Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Zdalne kształcenie na Wydziale Sztuki UWM

  Wydział Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie jest jedną z tych jednostek naukowych, którym trudno funkcjonować w systemie kształcenia online. Z jakimi problemami zmagają się wykładowcy i studenci? O tym opowiedział nam Dziekan - prof. Benedykt Błoński.

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie prosi o wsparcie

  Personel medyczny Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie - podobnie jak wiele takich placówek w kraju - pilnie potrzebuje środków ochrony osobistej oraz materiałów jednorazowych. Dlatego ruszyła zbiórka pieniędzy na ich zakup. Szczegóły zdradził nam Radosław Borysiuk.

 • Będą zwolnienia z opłat za akademiki

  Fundacja „ŻAK” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdecydowała się zwolnić z odpłatności za miejsce w domach studenckich w okresie od 11 marca do 30 kwietnia osoby, które opuściły swoje pokoje w akademikach, ale nie wykwaterowały się. Szczegóły zdradził nam Tomasz Selwent.

 • Rektorzy polskich uczelni apelują o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich

  Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich zaapelowała do wszystkich sił politycznych w naszym kraju o zgodne, skoordynowane działania na rzecz ograniczania zasięgu i skutków epidemii. Zdecydowanie zaprotestowała też przeciwko upartym próbom forsowania przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja.

 • Akademickie Centrum Kultury UWM nie daje się epidemii

  Akademickie Centrum Kultury UWM w Olsztynie musiało dostosować się do zarządzeń związanych z epidemią koronawirusa. Przeniesiony został jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo", koncerty Akademickiej Orkiestry Dętej czy Skorpenowy Spływ Łyną. Studenci jednak nie zwieszają głów i ćwiczą w domu!

 • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie już diagnozuje COVID-19

  3 kwietnia Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie rozpoczął diagnozowanie osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Do placówki trafił w tym tygodniu specjalistyczny sprzęt, który pozwala w 67 minut stwierdzić czy w pobranej próbce obecny jest patogen.

 • Całkiem nieźle, ale z drobnymi problemami

  Sprawdziliśmy, jak z kształceniem online radzą sobie kolejne jednostki naukowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydział Matematyki i Informatyki, Wydział Bioinżynierii Zwierząt oraz Wydział Nauki o Żywności. Ich przedstawiciele podkreślają, że drobne problemy nie zraziły studentów i naukowców.

 • Znamy nowy termin wyboru Rektora UWM

  Uczelniana Komisja Wyborcza ustaliła nowy terminarz wyborczy związany z wyborem Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Członków Senatu na kadencję 2020-2024. Wybory odbędą się za pomocą środków komunikacji elektronicznej 28 kwietnia. Szczegóły zdradziła nam prof. Iwona Konopka.

 • W Bibliotece UWM książki odbierzesz także osobiście

  Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie otwiera swoje zbiory dla wypożyczających. Dzięki specjalnej procedurze książki można zamawiać online, ale odbierać osobiście. W jaki sposób. O tym opowiedziała nam Jolanta Gałecka. Posłuchajcie!

 • Zdalne kształcenie na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie

  Bez większych problemów przebiega kształcenie online na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Realizowane są wszystkie zajęcia przewidziane w programie studiów semestru letniego. Co potwierdziła w rozmowie z naszym reporterem dr Renata Rozbicka. Posłuchajcie!

 • Co z tegoroczną Kortowiadą?

  Czy tegoroczna Kortowiada ma szansę odbyć się w maju? A jeśli nie wiosną, to czy w ogóle rozważane jest przeniesienie juwenaliów na inny termin? M.in. o to zapytaliśmy przedstawicieli samorządu studenckiego oraz władz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!

 • Sprawdziliśmy jak z kształceniem online radzą sobie wydziały UWM w Olsztynie

  Jak radzą sobie z obowiązkiem zdalnego kształcenia poszczególne jednostki naukowe oraz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Bardzo dobrze - zapewniają przedstawiciele władz Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Geoinżynierii i Wydziału Lekarskiego. Posłuchajcie!

 • UWM podpisał umowę na budowę nowej siedziby WPiA i WNS

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie podpisał 31 marca umowę z firmą Budimex na budowę nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Społecznych. Prace rozpoczną się w połowie kwietnia. Koszt inwestycji to 66 milionów złotych.

 • Czy rok akademicki potrwa dłużej?

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczął 30 marca kształcenie online. Jak długo studenci będą kontaktować się z wykładowcami tylko w sieci? "Osobiście nie wierzę, że zakończy się to w ciągu dwóch czy trzech tygodni. Sądzę, że to potrwa dłużej" - mówił na naszej antenie prof. Jerzy Przyborowski.

 • Studenci pytają, my odpowiadamy! Na UWM ruszyło kształcenie online

  Czy podczas ćwiczeń i wykładów realizowanych online sprawdzana jest obecność i mogą być przeprowadzane kolokwia? A co z zajęciami praktycznymi - czy będą odrabiane w późniejszym terminie? M.in. o to zapytaliśmy Pawła Łojewskiego z Biura ds. studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Co mają wspólnego: smog zimowy, smog letni i przeciwutleniacze?

  Od 16 do 27 marca wspólnie z Telewizją Kortowo realizowaliśmy cykl wykładów otwartych emitowanych na antenie Radia UWM FM oraz w mediach społecznościowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Gośćmi ostatniego z nich byli naukowcy z Katedry Chemii: prof. Danuta Zielińska oraz dr inż. Kazimierz Warmiński.

 • Olsztyński oddział IFMSA-Poland aktywizuje studentów

  Po Kulturalnej Kwarantannie olsztyński oddział stowarzyszenia studentów medycyny IFMSA-Poland inicjuje i włącza się w kolejne akcje, których zadaniem jest zaktywizowanie żaków w czasie w którym powinni pozostać w domu. Jedną z nich jest Korona z Głowy. Na czym polega? Posłuchajcie!

 • Falozofia, czyli fizyka fal - wykład dra hab. Sławomira Kuleszy

  Już po raz drugi gościem cyklu uniwersyteckich wykładów online był dr hab. Sławomir Kulesza z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W swojej prelekcji zatytułowanej "Falozofia, czyli fizyka fal" starał się zademonstrować różne przejawy zjawisk falowych.

 • Jak korzystać obecnie ze zbiorów Biblioteki UWM?

  Przynajmniej do 13 kwietnia Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pozostanie zamknięta. Wciąż jednak studenci, doktoranci i pracownicy uczelni mogą korzystać z jej zasobów. W jaki sposób? O tym opowiedziała nam szefowa oddziału informacji naukowej Jolanta Osiecka-Murawa.

 • Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpoczyna zdalne kształcenie studentów

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wydał kolejne zarządzenie dotyczące organizacji pracy na uczelni w warunkach zagrożenia epidemicznego. Od 30 marca do odwołania zajęcia dydaktyczne - o ile jest to możliwe - realizowane będą w formie zdalnej. W jaki sposób? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: