Aktualności

Wywiady muzyczne

 • Warsaw Afrobeat Orchestra nagrała nową płytę

  Na początku stycznia ukazał się czwarty album 11-osobowego zespołu Warsaw Afrobeat Orchestra zatytułowany „Chest”. Od momentu powstania grupa w swojej muzyce eksperymentuje, łącząc różne brzmienia, gatunki, struktury harmoniczne i melodyczne. O najnowszym materiale opowiedział nam Adam Kłosiński.

 • Zuza Wiśniewska i jej Lusterka

  Jesienią 2021 roku Zuza Wiśniewska wydała swoją debiutancką płytę "Lusterka". Autorka i wokalistka - która jest laureatką m.in. głównej nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie - o pracy nad albumem opowiadała na antenie Radia UWM FM.

 • Grupa Transsexdisco pracuje nad kolejnymi nagraniami

  Nowy rok muzycy Transsexdisco otworzyli premierą kolejnego singla - "Bomba". Olsztyński zespół już od kilku miesięcy regularnie dzieli się z fanami nowymi piosenkami. Ale - jak przyznali w studiu Radia UWM FM Damian Lange i Krystian Zemanowicz - na razie nie planują wydania płyty.

 • Czarek Kuczyński w audycji Gramy Swoje

  Gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był Czarek Kuczyński. Wokalista opowiadał o kolejnych krokach w swojej solowej karierze muzycznej. Ale nie zapomnieliśmy także o jego zespole - Brylanty&Bażanty. Jaki będzie dla niego 2022 rok? Co planuje? Posłuchajcie!

 • Ostatni Mohikanie Północy wg Kiev Office

  Najnowsza płyta gdyńskiej grupy Kiev Office to album koncepcyjny skupiający się na historii Słowińców, ewangelickich Kaszubów znad jezior Gardno i Łebsko. Tytuł krążka “Gjinjenjé” - czyli w języku kaszubskim “zanikanie” - opowiada o utracie domu, rodzinnej ziemi, języka i kultury.

 • Pan B. zagrał Live Sesję w studiu Radia UWM FM

  AppleMint, My Different Side i Kino - m.in. w tych formacjach w ostatnich latach realizował się muzycznie Piotr Bauman. Z nowym projektem Pan B. wystąpił niedawno w studiu Radia UWM FM. Przy okazji premiery Live Sesji na naszej antenie opowiadał o planach, ale też fascynacji deskorolką i amerykańską kulturą.

 • Mariusz Duda w audycji Gramy Swoje

  W dniu premiery nowego solowego albumu "Interior Drawings" gościem Wojtka Miśkiewicza w audycji Gramy Swoje był Mariusz Duda. To ostatni odcinek muzycznej trylogii. W rozmowie nie zabrakło także wątków związanych z świętującą swoje dwudziestolecie grupą Riverside.

 • Bycie bezpańskim to cudowny stan

  Pochodzący z Bydgoszczy zespół Variete to legenda polskiej sceny muzycznej. Zimnofalowi ulubieńcy jarocińskiej publiczności w wolnej Polsce szybko zaczęli posługiwać się swoim własnym, oryginalnym językiem. Właśnie wydali nowy album. Przy okazji koncertu w Olsztynie Michał Napiórkowski spotkał się z Grzegorzem...

 • Downtempowe msze Paprodziada i Goorala

  Do Olsztyna na początku grudnia przyjechali Gooral i Paprodziad. W listopadzie ukazał się ich wspólny album "Naturalna generacja". Szczególnie traktują spotkania z publicznością. "To są takie downtempowe msze. Wspólnie medytujemy, kontemplujemy i afirmujemy te obrazy o których są teksty" - mówi...

 • Oscar Jensen w audycji Gramy Swoje

  Gościem audycji Gramy Swoje był Oscar Jensen. Autor i wokalista z piosenką "Love My Life" chciałby wystąpić w konkursie Eurovision Song Contest 2022 w Turynie. To już jego drugie podejście do polskich preselekcji. Jakie jeszcze ma plany na przyszły rok? Posłuchajcie!

 • Hc/punkowy Wirus nagrał pierwszą płytę

  Scena muzyki hardcore/punk wciąż ma się dobrze. Przykładem jest zespół Wirus z Olsztyna. Kwintet właśnie wydał swoją pierwszą płytę "Psychoza". Nie jest to jednak album niedoświadczonej młodzieży. Kapelę tworzą Marta, Elvis, Kret, Jarek i Krzyś. Możecie kojarzyć ich z takich grup jak Utopia, Edelweiss...

 • Kaśka Sochacka - debiutantka 2021 roku?

  "To był na pewno bardzo szalony rok - taki, o którym mogłam tylko marzyć" - mówił Kaśka Sochacka. W marcu wydała swoją debiutancką płytę "Ciche Dni". A pod koniec listopada ukazał się jej mini-album "Ministory". O nowych piosenkach, koncertach oraz planach z wokalistką i autorką...

 • Jacek "Budyń" Szymkiewicz: Śmierć to twoja koleżanka

  Jacek "Budyń" Szymkiewicz wydał w listopadzie wspólnie z grupą Chango album "Ukryte Do Wiadomości". Pierwsze koncerty promujące wydawnictwo nowy projekt zagrał w Gdańsku, Olsztynie i Augustowie. Przy okazji wizyty na Warmii muzycy odwiedzili studio Radia UWM FM by opowiedzieć o pracy nad tym...

 • ASP w audycji Gramy Swoje

  Gośćmi kolejnego odcinka audycji Gramy Swoje byli Shamaan i MłodyPE. Wspólnie z producentem APOX-em tworzą nowy rapowy skład - ASP. O swoich początkach i planach na najbliższą przyszłość opowiadali Wojtkowi Miśkiewiczowi. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • N4me It Sound zawierzyli dubowi

  N4me It Sound to łódzki duet tworzony przez Karinę i Awioma. Pod tym szyldem wydali właśnie swój drugi materiał "Forward. In Dub We Trust". Ale z muzyką reggae są związani od wielu lat. O czym opowiedzieli Michałowi Napiórkowskiemu przy okazji wizyty w Olsztynie. Posłuchajcie!

 • Nowa płyta Artura Rojka już w 2022 roku!

  Jednym z przystanków jego jesiennej trasy "Bez końca" była Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Artur Rojek opowiedział nam o swojej drugiej solowej płycie "Kundel". Ale zdradził też, że ma już gotowy nowy materiał, który wyda za kilka miesięcy. Jaki będzie? Posłuchajcie!

 • Grabaż: Pisanie to dla mnie forma terapii

  "Mam bardzo dobre proszki. One powstrzymują mnie, żebym nie wyszedł na ulicę i zaczął strzelać" - mówi Krzysztof „Grabaż” Grabowski. Z zespołem Pidżama Porno wystąpił 20 listopada w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztyna. Z autorem i wokalistą rozmawiała Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

 • Autor z Warmii z główną nagrodą Festiwalu OPPA

  Apolinary Polek z Czarnego Krza na Warmii wygrał konkurs 38. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA w Warszawie. Nagroda Grand Prix im. Jonasza Kofty to jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych śpiewającym autorkom i autorom w naszym kraju.

 • "Uwodzenie" według Macieja Szajkowskiego

  W połowie listopada, po wielu latach przerwy, w Olsztynie znów zagrała Kapela Ze Wsi Warszawa. Zespół promował wielokrotnie nagradzany album "Uwodzenie". Lider grupy, Maciej Szajkowski, opowiedział o idei tej płyty, inspirującej Wiśle i fascynującej krainie - Urzeczu.

 • Wero Chworak w audycji Gramy Swoje

  W kolejnym odcinku audycji Gramy Swoje Wojtek Miśkiewicz gościł w studiu Radia UWM FM Wero Chworak - impresario, managerkę współpracującą m.in. z Mary Rumi, Marcinem Rumińskim i grupą Sploty. Prowadząc SaturninArt wspiera wszelką działalność na rzecz rozwoju i promocji kultury i sztuki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: