Aktualności

Informacje kulturalne

 • Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka z Nagrodą Prezydenta Olsztyna

  Świętujący w zeszłym roku swoje 70-lecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został laureatem nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury. O reakcji na zdobycie Statuetki św. Jakuba i planach zespołu w studiu Radia UWM FM opowiadała prof. Katarzyna Bojaruniec.

 • //:project.europa - nowa wystawa w Galerii Dobro

  W piątek 27 stycznia o 19:00 w olsztyńskiej Galerii Dobro odbędzie się wernisaż wystawy "//:project.europa". To zestaw intrygujących prac Darii Ireny Górniewskiej i Wojciecha Serowika - studentów Szkoły Filmowej w Łodzi - których gościliśmy w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie rozmowy Ani Makarewicz.

 • Co słychać (i widać) w BWA?

  Karolina Rogóz-Namiotko odwiedziła olsztyńską Galerię Sztuki BWA, by z jej dyrektorką Małgorzatą Bojarską-Waszczuk porozmawiać o wystawach, które można w tej chwili tam obejrzeć. Monika Sadowska opowiedziała nam także o cyklicznych zajęciach "Mali Odkrywcy Sztuki". Posłuchajcie!

 • Podsumowanie XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych

  Dariusz Szubiński zdobył główną nagrodę XVIII Otwartych Mistrzostw Fotograficznych. Konkurs organizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Nadesłano aż 325 zgłoszeń! W Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy o tym z Jarkiem Poliwko.

 • Olsztyńskie Talenty - projekt licealistów z XII L.O. w Olsztynie

  Uczniowie z Uniwersyteckiego XII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie realizującą projekt społeczny w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Postanowili odkryć i przedstawić szerszej publiczności "Olsztyńskie Talenty".

 • Co słychać w OTL?

  Co na początku nowego roku słychać w Olsztyńskim Teatrze Lalek? O tym w Magazynie z Kulturą opowiadała Anna Ratkowska-Filipowicz. Ania Makarewicz zaprosiła do audycji także Łukasza Staniszewskiego. Jego tekst "Wagony, wagony" aktorzy OTL zinterpretują 12 stycznia w Domu Mendelsohna w Olsztynie.

 • Magdalena Tokajuk w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy sopranistkę Magdalenę Tokajuk - jedną z solistek Koncertu Marszałkowskiego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Podczas tego wydarzenia wykonała arię Królowej Nocy, a także arię Lalki. W audycji opowiadała o przygotowaniach i charakterystyce postaci.

 • Janusz Ciepliński dyrektorem olsztyńskiej Filharmonii

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie ma nowego dyrektora. Piotra Sułkowskiego zastąpił na tym stanowisku Janusz Ciepliński. O wrażeniach z pierwszych dni pracy w nowej roli i planach opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM.

 • Związek Plastyków Warmii i Mazur podsumował rok

  W Bibliotece Multimedialnej Młodych Planeta 11 oglądać można prace artystów skupionych przy Związku Plastyków Warmii i Mazur. Wernisaż wystawy podsumowującej ostatni rok ich pracy odbył się 15 listopada. Posłuchajcie relacji przygotowanej przez Anię Makarewicz.

 • Jak przed laty obchodzono święto zmarłych?

  Emrys Kosek - jeden z założycieli stowarzyszenia W Kręgu - interesuje się druidyzmem oraz słowiańszczyzną i w tym kierunku rozwija się i uczy od lat. W Magazynie z Kulturą opowiadał, jak dawni Słowianie podchodzili do tematu śmierci. Jak w ich wierzeniach wyglądało święto zmarłych i obrzędy z nim związane?...

 • Startują zajęcia Desantu Kultury 2022/2023

  W listopadzie ruszają zajęcia kolejnej edycji Desantu Kultury! Swoje projekty przez najbliższe miesiące realizować będą: Milena Gauer, Błazen Jajosz, Mary Rumi, Roland Bilicki oraz Szymon Trawiński. A opowiedział nam o nich dyrektor MOK w Olsztynie Mariusz Sieniewicz.

 • Nagrodzone grafiki do obejrzenia w Kortowie

  Od 12 października do 4 listopada w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać będzie można prace nagrodzone podczas 7 Międzynarodowego Triennale Grafiki "Od Księgi Gutenberga do cyfrowej rzeczywistości". Dlaczego warto odwiedzić galerię Wydziału Sztuki Uniwersytetu...

 • Kobieta wobec sacrum - nowa wystawa do obejrzenia w Olsztynie

  "Kobieta wobec sacrum" - to tytuł wystawy fotografii, którą od 30 września do 2 listopada oglądać będzie można na olsztyńskim Starym Mieście. O autorze zdjęć Andrzeju Ziółkowskim i jego najnowszej ekspozycji w Magazynie z Kulturą opowiadała Alicja Kulik. Posłuchajcie!

 • Elżbieta Mierzyńska o planach Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka

  O najbliższych inicjatywach Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka w Magazynie z Kulturą opowiadała Elżbieta Mierzyńska. Jedną z nich będzie XVI Gala Nagród "Talenty Roku". Zaplanowano ją na 26 października w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym.

 • Desant Kultury 2022/2023 - zostań animatorem i zrealizuj swój projekt

  Do 30 września Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie czeka na zgłoszenia twórców i animatorów, którzy od listopada 2022 roku do czerwca 2023 roku będą realizować autorskie projekty kulturalne w formule spotkań warsztatowych. Masz ciekawy pomysł? Desant Kultury jest właśnie na Ciebie!

 • II Festiwal Muzyki Pięknej

  Już w najbliższy piątek 9 września rozpoczyna się druga edycja niezwykłego artystycznego wydarzenia. Czym jest Festiwal Muzyki Pięknej. Kogo w tym roku będziemy mogli usłyszeć w Bisztynku? O tym w Magazynie z Kulturą opowiadali: Damian Giczewski i Sylwia Janiak-Kobylińska.

 • Zbliża się WAMA Film Festival 2022

  Jak zapowiada się kolejna edycja WAMA Film Festivalu? Zaplanowano ją w dniach 4-8 października. Ale właśnie teraz przyjmowane są zgłoszenia do dwóch konkursów: filmów krótkich oraz międzynarodowych koprodukcji filmowych. Szczegóły zdradziła nam rzeczniczka prasowa imprezy - Weronika Skwarzec.

 • Piotr Sułkowski o planach olsztyńskiej Filharmonii na najbliższe miesiące

  Prof. Piotr Sułkowski od września będzie łączył obowiązki dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie oraz dyrektora Opery Krakowskiej. Na stałe do dawnej stolicy Polski przeniesie się pod koniec roku. W Magazynie z Kulturą opowiadał o tej decyzji i planach.

 • W Olsztynku o wiatrakach

  Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku zaprasza 7 sierpnia wszystkich wielbicieli tradycyjnego budownictwa wiejskiego na Warmii, Mazurach i Powiślu! O wydarzeniu Tajemnice Ciesiołki w studiu Radia UWM FM opowiadała Monika Sabljak-Olędzka.

 • Wystartował BabaFest 2022

  BabaFest to Festiwal Rozwoju i Inspiracji organizowany przez Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalno-Rozwojowych z Uśmiechem. Tegoroczna edycja wystartowała na początku sierpnia. Co dokładnie zaplanowano w Olsztynie? O tym opowiedziała nam jedna z organizatorek wydarzenia - Małgorzata Wiśniewska-Jurkowska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: