Aktualności

Informacje kulturalne

 • Wielkie testowanie żartów na piąte urodziny Stand-up Warmia!

  Stand-up Warmia świętuje swoje piąte urodziny i zaprasza na tradycyjny wieczór testowania najnowszych żartów i materiałów komików z całej Polski. W niedzielę 18 lipca na scenie olsztyńskiej Kuźni Społecznej pojawi się 12 gości. Bilety do wygrania w konkursach Radia UWM FM!

 • Kulturalne lato w Dobrym Mieście

  Co na tegoroczne wakacje przygotowało Centrum Kulturalno-Biblioteczne w Dobrym Mieście? Spływ kajakowy, koncert muzyki celtyckiej i romskiej oraz festiwal dla fanów ciężkiego grania - to tylko niektóre z wydarzeń, o których w Magazynie z Kulturą opowiadał dyrektor placówki Mariusz Kwas.

 • Flash mob Danser Encore w Olsztynie

  W najbliższą niedzielę 11 lipca o 19:00 przy Scenie Staromiejskiej mieszkańcy Olsztyna włączą się w społeczną i interaktywną akcję performatywną "Flash mob Danser Encore". O wspólnym szerzeniu idei wolności poprzez muzykę, śpiew i taniec w Magazynie z Kulturą opowiadali: Izabela Aurelia Makowska i Marek...

 • Gdzie odlatują łabędzie z opon - wystawa w BWA w Olsztynie

  Od 17 czerwca do 1 sierpnia w sali głównej BWA w Olsztynie oglądać można zbiorową wystawę "Gdzie odlatują łabędzie z opon". Składają się na nią prace, które ilustrują polski fenomen oponiarski i otwierają pole do dyskusji o wpływie na otaczającą nas rzeczywistość.

 • Malarstwo Anny Stankiewicz - wystawa w Kortowie

  Od 16 czerwca do 18 lipca w Galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Wamińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można prace Anny Stankiewicz. Wernisaż był pierwszą od wielu miesiecy okazją do bezpośredniego spotkania ze sztuką plastyczną w miasteczku akademickim.

 • O Warmińsko-Mazurskim Funduszu Filmowym w Magazynie z Kulturą

  "IO" to tytuł nowego filmu Jerzego Skolimowskiego. W maju wybitny polski reżyser pracował nad nim na Warmii i Mazurach. A wszystko za sprawą Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego, który dofinansował tę produkcję. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadał Szef WMFF Bogumił Osiński.

 • Głos w obronie dyrektora Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  "Jeśli bilety sprzedają się tak dobrze, że trzeba planować dodatkowe spektakle, wyniki finansowe są rekordowe od lat, najbardziej uznani twórcy chcą u nas wystawiać swoje sztuki, a Teatr jest zapraszany na festiwale - czy świadczy to o jego słabości?" - mówiła na antenie Radia UWM FM Sylwia Jaskulska.

 • Robert Listwan i Maria Rumińska w Magazynie z Kulturą

  Gościem Magazynu z Kulturą był Robert Listwan – olsztyński malarz, ilustrator i grafik. Łukasz Staniszewski pytał o tajemnice jego pracowni oraz przekładaną już kilkukrotnie wystawę prac artysty w Londynie. O trudnej sytuacji branży muzycznej rozmawialiśmy także z Marią Rumińską.

 • Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie ponownie zaprasza w swoje progi

  Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie po kilku miesiącach ponownie zaprasza melomanów w swoje progi. O najbliższych planach koncertowych w Magazynie z Kulturą opowiadał zastępca dyrektora Maciej Sternicki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Prof. Antoni Grzybek w Magazynie z Kulturą

  Prof. Antoni Grzybek z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znalazł się w gronie 150 artystów z całego świata zaproszonych na Międzynarodowe Targi Sztuki Venice International Art Fair 2021. O swojej twórczości opowiadał w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie!

 • Krzysztof Dąbkowski w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Krzysztof Dąbkowski. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie zajął drugie miejsce w XI edycji konkursu na Bibliotekarza Roku, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 • Kulturalne lato w Olsztynie - Na Wypasie!

  Koncerty i festiwale muzyczne, działania animacyjne i edukacyjne, wystawy i instalacje plenerowe a także pokazy filmowe i przedstawienia teatralne. To wszystko czeka na nas latem w stolicy regionu. Miejskie Ośrodek Kultury w Olsztynie przedstawił właśnie wakacyjny program swoich działań.

 • Izabela Kościesza i Jarek Kordaczuk w Magazynie z Kulturą

  Gośćmi Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą byli Izabela Kościesza i Jarek Kordaczuk. Czym zajmuje się ich Wytwórnia Zdarzeń Sonokinetycznych? Jak łączyć nowoczesność z tradycją, muzykę symfoniczną z muzyką nową? Jesteście ciekawi? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Tosia Cydzik i Paweł Bilski w Magazynie z Kulturą

  Gośćmi Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą byli młodzi aktorzy ze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie - Antonina Cydzik i Paweł Bilski. Opowiadali o swoich marzeniach, ale też trudach nauki przyszłego zawodu.

 • Co słychać w Planecie 11?

  Co słychać w Bibliotece Multimedialnej Planeta 11 w Olsztynie? O to w Magazynie z Kulturą pytaliśmy Jacka Smółkę. Podsumowaliśmy także plebiscyt ORBITY 2021! Które książki, płyty i filmy okazały się najpopularniejsze zdaniem czytelników i melomanów? Posłuchajcie!

 • O akcji Przytul Artystę w Magazynie z Kulturą

  Przytul Artystę - to społeczny mecenat, czynna pomoc. Inicjatywa kieszonkowego ministerstwa kultury na Warmii - Warming oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Artystycznego Ręką Dzieło. O tym jak ludzie sztuki w naszym regionie biorą sprawy w swoje ręce w Magazynie z Kulturą opowiadali: Joanna Barchetto i Kuba Sojka.

 • Powroty - nowy spektakl Olsztyńskiego Teatru Lalek

  Od 1 września na deskach Olsztyńskiego Teatru Lalek będzie można oglądać spektakl "Powroty". To nowe spojrzenie na trudną historię Auschwitz. Próby właśnie się rozpoczęły. O czym w Magazynie z Kulturą opowiadały: reżyserka Helena Radzikowska oraz zastępca dyrektora OTL Anna Ratkowska-Filipowicz.

 • Dominik Łuszczyński w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Dominik Łuszczyński - z wykształcenia archeolog, z zamiłowania pisarz, internetowy recenzent, felietonista i twórca serwisów literackich oraz muzycznych. Autor książki dla dzieci - "Strachociny. Strzeż się stracha".

 • Czy miasto można promować poprzez kulturę? Jak robi to Olsztyn?

  W Magazynie z Kulturą rozmawialiśmy o relacjach między muzykami a olsztyńskim ratuszem. Czy miasto da się promować poprzez twórczość zespołów z Olsztyna? Czym artyści mogą przekonać do siebie osoby decydujące o finansowym wsparciu? Posłuchajcie!

 • Olsztynianin 2020 roku w Magazynie z Kulturą

  Gościem Łukasza Staniszewskiego w Magazynie z Kulturą był Konrad Lenkiewicz. Filmoznawca, krytyk filmowy i właściciel Kina Awangarda 2 zwyciężył w plebiscycie olsztyńskiej redakcji Gazety Wyborczej na Olsztynianina 2020 roku. A studiu Radia UWM FM opowiadał o tym, na czym zna się najlepiej.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: