Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Absolutnie szczególny koncert...

  To był niezwykły koncert. Podczas wydarzenia zorganizowanego pod hasłem "Olsztyn solidarny z Ukrainą!" na jednej scenie pojawiły się najważniejsze zespoły ze stolicy regionu: Enej, Big Day, Czerwony Tulipan, Romantycy Lekkich Obyczajów, Łydka Grubasa i Horpyna. Wspominaliśmy to w audycji Gramy Swoje.

 • Reggae dla Ukrainy

  Świat muzyki kolejny raz jednoczy się w obliczu dramatu, jaki rozgrywa się w Ukrainie. Piąta odsłona cyklu "Reggae bas w pubie Las" upłynie pod znakiem pomocy uchodźcom z obszarów objętych wojną. Szczegóły w audycji Uwierz w Muzykę zdradził Kamil "Gorzki" Gorzka - jeden z organizatorów wydarzenia.

 • Anja Orthodox: Każdy pomaga, jak może

  Anja Orthodox zaangażowała się w pomoc mieszkańcom Ukrainy uciekającym z kraju przed wojną. Swoim zapałem zaraziła też innych. "To nie jest żadne bohaterstwo. To normalna pomoc. Bohaterami są ci, którzy tam walczą! A ja jestem normalną osobą - wrażliwą na czyjąś krzywdę" - mówi wokalistka zespołu...

 • Krzysztof Napiórkowski: Jestem urodzonym optymistą

  4 marca ukazał się najnowszy album Krzysztofa Napiórkowskiego zatytułowany "CV". "To forma prezentacji tego, co chcę robić w muzyce i do czego zmierzam. Natomiast oczywiście nie jest to moje ostatnie słowo" - mówił na antenie Radia UWM FM wokalista, autor i kompozytor.

 • Krzysztof Dżawor Jaworski o nowej płycie Harlemu

  Z okazji piętnastej rocznicy śmierci Tadeusza Nalepy zespół Harlem opublikował specjalną piosenkę. To utwór "Polski blues" skomponowany przez Krzysztofa "Dżawora" Jaworskiego do tekstu Bogdana Loebla. Znakomity gitarzysta był naszym gościem w audycji Gramy Swoje. I opowiedział o nowej płycie,...

 • Ifi Ude: Najbardziej liczy się kreatywność i chęć nauki

  Ifi Ude to polska piosenkarka, aktorka, producentka i prezenterka telewizyjna o nigeryjskich korzeniach. W minionym roku ukazał się jej drugi długogrający album "Ludevo". Na płycie taneczna elektronika łączy się z etnicznymi inspiracjami, zarówno o polskim, jak i afrykańskim rodowodzie.

 • Karawana zatrzyma się w Olsztynie

  Przed koncertem trasy Karawana 2022 gościem audycji Uwierz w Muzykę był Cyryl Skiba - perkusista związany z zespołami Ignu i Makiwara. Opowiedział nam o sytuacji obu grup i ich planach na najbliższą przyszłość. "Liczymy na Wasze wsparcie!" - mówił przed występem w olsztyńskim pubie LAS.

 • BAiKA pracuje nad nową płytą i koncertowym projektem Fire 90's

  23 lutego w Olsztynie oficjalnie zaczęła swoją działalność Scena Browar. Jej pierwszymi gośćmi byli Kafi i Piotr Banach. O planach swojego zespołu BAiKA oraz koncertowym projekcie "Fire 90's" opowiadali także w studiu Radia UWM FM. A spotkał się z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 • Tymon Tymański o swojej książce i nowej muzyce

  Muzyk Tymon Tymański ujawnił swój talent literacki. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim opowiadał o pisaniu "Sclavusa" i pracy nad kontynuacją książki. Wspominał o współpracy z Ziemowitem Kosmowskim i zapowiedział wydanie nowej płyty "Republika" z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego.

 • Nowa muzyczna scena nad Łyną

  Sławek Gortat to organizator koncertów z Ciechanowa. Od kilku lat prowadzi cenioną w całym kraju Fabrykę Kultury Zgrzyt. Próbował przenieść swój klub do Olsztyna, ale ostatecznie wybrał Lublin. Nie zerwał jednak swoich kontaktów z naszym miastem. Stworzył Scenę Browar w Browarze Warmia.

