Gościem kolejnego odcinka Debaty Akademickiej był dr hab. Krzysztof Żegota z Katedry Nauk o Polityce i Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. A rozmawialiśmy o znaczeniu inicjatywy Trójmorza.
Zima to specyficzna pora roku w życiu fotografa przyrody. Bywa trudna i nieprzewidywalna, ale bywa też piękna. Wszechobecny chłód, nieprzejezdne szlaki, deficyt światła i awarie sprzętu... Z drugiej strony są także to bliskie spotkania ze stworzeniami, które zazwyczaj skrywają się za zasłoną zieleni.
Jesteście ciekawi dokąd trafiła nasza radiowa bohaterka - huraganowa krowa? I jakie mikołajkowe prezenty chcieliby dostać od niej nasi dziennikarze? Łapcie zatem kolejne odcinki audycji (nie) mów mi jak mam żyć. Dowiecie się z nich także, co warto zrobić nim skończy się rok.
Od 1 grudnia w audycji Polski na Wynos Ania Makarewicz przybliża znaczenie słów kojarzących nam się z tym wyjątkowym okresem w roku - zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W pierwszym tygodniu opowiadała m.in. o grudniu, adwencie, dzwonkach, pasterzach, jemiole, aniołach, bałwanach i oczywiście... o mikołajkach!
O neurokomunikacji, ściekach, procedurze odwołania Rady Ministrów oraz o serialu Severance w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM opowiadali badacze z Wydziału Humanistycznego, Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
KInga Rashwan mieszka w Abu Dhabi. Emiraty Arabskie to kraj pokryty złotem i diamentami. Szpitale wyglądają tam jak pięciogwiazdkowe hotele z bogatym menu i ofertą SPA, a na ulicy zamiast kebaba można zjeść polskie zapiekanki. Wbrew pozorom wakacje w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nie są drogie.
W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła przedstawicielki Kolektywu Otwartych Serc - Emilię Sobocińską, Marzenę Kacpurę i Kingę Grabowską. W Międzynarodowym Dniu Wolontariusza opowiadały o tym, dlaczego warto pomagać. Wspomniały też o trwającej zbiórce na leczenie chorującego na stwardnienie rozsiane...
W audycji Gdzie Nogi Poniosą Emil Andrzej Karpiński zabrał nas w nietypową podróż do... przyszłości! Jak zmienią się technologie lotnicze i podróżnicze oraz jak pomocna w planowaniu podróży jest już dziś sztuczna inteligencja? Posłuchajcie!
W audycji Nie Taka Sztuka Straszna, Jak Ją Malują Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z Magdaleną Dudzik i Tomaszem Woźniakiem. Co kryje się za pojęciem "techniki własnej"? I czemu wzbudza tyle emocji? Jesteście ciekawi? No to posłuchajcie, że sztuka nie musi być wcale taka straszna!
W najnowszym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość przypomnieliśmy najważniejsze wydarzenia frontu zachodniego w czasie II wojny światowej, w których brali udział polscy żołnierze. Czy kultowy film "O jeden most za daleko" mówi prawdę? Posłuchajcie!
Aleksandra Jabłonka jest influencerką. Jej specjalizacja to pielęgnacja włosów. Prowadzi bloga, profil na TikToku i Instagramie. A wszystkie te działania zaczęły się... z nudów w czasie pandemii. Teraz obserwuje ją kilkanaście tysięcy osób, dzięki czemu współpracuje z dużymi firmami. Jak to się robi? Posłuchajcie!
W najnowszym odcinku audycji Ptasie Radio Zosia Malinowska opowiadała o zimowym dokarmianiu ptaków. Mogliście dowiedzieć się również, czy ptakom marzną zimą nogi, komu zdarza się nocować w słupkach ogrodzeniowych oraz jakie stworzenie rodem z Gothica współpracuje z sikorami. Posłuchajcie!
W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o falach, które tworzą połowę znanej nam struktury zjawisk (drugą połowę stanowią zjawiska korpuskularne). Przy okazji wspomniał też o najbardziej niezwykłych falach - grawitacyjnych, albo jak kto woli... zmarszczkach czasoprzestrzeni. Posłuchajcie!
W grudniowym odcinku Kortowskiej Audycji Literackiej mogliście wysłuchać rozmowy z Mikołajem Grynbergiem. Marcie Wróblewskiej opowiedział o swojej najnowszej książce "Jezus umarł w Polsce". Opisał w niej potworną sytuację ludzi umierających na granicy polsko-białoruskiej oraz perspektywę tych, którzy im...
Ogrody zoologiczne na całym świecie tworzy się w celach edukacyjnych i (a może przede wszystkim) dla ratowania gatunków zagrożonych wymarciem. Czym jednak są naprawdę? Ostatnią deską ratunku dla przedstawicieli ginącego świata zwierząt? Czy może raczej prostą rozrywką dla gawiedzi?
Dlaczego zima niezmienne zaskakuje drogowców? I jak ją przetrwać? Jak celebrować jednocześnie dzień pocałunku i dzień podłości? Jaki może być najgorszy prezent mikołajkowy? I... co ma w życiu sens? Na takie pytania odpowiadaliśmy w kolejnym tygodniu w audycji (nie) mów mi jak mam żyć.
Jaka jest relacja pomiędzy słowami: zwierzę i zwierzać? Dlaczego logo to nie to samo, co logotyp? Dlaczego mówimy, że ktoś jest rozpuszczony, jak dziadowski bicz? I kogo możemy nazwać... nietuzinkowym? Takie ciekawostki językowe w audycji Polski na Wynos prezentowała w tym tygodniu Ania Makarewicz.
Czym są memrystory? Czym charakteryzują się osobniki zwane perukarzami? I jakie sukcesy w misji rakiety Starship osiągnęła ostatnio firma SpaceX? M.in. o tym mogliście usłyszeć w kolejnych Postojach z Nauką na antenie Radia UWM FM. Dr Katarzyna Andruszkiewicz - czyli "Doktorka od marketingu" - opowiadała...
Iga Strzałka z wykształcenia jest rusycystką. Od dwóch lat mieszka w Kirgistanie i pracuje tam jako lektorka języka polskiego. Uczy go jako języka obcego, co nie jest sprawą prostą i taką oczywistą. Jak Kirgizi radzą sobie z polszczyzną? I jak żyje się w ich kraju? Posłuchajcie!
Siema! W audycji Stacja Dobro rozmawialiśmy o tym, co w stolicy regionu dziać się będzie podczas 32. finału WOŚP. Aneta Pawelczyk-Piłat zaprosiła do studia Radia UWM FM przedstawicielki i przedstawicieli kilku olsztyńskich sztabów, w tym tego, który zawiązał się na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.