Aktualności
24.06.2024

Oskar Mir: Lubię Niemena i techno

Oskar Mir, to artysta związany z drugim największym miastem Warmii i Mazur, czyli Elblągiem. 24 maja wydał debiutancki album "Orfeusz". O swojej twórczości i pracy nad tym krążkiem opowiadał w audycji Uwierz w Muzykę. A rozmawiał z nim Szymon Tołpa.

 

Foto: Marysia Jaszczurowska

Oskar Mir jest artystą, który łączy brzmienia alt-popu z elektroniką. Jak przekonuje sam artysta na antenie Radia UWM FM: "Fascynuje mnie robienie muzyki, która ma dużo elegancji, dużo romantyzmu, stąd właśnie Niemen i też fascynacja ekspresyjnymi wokalami, a do tego z pewnym przełamaniem mamy w muzie też fascynacje elektroniką. I stad też płyta debiutancka podzielona na dwie części: Dzień i Noc."

Dlaczego zdecydował się wydać debiut w formie podwójnej płyty? "Ja ją traktuję w dużej mierze jako rzecz trochę charakterystyczną, ale w zupełnie innym sensie. Nagromadziło mi się sporo myśli, które właśnie w takim stylu muzycznym chciałem wydać. I rzeczywiście. Na tym albumie znajduje się 19 utworów podzielonych na dwie części, mniej więcej równe. I mnogość myśli z wielu lat skutkuje, że jest tam sporo utworów, ale też promowaliśmy singlami, które uważam, że są najbardziej komunikatywne i najbardziej reprezentatywne. Oprócz monumentalności tego dzieła, można spotkać wpadające w ucho utwory. Jest to płyta romantyczna, ma w sobie sporo archaizmów, opowiada o klasycznych motywach w sztuce i oczywiście o utraconej miłości."

Przed nim trwająca od początku maja trasa koncertowa, w której jednym z przystanków ma być Olsztyn. "Chcemy zagrać 30 koncertów. Ich większość będzie na jesień. Przede wszystkim na pewno przyjadę do Olsztyna. Wiele razy grywałem z projektem w Carpenterze i mam nadzieję, że się tam spotkamy."

Z Oskarem Mirem rozmawiał Szymon Tołpa. Posłuchajcie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: