Aktualności

Podcasty

 • Wieczorynka Naukomanów S02E29

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów dr hab. Sławomir Kulesza analizował sytuację związaną z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Omawialiśmy także najważniejsze strategie przetrwania izolacji oraz towarzyszące odosobnieniu efekty uboczne.Jak sobie poradzić ze złymi myślami? Posłuchajcie!

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 7.

  W kwietniowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej Piotr Bojarski opowiadał o wydanej niedawno biografii Arkadego Fiedlera - "Fiedler. Głód świata". Prof. Joanna Chłosta-Zielonka z Instytutu Literaturoznawstwa UWM w Olsztynie zrecenzowała także tę książkę. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 36.

  Czy współczesny młody człowiek potrzebuje survivalowych umiejętności? A może kluczem do wszystkiego jest tylko dostęp do wifi? Na te i inne pytania w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego odpowiadał Piotr Czuryłło - twórca ruchu preppersów w Polsce. Posłuchajcie!

 • Śmiechoskop bada nastroje komików w czasie pandemii

  Śmiechoskop wciąż na posterunku! Arkadiusz Jaksa Jakszewicz ponownie skontaktował się z kilkoma komikami, aby dowiedzieć się jak im mija czas pandemii i gdzie kierują swoje twórcze siły. Jego telefonicznymi gośćmi byli: Juliusz Sipika, Łukasz Kowalski, Antoni Syrek-Dąbrowski i Adam Van Bendler.

 • Czy epidemia uprawnia nas do zerwania wcześniej zawartych umów?

  Zastanawiacie się czy umowa, którą zawarliście przed wybuchem epidemii a nie jesteście obecnie w stanie się z niej wywiązać wciąż Was obowiązuje? A co np. z zajęciami za które zapłaciliśmy wcześniej a w obecnej sytuacji nie możemy w nich uczestniczyć? Na te pytania odpowiada olsztyńska adwokat Agnieszka Śpiewankiewicz.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E28

  W ostatnich dniach wszystkie myśli krążą wokół przewidywania scenariusza rozwoju epidemii koronawirusa. Dr hab. Sławomir Kulesza bazując na oficjalnych danych pokusił się o teorię dotyczącą tego, jak szybko w Polsce będzie rosła liczba osób zakażonych wirusem. Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

 • Mediofon o e-learningu

  W ostatnich dniach wielu nauczycieli akademickich z niepokojem myśli o tym, jak na polskich uczelniach sprawdzi się kształcenie w formie e-learningu. Prof. Piotr Gawliczek z Filii Uniwersytetu Warmińsko_Mazurskiego w Ełku przekonuje jednak, że nauczanie na odległość ma wiele zalet.

 • Śmiechoskop w kwarantannie. Jak z pandemią radzą sobie komicy?

  Arkadiusz Jaksa Jakszewicz kolejny tydzień pobytu w przymusowej kwarantannie wykorzystał na sprawdzenie, jak w czasie epidemii żyją i radzą sobie z obecną sytuacją inni komicy. Jego telefonicznymi gośćmi w audycji Śmiechoskop byli: Bartosz Zalewski, Waldek Nowak i Damian Skóra.

 • Epidemia a prawo pracy

  Czego w dobie epidemii może wymagać od nas pracodawca? Jakie prawa przysługują pracownikom? O czym powinniśmy pamiętać wykonując swoje obowiązki zdalnie? W Studenckim Poradniku Prawnym na m.in. na te pytania odpowiadał olsztyński adwokat Michał Grzeszczyk. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E27

  Dr hab. Sławomir Kulesza przyjrzał się różnym modelom epidemiologicznym, na podstawie których prognozuje się scenariusze rozprzestrzeniania się chorób. Czy wszystkie choroby zakaźne da się modelować? Omówiliśmy też wyniki najnowszych badań nad przeżywalnością wirusa SARS-CoV-2 na różnych powierzchniach.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 35.

  Zamiast czekać na zbiorową panikę - proponujemy profilaktykę, czyli naukę przetrwania w trudnych warunkach. Jakich kompetencji potrzebujemy w kryzysowych sytuacjach? O tym w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego opowiadał twórca ruchu preppersów w Polsce - Piotr Czuryłło.

 • Między Wilnem a Olsztynem, czyli Śmiechoskop w kwarantannie

  W Śmiechoskopie mogliście wysłuchać relacji z wizyty naszego szalonego komika-reportera w Wilnie oraz w pięknych, nieznanych Oniksztach na Litwie. Po powrocie do Olsztyna Arkadiusz Jaksa Jakszewicz wylądował w przymusowej dwutygodniowej kwarantannie. Jak sobie radzi?

 • Olsztynianie pomagają szpitalom, lekarzom i osobom starszym

  W czasie epidemii koronawirusa liczy się każdy gest. Potrzeb jest wiele. O pomoc apelują między innymi szpitale i lekarze. Nasze wsparcie przyda się także osobom starszym, które powinny być szczególnie ostrożne w kontaktach z innymi. Olsztynianie już pokazali, że potrafią się zmobilizować.

 • Jak chronić się przed koronawirusem?

  Dlaczego tak ważne jest, by w najbliższych tygodniach ograniczyć kontakty z innymi ludźmi i nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne? Jakie działania podejmują przedstawiciele władz centralnych w naszym regionie, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa? Posłuchajcie!

 • Zamiast Kryminału - odcinek 3.

  Gościem audycji Zamiast Kryminału była dr hab. Monika Kotowska z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki UWM w Olsztynie. Badając kariery kryminalne byłych członków zorganizowanych grup przestępczych przeprowadziła 157 wywiadów ze szczególnie niebezpiecznymi więźniami. Czego się o nich dowiedziała?

 • Lejdi Gada - odcinek 61.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Agata Jastrzębska. Opowiedziała nam o pracy behawiorysty zwierzęcego. Jak komunikować się ze swoim psem lub kotem by wszystkim żyło się lepiej? Jeśli chcecie poznać odpowiedź na to i inne pytania - koniecznie posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E26

  Wieczorynka Naukomanów w sposób rzetelny podjęła temat pandemii koronawirusowej. Temat wzbudzający niepokój i obawy o przyszłość. Dr hab. Sławomir Kulesza starał się jednak, aby podejść do niego – zgodnie z dewizą audycji – inaczej niż inni i przedstawić swoje spojrzenie na problem. Posłuchajcie!

 • Zamiast Kryminału - odcinek 2.

  24 października 2014 roku. Meksyk - miejscowość Ajotzinapa. To tu mieści się kolegium nauczycielskie z 90-letnią tradycją. 540 studentów rozpoczyna rok akademicki. Dwa dni później podczas zamieszek w tajemniczych okolicznościach znika bez śladu 43 z nich. Chcesz poznać ich historię?

 • Lejdi Gada - odcinek 60.

  Goście audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Katarzyna Tkaczyk - wydawca książek dla dzieci. Wspólnie z przyjaciółmi zrealizowała projekt, który zaowocował dziesięcioma tytułami o najpopularniejszych imionach. W każdym z nich znalazło się 10 historii.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E25

  W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o kuriozach systemów wyborczych i sztuczkach stosowanych przez sztaby kandydatów, które mają zwiększyć ich szanse na wygraną. Pretekstem do rozmowy były oczywiście zbliżające się wybory prezydenckie w... USA. Ale wnioski mają charakter bardziej uniwersalny.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: