Aktualności
01.07.2024

Gentlemeni z Chair

20 czerwca duet Chair wydał swoją drugą EP-kę "GENTLE MEN". Z tej jej okazji Szymon Tołpa w audycji Uwierz w Muzykę rozmawiał z Curą i Hubertem Kurkiewiczem. I pytał o eksplorowanie wrażliwej perspektywy mężczyzny zmagającego się z presją życia i toksyczną męskością. Bo o tym opowiadają nowe piosenki.

Foto: asia.foto

Chair to warszawsko-kopenhaska formacja inspirująca się post punkiem, britpopem i art rockiem. Ich debiutancka EP-ka "Po Co Muzyka" ukazała się w 2022 roku. Groteska i absurd towarzyszący formacji nie odwracają jednak uwagi od tego, co najważniejsze - wypełnionych uczuciami i lękami piosenek.

W październiku Hubert Kurkiewicz w audycji Uwierz w Muzykę mówił nam, że nowy album stanowić będzie podsumowanie czasu po debiucie. Jak się okazuje premiera krążka daje nowe możliwości w kontekście zadawania pytań. "Z jednej strony odpowiedzieliśmy sobie na to pytanie, z drugiej jest ono na tyle otwarte, że nie ma co dalej się w nim babrać. Bo doświadczyliśmy różnych smaków tej muzyki. Wiemy co ta muzyka daje, co może dać, z czym to się wiąże. Teraz są nowe pytania, np. z której strony trzymać widelec przy obiedzie" - mówił żartobliwie.

Krążek ukazał się 20 czerwca, czyli w dniu urodzin Huberta Kurkiewicza. "Jeśli zaufasz, że ten dzień jest ważniejszy przez jakiś powód, to jest łatwiej trochę decydować. W tym roku urodziny Huberta przypadały na czwartek i teoretycznie to był dobry dzień na wydanie muzyki. Nie gdybamy, czy w piątek czy coś, po prostu ma to sens, więc robimy to w urodziny Huberta. Im bardziej skonkretyzujemy wybory, tym łatwiej jest wydawać i robić, i nie wpadać w jakiś rodzaj overthinking. Te daty są ważne, żeby przypieszyć proces i też przy okazji świętować wydanie" - mówił na antenie Radia UWM FM Cura.

Wśród siedmiu nowych numerów znalazła się kontynuacja piosenki z debiutankckiej EP-ki, czyli "love ad 2". "Według nas love ad miał coś wyrazistego, charakterystycznego, bardzo fajnego. Może ten tytuł przeszedł sam think, że to była reklama miłości, ale stworzyło się coś mega autentycznego. Poza tym każdy zespół musi mieć swój utwór w tym wydaniu, więc powiedzmy, że to jest nasza reklamowa piosenka. Pierwsza się udała, więc może druga też. I myślę, że obaj bardzo fajnie ze sobą gadają."

Z duetem Chair rozmawiał Szymon Tołpa. Posłuchajcie!

Duża trasa koncertowa promująca "GENTLE MEN" rozpocznie się jesienią.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: