Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Paula & Karol: Avengersi polskiej sceny alternatywnej

  Zespół Paula & Karol właśnie wydał swoją piątą płytę "Lifestrange". O pracy nad albumem w czasach pandemii i artystycznej bliskości mimo dzielących artystów setek kilometrów opowiadała nam Paula Bialski. "Jeszcze przed pandemią czułam niepokój" - przyznaje wokalistka.

 • Lonely Tree Sound w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był Kamil Gorzka z olsztyńskiego kolektywu Lonely Tree Sound. Właśnie ukazała się jego trzecia płyta "Ludzie we mgle". O tym wydawnictwie, ale też koncertowych planach opowiadał w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Krzysztof Cugowski zagrał w Olsztynie z Zespołem Mistrzów

  "Sen o dolinie", "Twoje radio", "Demony wojny" czy "Martwe morze" - to tylko niektóre utwory, które wybrzmiały 24 czerwca ze sceny Amfiteatru im. Czesława Niemena w Olsztynie. Letni sezon koncertowy w stolicy regionu otworzył występ Krzysztofa Cugowskiego z Zespołem Mistrzów.

 • Hipis z Łydki Grubasa w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był lider olsztyńskiej grupy Łydka Grubasa - Bartosz "Hipis" Krusznicki. Wokalista opowiedział o kulisach pracy nad teledyskiem do singla "Ona Mówi". Zdradził także plany koncertowe zespołu na kolejne miesiące.

 • Nowy album Lonely Tree Sound

  Lonely Tree Sound to kolektyw z Olsztyna grający muzykę reggae i dub w elektronicznym wydaniu. Właśnie ukazała się jego trzecia płyta "Ludzie we mgle". Podobnie jak dwie wcześniejsze, została nagrana w studiu Dj'a Faudy w podolsztyńskich Rapatach. Naszym gosciem był Kamil Gorzka.

 • Natalia Przybysz nagrywa płytę z tekstami Kory

  Jesienią ma ukazać się album na którym niepublikowane dotąd teksty wokalistki grupy Maaanam śpiewać będzie Natalia Przybysz. Co łączy ją z Korą? Jak wspomina czas nagrywania płyty "MTV Unplugged"? M.in. o to w Olsztynie pytała ją Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

 • Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj

  "Jestem Marysia i chyba się zabiję dzisiaj" - to tytuł debiutu literackiego Mery Spolsky. Jej premiera już 16 czerwca. Wokalistka i autorka znana z barwnych kostiumów i piosenkowych prowokacji o swojej przygodzie z pisaniem oraz planach muzycznych opowiedziała Wojtkowi Miśkiewiczowi.

 • Pierwsza polska monografia The Smiths

  5 lat kariery, 4 albumy studyjne, 17 singli – to wystarczyło, by zmienić oblicze muzyki alternatywnej. Zespół The Smiths to prawdziwy popkulturowy fenomen. A jego historia to znakomity materiał na książkę. Pierwszą polską monografię grupy napisał Maciej Koprowicz. Z autorem rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Krzysztof "Dżawor" Jaworski w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicz w audycji Gramy Swoje był gitarzysta i lider grupy Harlem - Krzysztof "Dżawor" Jaworski. Zespół opublikował niedawno nową piosenkę "Mazurski Wiatr". To zapowiedź kolejnego albumu, nad którym muzycy kończą właśnie pracę. Jaki będzie? Posłuchajcie!

 • Skank Ranger w audycji Gramy Swoje

  Gościem audycji Gramy Swoje był Skank Ranger, czyli Grzegorz Zacharewicz. Olsztyński producent opowiadał o swoim nowym wydawnictwie "Mandala Riddim" i zaplanowanych na najbliższe tygodnie występach. Pod koniec czerwca pojawi się m.in. w Skolitach podczas imprezy Warmińskie Dubowe Noce.

 • Marta Bijan opowiada o "Sztuce Płakania"

  Gościem Wojciecha Miśkiewicza w audycji Uwierz w Muzykę była Marta Bijan. Pochodząca z Sosnowca wokalistka, reżyserka i poetka wydała właśnie nowy album "Sztuka Płakania". Ma on być zwrotem w jej dotychczasowej muzycznej karierze. "To moja próba okiełznania smutku i mroku" - przyznaje artystka.

 • Czarek Kuczyński w audycji Gramy Swoje

  Singlem "Ciałolubny" Czarek Kuczyński - znany dotąd jako wokalista grupy Brylanty&Bażanty - rozpoczyna swoją solową drogę muzyczną. Choć jak podkreśla - zespół nadal funkcjonuje. Ale on chce spróbować czegoś nowego i wydać płytę pod swoim nazwiskiem. O czym opowiadał w audycji Gramy Swoje!

 • Z wrocławskiego squatu do londyńskiej wytwórni

  Sneaky Jesus to młody, wrocławski zespół jazzowy, założony w 2019 roku. Powstał spontanicznie na squacie. Lubi improwizować, a swój debiutancki album wydaje lada dzień w Londynie. Jak do tego doszło? M.in o tym w audycji Uwierz w muzykę opowiadał gitarzysta grupy Maciej Forreiter.

 • Agnieszka Skrycka w audycji Gramy Swoje

  Po długiej przerwie Agnieszka Skrycka opublikowała nową piosenkę. Singiel "Na Pamięć" zapowiada jej pierwszy solowy album. Kiedy możemy spodziewać się premiery wydawnictwa? Na jakim etapie są prace nad tym materiałem? Odpowiedzi szukaliśmy w audycji Gramy Swoje.

 • Michał Wiraszko o nowej płycie zespołu Muchy

  Poznański zespół Muchy wraca po kilku latach milczenia. W połowie lipca ukaże się piąta studyjna płyta grupy - "Szaroróżowe". Wokalista, gitarzysta i autor tekstów Michał Wiraszko na antenie Radia UWM FM opowiadał o pracy nad krążkiem. Zdradził też nazwiska gości, którzy zostali zaproszeni do studia nagrań.

 • Maria Rumińska w audycji Gramy Swoje

  Olsztyńskie trio Sploty zostało zakwalifikowane do finału Festiwalu Folkowego Polskiego Radia Nowa Tradycja. A my w audycji Gramy Swoje gościliśmy Marię Rumińską. Wokalistka, instrumentalistka i autorka opowiedziała Wojtkowi Miśkiewiczowi także o swoich solowych działaniach.

 • Rewolucjaaa Morświna

  Debiutancka płyta Morświna "Rewolucjaaa" to jedno z najciekawszych tegorocznych wydawnictw na polskiej scenie muzyki alternatywnej. Marcin Świetlicki, Paulina Owczarek i Małgorzata "Tekla" Tekiel z udziałem szeregu zaprzyjaźnionych muzyków nagrali album, który wymyka się wszelkim klasyfikacjom.

 • Wariactwo - nowa płyta Marka Andrzejewskiego

  "Wariactwo" - to szósty autorski album Marka Andrzejewskiego. Powstał w nietypowych czasach i - jak podkreśla artysta - jest to zbiór piosenek napisanych "na przekór niepewności, ku pokrzepieniu serc i dla podbudowania nadszarpniętego poczucia sensu i wartości".

 • Stach Bukowski w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje byli członkowie wywodzącej się z Olsztyna (ale stacjonującej w Warszawie) grupy Stach Bukowski. Rozmawialiśmy o ich najbliższych planach, ale też wydanej przed rokiem debiutanckiej płycie "Czerwony SUV".

 • Syndrom Paryski z debiutancką płytą

  Syndrom Paryski to młody, rockowy zespół z Poznania. Właśnie ukazała się jego debiutancka, długogrająca płyta "Małe pokoje w wielkim mieście". To zestaw indie-rockowych piosenek z wyrazistymi melodiami. Słychać w nich echa zarówno nowej fali, post hardcore'a, jak i dokonań... poznańskiej grupy Muchy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: