Aktualności

Podcasty

 • Tym Żyło Miasto - odcinek 1.

  W każdy czwartek po 18:00 na antenie Radia UWM FM będziemy rozmawiać o tym, czym przez kilka ostatnich dni żył Olsztyn. Łukasz Staniszewski w studiu gościć będzie dziennikarzy i innych bacznych obserwatorów lokalnych wydarzeń. W premierowym odcinku odwiedziła go Ada Romanowska z Gazety Olsztyńskiej.

 • Stacja Dobro - odcinek 1.

  Samotność w czasie pandemii doskwiera wielu z nas wyjątkowo mocno. Jak odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości - nienaturalnej dla nas konieczności izolacji społecznej? Gdzie szukać pomocy, gdy dopadnie nas depresja? M.in. na te pytania w audycji Stacja Dobro odpowiadał psycholog Andrzej Kędzierski.

 • Lejdi Gada - odcinek 97.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Mary Rumi czyli Maria Rumińska. Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z nią o muzyce, malarstwie (które stało się jej najnowszą pasją, ale też lekarstwem na depresję). To rozmowa o kobiecości, relacjach z samym sobą i drugim człowiekiem.

 • Robbert Andringa w audycji AZS Na Fali

  Gościem audycji AZS Na Fali był kapitan Indykpolu AZS Olsztyn - Robbert Andringa. Holenderski przyjmujący podsumował ostatnie spotkania akademików w PlusLidze. Dlaczego kortowskiej drużynie nie udało się wygrać z GKS-em Katowice? Jak traktuje ostatni mecz rundy zasadniczej z Asseco Resovią Rzeszów?

 • Wieczorynka Naukomanów S03E24

  Czym byłaby teoria heliocentryczna bez wysiłku Johannesa Keplera? Wydaje się, że jej centralną postacią jest Mikołaj Kopernik. Ale to właśnie Kepler nadał szlif, dzięki któremu prostota i trafność jego przewidywań pozwoliła odsunąć w cień ponad 1400-letnią teorię geocentryczną.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 54.

  Gościem audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego była Lilianna Młynik - nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie. Rozmawialiśmy o pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawnymi intelektualnie.

 • Lejdi Gada - odcinek 96.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Ewa Kazimierczak - współzałożycielka Fundacji Każdy Ważny z Olsztyna. Opowiedziała nam o jej działaniach, o wzajemnym wsparciu, empatii i akceptacji, a także porozumieniu bez przemocy i o tym, że każdy z nas jest ważny.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E23

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów dr hab. Sławomir Kulesza w duecie z młodym naukowcem Alkiem dyskutował o siostrzanych transatlantykach: "Titanicu", "Britannicu" i "Olimpicu". Dwa pierwsze zatonęły w dramatycznych okolicznościach. Natomiast ten trzeci dokończył swoją służbę i...

 • Adam Van Bendler w Śmiechoskopie

  Bohaterkami kolejnego Śmiechoskopu były... łyżeczka do herbaty, czapeczka z daszkiem i WOŚP. A jej gościem - spotkany w Poznaniu Adam Van Bendler. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz zapowiadał także najbliższe imprezy stand-up'owe i nie zapomniał o kąciku historycznym.

 • Krzysztof Szatrawski w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był prof. Krzysztof Szatrawski - poeta, prozaik, krytyk muzyczny i literacki, a także tłumacz, wykładowca Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 37.

  Gościem audycji Zamiast Kryminału był prof. Ireneusz Sołtyszewski z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki UWM w Olsztynie - współautor broszury "Uwaga! Pigułka gwałtu", opowiadającej o substancjach psychoaktywnych ułatwiających wykorzystanie seksualne.

 • Lejdi Gada - odcinek 95.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była tancerka Olga Kossarek. Zaczynała od tańca nowoczesnego, a dziś tańczy na rurze. Uprawia również wspinaczkę, morsuje i pływa. Na stałe mieszka w Anglii, ale tęskni za Olsztynem i jeziorami.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E22

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o elektromagnetyzmie. Było więc o tym, czy organizmy żywe są wrażliwe na pole magnetyczne. Ale też o najsilniejszych znanych magnesach stałych, diagnostyce medycznej wykorzystującej pola magnetyczne i wielu innych ciekawostkach.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 53.

  Gościem audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego była Lilianna Młynik - nauczycielka Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie. Rozmawialiśmy o funkcjonowaniu tej placówki i pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 36.

  Jeden z najsłynniejszych obrazów Claude'a Moneta "Impresja, wschód słońca" padł łupem przestępców. O tej brawurowej kradzieży i zjawisku nielegalnego handlu dziełami sztuki w audycji Zamiast Kryminału opowiadał prof. Wiesław Pływaczewski - kierownik Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Wydziału...

 • Lejdi Gada - odcinek 94.

  Eliza Majewska zaprosiła nas do swojej pracowni szkła artystycznego i pokazała, jakie cuda można wykonać z butelek, słoików i zwykłej okiennej szyby. Przedmioty codziennego użytku zamienia w prawdziwe dzieła sztuki: naczynia, biżuterię, lampy oraz witraże.

 • Wieczorynka Naukomanów S03E21

  W Wieczorynce Naukomanów omawialiśmy zjawisko ruchu - zastanawiając się czy i jak nasze przekonania zniekształcają poznanie metodą naukową. Wydawać by się mogło, że poznawanie świata w sposób uporządkowany powinno być na tego typu zabiegi odporne. Lecz historia badań - m.in. nad ruchem ciał niebieskich - temu przeczy.

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 17.

  Gościem Kortowskiej Audycji Literackiej był Marek Książek. Opowiedział nam o reportażu biograficznym o braciach Stefanie i Januszu Połomach zatytułowanym "Artyści czystej wody. Opowieść o braciach Połomach". Z autorem książki spotkała się Marta Wiśniewska.

 • Zamiast Kryminału - odcinek 35.

  W ostatnich miesiącach większość naszej aktywności przeniosła się do przestrzeni wirtualnej. A tam cyberprzestępczość ma się wyjątkowo dobrze. Jak się przed nią chronić i o jakich zagrożeniach związanych z korzystaniem z Internetu jeszcze nie wiemy? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 93.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była specjalistka ds. nieruchomości Justyna Rodziewicz-Siecińska. Jesteście ciekawi w co inwestować w czasach kryzysu? I czy warto to robić, gdy wokół szaleje pandemia? Koniecznie posłuchajcie porad ekspertki!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: