Aktualności

Podcasty

 • Śmiechoskop w Lidzbarku Warmińskim i Ostródzie

  Arek "Jaksa" Jakszewicz z mikrofonem Radia UWM FM przemierzał tym razem Warmię i Mazury. Gośćmi audycji Śmiechoskop byli komicy: Michał Pałubski, Jakub Poczęty i Kuba Łaszkiewicz. Kilka słów od siebie dodał także rysownik z Torunia - Krzysztof Sirkis Grzywacz. Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 53.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Anna Hencka-Zyser - założycielka fundacji Spa for Cancer wspierającej kobiety z chorobą nowotworową. Przedstawiła nam ich przejmujące, ale i podnoszące na duchu i dodające wiary innym historie. Posłuchajcie sami!

 • Wieczorynka Naukomanów S02E17

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów rozmawialiśmy o... cieplnej śmierci Wszechświata. Czy w końcowym efekcie entropia zwycięży i Wszechświat zastygnie jak Han Solo w karbonicie? Czy może raczej nastąpi jakieś inne dramatyczne wydarzenie, np. wielkie pęknięcie? Posłuchajcie!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 30.

  Nowy rok zwykle rozpoczynamy postanowieniami. A większość z nich dotyczy dbania o siebie. Ale czy pamiętamy o naszej duszy, emocjach, intelekcie? Odpowiedzi szukaliśmy w kolejnym odcinku audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego, której gościem była psychoterapeutka Anna Góralska.

 • Maciek Adamczyk w Śmiechoskopie

  Gościem Śmiechoskopu był komik i radiowiec Maciek Adamczyk, związany z grupą Stand-up Polska. Arek Jaksa Jakszewicz rozmawiał z nim w przyjaznych progach akademickiego Radia Kampus. O czym? A m.in. o... ogrodnictwie, ekologii i syndromie sztokholmskim. Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 52.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Sandra Kruk. Wielokrotna Mistrzyni Polski i brązowa medalistka zeszłorocznych Mistrzostw Europy w boksie opowiedziała nam o swojej drodze do tych sukcesów oraz marzeniach związanych z występem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E16

  W pierwszej w nowym roku "Wieczorynce Naukomanów" dr hab. Sławomir Kulesza i Julita Kulesza rozmawiali o studiach na politechnice. Dlaczego coraz wybierają je kobiety? I czym takie uczelnie kuszą kandydatki? Zapraszamy do wysłuchania audycji!

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 4.

  W styczniowej Kortowskiej Audycji Literackiej rozmawialiśmy o interesujących książkach, które ukazały się w 2019 roku. Swoje subiektywne wybory zaprezentowały: prof. Joanna Chłosta-Zielonka oraz Marta Wiśniewska. W kąciku "Chwila dla debiutanta" Monika Stępień radziła, jak zabrać się za wydawanie książki.

 • Radiowa Migawka - odcinek 36.

  Gościem Radiowej Migawki była Agata Jastrzębska - behawiorysta, fotograf i koordynator wolontariatu w Schronisku dla Zwierząt w Olsztynie. Rozmawialiśmy o psychologii zwierząt, ich strachu przed petardami ale też o tym, czym zajmuje się fotograf w Schronisku. Posłuchajcie!

 • Jarek Poliwko w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był olsztyński fotograf Jarosław Poliwko. O co zapytał go Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz? Dlaczego zaprosił do rozmowy? I czy robienie zdjęć ma dużo wspólnego z komedią, humorem czy satyrą? Przekonajcie się sami! I posłuchajcie na jakie stand-up'owe imprezy warto się wybrać...

 • Preppersi to ludzie zaradni

  Kim jest prepper? Dlaczego warto być przygotowanym na życie w ekstremalnych warunkach i na ile realny jest nagły kryzys zmuszający nas do życia na łonie natury? O tym w swojej nowej książce "Vademecum przetrwania. Jak wyjść cało z kataklizmu, katastrofy i konfliktu" opowiada Piotr Czuryłło.

 • Lejdi Gada - odcinek 51.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Magdalena Kozicka - archeolożka, miłośniczka historii zaklętej w przedmiotach. Opowiedziała nam o swojej pracy. Wiecie, że prawie żadna inwestycja budowlana nie wystartuje bez takiego specjalisty? Jakie skarby kryją się pod ziemią? Posłuchajcie.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E15

  W Wieczorynce Naukomanów dr hab. Sławomir Kulesza podjął się rozliczenia mijającego 2019 roku w nauce, skupiając się na najbardziej spektakularnych dokonaniach m.in. w astronomii i kosmologii oraz fizyce ciała stałego. Nie zabrakło akcentów lokalnych, bo naukowcy z UWM także mają się czym pochwalić.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 29.

  W niektórych europejskich krajach na sto zawartych małżeństw rozwodzi się aż siedemdziesiąt. W Polsce rozstaje się ponad 30 procent par - z czego połowa przed trzydziestką. Rozwód staje się powszechny, ale niekoniecznie łatwy i bezbolesny. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadała Sylwia Jackowski - mediator i...

 • Lejdi Gada - odcinek 50.

  Gościem audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie była Anna Maria Kosik - aktorka, absolwentka olsztyńskiego studium aktorskiego. Grała w wielu reklamach, serialach i filmach. Opowiedziała nam jak wygląda praca po drugiej stronie ekranu. A spotkała się z nią Karolina Rogóz-Namiotko.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E14

  Połączenie magii świąt Bożego Narodzenia z realizmem „prawdziwej” nauki jest przyczyną wysypu rozmaitych ciekawostek tłumaczących niewytłumaczalne. Czy Mikołaj mógłby być Obcym? A może pochodzi z... gwiazd? Jak oszacować prędkość jego zaprzęgu? Posłuchajcie!

 • Radiowa Migawka - odcinek 35.

  Gościem Radiowej Migawki był Łukasz Pepol - olsztyński fotograf specjalizujący się w fotografii komercyjnej (biznesowej i reklamowej), artystycznej oraz reportażowej. A rozmawialiśmy o świątecznym projekcie Monidło przygotowywanym przez niego wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olsztynie.

 • Neapol, Pompeje i Wezuwiusz, czyli Śmiechoskop... w Berlinie

  Arkadiusz "Jaksa" Jakszewicz wspólnie z tatuatorką "Wściekły Kot" w audycji Śmiechoskop opowiadali o swoich wrażeniach z podróży do Włoch. Odwiedzili m.in. Neapol i Pompeje. Byli także u podnóża Wezuwiusza. Posłuchajcie, dlaczego warto się tam wybrać. A potem skoczyć jeszcze do Berlina!

 • Lejdi Gada - odcinek 49.

  Gościem audycji Lejdi Gada była Angelika Saniewska-Obarek - projektantka wnętrz i miłośniczka kolorów. Opowiedziała nam jak połączyć piękne z użytecznym i przy okazji nie pogubić się projektując własne mieszkanie. Czasami warto posłuchać rad eksperta, by móc się poczuć u siebie jak w domu.

 • Wieczorynka Naukomanów S02E13

  Gościem Wieczorynki Naukomanów była Olga Ziemińska. A rozmawialiśmy o naturze snów i ich powiązaniu z empatią, ale też o eksperymentach myślowych w nauce. Jaka jest ich wartość i do jakich paradoksów doprowadziły? Zapraszamy do wysłuchania audycji, którą przygotował dr hab. Sławomir Kulesza.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: