Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Autor z Warmii z główną nagrodą Festiwalu OPPA

  Apolinary Polek z Czarnego Krza na Warmii wygrał konkurs 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Nagroda Grand Prix im. Jonasza Kofty to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych śpiewającym autorkom i autorom w naszym kraju.

 • "Uwodzenie" według Macieja Szajkowskiego

  W połowie listopada, po wielu latach przerwy, w Olsztynie znów zagrała Kapela Ze Wsi Warszawa. Zespół promował wielokrotnie nagradzany album "Uwodzenie". Lider grupy, Maciej Szajkowski, opowiedział o idei tej płyty, inspirującej Wiśle i fascynującej krainie - Urzeczu.

 • Wero Chworak w audycji Gramy Swoje

  W kolejnym odcinku audycji Gramy Swoje Wojtek Miśkiewicz gościł w studiu Radia UWM FM Wero Chworak - impresario, managerkę współpracującą m.in. z Mary Rumi, Marcinem Rumińskim i grupą Sploty. Prowadząc SaturninArt wspiera wszelką działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury i sztuki.

 • Startuje cykl "Reggae bass w pubie Las"

  Cykliczne imprezy z muzyką reggae znów na stałe zagoszczą w Olsztynie. Stowarzyszenie Multiform zaprasza na "Reggae bass w pubie Las". Pierwsza odsłona już w sobotę 20 listopada. O genezie, szczegółach i planach dotyczących cyklu opowiedzieli nam: Kamil Olejnik i Kamil Gorzka.

 • Muzyczny Olsztyn w książce Moniki Szczygło

  Właśnie ukazała się książka "Olsztyńska scena muzyczna - zespoły i soliści. Rozmowy Moniki Szczygło". Dziennikarka związana z Radiem Olsztyn pracowała nad nią pięć lat. A w dniu premiery odwiedziła naszą redakcję, by opowiedzieć o efektach. Z autorką rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Chrust pracuje nad debiutancką płytą

  W sierpniu tego roku wygrali konkurs młodych kapel Fest Muza 2021. Po trzech miesiącach wrócili do Olsztyna, by publiczności zgromadzonej w Kuźni Społecznej zaprezentować materiał, który niebawem ukaże się na ich debiutanckiej płycie. O pracy nad krążkiem muzycy grupy Chrust opowiadali w studiu Radia UWM FM.

 • Clayseny w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje byli muzycy grupy Clayseny: Jarosław Łabieniec i Emil Walinowicz. Zespół niedawno zaprezentował swój materiał w sali kameralnej olsztyńskiego Amfiteatru. Co ich połączyło, czym się inspirują i jakie mają plany? Posłuchajcie!

 • Płyta, książka, film. Nowy rozdział Krzysztofa Jaryczewskiego

  Krzysztof Jary Jaryczewski to autor piosenek i pierwszy wokalista Oddziału Zamkniętego. O wydaną niedawno płytę, a także powstającą właśnie książkę przedstawiającą burzliwe, rock'n'rollowe życie artysty Michał Napiórkowski pytał go w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Nocny Kochanek rozgrzał olsztyńską publiczność

  Jednym z przystanków jesiennej "Stosunkowo Udanej Trasy" koncertowej grupy Nocny Kochanek było Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Z wokalistą zespołu Krzysztofem Sokołowskim i gitarzystą Robertem Kazanowskim o wrażeniach ze spotkań z publicznością i najnowszej płycie rozmawiał Wojtek...

 • Ofelia opowiada o nowej płycie

  Iga Krefft (znana jako Ofelia) w przyszłym roku planuje wydać swoją drugą studyjną płytę "Osiem". Zapowiadają już dwa single. Wokalistka i autorka w listopadzie planuje ruszyć także w "Słoną Trasę". O nowych piosenkach opowiadała na antenie Radia UWM FM. A rozmawiała z nią Justyna Łęgowik.

 • Cukier: Nasza muzyka wcale nie jest słodka

  Amadeusz Krebs i Bartek Caboń współpracują z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej. Od dwóch lat działają jako duet Cukier. Choć w tym roku wydali swoją drugą płytę "CK Anderson", pracują już nad kolejnym wydawnictwem. O czym opowiedzieli nam przed listopadowym koncertem w Olsztynie.

 • Natalia Nykiel w audycji Gramy Swoje

  O nowym singlu "Epoka X" (najsmutniejszym w swojej dotychczasowej karierze) i pracy nad albumem, który ma się ukazać w 2022 roku Natalia Nykiel opowiadała w audycji Gramy Swoje. Z pochodzącą z Piecek niedaleko Mrągowa wokalistką rozmawiał Wojtek Miśkiewicz.

 • PostNatura promuje album koncertem w Olsztynie

  Olsztyński zespół PostNatura w 2020 roku wydał swoją drugą płytę "The Great Silence". Dopiero teraz mógł w końcu ruszyć na koncertowy szlak, by zaprezentować materiał publiczności. Tuż przed występem w rodzinnym mieście, w naszym radiowym studiu pojawił się perkusista grupy - Stanisław Dubowik.

 • Kasia Staszko w audycji Gramy Swoje

  W kolejnym odcinku audycji Gramy Swoje Wojtek Miśkiewicz gościł Katarzynę Staszko - niegdyś związaną z olsztyńską grupą The Lollipops. Wokalistka i prezenterka radiowa (zaczynająca swoją dziennikarską przygodę w Radiu UWM FM) obecnie współtworzy krakowski zespół Dobry Wieczór.

 • Fertile Hump: Najpierw kiss kiss, potem bang bang

  Fertile Hump tworzą: Magda Kramer i Tomek Szkiela. Grają rocka osadzonego w tradycji lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. W połowie tego roku wydali swoją kolejną płytę "The Break Up Club". Po koncercie w Olsztynie warszawski duet odwiedził siedzibę Radia UWM FM.

 • The Cassino w audycji Gramy Swoje

  Zaczynali jako duet w opuszczonym kasynie w Braniewie. Ale dziś za sobą mają już koncerty na dużych festiwalowych scenach, dwie EP-ki i wydaną właśnie długogrającą płytę "Części". O swojej drodze i planach muzycy The Cassino opowiadali w audycji Gramy Swoje. Posłuchajcie!

 • Wij: Praojcem metalu jest blues

  Wij to proto-metalowe trio z Warszawy. Swoim brzmieniem nawiązują do przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku - czasów, w których rodził się metal. Surową muzykę uzupełniają polskie teksty o poetyckim zacięciu. "Chcieliśmy stworzyć zespół, którego wtedy w Polsce zabrakło" - przekonują.

 • Krzta w audycji Gramy Swoje

  8 października grupa Krzta opublikowała swój nowy album zatytułowany "ŻÓŁĆ.NISZCZENIE.ZGLISZCZE". O płycie, koncertowych planach w audycji Gramy Swoje opowiadał basista zespołu Kuba Kamiński. A rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

 • Lonker See - pozorny spokój

  Lonker See to post rockowy kwartet z Trójmiasta, swobodnie korzystający z tradycji psychodeli, noise'u i jazzu. Właśnie wydali czwarty długogrający album "Time Out". W październiku trzeci raz odwiedzili Olsztyn i wystąpili w pubie LAS. Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego z Joanną Kucharską,...

 • Aleksander "Olas" Ostrowski w audycji Gramy Swoje

  Aleksander "Olas" Ostrowski to muzyk od ponad 20 lat obecny na scenie. Współpracował z wieloma zespołami z Olsztyna i innych zakątków Polski. O swoim najnowszym projekcie Rośliny opowiadał w audycji Gramy Swoje. A rozmawiał z nim Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: