Aktualności

Podcasty

 • Zamiast Kryminału - odcinek 26.

  Handel ludźmi to zbrodnia na miarę XXI wieku. Jak wygląda jego mroczne oblicze? Odpowiedzi szukaliśmy w kolejnym odcinku audycji Zamiast Kryminału. Naszym gościem była dr hab. Aneta Łyżwa - badaczka tego zjawiska z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E10

  Jaki materiał jest najlżejszy na świecie? Co to w ogóle znaczy - czy chodzi o samą masę, czy może raczej gęstość? Czym są aerożele i jak to możliwe, że całkowita powierzchnia 1 grama takiej substancji może być porównywalna z powierzchnią boiska piłkarskiego? W m.in. na te pytania odpowiadaliśmy w kolejnej...

 • Juliusz Sipika w Śmiechoskopie

  Gościem kolejnego odcinka audycji Śmiechoskop był Juliusz Sipika. Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz rozmawiał z komikiem z Łodzi m.in. o powstającym właśnie słuchowisku komediowym. Ale wkroczyli też na dość niepewny grunt dyskusji o dotacjach ministerialnych dla artystów i... disco polo.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 25.

  Czy islam dyskryminuje kobiety? A może daje im przywileje, których nie znamy na przykład w Europie? A jeśli tak - w jakich obszarach ograniczane są ich prawa? Odpowiedzi szukaliśmy w audycji Zamiast Kryminału. Naszym gościem był prof. Jerzy Kasprzak z Wydziału Prawa i Administracji UWM.

 • Lejdi Gada - odcinek 86.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Joanna Nykiel - tenisistka i organizatorka kobiecych turniejów. Jak przekonuje - nigdy nie jest za późno, aby zacząć grać. A bakcyla złapać jest bardzo łatwo. Trzeba tylko zrobić ten pierwszy krok i wybrać się na kort...

 • Wieczorynka Naukomanów S03E09

  Czy można powiedzieć, że coś jest najtwardsze na świecie? Czy twardość i wytrzymałość znaczą to samo? Czy materiał może być jednocześnie twardy i kruchy? Współczesna nauka podaje liczne przykłady materiałów, które z powodzeniem dorównują wytrzymałością naturalnym "twardzielom" takim jak diament, szmaragd...

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 47.

  W kolejnym odcinku audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o tych, o których najczęściej mało kto pamięta. Żyją ze swoimi problemami w zaciszu mieszkań socjalnych lub na głębokiej wsi. Gościem Agnieszki Kacprzyk była Aneta Więckiewicz z Fundacji dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste.

 • Śmiechoskop w Radiu Kampus

  Arkadiusz Jaksa Jakszewicz wybrał się tym razem do Warszawy. W stolicy odwiedził Radio Kampus, by spotkać się z piątkową ekipą audycji Kapitan Poranek. Jego gośćmi byli: Maciek Adamczyk i Krzysztof Szaniawski. W Śmiechoskopie łączyliśmy się też telefonicznie z Cezarym Ponttefskim. Posłuchajcie!

 • Zamiast Kryminału - odcinek 24.

  Czy kultura islamu stanowi realne zagrożenie dla cywilizacji Zachodu? Dlaczego ciągle dochodzi do brutalnych aktów terrorystycznych radykalnych islamistów? Czy istnieje szansa na porozumienie? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w audycji Zamiast Kryminału. Naszym gościem był prof. Jerzy Kasprzak.

 • Lejdi Gada - odcinek 85.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Agnieszka Kamińska - masażystka, która pracuje w SPA na... statkach wycieczkowych. Opowiedziała nam o swoich podróżach i o specyfice swoich obowiązków na morzu. A spotkała się z nią Karolina Rogóz-Namiotko. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S03E08

  W Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o tym, jak niewyobrażalnym wyzwaniem naukowo-technologicznym było zaplanowanie i realizacja programu Voyager. Dwie bliźniacze sondy wysłano co prawda latem 1977 roku, ale pierwsze prace ruszyły niemal dekadę wcześniej. Jak niemożliwe stało się możliwe? Posłuchajcie!

 • Śmiechoskop w kuchni Jaksy

  Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz w kolejnym odcinku audycji Śmiechoskop zaprosił Was do... swojej kuchni. Ale nie było to wyłącznie kulinarne spotkanie. Oprócz gotowania i zwiedzania gospodarstwa domowego poczęstował Was też szczyptą żartów. Posłuchajcie sami!

 • Lejdi Gada - odcinek 84.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Jolanta Taperek - doradca biznesu i przedsiębiorca. Opowiedziała nam, jak prowadzić biznes w czasach kryzysu. Jak przekonuje - to nie czas na długoterminowe cele i trzeba działać z dnia na dzień. Co zrobić, by nie dać się pandemii?

 • Wieczorynka Naukomanów S03E07

  Kolejna Wieczorynka Naukomanów poświęcona była burzom i piorunom. Od połowy XVIII wieku dzięki eksperymentom Benjamina Franklina wiemy, że pioruny to wyładowania elektryczne w atmosferze. Wiemy też z grubsza, jak chmury się elektryzują. Zjawisko to jest jednak bardziej złożone niż początkowo sądzono...

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 14.

  Gościem listopadowego odcinka Kortowskiej Audycji Literackiej był pisarz Tomasz Białkowski, który kilka dni temu wydał swoją najnowszą książkę zatytułowaną "Spica". Marta Wiśniewska spotkała się także z laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Warmii i Mazur "Wawrzyn" - Bogdanem Pniewskim.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 46.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o tym, czego potrzebuje każda i każdy z nas, żeby czuć się spokojnie i szczęśliwie. Drogą do tego jest zmiana świadomości. O czym przekonywała Sandra Tyszka. Poznajcie jej historię a może i Was zainspiruje do zmian?

 • Zamiast Kryminału - odcinek 23.

  Czym zajmuje się zielona kryminologia? Jak dużym problemem są obecnie przestępstwa przeciwko środowisku? Gościem audycji Zamiast Kryminału był dr Maciej Duda z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - odcinek 83.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Alicja Maziarek - psycholog, która opowiadała o tym, jak radzić sobie z kryzysem i z emocjami w trudnych czasach. Na pewne rzeczy mamy wpływ a na niektóre niestety nie. Jak zmierzyć się ze złością i smutkiem? Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S03E06

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów gościem dra hab. Sławomira Kuleszy był Michał Śmieszny - instruktor spinningu (albo jak kto woli - indoor cyclingu). Rozmawialiśmy o specyfice, urokach i korzyściach z uprawiania tej formy aktywności fizycznej. Zresztą... sami posłuchajcie!

 • Zamiast Kryminału - odcinek 22.

  Niemiecka Syberia, Totenkopf, Kortau... Jakie tajemnice kryje historia Kortowa? Co działo się tu przed laty? W audycji Zamiast Kryminału opowiadała o tym dr hab. Monika Kotowska z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: