Aktualności

Podcasty

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 86.

  Ochrona gatunkowa, to trochę bardziej skomplikowana kwestia, niż mogłoby się wydawać. Są gatunki, które chronimy tylko przez określony czas, by potem na nie polować, ale też takie (i tych jest na szczęście większość), które chronione są przez cały rok. Są gatunki, dla których wyznaczane są specjalne "strefy...

 • (nie) mów mi jak mam żyć S03E46-50

  Co zrobić, gdy sąsiad puszcza regularnie na cały regulator disco polo? Jak będąc pracoholikiem nie oszaleć na dwutygodniowym urlopie? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć na te pytania odpowiadali nasi radiowi eksperci. Żaneta Kulawczyk sprawdzała także, dlaczego nie mogą doczekać się Kortowiady.

 • Polski Na Wynos - S05E42-46

  Grzeczny, czyli właściwie jaki? A co oznacza i skąd wziął się przymiotnik: wykapany? W audycji Polski na Wynos na te i inne pytania odpowiadała Ania Makarewicz, czyli nasza Babka od Polaka. Wspominała także o ultimatum, wykałaczce i szczeniaku. Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 13-16.05.2024

  O niesamowitych zorzach polarnych, które można było obserwować niemal w całej Polsce na antenie Radia UWM FM opowiadał w tym tygodniu dr inż. Kacper Kotulak. W Postojach z Nauką wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie tłumaczyli także, czym jest storytelling i dlaczego warto obejrzeć film...

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E58

  Marti Kalarus - Polka na Seszelach - opowiedziała nam o życiu w państwie wyspiarskim na Oceanie Indyjskim. To miejsce przez turystów uznawane za jedno z podróżniczych marzeń. A oprowadzić może Was po nim m.in. gościni audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie. Jak żyje się na wakacjach? Posłuchajcie!

 • Stacja Dobro - odcinek 134.

  Jak motywować do działania społeczność lokalną i jakie korzyści z tego płyną? W audycji Stacja Dobro na te pytania starały się odpowiedzieć Aneta Łazarska i Natalia Sapela ze Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej "Kalejdoskop". A rozmawiała z nimi Aneta Pawelczyk-Piłat.

 • Mity o Języku - odcinek 8.

  Kolejne Mity o Języku zdominowała dyskusja o błędach semantycznych, które popełniamy w wyniku... nieznajomości znaczenia słów. Kogo możemy nazwać wpływowym a kogo pretensjonalnym? Czy rozczarowanie może być miłe? Także o szansie na zachorowanie i ryzyku wygranej rozmawiali prof. Mariola Wołk i Piotr Szauer.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 89.

  W najnowszym odcinku audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zabrał nas na Śląsk. Czy słusznie to województwo kojarzy nam się głównie z przemysłem, kopalniami i górnikami? Czy może ma jednak do zaoferowania turystom coś więcej? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 229.

  Agnieszka Cichoń-Kamińska - fotografka i malarka - była gościnią Karoliny Rogóz-Namiotko w kolejnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie. Opowiadała o swojej drodze twórczej, planach artystycznych i marzeniach. Czy fotografia i malarstwo mają cechy wspólne, czy może jednak to zupełnie inna...

 • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Wilamowo (odcinek 10.)

  Z Radiowym Przewodnikiem po Warmii i Mazurach ruszliśmy rowerami po Oberlandzie, czyli Prusach Górnych. Pokonaliśmy około 25-km trasę na odcinku Wilamowo – rezerwat Niedźwiedzie Wielkie – Dobrocin – jezioro Ruda Woda. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • Wieczorynka Naukomanów S06E17

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza kontynuował opowieść o efekcie Dopplera, skupiając się na jego współczesnych zastosowaniach. Okazuje się, że dzięki niemu możemy nie tylko mierzyć prędkość poruszających się obiektów, lecz także badać przepływy naczyniowe w diagnostyce ultradźwiękowej oraz... wiemy, że...

 • Debata Akademicka - 20 lat Polski w UE. Próba podsumowania

  Temat majowego odcinka Debaty Akademickiej to "20 lat Polski w UE. Próba podsumowania". Gościem audycji był prof. Waldemar Tomaszewski z Katedry Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Rozmawiała z nim dr Krystyna Świdzińska z Regionalnego Ośrodka Debaty...

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 85.

  Co mają wspólnego żubry, foki szare, jesiotry bałtyckie i sokoły wędrowne? W zasadzie różni je bardzo wiele. Ale wszystkie te gatunki były zaledwie o włos od całkowitego wyginięcia. Dziś sytuacja tych zwierząt nie jest już tak ekstremalnie zła, co jednak nie oznacza, że nie powtórzy się w przyszłości.

 • Dzieciaki Mają Głos S01E10

  W audycji Dzieciaki Mają Głos Krzysztof Korbański, Adam Piotrowicz oraz Aleksander Nowotny rozmawiali z Pawłem Laskowskim - instruktorem nurkowania z Akademickiego Klubu Płetwonurków "Skorpena". Na czym polega praca nurka? Jak zmieniała się dyscyplina na przestrzeni lat? Posłuchajcie!

 • (nie) mów mi jak mam żyć S03E39-45

  Rozpoczął się nowy miesiąc, więc w audycji (nie) mów mi jak mam żyć nasi radiowi eksperci... stawiali "horoskop" i opowiadali, za co kochają maj. W audycji (nie) mów mi jak mam żyć odpowiadali także na kolejne intrygujące pytania Żanety Kulawczyk. Jak przygotować się na atak komarów lub poradzić sobie z...

 • Polski Na Wynos - S05E35-41

  W audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz opowiadała ostatnio m.in. o strażaku i strażniku, chwalipięcie oraz ciuchach. A w jubileuszowym pięćsetnym odcinku (!!!) pytała: "Skąd się wzięłaś, polszczyzno?". Przedstawiła również wyniki badań dotyczących tego, jak często kłócimy się o rodzimy język.

 • Postój z Nauką - 29.04-09.05.2024

  Na przełomie kwietnia i maja w naszych Postojach z Nauką wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadali m.in. o kosmicznych śmieciach i rojach meteorów, które obecnie obserwować można na nocnym niebie, interdyscyplinarności marketingu czy serialu "Reniferek".

 • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E57

  Paula Raheem mieszka na Mauritiusie. To piękne, malownicze i spokojne miejsce. Niestety bez samochodu czy skutera nie da się po nim swobodnie przemieszczać. Komunikacja miejska jest... dość specyficzna. Dlaczego? I jak tam się żyje? Posłuchajcie rozmowy Karoliny Rogóz-Namiotko!

 • Stacja Dobro - odcinek 133.

  Gościem audycji Stacja Dobro był Marcin Raszewski - dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Olsztynie. Jaką rolę odgrywa sport w rehabilitacji i terapii dzieci z niepełnosprawnością intelektualną? Aneta Pawelczyk-Piłat pytała także o zawody lekkoatletyczne, które odbędą się 6 czerwca na stadionie w...

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 88.

  Początek maja to obecnie tradycyjne rozpoczęcie sezonu... grilowania. Natomiast starsze pokolenia na pewno kojarzą ten okres z Wyścigiem Pokoju. Co było w nim takiego unikatowego, że przyciągał masy kibiców przed radioodbiorniki i na trasy poszczególnych etapów? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: