Aktualności

Informacje kulturalne

 • Bogaty program zajęć w Pałacu Młodzieży w Olsztynie

  Jakie propozycje dla młodych mieszkańców stolicy regionu ma Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie? Jak przekonuje dyrektorka placówki Iwona Łazicka-Pawlak - w jej ofercie każdy uczeń znajdzie coś dla siebie. O najbliższych wystawach, konkursach i zajęciach opowiadała w Magazynie z Kulturą.

 • Kopernik na plakatach studentów UWM

  W Wozowni Sztuk we Fromborku oglądać można wystawę plakatów przygotowanych przez studentów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przygotowali ją z okazji 549. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika pod opieką dra Jarosława Bujnego z Pracownii Projektowania Graficznego.

 • O urodzinach Kopernika i modernizacji Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego

  Jak zmieni się w najbliższym czasie Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne? Na jego modernizację przeznaczono 30 milionów złotych. O planowanych pracach w Magazynie z Kulturą opowiadał dyrektor - Jacek Szubiakowski. Zapraszaliśmy także do wspólnego świętowania 549 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

 • Kloszart i Kolektyw Teatralny Babushka dla studentów UWM

  Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na spektakl "Stan Nietrwały" Kolektywu Teatralnego BABUSHKA oraz warsztaty aktorskie Teatru Kloszart z udziałem Pauliny Kajdanowicz i Natalii Świniarskiej. O tych dwóch wydarzeniach opowiadaliśmy w Magazynie z Kulturą.

 • Przestrzeń Anety Chmielewskiej

  W Galerii Marszałkowskiej w Olsztynie do końca lutego oglądać można prace Anety Chmielewskiej. O wystawie zatytułowanej "Przestrzeń" autorka związana naukowo z Wydziałem Geoinżynierii Uniwersytetu Warminsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadała w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie!

 • Generacja 2.0. Co nam zostało po Polskiej Szkole Plakatu?

  Do 1 marca w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można wystawę złożoną z prac 51 artystów z najważniejszych, polskich ośrodków akademicko-artystycznych. O projekcie "Generacja 2.0. Co nam zostało po Polskiej Szkole Plakatu?" w studiu Radia UWM FM opowiadała dr Anna Drońska.

 • Dwie nowe wystawy w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie

  W Galerii Sztuki BWA w Olsztynie od 3 lutego oglądać można dwie nowe wystawy: "Kolor i zmysły" artystów z ASP w Gdańsku oraz "f/5.6" fotografa Bogdana Dziworskiego. O prezentowanych ekspozycjach w Magazynie z Kulturą opowiadała dyrektor Biura Wystaw Artystycznych - Małgorzata Bojarska-Waszczuk.

 • Mariusz Sieniewicz o kampanii "Pępowiny Miasta"

  "Skąd pochodzisz? Jak się tu znalazłeś?" To pytania na które w najnowszym projekcie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odpowiadają twórcy kultury związani ze stolicą regionu. O kampanii "Pępowiny Miasta" w audycji Taśmy MOK-u opowiadał Mariusz Sieniewicz. Posłuchajcie!

 • Jarek Poliwko zaprasza do obejrzenia wystawy "Rzuty Płaskie"

  Od 21 stycznia do 3 lutego w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie oglądać można wystawę "Rzuty Płaskie". Jej autor Jarek Poliwko o swoich fotografiach, ale też kolejnych planach i podróżach opowiadał w Magazynie z Kulturą. W studiu Radia UWM FM spotkała się z nim Marta...

 • Podsumowanie kulturalnego roku w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą podsumowaliśmy 2021 rok w olsztyńskich instytucjach kulturalnych. Łukasz Staniszewski gościł w studiu Radia UWM FM Joannę Wilengowską - dziennikarkę, która z uwagą śledzi działania twórców i odtwórców ze stolicy regionu. Co szczególnie zapamiętała z minionych dwunastu miesięcy?

 • Jarosław Puczel w Magazynie z Kulturą

  Olsztyński malarz Jarosław Puczel robi zawrotną światową karierę. Paryż, Bruksela, San Francisco - m.in. w tych miastach pokazywał swoje obrazy. A zaczynał od publikowania ich w galeriach internetowych. O czym opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Trudny rok dla miłośników kultury

  W przedświątecznym wydaniu Magazynu z Kulturą podsumowaliśmy 2021 rok w polskiej kulturze. Naszym gościem w studiu Radia UWM FM był prof. Krzysztof Szatrawski - pisarz, poeta, muzykolog i kulturoznawca z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Filmowe podsumowanie roku w Magazynie z Kulturą

  Z Konradem Lenkiewiczem podsumowaliśmy rok filmowy. W Magazynie z Kulturą padło kilka ciepłych słów o polskich produkcjach filmowych, które zachwyciły właściciela kina studyjnego Awangarda 2 a także o oscarowych faworytach. Marta Wróblewska i Łukasz Staniszewski pytali również o przyszłość kina.

 • I Olsztyński Jarmark Świąteczny

  Pierwszy Olsztyński Jarmark Świąteczny to wydarzenie organizowane przez samych mieszkańców. 18 i 19 grudnia w Kuźni Społecznej pojawią się wystawcy ze swoimi wyrobami rzemieślniczymi, rękodziełem, wędlinami, serami, wyrobami z czekolady. Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach pieczenia ciastek, a wszystko to...

 • O premierach na deskach Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą Łukasz Staniszewski gościł edukatorkę teatralną Barbarę Święcicką i Magdę Korpacz-Jurkiewicz (zastępczynię kierownika promocji w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Podsumowaliśmy dwie ostatnie premiery na jego deskach. Spektakle: „O lepszy świat” i „Sztuka kochania Polaków” wywołują...

 • Święta z MOK w Olsztynie

  Koncerty Ani Dąbrowskiego i grupy Czerwony Tulipan, ciekawe działania animacyjne, emocjonujące gry i zawody oraz oryginalne instalacje artystyczne. To tylko część świątecznych atrakcji przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie w dniach 18-19 grudnia.

 • Koniec roku w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie

  Po premierze musicalu "Pora jeziora. Warmińska opowieść wigilijna" w Magazynie z Kulturą gościliśmy dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Piotr Sułkowski w studiu Radia UWM FM opowiadał o tym widowisku oraz planach na najbliższe miesiące. Posłuchajcie!

 • Niebieski Szalik - dla ofiar przemocy

  Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie włączyło się do Międzynarodowej Kampanii Społecznej "16 Dni Akcji Przeciwko Przemocy Ze Względu na Płeć". W najbliższy piątek 10 grudnia o 12:00 zaprasza do parku przy ul. Parkowej 1. O akcji "Niebieski szalik" opowiedziała nam Wioletta...

 • Malarstwo sześciu studentów i jednego Profesora

  Od 2 grudnia w olsztyńskiej Galerii Usługa oglądać można wystawę poplenerową - "Malarstwo sześciu studentów i jednego Profesora". O zbiorze prac i ich autorach w Magazynie z Kulturą opowiadała Anna Miller-Lewandowska. Zdradziła nam także nad czym sama obecnie pracuje.

 • Kolejne filmy z dofinansowaniem WMFF

  "Requiem Dla Miłości", "Balony" oraz "Piękna Nieznajoma, Czyli Tropem Odnalezionych Przeznaczeń" to trzy tytuły, które uzyskały wsparcie w 6. Konkursie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego na dofinansowanie produkcji filmowej. W Magazynie z Kulturą opowiadał o nich Bogumił Osiński.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: