Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Po wakacyjnej przerwie obradował Senat UWM

  We wtorek 26 września po wakacyjnej przerwie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Obrady były okazją do przedstawienia planów działań na najbliższe miesiące. A o najważniejsze tematy dyskusji zapytaliśmy Rektora UWM, prof. Jerzego Przyborowskiego.

 • Rektor UWM: Zależy nam na tym, żeby integrować się ze społeczeństwem

  Popularyzacja nauki to jedno z ważniejszych zadań uczelni - podkreśla Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski. UWM dzieli się wiedzą i swoim potencjałem m.in. organizując Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Ale od września codziennie zaprasza także do Kortosfery.

 • Szkoła Letnia dla studentów z Litwy, Łotwy i Estonii

  W dniach 19-22 września Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie gościł studentki i studentów z Uniwersytetu Łotewskiego w Rydze, Uniwersytetu Kłajpedzkiego oraz Uniwersytetu w Tartu. Do Kortowa przyjechali, by uczestniczyć w zajęciach Szkoły Letniej.

 • Kampania wyborcza okiem medioznawcy

  Czym tegoroczna kampania wyborcza różni się od poprzednich? Co dzieje się w mediach tradycyjnych a co w internecie? M.in. o tym w studiu Radia UWM FM rozmawialiśmy z drem Miłoszem Babeckim - medioznawcą z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.

 • Olsztyński Salon Maturzystów znów na UWM

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski kolejny raz był gospodarzem Olsztyńskiego Salonu Maturzystów. W piątek 22 września uczniowie z całego regionu mogli spotkać się w Kortowie z przedstawicielami kilku uczelni, ale też dowiedzieć się, na czym będzie polegał przyszłoroczny egzamin dojrzałości.

 • Zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim zakończyły się 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. W tegorocznej edycji wydarzenia mogło uczestniczyć nawet 20 tysięcy osób. Uczniowie z całego regionu przyjechali do Kortowa, by przysłuchiwać się wykładom i skorzystać z wielu innych atrakcji.

 • Prorektorzy uczelni technicznych obradują na UWM

  Sztuczna inteligencja i aktywności studenckie - to dwa wiodące tematy spotkania prorektorów uczelni technicznych, które w dniach 21-23 września odbywa się w Kortowie. Gospodarzem wydarzenia jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

 • Masz jeszcze szansę rozpocząć studia na UWM!

  Do 25 września wydłużona została dodatkowa rekrutacja na studia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w roku akademickim 2023/2024. Kandydaci do wyboru mają jeszcze ponad 40 kierunków kształcenia. Uczelnia do tej pory przyjęła już ponad 6000 nowych studentów.

 • Trwają 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trwają 21. Olsztyńskie Dni Nauki i Sztuki. Od 20 do 22 września w Kortowie bezpłatnie uczestniczyć można w wykładach i fascynujących pokazach, m.in. w Centrum Konferencyjnym, Bibliotece Uniwersyteckiej a także w budynkach wydziałowych.

 • Naukowczynie z UWM wróciły z XVII Europejskiego Kongresu Ichtiologicznego w Pradze

  Na początku września odbył się XVII Europejski Kongres Ichtiologiczny organizowany przez Czech University of Life Sciences w Pradze. Uczestniczyły w nim także badaczki z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O wydarzeniu opowiedziała nam prof. Alicja Boroń z Katedry Zoologii.

 • W Kortowie trwa Adapciak

  W Kortowie rozpoczął się Adapciak, czyli obóz adaptacyjny dla nowych studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Zanim rozpoczną tu naukę, będą mieli okazję dobrze poznać kampus oraz uczelnię. W miasteczku akademickim spędzą cztery najbliższe dni.

 • 84. rocznica napaści ZSRR na Polskę

  W kwietniu i we wrześniu w Kortowie spotykamy się, by uczcić pamięć ofiar II wojny światowej. Kolejna taka uroczystość miała miejsce w 84. rocznicę napaści ZSRR na Polskę. W kortowskiej Alei Ofiar Katyńskich hołd zmarłym oddali przedstawiciele władz uczelni, Stowarzyszenia Rodzina Katyńska a także studenci oraz...

 • Święto Sera po czterech latach znów w Kortowie

  Kilkanaście tysięcy osób odwiedziło w dniach 16-17 września Kortowo, by uczestniczyć w 8. edycji Festiwalu Serów i Twarogów Polskiego Mleczarstwa. Ogólnopolskie Święto Sera zostało zorganizowane po czteroletniej przerwie przez pracowników Wydziału Nauki o Żywności UWM.

 • Mistrz świata w zapamiętywaniu z wykładami w Kortowie

  15 września w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji "Kortosfera" odbyło się spotkanie pod hasłem "Niezwykła Pamięć". Jego gościem był Jędrzej Cytawa - mistrz świata i rekordzista Guinnessa w zapamiętywaniu a także finalistą programu telewizyjnego "The Brain. Genialny Umysł".

 • Polsko-Litewskie Forum Prawa Spółek i Prawa Gospodarczego na UWM

  W dniach 15-16 września w Kortowie odbywa się Polsko-Litewskie Forum Prawa Spółek i Prawa Gospodarczego. Jego tegoroczne hasło to: "Nowe rozwiązania prawne dotyczące funkcjonowania spółek w prawie polskim i litewskim". Gospodarzem wydarzenia jest Wydział Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

 • Delegacja z Korei Południowej z wizytą na UWM

  Specjaliści w zakresie nauk i technologii rolniczych oraz przemysłu rolno-spożywczego z Korei Południowej odwiedzili w czwartek 14 września Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Z władzami uczelni rozmawiali m.in. o kierunkach potencjalnej współpracy.

 • Plany Orkiestry Akademickiej UWM

  Orkiestra Akademicka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętuje w tym roku swoje piętnastolecie. Z tej okazji planuje w listopadzie specjalny jubileuszowy koncert. Wcześniej - bo już 28 października - zaprezentuje program "Disco Symfonicznie". A we wrześniu zaprasza także na nabór.

 • Grupa dziecięca ZPiT "Kortowo" coraz liczniejsza

  Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" już drugi rok prowadzi zajęcia dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. Grupą opiekuje się Alicja Baran, a po wrześniowym naborze liczy ona już 60 osób. Wciąż można do niej dołączyć. Po wakacyjnej przerwie zajęcia odbywać będą się od 2 października na Pływalni Uniwersyteckiej.

 • Poznaj świat inżyniera - warsztaty dla doradców zawodowych w Kortowie

  Wydział Nauk Techniczny UWM zaprosił 14 września do Kortowa doradców zawodowych działających w szkołach średnich. Zorganizował dla nich warsztaty pod hasłem "Poznaj świat inżyniera". To jedna z form zainteresowania ofertą kształcenia i warunkami, w których można tu studiować kierunki techniczne.

 • Światowy Kongres Kopernikański wrócił do Torunia

  Spotkanie naukowców w Toruniu kończy całoroczny Światowy Kongres Kopernikański. Wydarzenie organizowali wspólnie - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: