W lutowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej Marta Wiśniewska rozmawiała o najbliższych wydarzeniach literackich w Olsztynie. Michalina Janyszek opowiadała o slamach poetyckich. Natomiast prof. Iwona Maciejewska z Katedry Literatury Polskiej UWM zaprosiła na huczne obchody Dnia Języka Ojczystego.
Gościem audycji Twórcze Spotkania był rysownik i karykaturzysta - Zbigniew Piszczako. Od ponad trzech dekad specjalizuje się w rysunku prasowym. O swojej pracy opowiedział w studiu Radia UWM FM. A rozmawiała z nim Aneta Pawelczyk-Piłat. Posłuchajcie!
W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego, Damian Dąbkowski opowiadał o mini robotach sterowanych światłem. W jaki sposób roboty-wróżki mogą przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia? Posłuchajcie!
W czasach jego młodości muzyki słuchało się na czarnych płytach. Jaką rolę odegrała ona w jego życiu zawodowym i czy udało mu się połączyć pasję z pracą? W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego Agnieszka Kacprzyk rozmawiała z Dariuszem Naworskim - menedżerem zespołu Spare Bricks grającego utwory Pink Floyd.
Jeśli czujecie, że chce dopaść Was prokrastynacja... lepiej bierzcie się w karby. Ale czym są te karby i jakie językowe źródła ma prokrastynacja? Posłuchajcie audycji Polski na Wynos! Dowiecie się z niej także, co ma wspólnego luty z litością i jakie inne nazwy nosił ten miesiąc.
W kolejnej Wieczorynce Naukomanów mogliście usłyszeć sporo o cząstkach elementarnych. Czym są i dlaczego jest ich tak dużo? Sławek Kulesza wspominał też przy okazji o unifikacji oddziaływań i Modelu Standardowym, który ma być krokiem w stronę Teorii Wszystkiego.
W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Ania Makarewicz i Magdalena Tokajuk rozmawiały o operze. Czym różni się od musicalu? Czym jest libretto? Od czego zacząć, by się do opery nie zrazić? I jak ułatwić jej zrozumienie szerszej publiczności? Posłuchajcie!
O bateriach piaskowych, zaletach i wadach rynku wtórnego i pierwotnego oraz o reumatoidalnym zapaleniu stawów opowiadali na antenie Radia UWM FM wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jednym z Postojów z Nauką mogliście usłyszeć także o komecie, która widoczna była 1 lutego.
Magda Zając jest terapeutką manualną. Jej zabiegi to nie tylko zwykłe masaże. Skupia się na wewnętrznym uwolnieniu starych traum, nagromadzonego stresu. Zdrowe i jędrne ciało traktuje jako efekt uboczny, bo najważniejsze jest pozbycie się tego, co przez nasze emocje nagromadziło się w mięśniach.
W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Agnieszkę Drelich-Magdziak z Fundacji Mamo Pracuj! W studiu Radia UWM FM opowiadała o projekcie aktywizacji zawodowej Welcome, w którym udział wezmą polskie i ukraińskie mamy z Warmii i Mazur. Posłuchajcie!
W audycji Student Aktywnie! Aneta Pawelczyk-Piłat gościła studentki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie - Igę Wereszkę i Olgę Stachurę. W studiu Radia UWM FM opowiadały o I Ogólnopolskich Zawodach z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów, które odbędą się w marcu w Kortowie.
W audycji Gdzie Nogi Poniosą po raz kolejny Emil Andrzej Karpiński zabrał nas w radiową podróż po regionie. Wraz z Kasią Grabowską opowiadali o tym, dlaczego warto odwiedzić Gietrzwałd. Czy tamtejsze sanktuarium to wszystko, czym kusi "Gmina Pełna Cudów"? Posłuchajcie!
Gośćmi styczniowego odcinka audycji Mediofon byli: Iga Skolimowska i Wojtek Gajewski z Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT Olsztyn. Dr Martyna Siudak z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM opowiedziała zaś o swojej nowej książce „Twitter w komunikacji politycznej w Polsce”.
Prąd w asfaltach? To możliwe! W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego, Damian Dąbkowski opowiada o oczyszczaniu powietrza przez asfalty i tym, jak wykorzystuje się przewodnictwo elektryczne. Posłuchajcie!
W audycji Strefa Intymna Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Agnieszkę Beatę Pacek. W studiu Radia UWM FM rozmawiały o pracy z osobami uzależnionymi i programie terapeutycznym Coffee House, który działa na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu miastach w Polsce.
Kiedy mówimy... lelum polelum? Czy buty to to samo, co obuwie? Co można zrobić "na jakąś modłę" i czy ma to coś wspólnego z modlitwą? Skąd wzięło się słowo płyta? M.in. o tym w audycji Polski na Wynos opowiadała Ania Makarewicz. Znalazła też kilka ciekawostek językowych dla miłośników słodkości.
Czy smog może wpływać na płodność człowieka? Kiedy i dlaczego jeleniowate zrzucają poroże? Czym charakteryzują się freony? Na te pytania w Postojach z Nauką odpowiadali wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nasza kortowska Doktorka od Marketingu przedstawiła też kilka ciekawostek związanych z...
W Wieczorynce Naukomanów rozważaliśmy celowość i możliwości ewakuacji naszej cywilizacji w razie globalnego zagrożenia. Czy udałoby nam się zbudować współczesną Arkę? Czy ludzkość przetrwałaby taką katastrofę? Posłuchajcie, co mówili o tym Sławek Kulesza oraz młody odkrywca Alek.
Tomasz Kardacz (lekarz medycyny i artysta plastyk) oraz Magdalena Dudzik (Prezes Związku Plastyków Warmii i Mazur) byli gośćmi Karoliny Rogóz-Namiotko w audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują. Rozmawiali o powiązaniu sztuki z medycyną. Czy może ona ratować życie? Posłuchajcie!
Zuzanna Taraszkiewicz jest doulą. Zajmuje się przyszłymi matkami i towarzyszy im przed, w trakcie i po porodzie. Jak sama mówi o sobie - jest adwokatem rodzącej i dba o wszystkie jej potrzeby w taki sposób, by poród był miłym wspomnieniem. O swojej pracy opowiadała w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.