 • Małe Przyjemności w audycji Gramy Swoje

  Ich piosenki są "swoistym manifestem bycia tu i teraz, taplania się w koszu duchowych i cielesnych rozkoszy". Poznajcie Małe Przyjemności. I włączcie się w tworzenie debiutanckiej płyty zespołu. W audycji Gramy Swoje opowiadały o nim Marta Andrzejczyk i Ewa Pawlak. Posłuchajcie!

 • Zamknij oczy i posłuchaj jak debiutuje Heima!

  Ich muzyka porusza... Obok piosenek zespołu Heima nie da się przejść obojętnie. A co chce nam w nich przekazać Olga Stolarek? W dniu premiery debiutanckiego albumu łódzkiej grupy "W Domu" na antenie Radia UWM FM z wokalistką i autorką tekstów rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 • Kaśka Sochacka: Mam dużą słabość do Olsztyna

  14 lutego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej swoje piosenki wyśpiewała Kaśka Sochacka. W tym roku wystąpi w Olsztynie jeszcze dwukrotnie - podczas Kortowiady i Olsztyn Green Festivalu. W studiu Radia UWM FM podkreślała, jak dobrze się tu czuje i zdradziła plany na kolejne miesiące. Posłuchajcie!

 • Rymologikon - nowa solowa płyta Damiana Lange

  "Rymologikon" to już trzeci solowy album Damiana Lange. Co różni go od poprzednich? Jak powstawał? I czego na nim jeszcze brakuje? O tym autor i wokalista związany z zespołami Transsexdisco oraz Romantycy Lekkich Obyczajów opowiadał w audycji Gramy Swoje! Posłuchajcie!

 • Liście, zapach róży i kadzidło

  4 lutego ukazała się debiutancka płyta warszawskiej grupy Róża zatytułowana "BU!". Znalazło się na niej osiem autorskich kompozycji, łączących brzmienie amerykańskiego indie rocka, brytyjskiego post-punku, synth popu i alternatywnego r’n’b. O pracy nad tym albumem opowiedziała nam Małgorzata Penkalla.

 • Karolina Lizer powalczy o występ na Eurowizji

  Karolina Lizer dzieciństwo spędziła we wsi Stręgielek niedaleko Węgorzewa. Od kilku lat mieszka i uczy w się w Warszawie. Jak podkreśla - chce wrócić na Mazury. A w lutym z piosenką "Czysta woda" powalczy w polskich preselekcjach do konkursu Eurowizja 2022. O czym opowiadała w audycji Gramy Swoje.

 • Łukasz Jemioła zapowiada bluesową płytę

  Łukasz Jemioła śpiewa piosenki retro, sam tworzy także własny repertuar, ale najbardziej kocha bluesa. Dlatego po kilkunastu latach swojej obecności na scenie nagrywa właśnie album oparty na amerykańskich utworach folkowych i mniej znanej klasyce muzyki z południa USA.

 • Joy Forest w audycji Gramy Swoje

  Nowa ostródzko-olsztyńska grupa Joy Forest swój pierwszy koncert miała zagrać na scenie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olsztynie. Niestety na ich występ live będziemy musieli jeszcze zaczekać. Ale Mariusz Koproliński w audycji Gramy Swoje zdradził, jak blisko są wydania swojej pierwszej płyty.

 • Enej zagra podczas olsztyńskiego finału WOŚP

  Gwiazdą olsztyńskiego koncertu 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie grupa Enej. W studiu Radia UWM FM gościliśmy jednego z muzyków zespołu - Kubę "Czaplaya" Czaplejewicza. Jesteście ciekawi nad czym pracują? I co przygotowali na niedzielne spotkanie na Starym Mieście? Posłuchajcie!

 • Maken promuje dub niespokojnych czasów

  „Promuję dub niespokojnych czasów. Kto pragnie ukojenia, niech idzie do lasu”. Pod tym hasłem w pubie LAS w piątek 28 stycznia wystąpi Mirosław Dzięciołowski, znany jako Dj Bass Reproduktorr Maken I - popularyzator muzyki niezależnej, didżej w sutannie, organizator Ostróda Reggae Festivalu i dziennikarz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: