Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Czarek Kuczyński pyta: Kim byś był?

  "Kim byś był?" to tytuł nowej piosenki Czarka Kuczyńskiego. O singlu i swoich dalszych planach, ale też pracowitych muzycznych wakacjach oraz wspólnych koncertach z grupą Enej, wokalista zespołu Brylanty&Bażanty opowiadał w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Sploty o muzycznej tradycji Warmii

  Przed koncertem realizowanym w ramach projektu MOK w Olsztynie "Olsztyn leży na Warmii: gwara warmińska wehikułem zagubionej tożsamości" w studiu Radia UWM FM gościliśmy przedstawicielki grupy Sploty. Ania Broda i Mary Rumi w Magazynie z Kulturą opowiadały o swojej fascynacji tradycją muzyczną regionu.

 • Natalia Przybysz i tęsknota za Korą

  Cykl "Ulotne Lato" w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie zamknął koncert Natalii Przybysz z zespołem. Artystka zaprezentowała materiał z najnowszej płyty "Zaczynam się od miłości", na której śpiewa przede wszystkim teksty Kory. O pracy nad tym albumem i dalszych planach opowiedziała...

 • Michał Urbaniak: Jazzu nie można się nauczyć

  Michał Urbaniak wystąpił 28 sierpnia z grupą ORGANATOR w Kortowie podczas drugiej edycji Campusu Polska Przyszłości. Z legendarnym jazzmanem rozmawialiśmy m.in. o jego spotkaniach z młodymi muzykami, życiu w Nowym Jorku i postrzeganiu Polski z perspektywy obywatela świata. Posłuchajcie!

 • Mary Rumi: Wychodzę na front

  "Depressed Lady" - tak swój solowy album zatytułowała Maria Rumińska. Jako Mary Rumi wróciła do muzycznej przestrzeni, od której przez lata starała się być daleko. Choć studiowała jazz, wybrała inną drogę - folkową. A dziś wyśpiewuje jak rasowa jazzowa wokalistki własne piosenki oraz kompozycje taty -...

 • Kolorowy, naturalny świat Władysława Komendarka

  Władysław Komendarek był honorowym gościem Rosegarden Eko Festivalu w Suszu. Sam żyje bardzo ekologicznie - mieszka w lesie. "Latem mam ogród zoologiczny w domu" - przyznaje. O swojej muzycznej drodze i spojrzeniu na świat opowiedział Joannie Nawotce. Posłuchajcie!

 • Polskie Znaki i "Rzeczy Ostatnie"

  Radek Łukasiewicz, Jarosław Ważny i Janusz Zdunek postanowili zmierzyć się z tematem przemijania, śmierci i żałoby. Chcąc uratować polskie pieśni ludowe przed wyginięciem, nagrali płytę "Rzeczy Ostatnie" - do współpracy zapraszając m.in. Sanah, Vito Bambino, Michała Szpaka, Matyldę Damięcką, Barta...

 • Patrick The Pan: To najbardziej pracowite lato w moim życiu

  Choć jego poprzednia płyta "Miło wszystko" ukazała się raptem rok temu, już myśli o kolejnym kroku wydawniczym. Jaki będzie piąty album? O to Piotra Madeja zapytaliśmy podczas Olsztyn Green Festivalu. "To jeden z fajniejszych festiwali na jakich grałem w życiu" - przyznaje Patrick The Pan.

 • Artystyczne rytuały Kasi Lins

  Poprzednia płyta Kasi Lins "Moja wina" to zbiór opowiadań o piekle i raju, niemocy i pragnieniu, upadkach i uniesieniach. W sposób rytualny dzieli się wątpliwościami, snuje opowieść o mocach i słabościach. A jaki będzie jej kolejny album? M.in. o to podczas Olsztyn Green Festivalu autorkę i wokalistkę...

 • Dziwna Wiosna: Zrzynamy ze wszystkich!

  Grupę Dziwna Wiosna tworzą: Dawid Karpiuk, Łukasz Moskal i Wojtek Traczyk. Przed rokiem wydali swój debiutancki imienny album (nominowany m.in. do Fryderyka). Wcześniej grali jako Superhuman Like Brando. A jakie mają dalsze plany? O tym opowiedzieli nam podczas Olsztyn Green Festivalu.

 • Marcin Maciejczak: Staram się być tym, kim chcę być

  Marcin Maciejczak dwa lata temu wygrał program The Voice Kids. Jego kolejne single okazały się także komercyjnym sukcesem. Przed rokiem wydał debiutancki album "Tamte dni" a teraz wystąpił na scenie Olsztyn Green Festivalu. O swoich muzycznych i modowych inspiracjach opowiedział Anecie Pawelczyk-Piłat.

 • Zalia: Dla mnie najbardziej liczą się emocje

  "Ten festiwal kojarzy mi się z plażowaniem i dobrą zabawą" - mówiła nam na Olsztyn Green Festivalu Zalia. To jedna z najmłodszych artystek, które wystąpiły w tym roku nad jeziorem Ukiel. Jej muzyka świetnie wpisała się w klimat imprezy. Z wokalistką rozmawiała Aneta Pawelczyk-Piłat.

 • Margaret: Zmieniam się i eksploruję muzykę

  Przed rokiem zaśpiewała swoje piosenki na głównej scenie Olsztyn Green Festivalu. Na plażę nad jeziorem Ukiel wróciła, by zachęcać do proekologicznych działań. Z Margaret rozmawialiśmy także o jej najnowszym singlu "Niespokojne morze" oraz... pierwszej miłości poznanej w... Olsztynku.

 • Fisz: Kim Nowak powróci!

  Koncert grupy Fisz Emade Tworzywo był jednym z najmocniejszych punktów ósmej edycji Olsztyn Green Festivalu. Z Bartkiem "Fiszem" Waglewskim rozmawialiśmy m.in. o ostatniej płycie "Ballady i Protesty" oraz... powrocie zespołu Kim Nowak. "Mamy przyszykowaną już całą płytę" - zdradził nam...

 • Marika wraca z nowym albumem

  Po kilku latach milczenia Marika zapowiada nowy album. Płyta będzie składać się z 10 utworów, które powstały dzięki współpracy m.in. z Kubą Karasiem, duetem Sarapaty i Buslavem. "Jest bardzo taneczna, elektroniczna" - zdradziła nam wokalistka, z którą spotkaliśmy się podczas festiwalu Soundela w Lubawie.

 • Soundela 2022 - czyli dlaczego warto latem odwiedzić Lubawę

  Od 2017 roku w Lubawie organizowane są warsztaty muzyczne Soundela. To inicjatywa Lubawskiej Grupy Muzyków, która w kilka lat zyskała opinię jednej z najlepszych tego typu imprez w kraju. Szósta edycja wzbogacona została także o konkurs kapel. Główna nagroda trafiła do zespołu Black Radio.

 • Jeszcze więcej muzyki nad jeziorem Ukiel

  Green Hops Music Fest to nowe wydarzenie towarzyszące Olsztyńskiemu Festiwalowi Piw Rzemieślniczych i Kuchni Świata, który szósty raz odbędzie się w Olsztynie. Tym razem organizatorzy postanowili oddzielić część muzyczną i stworzyć odrębną markę. O czym na antenie Radia UWM FM opowiadał Przemek Róziecki.

 • Oxford Drama blisko czwartej płyty?

  Trzy wydane albumy, mnóstwo koncertów i nowa energia do pracy nad kolejnym materiałem. W jakim miejscu swojej muzycznej drogi jest dziś grupa Oxford Drama? Podczas OFF Festivalu w Katowicach na to pytanie Mai Romaniewicz opowiedzieli: Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka. Posłuchajcie!

 • Chair - debiutanci na scenie OFF Festivalu

  Chair to międzynarodowy duet multimedialnych artystów: Cura i Hubert Kurkiewicz. Tegoroczny OFF Festival był dla nich wyjątkowym wydarzeniem. Na scenie pojawili się aż trzykrotnie. A przecież grają razem od pół roku a w czerwcu debiutowali albumem "Po Co Muzyka". O swojej współpracy opowiedzieli Mai...

 • WaluśKraksaKryzys: Polska muzyka to nie jest obciach

  WaluśKraksaKryzys przebojem wdarł się na polską scenę muzyki alternatywnej. Debiutował pod koniec 2020 roku singlem "Tuż przed północą" - nagranym z Błażejem Królem. A po kilku miesiącach wydał swoją pierwszą płytę. Za sobą ma już występy na dużych scenach, m.in. podczas koncertów Męskiego Grania.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: