Aktualności

Podcasty

 • Debata Akademicka - Znaczenie Inicjatywy Trójmorza

  Gościem kolejnego odcinka Debaty Akademickiej był dr hab. Krzysztof Żegota z Katedry Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A rozmawialiśmy o znaczeniu inicjatywy Trójmorza.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 68.

  Zima to specyficzna pora roku w życiu fotografa przyrody. Bywa trudna i nieprzewidywalna, ale bywa też piękna. Wszechobecny chłód, nieprzejezdne szlaki, deficyt światła i awarie sprzętu... Z drugiej strony są także to bliskie spotkania ze stworzeniami, które zazwyczaj skrywają się za zasłoną zieleni.

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E66-70

  Jesteście ciekawi dokąd trafiła nasza radiowa bohaterka - huraganowa krowa? I jakie mikołajkowe prezenty chcieliby dostać od niej nasi dziennikarze? Łapcie zatem kolejne odcinki audycji (nie) mów mi jak mam żyć. Dowiecie się z nich także, co warto zrobić nim skończy się rok.

 • (Adwentowy) Polski Na Wynos - S04E64-70

  Od 1 grudnia w audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz przybliża znaczenie słów kojarzących nam się z tym wyjątkowym okresem w roku - zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu opowiadała m.in. o grudniu, adwencie, dzwonkach, pasterzach, jemiole, aniołach, bałwanach i oczywiście... o mikołajkach!

 • Postój z Nauką - 4-7.12.2023

  O neurokomunikacji, ściekach, procedurze odwołania Rady Ministrów oraz o serialu Severance w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM opowiadali badacze z Wydziału Humanistycznego, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E36

  KInga Rashwan mieszka w Abu Dhabi. Emiraty Arabskie to kraj pokryty złotem i diamentami. Szpitale wyglądają tam jak pięciogwiazdkowe hotele z bogatym menu i ofertą SPA, a na ulicy zamiast kebaba można zjeść polskie zapiekanki. Wbrew pozorom wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie są drogie.

 • Stacja Dobro - odcinek 112.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła przedstawicielki Kolektywu Otwartych Serc - Emilię Sobocińską, Marzenę Kacpurę i Kingę Grabowską. W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza opowiadały o tym, dlaczego warto pomagać. Wspomniały też o trwającej zbiórce na leczenie chorującego na stwardnienie rozsiane...

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 66.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zabrał nas w nietypową podróż do... przyszłości! Jak zmienią się technologie lotnicze i podróżnicze oraz jak pomocna w planowaniu podróży jest już dziś sztuczna inteligencja? Posłuchajcie!

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 48.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z Magdaleną Dudzik i Tomaszem Woźniakiem. Co kryje się za pojęciem "techniki własnej"? I czemu wzbudza tyle emocji? Jesteście ciekawi? No to posłuchajcie, że sztuka nie musi być wcale taka straszna!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 25.

  W najnowszym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia frontu zachodniego w czasie II wojny światowej, w których brali udział polscy żołnierze. Czy kultowy film "O jeden most za daleko" mówi prawdę? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 207.

  Aleksandra Jabłonka jest influencerką. Jej specjalizacja to pielęgnacja włosów. Prowadzi bloga, profil na TikToku i Instagramie. A wszystkie te działania zaczęły się... z nudów w czasie pandemii. Teraz obserwuje ją kilkanaście tysięcy osób, dzięki czemu współpracuje z dużymi firmami. Jak to się robi? Posłuchajcie!

 • Ptasie Radio S02E09

  W najnowszym odcinku audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska opowiadała o zimowym dokarmianiu ptaków. Mogliście dowiedzieć się również, czy ptakom marzną zimą nogi, komu zdarza się nocować w słupkach ogrodzeniowych oraz jakie stworzenie rodem z Gothica współpracuje z sikorami. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S06E07

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o falach, które tworzą połowę znanej nam struktury zjawisk (drugą połowę stanowią zjawiska korpuskularne). Przy okazji wspomniał też o najbardziej niezwykłych falach - grawitacyjnych, albo jak kto woli... zmarszczkach czasoprzestrzeni. Posłuchajcie!

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 49.

  W grudniowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej mogliście wysłuchać rozmowy z Mikołajem Grynbergiem. Marcie Wróblewskiej opowiedział o swojej najnowszej książce "Jezus umarł w Polsce". Opisał w niej potworną sytuację ludzi umierających na granicy polsko-białoruskiej oraz perspektywę tych, którzy im...

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 67.

  Ogrody zoologiczne na całym świecie tworzy się w celach edukacyjnych i (a może przede wszystkim) dla ratowania gatunków zagrożonych wymarciem. Czym jednak są naprawdę? Ostatnią deską ratunku dla przedstawicieli ginącego świata zwierząt? Czy może raczej prostą rozrywką dla gawiedzi?

 • (nie) mów mi jak mam żyć S02E61-65

  Dlaczego zima niezmienne zaskakuje drogowców? I jak ją przetrwać? Jak celebrować jednocześnie dzień pocałunku i dzień podłości? Jaki może być najgorszy prezent mikołajkowy? I... co ma w życiu sens? Na takie pytania odpowiadaliśmy w kolejnym tygodniu w audycji (nie) mów mi jak mam żyć.

 • Polski Na Wynos - S04E60-63

  Jaka jest relacja pomiędzy słowami: zwierzę i zwierzać? Dlaczego logo to nie to samo, co logotyp? Dlaczego mówimy, że ktoś jest rozpuszczony, jak dziadowski bicz? I kogo możemy nazwać... nietuzinkowym? Takie ciekawostki językowe w audycji Polski na Wynos prezentowała w tym tygodniu Ania Makarewicz.

 • Postój z Nauką - 27-30.11.2023

  Czym są memrystory? Czym charakteryzują się osobniki zwane perukarzami? I jakie sukcesy w misji rakiety Starship osiągnęła ostatnio firma SpaceX? M.in. o tym mogliście usłyszeć w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM. Dr Katarzyna Andruszkiewicz - czyli "Doktorka od marketingu" - opowiadała...

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E35

  Iga Strzałka z wykształcenia jest rusycystką. Od dwóch lat mieszka w Kirgistanie i pracuje tam jako lektorka języka polskiego. Uczy go jako języka obcego, co nie jest sprawą prostą i taką oczywistą. Jak Kirgizi radzą sobie z polszczyzną? I jak żyje się w ich kraju? Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 111.

  Siema! W audycji Stacja Dobro rozmawialiśmy o tym, co w stolicy regionu dziać się będzie podczas 32. finału WOŚP. Aneta Pawelczyk-Piłat zaprosiła do studia Radia UWM FM przedstawicielki i przedstawicieli kilku olsztyńskich sztabów, w tym tego, który zawiązał się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: