Aktualności

Informacje kulturalne

 • Olsztyński Klub Literacki w Magazynie z Kulturą

  Czy warto być poetą? O czym piszą współcześni poeci w naszym kraju? I dlaczego warto dzielić się swoją twórczością zamiast chować ją w szufladzie? O tym w Magazynie z Kulturą opowiadali Michalina Janyszek i Wojciech Hieronymus Borkowski z Olsztyńskiego Klubu Literackiego.

 • Trwa VIII Festiwal Sztuki Czytania w Dywitach

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o VIII Festiwalu Sztuki Czytania, który 18 listopada rozpoczął się w Dywitach. Gościem audycji była dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach - Angelika Stawisińska. O to, co zaplanowano tam w najbliższych dniach pytał Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

 • Startują zajęcia Desantu Kultury

  "Rytm-Medytacje" oraz "Matka" to dwa zwycięskie projekty wybrane w tegorocznej edycji Desantu Kultury. Na zajęcia wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury zapraszają: Marta Andrzejczyk i Aron Blum. O nich, ale też realizowanym już pomyśle Natalii Świniarskiej i Krzysztofy Gomółki-Pawlickiej...

 • MOA - nowy spektakt Olsztyńskiego Teatru Tańca

  Już 31 października w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie Olsztyński Teatr Tańca zaprezentuje swój spektakl "MOA" w choreografii Gosi Mielech w nowej odsłonie. W Magazynie z Kulturą przed premierą Marta Wróblewska i Łukasz Staniszewski rozmawiali z Moniką Sobotą.

 • Bez Słów - płyta Rafała Krauzego

  Puzonista związany z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie oraz Orkiestrą Akademicką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wydał właśnie płytę z muzyką m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Karola Szymanowskiego i Stanisława Moniuszki. Rafał Krauze o pracy nad albumem "Bez Słów" opowiadał w...

 • XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie

  Tegoroczny jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie rozpoczęła konferencja naukowa "Muzyka Warmii i Mazur". O programie wydarzenia i jego gościach opowiedziała nam dyrektor organizacyjna imprezy Danuta Zielonka.

 • Wino, kobiety i śmiech - nowy spektakl Pauliny Kajdanowicz

  Na chwilę przed olsztyńską premierą spektaklu "Wino, kobiety i śmiech" Łukasz Staniszewski gościł w Magazynie z Kulturą Agnieszkę Harasimowicz i Paulinę Kajdanowicz. Pytał o kulisy jego powstania, ale też o to, jak wiedzie się dzisiaj aktorkom w Polsce oraz co się robi, gdy cichną brawa po występie...

 • WAMA Film Festival 2021 - z nadzieją na normalność

  Tegoroczna edycja WAMA Film Festivalu to pięć dni pokazów koprodukcji międzynarodowych nagradzanych w Berlinie, Wenecji czy San Sebastian oraz najlepszych polskich obrazów krótkometrażowych. Seanse są darmowe i cieszą się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Posłuchajcie naszych radiowych relacji!

 • O inspirujących wyprawach Las(t) Minute w Magazynie z Kulturą

  Pięć dni bez telefonu w środku lasu, żeby rozwiązać osobiste problemy? Na tym polega Outdoor Learning. O inspirujących wyprawach Las(t) Minute w Magazynie z Kulturą opowiadali: Ewelina Stachyra i Józek Borowski z Banku Żywności w Olsztynie. A rozmawiał z nimi Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

 • Wojciech Kujawski o Olsztynie w pięknej epoce

  Wojciech Kujawski - autor przewodników o Warmii i Mazurach - był gościem Magazynu z Kulturą. A opowiadał o swoim ostatnim wydawnictwie: "Olsztyn. Szlak Wędrowny - Belle époque". Oprócz wspomnień o mieście z przełomu XIX i XX wieku nie zabrakło odniesień do czasów współczesnych, a także innych wątków...

 • WAMA Film Festival 2021

  Przed nami ósma edycja WAMA Film Festivalu. Zaplanowano ją w dniach 5-9 października. W Olsztynie zobaczyć będzie można m.in. filmy prezentowane na festiwalach w Cannes, Berlinie, Wenecji i San Sebastian. W Magazynie z Kulturą opowiadał o nich festiwalowy programer - Piotr Czerkawski.

 • Radio UWM FM w gościnnych progach Teatru Węgajty

  Na początku września odwiedziliśmy gościnne progi Teatru Węgajty. O jego działalności w trudnych czasach ograniczeń związanych z epidemią opowiedzieli nam Erdmute Sobaszek i Wacław Sobaszek. Gospodarze tego miejsca przedstawili także program tegorocznej Wioski Teatralnej. Posłuchajcie!

 • Desant Kultury - zgłoś projekt!

  Jeśli uważasz, że jakość lokalnego życia kulturalnego pozostawia wiele do życzenia, weź sprawy w swoje ręce! Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie już po raz czwarty ogłosił konkurs "Desant Kultury". Jeśli chcesz zrealizować swój projekt - wyślij zgłoszenie do 30 września!

 • Kolory - nowa wystawa fotografii Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów

  Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie zaprasza do obejrzenia wystawy fotograficznej „Kolory" Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów. Ekspozycja będzie wystawiona w Galerii Stary Ratusz od 3 do 16 września. A autorów zdjęć usłyszycie także w każdą sobotę na antenie Radia UWM FM w audycji "Radiowe Gawędy o...

 • Sąsiedztwo - moje miejsce na mapie

  "Sąsiedztwo - moje miejsce na mapie" - to projekt poświęcony relacjom Romów i ich sąsiadów z grupy większościowej w Polsce. Na sąsiedzki spacer w Magazynie z Kulturą zapraszali: Barbara Prądzyńska z Fundacji Art Junction oraz Bartek Fedorowicz ze Stowarzyszenia Kultury Romskiej "Hitano"....

 • Nie będziesz miał innego Słońca przede mną - wystawa Adama Smoczyńskiego

  Od 27 sierpnia w Domu Mendelsohna oglądać można najnowsze prace Adama Smo Smoczyńskiego. O wystawie „Nie będziesz miał innego Słońca przede mną” artysta plastyk, twórca filmów animowanych, dokumentalnych, eksperymentalnych oraz teledysków opowiadał w Magazynie z Kulturą.

 • Warmińska Noc Perseidów 2021

  Perseidy, podobnie jak w poprzednich latach, będą miały swoje maksimum w nocy z 12 na 13 sierpnia. To właśnie wtedy - gdy zapadnie zmrok - będziemy mogli podziwiać deszcz meteorów. Co przygotowało z tej okazji Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne? Posłuchajcie!

 • Dlaczego warto zajrzeć na Niedzielny Targ Śniadaniowy?

  Odwiedziliście już Niedzielny Targ Śniadaniowy w Olsztynie? Nie? W takim razie posłuchajcie tej audycji! Może macie ochotę na wspólne śniadanie w piknikowej atmosferze z lokalnymi produktami i autorskimi potrawami w roli głównej? W Magazynie z Kulturą opowiadali o tym Marta Milewska i Jarek Poliwko.

 • Kloszart zaprasza na kolejne Impro i wspólne rysowanie

  Olsztyńska grupa artystyczna Kloszart zaprasza na Impro: Musical oraz wspólne rysowanie. O tych dwóch wydarzeniach i innych planach w Magazynie z Kulturą opowiadali: Anna Miller-Lewandowska, Mateusz Mirczyński i Andrzej Śleszyński. A rozmawiał z nimi Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

 • Muzyka kompozytorów Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie zaprasza w piątek 16 lipca na koncert puzonisty, opiekuna Orkiestry Akademickiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - Rafała Krauzego. O programie "Muzyka kompozytorów Warmii i Mazur w opracowaniu na puzon" muzyk opowiadał w Magazynie z Kulturą.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: