Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Michał Szczygieł na Kortowiadzie 2023

  Pierwszy raz na kortowiadowej scenie wystąpił Michał Szczygieł. Wokalista pracuje już nad drugim albumem - następcą wydanego dwa lata temu krążka "Tak jak chcę". W studiu Radia UWM FM opowiadał o swojej muzycznej drodze. A rozmawiała z nim Justyna Łęgowik. Posłuchajcie!

 • Enej i Zalia po koncertach Kortowiady 2023

  Po juwenaliowych koncertach w Strefie UWM na terenie plaży kortowskiej rozmawiamy z gwiazdami 62. Kortowiady. W czwartek odwiedzili nas: Zalia oraz Piotr "Lolek" Sołoducha i Kuba "Czaplay" Czaplejewicz z zespołu Enej. Dzielili się swoimi wrażeniami z występów i opowiedzieli o najbliższych planach.

 • Muzykanci Serca: Wszyscy jesteśmy braćmi i siostrami

  Muzykanci Serca to muzyczno-liryczno-taneczny projekt z Olsztyna. Autorem piosenek i większości tekstów jest Marek Ruczko (śpiew, akordeon, mandolina, piano). Skład zespołu uzupełniają: Bartek Krywczuk (gitara, śpiew), Szymon Grzędziński (kontrabas) i Jacek Ruczko (perkusja, śpiew).

 • Ptaki Powrotne - kameralnie w Olsztynie

  Basia Raduszkiewicz i Jarek Kordaczuk postanowili przypomnieć publiczności w Olsztynie materiał nagrany kilkanaście lat temu na płycie "Ptaki Powrotne". Jak wraca im się do tych piosenek po dłuższej przerwie? I jak wspominają pracę nad tym wydawnictwem? Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera!

 • Arkadiusz Reikowski: Muzyka ma pogłębić emocje

  Arkadiusz Reikowski to kompozytor, który od ponad dekady tworzy muzykę do gier wideo. W jego portfolio znajdziemy takie produkcje jak: "Observer", "The Medium", "Stell Rats" i "The Blacktail". Za ostatnią z nich zdobył nagrodę Digital Dragons 2023 w kategorii Best Polish Game...

 • Bartek Skuratko debiutuje singlem "Born to win"

  Bartek Skuratko jako jeden z nielicznych uczestników tegorocznej edycji konkursu Ajdol Kortowiady zdecydował się w finale zaśpiewać swój autorski utwór. Choć nie udało mu się wygrać, otrzymał szansę zarejestrowania singla w studiu Radia UWM FM. W audycji Uwierz w Muzykę opowiadał o swoich planach.

 • Mocny debiut z Olsztyna - IINÁ z płytą "Młoda"

  W połowie maja ukazała się w internecie debiutancka płyta zespołu IINÁ. Grupę tworzą: Ewa Pawlak (wokalistka grająca na syntezatorze, autorka tekstów i muzyki), Dominika Cieślak (skrzypce) i Jacek Ruczko (perkusja). Na płycie znalazło się 8 autorskich utworów w języku polskim i angielskim.

 • Grief Circle: Jesteśmy otwarci na różne gatunki muzyki

  12 maja w olsztyńskim pubie Las wystąpił zespół Grief Circle. Pochodząca z Sosnowca grupa powstała dwa lata temu i wydała dotąd jeden album. Nie oznacza to jednak, że kapelę tworzą debiutanci. Co zresztą słychać doskonale od pierwszych dźwięków krążka "Weightless".

 • Różanek: Całe nasze życie to taka płyta krótkogrająca

  19 maja ukaże się pierwszy solowy album Olka Różanka - "Płyta krótkogrająca". Wokalista i autor (znany dotąd m.in. z zespołów Chorzy oraz Rykoszpept czy współpracy z projektem Ludzie Mili) nagrał krążek składający się z siedmiu piosenek opowiadających o wojnie, miłości, rozstaniach - opisywanych z różnych...

 • Cyryl Skiba opowiada o nowym albumie zespołu Ignu

  "Unity III" - to tytuł nowego albumu grupy Ignu. Czekaliśmy na niego cztery lata od premiery poprzedniej płyty. "Czujemy, że efekt był tego wart. Muzyka potrzebuje swojego czasu i oddechu" - mówił w audycji Uwierz w Muzykę perkusista Cyryl Skiba. Posłuchajcie rozmowy Wojtka Miśkewicza.

 • Riverside: Gloryfikujemy pozytywną energię

  3 maja zespół Riverside wystąpił w auli im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie. Był to pierwszy polski koncert grupy od minionej jesieni a zarazem pierwsza okazja, by posłuchać jej nowej płyty "ID.Entity" na żywo. A dla nas szansa na rozmowę z Mariuszem Dudą - o kulisach pracy nad tym materiałem i zagranicznej...

 • Mery Spolsky już nie w pasky

  Już nie w pasky a w nowej odsłonie zaprezentowała się publiczności NEXT FEST Music Showcase & Conference w Poznaniu Mery Spolsky. Wraz z premierą nowego materiału zmieniła sceniczny image. A o tej przemianie opowiedziała Wojtkowi Miśkiewiczowi. Posłuchajcie!

 • Julia Pietrucha we wrześniu wyda nowy polskojęzyczny album

  Julia Pietrucha przyjechała do Poznania na NEXT FEST Music Showcase & Conference z nowymi piosenkami. "Szykuje się nowa płyta! Prawdopodobnie będzie miała premierę we wrześniu. I jesienną trasą jesienną rozpoczniemy otwieranie nowego rozdziału" - zdradziła Wojtkowi Miśkiewiczowi.

 • Müut - zwycięzcy Road to Mystic zagrali w Olsztynie

  Warszawski zespół Müut po raz kolejny zagościł w Olsztynie. 21 kwietnia w towarzystwie ekip Witch Hound i Semi Nomadic zagrał w Carpenter Inn Irish Pubie. Przed koncertem o niedawno wydanej płycie "...made me do it", występie na nadchodzącym Mystic Festivalu oraz planach na przyszłość z muzykami...

 • Asia Nawojska: Dobrze jest się przytulić do piosenki

  Asia Nawojska dała się poznać szerszej publiczności singlem "Zbolałe Serce" nagranym w duecie z Jackiem Sienkiewiczem. Z grupą Kwiat Jabłoni znała się już wcześniej ze wspólnych koncertów. A teraz pracuje nad albumem, który ma się ukazać jesienią 2023 roku. O czym opowiedziała Wojtkowi Miśkiewiczowi.

 • Daria ze Śląska: Sporo opowiedziałam o sobie

  "Jestem bardzo szczęśliwa" - przyznaje Daria ze Śląska po wydaniu swojego debiutanckiego albumu. Wojtek Miśkiewicz spotkał się z nią przy okazji jej premiery w Poznaniu podczas NEXT FEST Music Showcase & Conference. I zapytał o plany oraz sam proces tworzenia tego wydawnictwa.

 • Marek Dyjak: Szukam jasnych stron życia

  Wydając poprzedni album "Na wzgórzu rozpaczy" mówił, że to jego ostatnia płyta. Ale nabrał sił i wrócił jako Nowy Dyjak. 13 kwietnia artysta zaśpiewał w swoich ukochanym Olsztynie. A nam opowiedział o tej przemianie i... pracy nad nowym wydawnictwem zatytułowanym "Mężczyźni".

 • Hektik: Z każdym koncertem jesteśmy coraz lepsi

  Olsztyński zespół Hektik to nowe zjawisko na lokalnej scenie metalowej. Grupa sporo koncertuje i wciąż się uczy. Już w piątek 14 kwietnia kwintet będzie miał okazję dzielić scenę z weteranem death metalu - formacją Trauma. Naszymi gośćmi w studiu Radia UWM FM byli: Kornel "Neo" Najmuła i Olek...

 • Romantycy Lekkich Obyczajów na finiszu trasy promującej nowy album

  Koncerty w Olsztynie i Białymstoku zakończą trasę promującą nowy album Romantyków Lekkich Obyczajów - "Wybaczyć Wszystkim Wszystko". Jak publiczność odbiera premierowy materiał? I co czeka nas w piątek 14 kwietnia w stolicy regionu? O tym w audycji Uwierz w Muzykę opowiadał Adam Miller.

 • IINÁ przed płytowym debiutem

  Muzyka przestrzeni, zórz i serca. Tak swoją twórczość określają muzycy olsztyńskiego zespołu IINÁ. W maju ukaże się ich debiutancka płyta - "Młoda". O pracy nad albumem i najbliższych planach w audycji Uwierz w Muzykę opowiadała Ewa Pawlak. A rozmawiał z nią Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: