Aktualności
17.03.2022

O sztuce w Kortowie w Magazynie z Kulturą

Wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Jakubowskiego „Obrazy nie premierowe, ale niektóre pokazywane po raz pierwszy oraz inne, różne" w kortowskiej galerii "Stara Kotłownia" był pretekstem do zaproszenia do studia Radia UWM autora prac. Ale w Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy także z prof. Violettą Kulikowską-Parkasiewicz oraz dr Anną Drońską - o innych działaniach artystów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Od 16 marca w kortowskiej "Starej Kotłowni" oglądać można obrazy prof. Jakuba Jakubowskiego. Prezentowana wystawa to zestaw obrazów z różnych cykli realizowanych przez autora na przestrzeni kilkunastu lat. Jednym ze wspólnych mianowników jest technika - olej płótno - której artysta jest wierny (z małymi wyjątkami) od początku swojej drogi twórczej.

Jakub Jakubowski - mieszka i pracuje w Częstochowie. Jest autorem kilkunastu wystaw indywidualnych i uczestnikem kilkudziesięciu wystaw zbiorowych. Przewód doktorski zrealizował w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, stopień doktora habilitowanego uzyskał w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na co dzień jest związany z Katedrą Malarstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie, gdzie uczy malarstwa i rysunku. W pracy artystycznej łączy wątki figuracji oraz przedmiotu przez, które usiłuje mierzyć się z rzeczywistością. Jest m.in. pomysłodawcą i organizatorem wystaw: „Malarze” i „Rysunkarze” we współpracy z Regionalnym Towarzystwem Sztuk Pięknych Zachęta, które łączą przestrzeń artystyczną, naukową i dydaktyczną. Jest również uczestnikiem międzynarodowych sympozjów, których tematyką jest współczesne malarstwo.

O swoich pracach opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM. A towarzyszyły mu prof. Violetta Kulikowska-Parkasiewicz i dr Anna Drońska z Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie. 

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Łukasza Staniszewskiego!

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: