Aktualności

Podcasty

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 81.

    W kolejnej regionalnej odsłonie audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński i Katarzyna Grabowska zabrali nas do Lidzbarka Warmińskiego. Jakie miejsca warto tam zobaczyć i co nowego w tym sezonie wejdzie do oferty turystycznej miasta? Przekonacie się, słuchając naszego podcastu!

  • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E50

    W jaki sposób zadbać o głos radiowca? Ile razy zdarzają nam się choroby gardła i jak wówczas poprowadzić audycję? W najnowszym odcinku Inkubatora Damian Dąbkowski opowiadał o testach elastycznego plastra, umożliwiającego wypowiadanie się bez używania strun głosowych. Posłuchajcie!

  • Lejdi Gada - odcinek 222.

    Marta Wiśniewska jest dziennikarką i kolarką. Prowadzi swój kanał Periodista Marta, w którym opowiada o swoim ulubionym sporcie. O miłości do roweru i kolarstwa - tego amatorskiego i zawodowego - w kolejnym odcinku audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie rozmawiała z nią Karolina Rogóz-Namiotko.

  • Miss Trendi - odcinek 37.

    W marcowym odcinku audycji Miss Trendi Joanna Nawotka gościła w studiu Radia UWM FM dekoratorki - Paulinę Olszewską i Magdalenę Aleksińską-Kiczor. Jakie dekoracje świąteczne można wykonać samodzielnie? Czy wszystkie kolory do siebie pasują? Posłuchajcie naszej rozmowy!

  • Radiowy Przewodnik po Warmii i Mazurach - Pasym i okolice (odcinek 6.)

    Wiosna za pasem, robi się coraz cieplej, a tym samym rośnie ochota na aktywność na świeżym powietrzu. W kolejnym odcinku Radiowego Przewodnika po Warmii i Mazurach wybraliśmy się na wycieczkę rowerową po okolicy Pasymia na trasie Grom-Jurgi-Dźwiersztyny-Pasym-Jezioro Leleskie.

  • Wieczorynka Naukomanów S06E14

    W Wieczorynce Naukomanów sprowokowani obchodzonym 14 marca Światowym Dniem Liczby Pi, poruszyliśmy problem stałych fizycznych. Na ile są one istotnie niezmienne w czasie i przestrzeni (czyli stałe)? Ile ich w ogóle musi być, aby utrzymać spójność fizyki? I czy któreś są ważniejsze od innych? Posłuchajcie Sławka...

  • Dzieciaki Mają Głos S01E06

    W kolejnym odcinku audycji Dzieciaki Mają Głos Lena Dowiedczyk, Maria Trusiak i Hanna Biedrzycka-Lalak gościły w studiu Radia UWM FM Mary Rumi - wokalistkę, multiinstrumentalistkę, kompozytorkę i aranżerkę. O karierze muzycznej i nie tylko rozmawiały pod opieką Karoliny Rogóz-Namiotko.

  • (nie) mów mi jak mam żyć S03E06-10

    Dlaczego nie warto mówić innym, jak mają żyć? W jaki sposób w życiu codziennym przydaje nam się matematyka? Dlaczego warto (lub nie warto) robić już formę na lato? Jak radzić sobie z pyłkami i alergią oraz... chrapaniem? Posłuchajcie porad naszych radiowych ekspertów w audycji (nie) mów mi jak mam żyć!

  • Polski Na Wynos - S05E06-10

    W audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz zajęła się tym razem natręctwami językowymi i szukała przyczyn nieporozumień. Tłumaczyła też, czym są niesnaski i co może ujść nam płazem. I dlaczego właściwie płazem a nie na przykład... gadem? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie!

  • Postój z Nauką - 11-14.03.2024

    O handlu zagranicznym, globalizacji i gospodarczej współpracy w jednym z naszych Postojów z Nauką opowiadał w tym tygodniu dr Tomasz Wierzejski. Ale na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz przedstawiali także ciekawostki kosmiczne i tłumaczyli, ile znaczą emocje...

  • Lejdi Gada - rozmówki polsko-polskie S01E50

    Rafał Baran mieszka z rodziną na Filipinach. Prowadzi videobloga, w którym opowiada o najpiękniejszych zakątkach tego kraju. W audycji Lejdi Gada, czyli rozmówki polsko-polskie Karolina Rogóz-Namiotko pytała go o plusy i minusy życia w państwie wyspiarskim położonym w południowo-wschodniej Azji.

  • Stacja Dobro - odcinek 125.

    W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Annę Łębek-Obrycką ze Spółdzielni Socjalnej Idea z Elbląga. Na antenie Radia UWM FM tłumaczyła, na czym dokładnie polega praca animatorki społecznej i jaka jest jej rola w działalności organizacji pozarządowych. Posłuchajcie!

  • Gdzie Nogi Poniosą - odcinek 80.

    W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński rozmawiał z prof. dr hab. Grzegorzem Jasińskim z Katedry Historii Powszechnej UWM. Opowiadał nam o tym, jak jazda rowerem wyglądała w czasach jego młodości. Nie zabrakło też odniesień do zdominowanego przez technologię obrazu współczesnego kolarstwa. Posłuchajcie!

  • Inkubator, czyli Radiowy Serwis Naukowo-Technologiczny S01E49

    W najnowszym odcinku Inkubatora, czyli Radiowego Serwisu Naukowo-Technologicznego Damian Dąbkowski opowiadał o tym, skąd się bierze mikroplastik i czy gotowanie wody przed jej spożyciem może was przed nim ochronić. Przedstawiał też wyniki testów czystości wody w Chinach. Posłuchajcie!

  • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 29.

    W kolejnym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość wzięliśmy pod lupę bitwę pod Monte Cassino. St. szer. Radosław Lech i szer. Jakub Kiziewicz przedstawili jej panoramę - od wielkiej polityki, przez wzniosłe, bohaterskie momenty zmagań, aż po odczucia zwykłych, szeregowych żołnierzy.

  • Lejdi Gada - odcinek 221.

    Mute Sobaszek - prekursorka pedagogiki teatru w Polsce i założycielka Teatru Węgajty - opowiedziała Karolinie Rogóz-Namiotko o początkach swojej artystycznej działalności. O zapuszczaniu korzeni, trudach pracy w czasach przemian ustrojowych, ale też o miłości do Warmii i do teatru mogliście usłyszeć w audycji Lejdi...

  • Ptasie Radio S02E18

    Czy struś chowa głowę w piasek? Co może sprowokować indyka do ataku? Czy sroka to zawsze złodziejka? Jakie jest ulubione pożywienie bociana? Tego wszystkiego dowiecie się z najnowszego odcinka audycji Ptasie Radio! Z popularnymi ptasimi mitami zmierzyła się Zosia Malinowska.

  • Debata Akademicka - Wojna w Gazie - największa katastrofa humanitarna w XXI wieku

    Temat kolejnej Debaty Akademickiej w Radiu UWM FM to "Wojna w Gazie - największa katastrofa humanitarna w XXI wieku". Prowadząca program Krystyna Świdzińska wraz z dr Magdaleną Kumelską-Koniecko z Katedry Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie UWM omówiły genezę i przebieg konfliktu...

  • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 78.

    Od dziecka uczy się nas, że w przyrodzie wszystko jest precyzyjnie określone. Nazwy zwierząt i roślin, ich kształty, zwyczaje, miejsca w których żyją. To samo dotyczy kolorów. Od zawsze wiemy, że wiewiórka jest ruda, wilk szary, a kruk czarny. Tymczasem przyroda nie jest wcale tak oczywista i prosta.

  • (nie) mów mi jak mam żyć S03E01-05

    Jak najlepiej wykorzystać energię marca i przygotować się do wiosny? Co zrobić, by teściowa nie odezwała się do Was nigdy więcej? Które potrawy znikają ze stołu najszybciej? I... dlaczego dziewczyny są super? W audycji (nie) mów mi jak mam żyć z takimi pytaniami zmierzyli się w tym tygodniu nasi radiowi eksperci....

Przyjaciele - stań się jednym z nich: