Aktualności

Informacje kulturalne

 • WAMA Film Festival 2021

  Przed nami ósma edycja WAMA Film Festivalu. Zaplanowano ją w dniach 5-9 października. W Olsztynie zobaczyć będzie można m.in. filmy prezentowane na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji i San Sebastian. W Magazynie z Kulturą opowiadał o nich festiwalowy programer - Piotr Czerkawski.

 • Radio UWM FM w gościnnych progach Teatru Węgajty

  Na początku września odwiedziliśmy gościnne progi Teatru Węgajty. O jego działalności w trudnych czasach ograniczeń związanych z epidemią opowiedzieli nam Erdmute Sobaszek i Wacław Sobaszek. Gospodarze tego miejsca przedstawili także program tegorocznej Wioski Teatralnej. Posłuchajcie!

 • Desant Kultury - zgłoś projekt!

  Jeśli uważasz, że jakość lokalnego życia kulturalnego pozostawia wiele do życzenia, weź sprawy w swoje ręce! Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie już po raz czwarty ogłosił konkurs "Desant Kultury". Jeśli chcesz zrealizować swój projekt - wyślij zgłoszenie do 30 września!

 • Kolory - nowa wystawa fotografii Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów

  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej „Kolory" Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów. Ekspozycja będzie wystawiona w Galerii Stary Ratusz od 3 do 16 września. A autorów zdjęć usłyszycie także w każdą sobotę na antenie Radia UWM FM w audycji "Radiowe Gawędy o...

 • Sąsiedztwo - moje miejsce na mapie

  "Sąsiedztwo - moje miejsce na mapie" - to projekt poświęcony relacjom Romów i ich sąsiadów z grupy większościowej w Polsce. Na sąsiedzki spacer w Magazynie z Kulturą zapraszali: Barbara Prądzyńska z Fundacji Art Junction oraz Bartek Fedorowicz ze Stowarzyszenia Kultury Romskiej "Hitano"....

 • Nie będziesz miał innego Słońca przede mną - wystawa Adama Smoczyńskiego

  Od 27 sierpnia w Domu Mendelsohna oglądać można najnowsze prace Adama Smo Smoczyńskiego. O wystawie „Nie będziesz miał innego Słońca przede mną” artysta plastyk, twórca filmów animowanych, dokumentalnych, eksperymentalnych oraz teledysków opowiadał w Magazynie z Kulturą.

 • Warmińska Noc Perseidów 2021

  Perseidy, podobnie jak w poprzednich latach, będą miały swoje maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia. To właśnie wtedy - gdy zapadnie zmrok - będziemy mogli podziwiać deszcz meteorów. Co przygotowało z tej okazji Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne? Posłuchajcie!

 • Dlaczego warto zajrzeć na Niedzielny Targ Śniadaniowy?

  Odwiedziliście już Niedzielny Targ Śniadaniowy w Olsztynie? Nie? W takim razie posłuchajcie tej audycji! Może macie ochotę na wspólne śniadanie w piknikowej atmosferze z lokalnymi produktami i autorskimi potrawami w roli głównej? W Magazynie z Kulturą opowiadali o tym Marta Milewska i Jarek Poliwko.

 • Kloszart zaprasza na kolejne Impro i wspólne rysowanie

  Olsztyńska grupa artystyczna Kloszart zaprasza na Impro: Musical oraz wspólne rysowanie. O tych dwóch wydarzeniach i innych planach w Magazynie z Kulturą opowiadali: Anna Miller-Lewandowska, Mateusz Mirczyński i Andrzej Śleszyński. A rozmawiał z nimi Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

 • Muzyka kompozytorów Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w piątek 16 lipca na koncert puzonisty, opiekuna Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Rafała Krauzego. O programie "Muzyka kompozytorów Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon" muzyk opowiadał w Magazynie z Kulturą.

 • Wielkie testowanie żartów na piąte urodziny Stand-up Warmia!

  Stand-up Warmia świętuje swoje piąte urodziny i zaprasza na tradycyjny wieczór testowania najnowszych żartów i materiałów komików z całej Polski. W niedzielę 18 lipca na scenie olsztyńskiej Kuźni Społecznej pojawi się 12 gości. Bilety do wygrania w konkursach Radia UWM FM!

 • Kulturalne lato w Dobrym Mieście

  Co na tegoroczne wakacje przygotowało Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście? Spływ kajakowy, koncert muzyki celtyckiej i romskiej oraz festiwal dla fanów ciężkiego grania - to tylko niektóre z wydarzeń, o których w Magazynie z Kulturą opowiadał dyrektor placówki Mariusz Kwas.

 • Flash mob Danser Encore w Olsztynie

  W najbliższą niedzielę 11 lipca o 19:00 przy Scenie Staromiejskiej mieszkańcy Olsztyna włączą się w społeczną i interaktywną akcję performatywną "Flash mob Danser Encore". O wspólnym szerzeniu idei wolności poprzez muzykę, śpiew i taniec w Magazynie z Kulturą opowiadali: Izabela Aurelia Makowska i Marek...

 • Gdzie odlatują łabędzie z opon - wystawa w BWA w Olsztynie

  Od 17 czerwca do 1 sierpnia w sali głównej BWA w Olsztynie oglądać można zbiorową wystawę "Gdzie odlatują łabędzie z opon". Składają się na nią prace, które ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczającą nas rzeczywistość.

 • Malarstwo Anny Stankiewicz - wystawa w Kortowie

  Od 16 czerwca do 18 lipca w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Wamińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Anny Stankiewicz. Wernisaż był pierwszą od wielu miesiecy okazją do bezpośredniego spotkania ze sztuką plastyczną w miasteczku akademickim.

 • O Warmińsko-Mazurskim Funduszu Filmowym w Magazynie z Kulturą

  "IO" to tytuł nowego filmu Jerzego Skolimowskiego. W maju wybitny polski reżyser pracował nad nim na Warmii i Mazurach. A wszystko za sprawą Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który dofinansował tę produkcję. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Szef WMFF Bogumił Osiński.

 • Głos w obronie dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  "Jeśli bilety sprzedają się tak dobrze, że trzeba planować dodatkowe spektakle, wyniki finansowe są rekordowe od lat, najbardziej uznani twórcy chcą u nas wystawiać swoje sztuki, a Teatr jest zapraszany na festiwale - czy świadczy to o jego słabości?" - mówiła na antenie Radia UWM FM Sylwia Jaskulska.

 • Robert Listwan i Maria Rumińska w Magazynie z Kulturą

  Gościem Magazynu z Kulturą był Robert Listwan – olsztyński malarz, ilustrator i grafik. Łukasz Staniszewski pytał o tajemnice jego pracowni oraz przekładaną już kilkukrotnie wystawę prac artysty w Londynie. O trudnej sytuacji branży muzycznej rozmawialiśmy także z Marią Rumińską.

 • Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie ponownie zaprasza w swoje progi

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie po kilku miesiącach ponownie zaprasza melomanów w swoje progi. O najbliższych planach koncertowych w Magazynie z Kulturą opowiadał zastępca dyrektora Maciej Sternicki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Prof. Antoni Grzybek w Magazynie z Kulturą

  Prof. Antoni Grzybek z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znalazł się w gronie 150 artystów z całego świata zaproszonych na Międzynarodowe Targi Sztuki Venice International Art Fair 2021. O swojej twórczości opowiadał w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: