Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Brodka: Nie będzie drugiej "Grandy"

  W przedostatni dzień lipca Monika Brodka wystąpiła w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie wraz z zespołem Brutalsi. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim zdradziła swoje najbliższe plany. Czy jej kolejny album będzie przypominał "Grandę"? "Nigdy nie odcinam kuponów" - odpowiada wokalistka.

 • Męski Świat - nowa płyta Pawła Szymańskiego

  Paweł Szymański nowy album nagrał już trzy lata temu na strychu domu swoich przyjaciół w przysiółku Dąbrowo koło Frygnowa. Płyta ma się ukazać jesienią. Co składa się na "Męski Świat"? I jak bardzo autora zmieniła... Warmia? O tym rozmawialiśmy w audycji Gramy Swoje!

 • Spóźniony jubileusz Huntera

  Dwa lata temu szczycieński zespół Hunter obchodził swoje 35-lecie. Sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że jubileuszowy koncert w rodzinnym mieście został przełożony aż do Dni i Nocy Szczytna 2022. Przed tym wydarzeniem z liderem grupy Pawłem "Drakiem" Grzegorczykiem rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Biedowo Fest 2022: mały festiwal dużych możliwości

  Niebanalna muzyka w nieoczywistym miejscu. Tak można podsumować kolejny festiwal w Biedowie. Mała wieś w gminie Barczewo po raz kolejny stała się lokalną stolicą muzyki alternatywnej. Organizatorzy żartują, że to najlepszy festiwal w promieniu 3 kilometrów. Z naszych obserwacji wynika, że to fenomen na dużo większą...

 • Znamy laureatów Fest Muzy 2022

  Za nami kolejna edycja konkursu młodych kapel Fest Muza. W tym roku jury nie przyznało głównej nagrody. II miejsce zajęła grupa Whoiswho z Koszalina a trzecie - Stacja Folk z Warszawy. Specjalne wyróżnienie Radia UWM FM - zaproszenie na Live Sesję połączone z promocją na antenie - trafiło do Zuzy Wiśniewskiej.

 • Antek Sojka: To na Warmii złapałem tego bakcyla

  Jesienią ukaże się druga autorska płyta Antka Sojki "Moimi oczami". Jej zapowiedzią jest dobrze znany z naszej anteny utwór "Pamiętam o tym". O nowym materiale, projekcie Nothing To Sniff oraz dzieciństwie spędzonym na Warmii autor i wokalista opowiadał w studiu Radia UWM FM.

 • Zuzanna: życie z własnej twórczości jest wymagające i niełatwe

  Swoją debiutancką płytę wydała dwa lata temu. Dziś myśli już o kolejnym kroku wydawniczym. 10 lipca Zuzanna wystąpiła w olsztyńskiej Galerii Sowa. W studiu Radia UWM FM opowiadała o swoich planach, artystycznym spotkaniu z Czesławem Mozilem oraz przenosinach do Warszawy.

 • Chór Music Everywhere w audycji To Mi Gra

  Chór Music Everywhere działa w Trójmieście od 2010 roku. Obecnie współpracuje z czołowymi polskimi artystami i występuje na dużych scenach w całym kraju. O najnowszym programie i płycie "Karuzela Gna" w audycji To Mi Gra opowiadała Beata Śnieg - założycielka i dyrygentka zespołu.

 • Pan B. w audycji Gramy Swoje

  Kilka miesięcy temu zespół Pan B. zadebiutował na antenie Radia UWM FM nagrywając w naszym studiu Live Sesję. Z utworem "Idą po mnie" wspiął się także na szczyt listy przebojów. O kolejnych planach olsztyńskiej grupy w audycji Gramy Swoje opowiadał Piotr Bauman. Posłuchajcie!

 • Co warto wiedzieć - Maken o Ostróda Reggae Festivalu

  Jak przebiegają przygotowania do kolejnego Ostróda Reggae Festivalu? Czy nowa lokalizacja imprezy na stadionie miejskim to duże wyzwanie dla organizatorów? Kogo koniecznie trzeba posłuchać w tym roku? Jakie okołomuzyczne atrakcje czekają na uczestników? Odpowiada Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

 • Maciej Maleńczuk: Moje teksty są poezją

  Maciej Maleńczuk wystąpił 25 czerwca w olsztyńskim amfiteatrze jako gwiazda 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Jak przyznał - pasuje do tego festiwalu, bo swoje teksty traktuje jak poezję. Opowiedział nam o swoich najbliższych planach, m.in. powrocie grupy Homo Twist.

 • Monika Kowalczyk najlepsza w konkursie 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

  13 wykonawców walczyło w tym roku o Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Zdobyła ją Monika Kowalczyk - za autorską piosenkę "Te Twoje sukienki". Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.

 • Mary Rumi o solowym albumie "Depressed Lady"

  Znana m.in. z zespołów Shannon, Hoboud i Spoty Maria Rumińska wydaje solowy album. O płycie "Depressed Lady" jeszcze przed oficjalną premierą opowiadała w audycji Gramy Swoje. A rozmawiał z nią Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie! I koniecznie zajrzyjcie 29 czerwca do Galerii Sowa!

 • Alna Consort w finale konkursu 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

  Alna w języku pruskim znaczy Łyna. A działający od niedawna w Olsztynie zespół Alna Consort tworzą muzycy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Wykonują głównie muzykę barokową. Ale postanowili sprawdzić się również w innej artystycznej materii - konkursie Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję".

 • Grażyna Łobaszewska: Pozwólmy artystom się zmieniać

  O 50-leciu pracy artystycznej, nowej płycie "Zakład dla normalnych" nagranej z grupą Ajagore i czasach trudnych dla nas wszystkich przy okazji swojego kolejnego koncertu w Olsztynie opowiadała na antenie Radia UWM FM Grażyna Łobaszewska. Z wokalistką spotkała się Marta Wróblewska.

 • Baranovski: Jestem wielkim fanem poglądów politycznych Jezusa

  Po swoim występie na 61. Kortowiadzie Baranovski odwiedził nie tylko naszą Strefę Spotkań z Artystami, ale też radiowe studio. O studenckiej zabawie w Kortowie (również z drugiej strony sceny), płycie "Baranovski 2", nostalgii w piosenkach i zadeklarowanym ateizmie opowiadał Joannie Nawotce. Posłuchajcie!

 • Romantycy wydadzą się sami

  Jednym z naszych gości w Strefie Spotkań z Artystami podczas Kortowiady był Adam Miller z grupy Romantycy Lekkich Obyczajów. Wspominaliśmy z nim juwenalia z poprzednich lat. Ale rozmawialiśmy też o planach zespołu, który swoją kolejną płytę wyda samodzielnie. A potem może przygarnie też innych.

 • Mery Spolsky: Każda dziewczyna ma wierzyć w siebie!

  Pięć lat temu wystąpiła na scenie alternatywnej Kortowiady. W tym roku na juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wróciła już jako jedna z gwiazd imprezy. "Trzeba w siebie wierzyć, iść do przodu i nie patrzeć na porażki" - mówi o swojej drodze do muzycznego sukcesu Mery Spolsky.

 • Kaśka Sochacka na Kortowiadzie

  Ile waży Fryderyk i jak wpływa na dalszą muzyczną działalność? Między innymi o tym podczas naszej rozmowy w kortowiadowej Strefie Spotkań z Artystami opowiadała Kaśka Sochacka. Odpowiadała też na pytania fanów, m.in. o rytuały przed koncertem i drogę do sukcesu. Posłuchajcie!

 • Kayah zachwycona Kortowiadą

  "Miałam potworny stres. Być między Zalewskim, Enejem i Sokołem to jest duże wyzwanie" - mówiła po swoim występie na Kortowiadzie Kayah. Wojtek Miśkiewicz zapytał wokalistkę o jej muzyczne początki, ale też plany oraz działalność w wytwórni Kayax. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: