Aktualności

Informacje kulturalne

 • Marcin Cielecki w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był olsztyński poeta, eseista a ostatnio także prozaik - Marcin Cielecki. Nazywa siebie "śmieciarzem kultury". Kilka miesięcy temu ukazał się jego debiut prozatorski - książka "Archipelag Lewiatana". Ale nie tylko o niej opowiadał na antenie...

 • O finansowym wsparciu kultury w regionie w Magazynie z Kulturą

  Ponad 84 miliony złotych przeznacza rocznie Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego na działalność placówek kulturalnych w naszym regiornie oraz inwestycje w tym zakresie. O ich obecnej sytuacji oraz wsparciu artystów w Magazynie z Kulturą opowiadała Wicemarszałek Sylwia Jaskulska.

 • Wolność - to hasło letnich wydarzeń planowanych przez MOK w Olsztynie

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie pracuje nad programem letnich wydarzeń kulturalnych. W planie są m.in. koncerty w Amfiteatrze im. Czesława Niemena i w innych częściach olsztyńskiej starówki. A szczegóły w audycji "Taśmy MOK-u" zdradzał dyrektor placówki Mariusz Sieniewicz.

 • Babushka nie tylko o "Aktorówkach"

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy Kolektyw Teatralny Babushka (w nieco okrojonym składzie). Krzysia Kamila Pawlicka i Natalia Świniarska (gorąco pozdrawiamy raz jeszcze Paulinę!) opowiadały m.in. o nowym projekcie - "Aktorówki". Łukasz Staniszewski pytał je jednak także o... szczęście.

 • Plany olsztyńskiego CEiIK-u na najbliższe miesiące

  Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję" w formie tradycyjnej lub online, kontynuacja akcji "CEiIK Kreatywnie" oraz "Niezła Sztuka" a także warsztatów fotograficznych online - to tylko niektóre z propozycji Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na 2021 rok.

 • Historia i przyszłość Instytutu Sztuk Pięknych UWM

  Gościem Magazynu z Kulturą była prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz. Rozmawialiśmy o jubileuszu 30-lecia Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - jego historii, sukcesach pracowników i studentów oraz planach na najbliższe miesiące.

 • Poznaj muzyczne talenty z Wydziału Sztuki UWM

  Za nami 55. Estrada Studencka. Studenci kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprezentowali swój talent w specjalnym programie online. Zapraszamy do obejrzenia ich występów!

 • Osiecka - o serialu i twórczości głosem naukowców

  Od grudnia w Telewizji Polskiej oglądać możemy serial "Osiecka" - opowiadający historię jednej z najpopularniejszych polskich autorek piosenek. O jej twórczości i samym obrazie filmowym na antenie Radia UWM FM rozmawialiśmy z prof. Joanną Chłostą-Zielonką i prof. Zbigniewem Anculewiczem.

 • Retro Internet na początek roku od olsztyńskiego MOK-u

  Jak wyglądały początki Internetu na Warmii i Mazurach? Jaka była treść pierwszej wiadomości e-mail wysłanej w naszym kraju? Z jakimi problemami zmagali się użytkownicy sieci ponad 20 lat temu? M.in. na te pytania odpowiedzi szukać będą uczestnicy wydarzeń zaplanowanych na styczeń przez MOK w Olsztynie.

 • Kolejne filmy otrzymają wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego

  Dwa filmy fabularne oraz cztery dokumentalne otrzymają dofinansowanie z Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. Ich autorami są m.in. Jerzy Skolimowski i Tomasz Żółtowski. Gościem Radia UWM FM był Szef WMFF i Kierownik RBF Bogumił Osiński. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • #DziękiMedykom - koncert na koniec roku

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na tradycyjny koncert przedsylwestrowy - w formie online. 30 grudnia wystąpią związane ze stolicą regionu grupy: PostNatura, Stach Bukowski, Romantycy Lekkich Obyczajów i Łydka Grubasa. Transmisja także na antenie Radia UWM FM.

 • Olsztyńska Filharmonia kończy rok z przytupem

  W Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie trwają ostatnie próby do "Warmińskiej opowieści wigilijnej – Pora jeziora". Musical będzie można obejrzeć w sieci przed świętami. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 • Nabór do Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  Do 10 grudnia trwa nabór do drugiej edycji Studium Reportażu przy Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Do szkoły opowieści może zgłosić się każdy. Warunek jest jeden - temat, którym chce się zająć musi być związany z Warmią i Mazurami. Gościem Magazynu z Kulturą był Włodzimierz Nowak.

 • GłuszczAntyK - zapisz się na zajęcia Desantu Kultury

  Natalia Świniarska i Krzysztofa Gomółka-Pawlicka nawiązując do dorobku niezapomnianego Bohdana Głuszczaka i dokonań Pantomimy Olsztyńskiej zapraszają na cykl darmowych, ośmiomiesięcznych warsztatów pracy z szeroko rozumianym językiem ciała. O projekcie "GłuszczAntyK" opowiadały w Magazynie z Kulturą.

 • Desant Kultury - znamy zwycięskie projekty

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie wyłonił zwycięskie projekty trzeciej edycji konkursu Desant Kultury. Spośród 29 propozycji wybrano dwie - "GłuszczAntyK" Natalii Świniarskiej i Krzysi Kamili Pawlickiej oraz "Rap na scenach" Roberta Szyłańskiego. Zapisy na zajęcia już wystartowały.

 • Komu Wojna? - MOK Olsztyn otwiera nowy cykl

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na wernisaż wystawy "Dwie Strony" Karoliny Bielawskiej oraz koncert zespołu Rozwód. Wydarzenia odbędą się w sobotę 7 listopada w ramach cyklu "Komu wojna?" w Galerii Dobro oraz sali kameralnej pod Amfiteatrem im. Czesława Niemena.

 • Marcin Cielecki w Magazynie z Kulturą

  Jednym z gości literackiego festiwalu Miasto Opowieści zorganizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie był Marcin Cielecki. Autor opowiedział nam o swojej zapętlonej historii Kortowa i legendzie domu znajdującego się przy al. Warszawskiej 107, zwanego „willą wisielców”.

 • MOK Olsztyn na koniec października

  W trudnych warunkach obostrzeń związanych z epidemią wirusa SARS-CoV-2 Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie - z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego i przy ograniczonej liczbie miejsc - zaprasza na kolejne wydarzenia. W tym tygodniu świętować będziemy 667. urodziny miasta.

 • Odszedł prof. Janusz Połom

  23 października zmarł prof. Janusz Połom - wybitny fotografik, operator filmowy, reżyser i wykładowca akademicki związany z Wydziałem Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miał 70 lat. Dla wielu olsztyńskich twórców był mistrzem, nauczycielem i przyjacielem.

 • Porządek Bytu - jubileuszowa wystawa prof. Małgorzaty Chomicz

  Od 23 października do 15 listopada w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oglądać można jubileuszową wystawę prof. Małgorzaty Chomicz zatytułowaną "Porządek Bytu". Artystka związana z Instytutem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie o swoich pracach opowiadała w Magazynie z Kulturą.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: