łukasza Pepola - "Magia Zatorza". Wernisaż odbył się 10 czerwca. A autor odwiedził także redakcję Radia UWM FM. W Magazynie z Kulturą rozmawiała z nim Karolina Rogóz-Namiotko.

 • "IO" z nagrodą festiwalu w Cannes

  Film "IO" Jerzego Skolimowskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Jury 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To polsko-włoska koprodukcja, która otrzymała wsparcie finansowe m.in. Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. W Magazynie z Kulturą opowiadał o tym Bogumił Osiński. Posłuchajcie!

 • Zbliża się koniec sezonu w olsztyńskiej filharmonii

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o zbliżającym się zakończeniu 76. sezonu artystycznego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Jej dyrektor Piotr Sułkowski w studiu Radia UWM FM zapraszał na ostatnie koncerty oraz 6. Arena Festival Film & Music.

 • Tadeusz Burniewicz o wystawie "dotykam, myślę, tańczę"

  Do 26 czerwca w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oglądać można prace Tadeusza Burniewicza. Ekspozycja "dotykam, myślę, tańczę" to przekrój przez kilkudziesięcioletnią drogę artystyczną olsztyńskiego malarza, grafika, ilustratora, filmowca i rzeźbiarza. Gościliśmy go w Magazynie z Kulturą.

 • Ulotne Lato w Olsztynie

  Brodka, Nosowska, Natalia Przybysz, Jucho, Leszek Możdżer, Artur Andrus, Raz Dwa Trzy i Strachy na Lachy - to główne gwiazdy tegorocznego "Ulotnego Lata" z MOK w Olsztynie. Wspólnych uniesień i odlotów dostarczą dziesiątki koncertów, wystaw, działań animacyjno-edukacyjnych, przedstawień teatralnych i...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: