Aktualności

Informacje kulturalne

 • Charytatywnie dla Bezdomniaków w Galerii Usługa

  Chcesz pomóc bezdomnym kotom i psom ze Schroniska dla Zwierząt w Olszynie oraz Przytuliska Bartoszyckiego? Zajrzyj w najbliższą sobotę 9 lipca do Galerii Usługa. W programie m.in. licytacje i występy artystyczne. O czym w studiu Radia UWM FM opowiadały: Justyna Korpacz i Agata Jastrzębska.

 • Czas nie-pokoju - przejmująca wystawa do obejrzenia w Kortowie

  "Czas nie-pokoju" to tytuł nowej wystawy, którą od 22 czerwca oglądać można w Galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". O prezentowanych tam pracach opowiedzieli nam: dr Anna Drońska oraz dr Jarosław Bujny. Posłuchajcie!

 • Jacek Sobota - O fantastyce - filozoficznie

  Dr Jacek Sobota pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To także autor m.in. opowiadań fantastycznych. Jego najnowsza książka - "O fantastyce - filozoficznie" - łączy te dwa światy. O czym pisarz opowiadał w Magazynie z Kulturą Radia UWM FM.

 • Kandydatki na żonę - kolejna premiera Teatru Kloszart

  Teatr Kloszart zaprasza na premierę komedii kostiumowej "Kandydatki na żonę". Nowy spektakl przygotowany przez studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie można obejrzeć 18 i 19 czerwca o 19:00 w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka Wydziału Humanistycznego.

 • Mirosław Garniec w Magazynie z Kulturą

  Mirosław Garniec to olsztyński grafik, fotograf a z zamiłowania historyk. Właśnie ukazała się jego najnowsza książka: "Zamki – Katalog zachowanych zamków Państwa Krzyżackiego w Prusach". O szczególnym albumie opowiadał w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM.

 • Magia Zatorza - wystawa fotografii Łukasza Pepola

  W Galerii "Parkowa" w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie oglądać można wystawę fotografii Łukasza Pepola - "Magia Zatorza". Wernisaż odbył się 10 czerwca. A autor odwiedził także redakcję Radia UWM FM. W Magazynie z Kulturą rozmawiała z nim Karolina Rogóz-Namiotko.

 • "IO" z nagrodą festiwalu w Cannes

  Film "IO" Jerzego Skolimowskiego otrzymał Nagrodę Specjalną Jury 75. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. To polsko-włoska koprodukcja, która otrzymała wsparcie finansowe m.in. Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego. W Magazynie z Kulturą opowiadał o tym Bogumił Osiński. Posłuchajcie!

 • Zbliża się koniec sezonu w olsztyńskiej filharmonii

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o zbliżającym się zakończeniu 76. sezonu artystycznego w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. Jej dyrektor Piotr Sułkowski w studiu Radia UWM FM zapraszał na ostatnie koncerty oraz 6. Arena Festival Film & Music.

 • Tadeusz Burniewicz o wystawie "dotykam, myślę, tańczę"

  Do 26 czerwca w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie oglądać można prace Tadeusza Burniewicza. Ekspozycja "dotykam, myślę, tańczę" to przekrój przez kilkudziesięcioletnią drogę artystyczną olsztyńskiego malarza, grafika, ilustratora, filmowca i rzeźbiarza. Gościliśmy go w Magazynie z Kulturą.

 • Ulotne Lato w Olsztynie

  Brodka, Nosowska, Natalia Przybysz, Jucho, Leszek Możdżer, Artur Andrus, Raz Dwa Trzy i Strachy na Lachy - to główne gwiazdy tegorocznego "Ulotnego Lata" z MOK w Olsztynie. Wspólnych uniesień i odlotów dostarczą dziesiątki koncertów, wystaw, działań animacyjno-edukacyjnych, przedstawień teatralnych i...

 • Linie Czasu - nowa wystawa do obejrzenia w kortowskiej Starej Kotłowni

  W galerii Wydziału Sztuki "Stara Kotłownia" w Kortowie oglądać można prace Beaty Kołakowskiej, Magdaleny Uchman i Renaty Szyszlak. "Linie czasu" to zbiór grafiki i malarstwa. Autorki łączy przyjaźń i przenikające się w sztuce pokłady wrażliwości. Wernisaż odbył się 11 maja.

 • Twarze Olsztyńskiej Estrady

  "Twarze Olsztyńskiej Estrady" - to tytuł książki Andrzeja Brzozowskiego, wydanej pod koniec 2021 roku przez Warmińsko-Mazurski Oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przed spotkaniem promującym publikację w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie z autorem rozmawiała Marta Wróblewska.

 • Tajemnica studni babci Augusty - nowa książka Bożeny Kraczkowskiej

  Przygoda, tajemnica i trójka ciekawskich, gotowych na brawurę dzieciaków to przepis na niezapomniane wakacje. Bożena Kraczkowska połączyła to wszystko w książce "Tajemnica studni babci Augusty". Opowiadała o niej w Magazynie z Kulturą na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

 • Winda - nowy spektakl Teatru Kloszart

  7 i 8 maja w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie premierowo zobaczyć będzie można spektakl Teatru Kloszart - "Winda". To adaptacja sztuki Géralda Sibleyrasa "Napis". Szymon Tołpa spotkał się z Karoliną Obrębską i Bartoszem Pękalą.

 • Justyna Artym i Jarek Puczel w Magazynie z Kulturą

  W Magazynie z Kulturą o swojej twórczości opowiadali nam Justyna Artym i Jarek Puczel. W ramach cyklu Duety Artystyczne pod koniec kwietnia gościła ich Galeria Usługa Jazz Bar. Karolina Rogóz-Namiotko rozmawiała z nimi o sztuce i życiu a także wystawie obrazów i makatek.

 • Wawrzyn 2021 - kto zdobędzie Literacką Nagrodę Warmii i Mazur?

  Kapituła Literackiej Nagrody Warmii i Mazur ogłosiła piątkę tegorocznych finalistów. O Wawrzyn 2021 powalczą: Piotr Burczyk, Aleksandra Dobies, Anna Maziuk, Katarzyna Surmiak-Domańska i Jakub Żulczyk. O nominowanych książkach w Magazynie z Kulturą opowiadał Andrzej Marcinkiewicz.

 • Fryderyk dla Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie?

  22 kwietnia w Szczecinie poznamy laureatów Fryderyków w kategorii muzyki poważnej. Szansę na statuetkę ma m.in. Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. O docenionym albumie z muzyką patrona tej instytucji w Magazynie z Kulturą opowiadał Piotr Sułkowski.

 • Rosyjska wojna a rosyjska kultura

  Czy wobec rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy, powinniśmy "wyrzucać na śmietnik" rosyjską kulturę? Czy może każdego artystę, każdego człowieka należy traktować indywidualnie? O tym w Magazynie z Kulturą Łukasz Staniszewski rozmawiał z prof. Iwoną Anną Ndiaye.

 • O sztuce w Kortowie w Magazynie z Kulturą

  Wernisaż wystawy malarstwa Jakuba Jakubowskiego „Obrazy nie premierowe, ale niektóre pokazywane po raz pierwszy oraz inne, różne" w kortowskiej galerii "Stara Kotłownia" był pretekstem do zaproszenia do studia Radia UWM autora prac. Ale w Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy także z prof. Violettą...

 • Co zrobić z olsztyńskimi "Szubienicami"?

  Trwa dyskusja dotycząca przyszłości olsztyńskich "Szubienic". Czy Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińskiej i Mazurskiej (pierwotnie nazwany Pomnikiem Wdzięczności Armii Czerwonej) powinien pozostać na swoim miejscu? Zapytaliśmy o to historyka sztuki, zabytkoznawcę - Małgorzatę Jackiewicz-Garniec.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: