Aktualności
11.03.2022

Co zrobić z olsztyńskimi "Szubienicami"?

Trwa dyskusja dotycząca przyszłości olsztyńskich "Szubienic". Czy Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej (pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej) powinien pozostać na swoim miejscu? Zapytaliśmy o to historyka sztuki, zabytkoznawcę - Małgorzatę Jackiewicz-Garniec.

 

Likwidacji bądź przeniesienia pomnika domagają się od lat politycy, samorządowcy czy mieszkańcy Olsztyna. Ale są i tacy, którym on nie przeszkadza. To od lat jeden z elementów krajobrazu stolicy regionu. Ale też zabytek i dzieło sztuki, którego autorem jest wybitny artysta  Xawery Dunikowski.

"Emocje wokół tego pomnika pojawiają się od dawna - w różnym natężeniu. Należy go zostawić w tym miejscu, w którym jest. I nie jestem odosobniona w tej opinii" - mówił Małgorzata Jackiewicz-Garniec. "Przede wszystkim ten pomnik jest dziełem sztuki wybitnego polskiego rzeźbiarza. To, że budzi takie emocje - to kontekt nie tylko historyczny, ale też miejsca, w którym żyjemy. Ta dyskusja będzie trwała i dobrze. On świadczy bardzo mocno o historii tej naszej ziemii. A to, że tak mocno działa - to świadczy, że jest dziełem sztuki."

Z Małgorzatą Jackiewicz-Garniec rozmawiał Łukasz Staniszewski. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: