Aktualności

Podcasty

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 2.

  W drugim odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość opowiadaliśmy o operacji Mocr-Trust - jednym z największych sukcesów w historii sowieckich służb wywiadowczych. Sukces ten był zarazem jedną z największych porażek polskiego wywiadu wojskowego.

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 17.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie w studiu Radia UWM FM gościliśmy Patrycję Rogalską - studentkę trzeciego roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Czy są rzeczy ważniejsze niż praca licencjacka? I dlaczego warto rozwijać swój talent na Wydziale Sztuki UWM?

 • Student Aktywnie! - odcinek 21.

  Czym zajmuje się Studenckie Koło Naukowe Ustrojów Politycznych CASUS? W kolejnym odcinku audycji Student Aktywnie! o jego działalności opowiadała Katarzyna Wasilewska. Aneta Pawelczyk-Piłat zapytała także o przygotowania do Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych na UWM.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 28.

  Szponiaste, drapieżne czy po prostu drapole. Jeden z najciekawszych rzędów ptaków, jakie występują na Ziemi. Na świecie stwierdzono około 290 gatunków, z których 20 zamieszkuje Polskę (nie licząc tych, które czasami, sporadycznie odwiedzają nasz kraj).

 • Polski Na Wynos - S01E55-59

  W audycji Polski na Wynos Marcin Merchel przedstawiał ciekawostki językowe związane z... galami FAME MMA. Ponadto w tym tygodniu Ania Makarewicz opowiadała m.in. o obiecankach cacankach, ptasich frazeologizmach oraz nie lada wyczynach, nie lada gratce i nie lada wyzwaniu.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E37

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o maturze z fizyki. Jak zmieniały się treści programowe i sama formuła egzaminu na przestrzeni ostatnich lat? Czego mogą się spodziewać w przyszłym roku absolwenci szkół podstawowych? Czy warto uczyć się fizyki? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 16-19.05.2022

  Minóg strumieniowy to gatunek rzadki, który wymaga czystych wód. Ostatnio zaobserwowano go w rzece Łynie. W naszych Postojach z nauką w tym tygodniu mogliście usłyszeć także o obserwacjach księżyca Jowisza, rosnących potrzebach energetycznych oraz o... sensie życia.

 • Lejdi Gada - odcinek 148.

  Olga Sułecka jest historyczką sztuki. Od pewnego czasu prowadzi w jednej z kawiarni na Starym Mieście w Olsztynie spotkania ze sztuką. Opowiada o tajnikach współczesnego malarstwa, grafiki czy designu. W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie zdradziła nam też czy inwestowanie w sztukę się opłaca....

 • Stacja Dobro - odcinek 51.

  W audycji Stacja Dobro Michał Pietrzak relacjonował swoją podróż w konwojach humanitarnych tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i na początku maja. Marek Zbytniewski, Ania Zimowska-Kryczko oraz Alina Biłous z Federacji FOSA przedstawili działania Cafe Ukraina i opowiadali o akcjach: Ale Jazda oraz Solidarna Paczka.

 • Miss Trendi - odcinek 12.

  W audycji Miss Trendi rozmawialiśmy o trendach w mediach. Gościem Joanny Nawotki był Kacper Szeluga - dyrektor operacyjny Ukiel.info. Co najlepiej się "klika"? O której najlepiej publikować artykuły? Jak przygotowywani do wywiadów są politycy? Jeśli jesteście ciekawi - posłuchajcie!

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 16.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie opowiadaliśmy o jednym z kierunków studiów realizowanych na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie - zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. O opinię na jego temat Kornel i Piotr zapytali Julię Brzozowską i Mateusza Gołasia.

 • Student Aktywnie! - odcinek 20.

  Czym zajmuje się Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum UWM w Olsztynie? W audycji Student Aktywnie! opowiadały o tym Natalia Phattana i Klaudia Augustyn. Zapraszały także na II edycję Targów Kół Naukowych CM UWM. Wydarzenie zaplanowano na 21 maja.

 • Warming - odcinek 22.

  Ania Broda czyta poezję ze strychu. Joanna Barchetto i jej goście. Majowy poranek i wspomnienia wielkich poetów. Oczywiście także smakowity przepis na koniec audycji. Taki był majowy Warming - czyli kolejny Kulinarno-Kulturalny Przewodnik po Warmii.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 84.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego o projekcie MATKA - realizowanym od kilku miesięcy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie - opowiadała Marta Andrzejczyk. Agnieszka Kacprzyk pytała jednak także o to, co można uznać za sukces w macierzyństwie. Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S01E50-54

  Ania Makarewicz w audycji Polski Na Wynos serwowała w tym tygodniu ciekawostki językowe związane z przyprawami, rajstopami, rajtuzami, kawą, kawką i... krasnoludkami. A wiecie co znaczą słowa: ciurkać, ciurczeć i ciorczeć? I skąd wzięło się powiedzenie, że... coś leci ciurkiem? Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S04E36

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza przypomniał sylwetkę jednego z najbardziej ikonicznych fizyków XX wieku - Richarda Feynmana. Gdyby żył 11 maja obchodziłby swoje 104 urodziny. Człowiek - legenda, nie tylko jako naukowiec, ale też postać popkulturowa. Posłuchajcie sami!

 • Postój z Nauką - 09-12.05.2022

  O zjawisku nadciekłości, czarnych dziurach pożerających gwiazdy a także roślinie o tajemniczej nazwie nietota opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postoju z Nauką mowa była także o zadaniach filozofii i... końcu myślenia.

 • Lejdi Gada - odcinek 147.

  Emilia Ailime czyli Pani do Spraw Wielkiej Wagi pomaga kobietom w odnalezieniu swojej drogi do szczęścia i samoakceptacji. Jak zrozumieć i nazwać własne emocje, by zmiana niekoniecznie wiązała się z cierpieniem? Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

 • Stacja Dobro - odcinek 50.

  W audycji Stacja Dobro Karolina Witzberg z Fundacji Wesoła Góra opowiadała o edukacji domowej. To alternatywa dla przeciążonej podstawą programową szkoły masowej. Czy warto z niej skorzystać? A jeśli tak, to dlaczego i z czym to się wiąże? Posłuchajcie!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 1.

  W pierwszym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość prof. Witold Gieszczyński opowiadał o polskich ochotnikach w czasie I wojny światowej, a także o tych, którzy swą służbą przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Paulina Kacprzycka - oficer prasowy 4....

Przyjaciele - stań się jednym z nich: