Aktualności

Podcasty

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 68.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego Agnieszka Kacprzyk ponownie gościła Monikę Grocką - nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie. Czy szkoła powinna wychowywać? A może tylko uczyć?

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 3.

  Warmia - kraina pagórów skrywających przyrodnicze tajemnice. Warmia to lasy, jeziora i dzikie rzeki. Warmia to jelenie, łosie, wilki i rysie. Warmia to bieliki i ostatnie już niestety rybołowy. To wiosenne migracje arktycznych gęsi i jesienne - batalionów i rycyków. To Kraina światła i cienia.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E03

  Ig Noble to humorystyczne odpowiedniki Nagród Nobla. Przyznawane są za prace naukowe, które najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia oraz za odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane. W tym roku przyznano je w dziesięciu kategoriach. O laureatach opowiadał dr hab. Sławomir Kulesza.

 • Stacja Dobro - odcinek 20.

  Gośćmi audycji Stacja Dobro byli Agnieszka Jablońska i Michał Śliwiński ze Stowarzyszenia Wyjątkowe Serce, które od 20 lat wspiera rodziców i dzieci ze spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. O projektach, które udało im się już zrealizować i planach opowiadali Anecie Pawelczyk-Piłat.

 • Lejdi Gada - odcinek 115.

  Jak wygląda życie zawodowego sportowca i czy sport to rzeczywiście zdrowie? W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie opowiadała o tym Natalia Pamela Rutkowska – kolarka torowa, reprezentantka i wielokrotna mistrzyni Polski, młodzieżowa mistrzyni Europy i olimpijka z Rio de Janeiro.

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 2.

  Czym jest stalking? Jak wiele osób zmaga się z uporczywym nękaniem m.in. w sieci? Na te pytania na antenie Radia UWM FM odpowiadała Natalia Zielińska z Koła Naukowego Suicydologii działającego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Posłuchajcie!

 • Byle Do Matury - odcinek 2.

  Jak radzą sobie ze stresem olsztyńscy maturzyści? Mateusz Jabłoński szukał odpowiedzi w XI Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie. Gościem audycji Byle Do Matury była także Patrycja Sienkiewicz z klasy o profilu biol-chem. Opowiadała o przygotowaniach do egzaminu dojrzałości i wyborze studiów.

 • Śmiechoskop na XXVI Festynie Archeologicznym w Biskupinie

  Arkadiusz Jaksa Jakszewicz odwiedził XXVI Festyn Archeologiczny w Biskupinie. Rozmawiam tam m.in. z Piotrem Baranowiczem (który od kwietnia podróżuje z przedmiotami średniowiecznymi), z archeologiem i jubilerem z Wilna Evaldasem Babenskasem a także z Marią i Marcinem Rumińskimi.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 2.

  Poznajcie tajemnice Doliny Biebrzy. W kolejnym odcinku naszej przyrodniczej audycji Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie przedstawiali swoje spojrzenie na krainę, która jeszcze kilka lat temu był "ptasim rajem". Ale nadal spotkać można tam bataliony, rycyki, kszyki, rybitwy białoskrzydłe czy arktyczne gęsi,...

 • Warming - odcinek 15.

  Marysiowe Łąki we wsi Pupki od ponad 100 lat przyjmują gości. W domu pachnie chlebem. Na opalanej kuchni suszą się grzyby, śliwki i gruszkowe chipsy. Gospodyni Maria Kwiatkowska wychowała wiele pokoleń dzieci i młodzieży, które przyjeżdżały do niej na szkołę pięknego życia wśród natury.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E02

  Czym jest antymateria? Jak ją odkryto, dlaczego jest jej tak mało i wreszcie - do czego może służyć? Teoretyczną możliwość istnienia takich cząstek przewidziano już 4 lata przed ich odkryciem! O czym w kolejnej Wieczorynce Naukomanów opowiadał dr hab. Sławomir Kulesza. Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 19.

  W audycji Stacja Dobro gościliśmy przedstawicieli Szkolnego Koła PCK działającego w V Liceum Ogólnokształcącym im. Wspólnej Europy w Olsztynie. Łukasz Drozdowski i Mateusz Zieliński opowiadali o tym jak pomagać innym, także (a może przede wszystkim) w trudnym czasie pandemii.

 • Lejdi Gada - odcinek 114.

  Jak zostać maszynistką pociągu? Zuzanna Wytrykowska ma 23 lata i jest jedyną kobietą na Warmii i Mazurach wykonującą ten zawód. O swojej pracy opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko w powakacyjnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie. Posłuchajcie!

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 27.

  Minął kolejny tydzień, więc tradycyjnie (ale o nowej porze!) na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy o tym, czym żyło miasto. Łukasz Staniszewski zaprosił do dyskusji przedsiębiorcę Piotra Tabisia. Czy Olsztyn wykorzystał marketingowo Campus Polska Przyszłości? Kto zbuduje nowy dworzec?

 • Pogadaj z Anetą - odcinek 1.

  Gościem Anety Pawelczyk-Piłat był Szymon Kulas student prawa, pasjonat historii i członek Koła Naukowego Suicydologii z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Opowiadał o samobójstwach przywódców nazistowskich w czasie II wojny światowej.

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 24.

  Gościem wrześniowej Kortowskiej Audycji Literackiej była Beata Szady - redaktorka książki "Dziobak literatury. Reportaże latynoamerykańskie". Marta Wiśniewska zrecenzowała także reportaż "Gure. Historie z Kraju Basków" Katarzyny Mirgos. Posłuchajcie!

 • Byle Do Matury - odcinek 1.

  Maturzyści znów mają swój czas na antenie Radia UWM FM! O ich problemach, marzeniach i planach usłyszycie w każdą niedzielę o 12:00 na 95,9 fm. Mateusz Jabłoński w studiu i w szkole rozmawiać będzie zarówno z uczniami, jak i nauczycielami oraz tymi, którzy mają dla nich dobre rady!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 67.

  Jak to jest być nauczycielem? I czy polski system edukacyjny nie zabija entuzjazmu i pasji uczących? W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego Agnieszka Kacprzyk gościła Monikę Grocką - nauczycielkę wychowania wczesnoszkolnego ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Hieronima Skurpskiego w Olsztynie.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 1.

  Tropy, ślady zwierząt, ich zmysły, to wszystko, co powinien znać i rozumieć każdy, kto chce uwieczniać Naturę na matrycy aparatu. Iwona i Wojciech Gotkiewiczowie znają się na tym jak mało kto. O swoich doświadczeniach będą opowiadać w każdą sobotę na antenie Radia UWM FM w Radiowych Gawędach o Przyrodzie.

 • Olsztyn kocham, bo muszę... czyli lekarstwo na jesienną chandrę - odcinek 1.

  Zakończyły się wakacje. Karolina Rogóz-Namiotko zaczyna więc szukać lekarstwa na jesienną chandrę. Z nią nie będziecie się nudzić! Na początku września odwiedziła Kortowski Klub Łuczników. Tomasz Paczkowski opowiedział jej o fantastycznej dyscyplinie i nauczył strzelać z łuku. A przynajmniej... próbował.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: