Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Fisz: Kim Nowak powróci!

  Koncert grupy Fisz Emade Tworzywo był jednym z najmocniejszych punktów ósmej edycji Olsztyn Green Festivalu. Z Bartkiem "Fiszem" Waglewskim rozmawialiśmy m.in. o ostatniej płycie "Ballady i Protesty" oraz... powrocie zespołu Kim Nowak. "Mamy przyszykowaną już całą płytę" - zdradził nam...

 • Marika wraca z nowym albumem

  Po kilku latach milczenia Marika zapowiada nowy album. Płyta będzie składać się z 10 utworów, które powstały dzięki współpracy m.in. z Kubą Karasiem, duetem Sarapaty i Buslavem. "Jest bardzo taneczna, elektroniczna" - zdradziła nam wokalistka, z którą spotkaliśmy się podczas festiwalu Soundela w Lubawie.

 • Soundela 2022 - czyli dlaczego warto latem odwiedzić Lubawę

  Od 2017 roku w Lubawie organizowane są warsztaty muzyczne Soundela. To inicjatywa Lubawskiej Grupy Muzyków, która w kilka lat zyskała opinię jednej z najlepszych tego typu imprez w kraju. Szósta edycja wzbogacona została także o konkurs kapel. Główna nagroda trafiła do zespołu Black Radio.

 • Jeszcze więcej muzyki nad jeziorem Ukiel

  Green Hops Music Fest to nowe wydarzenie towarzyszące Olsztyńskiemu Festiwalowi Piw Rzemieślniczych i Kuchni Świata, który szósty raz odbędzie się w Olsztynie. Tym razem organizatorzy postanowili oddzielić część muzyczną i stworzyć odrębną markę. O czym na antenie Radia UWM FM opowiadał Przemek Róziecki.

 • Oxford Drama blisko czwartej płyty?

  Trzy wydane albumy, mnóstwo koncertów i nowa energia do pracy nad kolejnym materiałem. W jakim miejscu swojej muzycznej drogi jest dziś grupa Oxford Drama? Podczas OFF Festivalu w Katowicach na to pytanie Mai Romaniewicz opowiedzieli: Gosia Dryjańska i Marcin Mrówka. Posłuchajcie!

 • Chair - debiutanci na scenie OFF Festivalu

  Chair to międzynarodowy duet multimedialnych artystów: Cura i Hubert Kurkiewicz. Tegoroczny OFF Festival był dla nich wyjątkowym wydarzeniem. Na scenie pojawili się aż trzykrotnie. A przecież grają razem od pół roku a w czerwcu debiutowali albumem "Po Co Muzyka". O swojej współpracy opowiedzieli Mai...

 • WaluśKraksaKryzys: Polska muzyka to nie jest obciach

  WaluśKraksaKryzys przebojem wdarł się na polską scenę muzyki alternatywnej. Debiutował pod koniec 2020 roku singlem "Tuż przed północą" - nagranym z Błażejem Królem. A po kilku miesiącach wydał swoją pierwszą płytę. Za sobą ma już występy na dużych scenach, m.in. podczas koncertów Męskiego Grania.

 • Brodka: Nie będzie drugiej "Grandy"

  W przedostatni dzień lipca Monika Brodka wystąpiła w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie wraz z zespołem Brutalsi. W rozmowie z Michałem Napiórkowskim zdradziła swoje najbliższe plany. Czy jej kolejny album będzie przypominał "Grandę"? "Nigdy nie odcinam kuponów" - odpowiada wokalistka.

 • Męski Świat - nowa płyta Pawła Szymańskiego

  Paweł Szymański nowy album nagrał już trzy lata temu na strychu domu swoich przyjaciół w przysiółku Dąbrowo koło Frygnowa. Płyta ma się ukazać jesienią. Co składa się na "Męski Świat"? I jak bardzo autora zmieniła... Warmia? O tym rozmawialiśmy w audycji Gramy Swoje!

 • Spóźniony jubileusz Huntera

  Dwa lata temu szczycieński zespół Hunter obchodził swoje 35-lecie. Sytuacja pandemiczna sprawiła jednak, że jubileuszowy koncert w rodzinnym mieście został przełożony aż do Dni i Nocy Szczytna 2022. Przed tym wydarzeniem z liderem grupy Pawłem "Drakiem" Grzegorczykiem rozmawiał Michał Napiórkowski.

 • Biedowo Fest 2022: mały festiwal dużych możliwości

  Niebanalna muzyka w nieoczywistym miejscu. Tak można podsumować kolejny festiwal w Biedowie. Mała wieś w gminie Barczewo po raz kolejny stała się lokalną stolicą muzyki alternatywnej. Organizatorzy żartują, że to najlepszy festiwal w promieniu 3 kilometrów. Z naszych obserwacji wynika, że to fenomen na dużo większą...

 • Znamy laureatów Fest Muzy 2022

  Za nami kolejna edycja konkursu młodych kapel Fest Muza. W tym roku jury nie przyznało głównej nagrody. II miejsce zajęła grupa Whoiswho z Koszalina a trzecie - Stacja Folk z Warszawy. Specjalne wyróżnienie Radia UWM FM - zaproszenie na Live Sesję połączone z promocją na antenie - trafiło do Zuzy Wiśniewskiej.

 • Antek Sojka: To na Warmii złapałem tego bakcyla

  Jesienią ukaże się druga autorska płyta Antka Sojki "Moimi oczami". Jej zapowiedzią jest dobrze znany z naszej anteny utwór "Pamiętam o tym". O nowym materiale, projekcie Nothing To Sniff oraz dzieciństwie spędzonym na Warmii autor i wokalista opowiadał w studiu Radia UWM FM.

 • Zuzanna: życie z własnej twórczości jest wymagające i niełatwe

  Swoją debiutancką płytę wydała dwa lata temu. Dziś myśli już o kolejnym kroku wydawniczym. 10 lipca Zuzanna wystąpiła w olsztyńskiej Galerii Sowa. W studiu Radia UWM FM opowiadała o swoich planach, artystycznym spotkaniu z Czesławem Mozilem oraz przenosinach do Warszawy.

 • Chór Music Everywhere w audycji To Mi Gra

  Chór Music Everywhere działa w Trójmieście od 2010 roku. Obecnie współpracuje z czołowymi polskimi artystami i występuje na dużych scenach w całym kraju. O najnowszym programie i płycie "Karuzela Gna" w audycji To Mi Gra opowiadała Beata Śnieg - założycielka i dyrygentka zespołu.

 • Pan B. w audycji Gramy Swoje

  Kilka miesięcy temu zespół Pan B. zadebiutował na antenie Radia UWM FM nagrywając w naszym studiu Live Sesję. Z utworem "Idą po mnie" wspiął się także na szczyt listy przebojów. O kolejnych planach olsztyńskiej grupy w audycji Gramy Swoje opowiadał Piotr Bauman. Posłuchajcie!

 • Co warto wiedzieć - Maken o Ostróda Reggae Festivalu

  Jak przebiegają przygotowania do kolejnego Ostróda Reggae Festivalu? Czy nowa lokalizacja imprezy na stadionie miejskim to duże wyzwanie dla organizatorów? Kogo koniecznie trzeba posłuchać w tym roku? Jakie okołomuzyczne atrakcje czekają na uczestników? Odpowiada Mirosław "Maken" Dzięciołowski.

 • Maciej Maleńczuk: Moje teksty są poezją

  Maciej Maleńczuk wystąpił 25 czerwca w olsztyńskim amfiteatrze jako gwiazda 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję". Jak przyznał - pasuje do tego festiwalu, bo swoje teksty traktuje jak poezję. Opowiedział nam o swoich najbliższych planach, m.in. powrocie grupy Homo Twist.

 • Monika Kowalczyk najlepsza w konkursie 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję"

  13 wykonawców walczyło w tym roku o Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej 48. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie. Zdobyła ją Monika Kowalczyk - za autorską piosenkę "Te Twoje sukienki". Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie.

 • Mary Rumi o solowym albumie "Depressed Lady"

  Znana m.in. z zespołów Shannon, Hoboud i Spoty Maria Rumińska wydaje solowy album. O płycie "Depressed Lady" jeszcze przed oficjalną premierą opowiadała w audycji Gramy Swoje. A rozmawiał z nią Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie! I koniecznie zajrzyjcie 29 czerwca do Galerii Sowa!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: