Aktualności

Podcasty

 • Lejdi Gada - odcinek 37.

  Tego lata przepłynęła wpław najdłuższe polskie jezioro - Jeziorak. Dokonała tego w siedemnaście godzin, jako pierwsza kobieta! Agata Wacławska-Matyjasik była gościem pierwszego po wakacyjnej przerwie odcinka audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E01

  Po wakacyjnej przerwie na antenę Radia UWM FM wróciła Wieczorynka Naukomanów. W pierwszym wrześniowym odcinku dr hab. Sławomir Kulesza i uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Olsztynie Gabriela Jelonek rozmawiali o... grze na gitarze. Gdzie tu nauka? Posłuchajcie!

 • Śmiechoskop w Gdańsku i Warszawie

  Arkadiusz Jaksa Jakszewicz ponownie ruszył z mikrofonem w kraj. Odwiedził Gdańsk gdzie spotkał się m.in. z komikiem Michałem Pałubskim oraz kierownikiem Kuźni Wodnej w Oliwie Remigiuszem Pacerem. Był także w Warszawie na Polskim Festiwalu Stand-upu. O wydarzeniu opowiedział nam Cezary Ponttefski.

 • Michał Pałubski w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był komik, aktor kabaretowy, jeszcze przez chwilę członek Formacji Chatelet - Michał Pałubski. Arek "Jaksa" Jakszewicz spotkał się z nim w Mrągowie przed pierwszą z pięciu urodzinowych imprez grupy Stand-up Warmia. Kolejne odbędą się w Olsztynie, Giżycku i Elblągu.

 • Ucieczka z Imadła - odcinek 41.

  Polska Rzeczpospolita Ludowa to nie tylko byt państwowy. To system, który przez 45 lat wywierał wpływ na narodową kulturę, walczył z tradycją, religią i wolnością obywatelską. Niektórzy twierdzą, że sowieckie przywary są obecne w naszym społeczeństwie do dziś. Dzieje PRL-u w audycji Ucieczka z Imadła podsumowywał...

 • Bartosz Gajda w Śmiechoskopie

  Śmiechoskop znów w drodze! Między Śląskiem a Suwalszczyzną - czyli... w Warszawie - Arkadiusz Jaksa Jakszewicz spotkał się z Bartoszem Gajdą. Po zakończeniu przygody z kabaretem Łowcy.B komik realizuje się na scenie stand-up'owej. Poznajcie choć kilka z 50 Twarzy Gajdy.

 • Kortowski Tygodnik Literacki - odcinek 73.

  W ostatnim przed przerwą wakacyjną odcinku Kortowskiego Tygodnika Literackiego Marta Wiśniewska spotkała się z Moniką Stępień - współorganizatorką "Wolnego slamu poetyckiego" oraz z Katarzyną Bikowską, która opowiedziała o letniej działalności Biblioteki Uniwersyteckiej UWM. Dr hab. Bernadetta Darska...

 • Jasiek Borkowski i Tomek Kołecki w Śmiechoskopie

  Przed występem w klubie Nowy Andergrant na osiemnaste urodziny Radia UMM FM gośćmi audycji Śmiechoskop byli: Jasiek Borkowski i Tomek Kołecki. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz rozmawiał z nimi o radiu, pogodzie, Olsztynie, Elblągu, Irlandii i... troszkę też o stand-up'ie. Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 36.

  Gościem ostatniego przed wakacyjną przerwą odcinka audycji Lejdi Gada była Justyna Lipka – artystka, która wygrała tegoroczny konkurs Olsztyn Street Art Garden. Zajmuje się witrażem i szkłem fusingowym. Jej praca, którą możecie już oglądać na olsztyńskiej Plaży Miejskiej zyskała uznanie jury i zgarnęła aż dwie...

 • Auto Trop - odcinek 67.

  Za nami ostatni odcinek magazynu motoryzacyjnego Auto Trop. Nie zabrakło w nim podsumowań, ale też wieści z tras Formuły 1 i motoryzacyjnych nowinek. Słyszeliście o najszybszej kosiarce na świecie? Audycję przygotował Marek Kuhn.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 23.

  W ostatnim przed wakacjami odcinku audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o równości i różnorodności. Gośćmi Agnieszki Kacprzyk i Mai Romaniewicz byli: psycholog i psychoterapeuta pracujący z osobami doświadczającymi dyskryminacji i wykluczenia Jan Świerszcz oraz filozof i psychoterapeuta Marek Jawor.

 • Kortowski Tygodnik Literacki - odcinek 72.

  Gościem Kortowskiego Tygodnika Literackiego była pisarka Joanna Bator. Odwiedziła Olsztyn na zaproszenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Dr hab. Bernadetta Darska zrecenzowała reportaż Tomasza Kwaśniewskiego "W co wierzą Polacy?". Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotowała Marta Wiśniewska.

 • Rafał Pacześ w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był jeden z najpopularniejszych polskich stand-uperów i komików - Rafał Pacześ. Arkadiusz Jakszewicz spotkał się z nim po występie w gdańskim klubie Parlament. Ale wspominaliśmy też jego majowe show w olsztyńskiej Hali Urania.

 • Lejdi Gada - odcinek 35.

  Anna Plaga, Marta Milewska i Marta Korpacz postanowiły rzucić pracę w korporacji i zająć się biznesem... bardziej przyjaznym. Tak by skorzystały na tym one i środowisko. Na zmiany nigdy nie jest za późno! O czym przekonywały w audycji Lejdi Gada. Posłuchajcie!

 • Auto Trop - odcinek 66.

  W magazynie motoryzacyjnym Auto Trop rozmawialiśmy o elektromobilności. O zaletach aut elektrycznych opowiadał Marcin Piórkowski - prezes stowarzyszenia Ekozlot.pl Rozwój Elektro-Mobilności. Posłuchajcie, dlaczego warto odstawić samochód spalinowy.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 22.

  Jak zmieniają się nasze życiowe role, zadania i potrzeby? Czym powinny być uwarunkowane u kobiet i mężczyzn? Czy każda i każdy z nas jest w stanie udźwignąć równie wiele? Na te pytania w audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego odpowiadała psychoterapeutka Magdalena Kulmaczewska. Posłuchajcie!

 • Ucieczka z Imadła - odcinek 40.

  "4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Tymi słowami 30 lat temu z telewidzami przywitała się Joanna Szczepkowska. Jak po trzech dekadach postrzegamy pierwsze częściowo wolne wybory w powojennej historii Polski? Co ustalono przy Okrągłym Stole?

 • Od ART do UWM - odcinek 25.

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Od ART do UWM był dr Jan Prusik - prezes Związku Kurpiów na Warmii i Mazurach oraz członek Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Kortowski Tygodnik Literacki - odcinek 71.

  Gościem Marty Wiśniewskiej w Kortowskim Tygodniku Literackim był Marcin Meller. Autor książek i dziennikarz odwiedził Olsztyn, aby promować najnowszy zbiór felietonów "Nietoperz i suszone cytryny". Opowiedział o nim także słuchaczom Radia UWM FM.

 • Lejdi Gada - odcinek 34.

  Gościem audycji Lejdi Gada była lalkarka Justyna Kędzierska. Tworzy niesamowite, realistyczne postacie z użyciem materiałów takich jak wełna, jedwab i trykot lalkarski. Jak powstają jej piękne lalki, którymi mogą bawić się nie tylko dzieci? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: