Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Łukasz Jędrys z kolejną ważną nagrodą

  Olsztyński wokalista i autor piosenek Łukasz Jędrys zdobył Grand Prix konkursu XXIV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa "…czy to jest kochanie?" w Elblągu. To kolejne ważne wyróżnienie w jego bogatym już artystycznym CV. O swoich planach opowiadał w studiu Radia UWM FM. Rozmawiał z nim Piotr Szauer.

 • Doktor King: trzy płyty w drodze

  Doktor King - czyli Łukasz Budziak - w ubiegłym roku świętował 20-lecie obecności na scenie. Po wydaniu szóstego solowego albumu 'VIking" nie zwolnił tempa. Obecnie pracuje (co najmniej) nad trzema krążkami. O czym opowiedział Michałowi Napiórkowskiemu w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Fajrant o Dezerterze i pracy nad nową płytą

  "To będzie dla mnie coś niesamowitego. Będąc młodszym, słuchając płyt Dezertera, miałem takie małe marzenie: zagrać przed nimi. Jak widać, marzenia się spełniają" - powiedział Paweł Brzuszek. Perkusista olsztyńskiej grupy Fajrant wraz z wokalistą i gitarzystą Adamem Borkułakiem odwiedzili nas tuż przed...

 • Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko o swojej współpracy

  Mateusz Nagórski i Miłosz Wośko zaprezentowali w Olsztynie program z piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Wspólnie nagrali dotąd dwa albumy: "Mój Zodiak" oraz "Jacek Kaczmarski o Wolności". O tych płytach, ale też kolejnych planach opowiadali w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Joanna Kondrat o Niebieskich Koncertach i Niebieskiej Płycie

  Przed "Niebieskim Koncertem Przeciwko Wojnie" w audycji Gramy swoje gościliśmy pochodzącą z Bartoszyc wokalistkę i autorkę - Joannę Kondrat. Przedpremierowo słuchaliśmy także jej "Niebieskiej Płyty". Zysk ze sprzedaży tego koncertowego albumu zostanie przekazany na cel wzmocnienia jednostek...

 • Absolutnie szczególny koncert...

  To był niezwykły koncert. Podczas wydarzenia zorganizowanego pod hasłem "Olsztyn solidarny z Ukrainą!" na jednej scenie pojawiły się najważniejsze zespoły ze stolicy regionu: Enej, Big Day, Czerwony Tulipan, Romantycy Lekkich Obyczajów, Łydka Grubasa i Horpyna. Wspominaliśmy to w audycji Gramy Swoje.

 • Reggae dla Ukrainy

  Świat muzyki kolejny raz jednoczy się w obliczu dramatu, jaki rozgrywa się w Ukrainie. Piąta odsłona cyklu "Reggae bas w pubie Las" upłynie pod znakiem pomocy uchodźcom z obszarów objętych wojną. Szczegóły w audycji Uwierz w Muzykę zdradził Kamil "Gorzki" Gorzka - jeden z organizatorów wydarzenia.

 • Anja Orthodox: Każdy pomaga, jak może

  Anja Orthodox zaangażowała się w pomoc mieszkańcom Ukrainy uciekającym z kraju przed wojną. Swoim zapałem zaraziła też innych. "To nie jest żadne bohaterstwo. To normalna pomoc. Bohaterami są ci, którzy tam walczą! A ja jestem normalną osobą - wrażliwą na czyjąś krzywdę" - mówi wokalistka zespołu...

 • Krzysztof Napiórkowski: Jestem urodzonym optymistą

  4 marca ukazał się najnowszy album Krzysztofa Napiórkowskiego zatytułowany "CV". "To forma prezentacji tego, co chcę robić w muzyce i do czego zmierzam. Natomiast oczywiście nie jest to moje ostatnie słowo" - mówił na antenie Radia UWM FM wokalista, autor i kompozytor.

 • Krzysztof Dżawor Jaworski o nowej płycie Harlemu

  Z okazji piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy zespół Harlem opublikował specjalną piosenkę. To utwór "Polski blues" skomponowany przez Krzysztofa "Dżawora" Jaworskiego do tekstu Bogdana Loebla. Znakomity gitarzysta był naszym gościem w audycji Gramy Swoje. I opowiedział o nowej płycie,...

 • Ifi Ude: Najbardziej liczy się kreatywność i chęć nauki

  Ifi Ude to polska piosenkarka, aktorka, producentka i prezenterka telewizyjna o nigeryjskich korzeniach. W minionym roku ukazał się jej drugi długogrający album "Ludevo". Na płycie taneczna elektronika łączy się z etnicznymi inspiracjami, zarówno o polskim, jak i afrykańskim rodowodzie.

 • Karawana zatrzyma się w Olsztynie

  Przed koncertem trasy Karawana 2022 gościem audycji Uwierz w Muzykę był Cyryl Skiba - perkusista związany z zespołami Ignu i Makiwara. Opowiedział nam o sytuacji obu grup i ich planach na najbliższą przyszłość. "Liczymy na Wasze wsparcie!" - mówił przed występem w olsztyńskim pubie LAS.

 • BAiKA pracuje nad nową płytą i koncertowym projektem Fire 90's

  23 lutego w Olsztynie oficjalnie zaczęła swoją działalność Scena Browar. Jej pierwszymi gośćmi byli Kafi i Piotr Banach. O planach swojego zespołu BAiKA oraz koncertowym projekcie "Fire 90's" opowiadali także w studiu Radia UWM FM. A spotkał się z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 • Tymon Tymański o swojej książce i nowej muzyce

  Muzyk Tymon Tymański ujawnił swój talent literacki. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim opowiadał o pisaniu "Sclavusa" i pracy nad kontynuacją książki. Wspominał o współpracy z Ziemowitem Kosmowskim i zapowiedział wydanie nowej płyty "Republika" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego.

 • Nowa muzyczna scena nad Łyną

  Sławek Gortat to organizator koncertów z Ciechanowa. Od kilku lat prowadzi cenioną w całym kraju Fabrykę Kultury Zgrzyt. Próbował przenieść swój klub do Olsztyna, ale ostatecznie wybrał Lublin. Nie zerwał jednak swoich kontaktów z naszym miastem. Stworzył Scenę Browar w Browarze Warmia.

 • Małe Przyjemności w audycji Gramy Swoje

  Ich piosenki są "swoistym manifestem bycia tu i teraz, taplania się w koszu duchowych i cielesnych rozkoszy". Poznajcie Małe Przyjemności. I włączcie się w tworzenie debiutanckiej płyty zespołu. W audycji Gramy Swoje opowiadały o nim Marta Andrzejczyk i Ewa Pawlak. Posłuchajcie!

 • Zamknij oczy i posłuchaj jak debiutuje Heima!

  Ich muzyka porusza... Obok piosenek zespołu Heima nie da się przejść obojętnie. A co chce nam w nich przekazać Olga Stolarek? W dniu premiery debiutanckiego albumu łódzkiej grupy "W Domu" na antenie Radia UWM FM z wokalistką i autorką tekstów rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 • Kaśka Sochacka: Mam dużą słabość do Olsztyna

  14 lutego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej swoje piosenki wyśpiewała Kaśka Sochacka. W tym roku wystąpi w Olsztynie jeszcze dwukrotnie - podczas Kortowiady i Olsztyn Green Festivalu. W studiu Radia UWM FM podkreślała, jak dobrze się tu czuje i zdradziła plany na kolejne miesiące. Posłuchajcie!

 • Rymologikon - nowa solowa płyta Damiana Lange

  "Rymologikon" to już trzeci solowy album Damiana Lange. Co różni go od poprzednich? Jak powstawał? I czego na nim jeszcze brakuje? O tym autor i wokalista związany z zespołami Transsexdisco oraz Romantycy Lekkich Obyczajów opowiadał w audycji Gramy Swoje! Posłuchajcie!

 • Liście, zapach róży i kadzidło

  4 lutego ukazała się debiutancka płyta warszawskiej grupy Róża zatytułowana "BU!". Znalazło się na niej osiem autorskich kompozycji, łączących brzmienie amerykańskiego indie rocka, brytyjskiego post-punku, synth popu i alternatywnego r’n’b. O pracy nad tym albumem opowiedziała nam Małgorzata Penkalla.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: