Aktualności
21.04.2022

Wawrzyn 2021 - kto zdobędzie Literacką Nagrodę Warmii i Mazur?

Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ogłosiła piątkę tegorocznych finalistów. O Wawrzyn 2021 powalczą: Piotr Burczyk, Aleksandra Dobies, Anna Maziuk, Katarzyna Surmiak-Domańska i Jakub Żulczyk. O nominowanych książkach w Magazynie z Kulturą opowiadał Andrzej Marcinkiewicz - dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

 

Z Andrzejem Marcinkiewiczem - o tegorocznej edycji konkursu oraz planach Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie - w Magazynie z Kulturą rozmawiała Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania audycji!

A to publikacje autorów z naszego regionu, które ukazały się na rynku wydawniczym w 2021 roku i zostały nominowane do nagrody Wawrzyn 2021. Głosowanie trwa do 16 maja na stronie WBP w Olsztynie.

BURCZYK, Piotr
Teraz
Warszawa: Wydawnictwo SIGNI, 2021

Poeta w najnowszym wydawnictwie prezentuje wiersze poruszające takie tematy jak tożsamość człowieka, przemijanie i pamięć o historii życia zwykłych ludzi, do pisania o których natchnęły go przedmioty umiejscowione w poniemieckim domu, w którym mieszka z rodziną. Za inspiracje posłużyły mu m.in. drewniany stół, belka wisząca w charakterze ozdoby na jednej z domowych ścian czy znaleziona na strychu narta.

DOBIES, Aleksandra
Uroczysko
Olsztyn: Miejska Biblioteka Publiczna, 2021

Uroczysko Aleksandry Dobies to baśń wypleciona z warmińskich podań, wypełniona zapachem wilgotnego lasu, zagnieżdżona w wierzeniach i obyczajach naszych przodków. To opowieść o świecie, w którym bać się należy tylko nas samych. Gdy pozwolimy dojść do głosu tradycji, legendom i baśniom, dotrzemy do własnych korzeni i obudzimy to, co drzemie uśpione na dnie.

MAZIUK, Anna
Instynkt. O wilkach w polskich lasach
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021

Z książki Anny Maziuk wyłania się obraz fascynującego zwierzęcia, bardzo rodzinnego, tworzącego silne więzi, dzikiego, ale nie złego – wilka. Bohaterami książki są także ludzie – naukowcy i pasjonaci, którzy poświęcili życie badaniu i ochronie wilków, fotografowie, hodowcy, leśnicy i myśliwi. „Instynkt” jest opowieścią o relacjach człowieka ze zwierzęciem – skomplikowanych, często podyktowanych interesami lub polityką, obciążonych kulturowym balastem.

SURMIAK-DOMAŃSKA, Katarzyna
Czystka
Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2021

Czystka to pisana z reporterską wnikliwością rodzinna saga, śledztwo genealogiczne prowadzone z dystansem niepozbawionym czułości, badanie historii rodziny na podstawie skrawków i analogii. Z zachowanych listów, zamazanych wspomnień, ale także przemilczeń i niedopowiedzeń wyłania się stopniowo obraz wiejskiego życia na Kresach – od pozornej idylli przedwojennej wielokulturowości, przez grozę wojny i horror rzezi wołyńsko-galicyjskiej, po zagładę tamtego świata, wysiedlenia, zajmowanie domów po Niemcach i próby budowania wszystkiego od początku.

ŻULCZYK, Jakub
Informacja zwrotna
Warszawa: Wydawnictwo Świat Książki, 2021

Kania, alkoholik leczący się z choroby w ośrodku “Jutro”, wyrusza w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie. Klucz do odkupienia i odnalezienia syna tkwi w jego wyniszczonym przez alkohol umyśle. Musi sobie tylko przypomnieć.

Wawrzyn przyznaje kapituła w składzie: Robert Lesiński, Andrzej Marcinkiewicz, Wojciech Ogrodziński, Małgorzata Sieniewicz, dr hab. Joanna Szydłowska, prof. UWM, Adrianna Walendziak, Joanna Wilengowska.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: