Aktualności

Podcasty

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 41.

  W lutowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej Marta Wiśniewska rozmawiała o najbliższych wydarzeniach literackich w Olsztynie. Michalina Janyszek opowiadała o slamach poetyckich. Natomiast prof. Iwona Maciejewska z Katedry Literatury Polskiej UWM zaprosiła na huczne obchody Dnia Języka Ojczystego.

 • Twórcze spotkanie ze Zbigniewem Piszczako

  Gościem audycji Twórcze Spotkania był rysownik i karykaturzysta - Zbigniew Piszczako. Od ponad trzech dekad specjalizuje się w rysunku prasowym. O swojej pracy opowiedział w studiu Radia UWM FM. A rozmawiała z nim Aneta Pawelczyk-Piłat. Posłuchajcie!

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E04

  W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego, Damian Dąbkowski opowiadał o mini robotach sterowanych światłem. W jaki sposób roboty-wróżki mogą przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia? Posłuchajcie!

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 103.

  W czasach jego młodości muzyki słuchało się na czarnych płytach. Jaką rolę odegrała ona w jego życiu zawodowym i czy udało mu się połączyć pasję z pracą? W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego Agnieszka Kacprzyk rozmawiała z Dariuszem Naworskim - menedżerem zespołu Spare Bricks grającego utwory Pink Floyd.

 • Polski Na Wynos - S02E97-101

  Jeśli czujecie, że chce dopaść Was prokrastynacja... lepiej bierzcie się w karby. Ale czym są te karby i jakie językowe źródła ma prokrastynacja? Posłuchajcie audycji Polski na Wynos! Dowiecie się z niej także, co ma wspólnego luty z litością i jakie inne nazwy nosił ten miesiąc.

 • Wieczorynka Naukomanów S05E21

  W kolejnej Wieczorynce Naukomanów mogliście usłyszeć sporo o cząstkach elementarnych. Czym są i dlaczego jest ich tak dużo? Sławek Kulesza wspominał też przy okazji o unifikacji oddziaływań i Modelu Standardowym, który ma być krokiem w stronę Teorii Wszystkiego.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 5.

  W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Ania Makarewicz i Magdalena Tokajuk rozmawiały o operze. Czym różni się od musicalu? Czym jest libretto? Od czego zacząć, by się do opery nie zrazić? I jak ułatwić jej zrozumienie szerszej publiczności? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 30.01-02.02.2023

  O bateriach piaskowych, zaletach i wadach rynku wtórnego i pierwotnego oraz o reumatoidalnym zapaleniu stawów opowiadali na antenie Radia UWM FM wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W jednym z Postojów z Nauką mogliście usłyszeć także o komecie, która widoczna była 1 lutego.

 • Lejdi Gada - odcinek 174.

  Magda Zając jest terapeutką manualną. Jej zabiegi to nie tylko zwykłe masaże. Skupia się na wewnętrznym uwolnieniu starych traum, nagromadzonego stresu. Zdrowe i jędrne ciało traktuje jako efekt uboczny, bo najważniejsze jest pozbycie się tego, co przez nasze emocje nagromadziło się w mięśniach.

 • Stacja Dobro - odcinek 78.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Agnieszkę Drelich-Magdziak z Fundacji Mamo Pracuj! W studiu Radia UWM FM opowiadała o projekcie aktywizacji zawodowej Welcome, w którym udział wezmą polskie i ukraińskie mamy z Warmii i Mazur. Posłuchajcie!

 • Student Aktywnie! - odcinek 47.

  W audycji Student Aktywnie! Aneta Pawelczyk-Piłat gościła studentki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie - Igę Wereszkę i Olgę Stachurę. W studiu Radia UWM FM opowiadały o I Ogólnopolskich Zawodach z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów, które odbędą się w marcu w Kortowie.

 • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 31.

  W audycji Gdzie Nogi Poniosą po raz kolejny Emil Andrzej Karpiński zabrał nas w radiową podróż po regionie. Wraz z Kasią Grabowską opowiadali o tym, dlaczego warto odwiedzić Gietrzwałd. Czy tamtejsze sanktuarium to wszystko, czym kusi "Gmina Pełna Cudów"? Posłuchajcie!

 • Mediofon - styczeń 2023

  Gośćmi styczniowego odcinka audycji Mediofon byli: Iga Skolimowska i Wojtek Gajewski z Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT Olsztyn. Dr Martyna Siudak z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM opowiedziała zaś o swojej nowej książce „Twitter w komunikacji politycznej w Polsce”.

 • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E03

  Prąd w asfaltach? To możliwe! W kolejnym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego, Damian Dąbkowski opowiada o oczyszczaniu powietrza przez asfalty i tym, jak wykorzystuje się przewodnictwo elektryczne. Posłuchajcie!

 • Strefa Intymna - odcinek 11.

  W audycji Strefa Intymna Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Agnieszkę Beatę Pacek. W studiu Radia UWM FM rozmawiały o pracy z osobami uzależnionymi i programie terapeutycznym Coffee House, który działa na całym świecie, w tym w kilkudziesięciu miastach w Polsce.

 • Polski Na Wynos - S02E92-96

  Kiedy mówimy... lelum polelum? Czy buty to to samo, co obuwie? Co można zrobić "na jakąś modłę" i czy ma to coś wspólnego z modlitwą? Skąd wzięło się słowo płyta? M.in. o tym w audycji Polski na Wynos opowiadała Ania Makarewicz. Znalazła też kilka ciekawostek językowych dla miłośników słodkości.

 • Postój z Nauką - 23-26.01.2023

  Czy smog może wpływać na płodność człowieka? Kiedy i dlaczego jeleniowate zrzucają poroże? Czym charakteryzują się freony? Na te pytania w Postojach z Nauką odpowiadali wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nasza kortowska Doktorka od Marketingu przedstawiła też kilka ciekawostek związanych z...

 • Wieczorynka Naukomanów S05E20

  W Wieczorynce Naukomanów rozważaliśmy celowość i możliwości ewakuacji naszej cywilizacji w razie globalnego zagrożenia. Czy udałoby nam się zbudować współczesną Arkę? Czy ludzkość przetrwałaby taką katastrofę? Posłuchajcie, co mówili o tym Sławek Kulesza oraz młody odkrywca Alek.

 • Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują - odcinek 4.

  Tomasz Kardacz (lekarz medycyny i artysta plastyk) oraz Magdalena Dudzik (Prezes Związku Plastyków Warmii i Mazur) byli gośćmi Karoliny Rogóz-Namiotko w audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują. Rozmawiali o powiązaniu sztuki z medycyną. Czy może ona ratować życie? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 173.

  Zuzanna Taraszkiewicz jest doulą. Zajmuje się przyszłymi matkami i towarzyszy im przed, w trakcie i po porodzie. Jak sama mówi o sobie - jest adwokatem rodzącej i dba o wszystkie jej potrzeby w taki sposób, by poród był miłym wspomnieniem. O swojej pracy opowiadała w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: