Aktualności

Informacje kulturalne

 • Plakaty wrocławskich artystów do obejrzenia w Kortowie

  Za nami ostatni już w tym roku akademickim (ale za to podwójny!) wernisaż w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". O prezentowanych tam pracach wrocławskich artystów opowiedziała nam dr Anna Drońska.

 • Chwackie lato artystyczne w Olsztynie

  Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zaprasza na przepyszne lato koncertowe! Od czerwca do września w stolicy Warmii i Mazur będzie prawdziwie CHWACKO. Poczuj soczysty puls dziesiątek występów, filmów, wystaw, animacji, teatrów plenerowych i pikników artystycznych.

 • XXII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego

  Przed nami XXII edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Wydarzenie zaplanowano w dniach 25-27 maja. Jego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich w Barczewie. A w studiu Radia UWM FM gościliśmy Krystynę Żygadło.

 • Era Śpiewu - Warmia Mazury - Gwiazdy i Chóry

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Piotrem Szulcem i Grzegorzem Szczepaniakiem - organizatorami koncertu "Era Śpiewu - Warmia Mazury - Gwiazdy i Chóry", który odbędzie się 26 maja w Amfiteatrze w Ostródzie. Wystąpią w nim m.in.: Natalia Przybysz, Piotr Cugowski, Kamil Bednarek i Renata...

 • Pali się! (w Starej Kotłowni)

  "Pali się! (w Starej Kotłowni)" - to tytuł wystawy, którą do końca maja oglądać można w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego "Stara Kotłownia" w Kortowie. To zestaw prac 50 artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

 • Agata Zielińska o spektaklu "Seks, miłość i podatki"

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz gościła Agatę Zielińską - aktorkę Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Rozmawiały o spektaklu "Seks, miłość i podatki", w którym wciela się ona w postać Connie - dziewczyny jednego z głównych bohaterów. O czym opowiada ta farsa, której akcja rozgrywa się w Nowym...

 • Kto otrzyma Literacką Nagrodę Warmii i Mazur WAWRZYN 2022?

  Znamy finalistów Literackiej Nagrody Warmii i Mazur "Wawrzyn 2022". Szansę na wyróżnienie mają: Katarzyna Jackowska-Enemuo, Anna Liminowicz, Michał Ostrowski, Ishbel Szatrawska oraz Jakub Świdziniewski. O nominowanych książkach w Magazynie z Kulturą opowiadały: Monika Stępień i Urszula Maciąg z...

 • O pracy inspicjenta i zbliżających się premierach w Teatrze Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz spotkała się z Agatą Żuczkowską (inpicjentką i suflerką w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie) i Michałem Dąbrowskim (z Działu Promocji Teatru). Przypominaliśmy o zbliżających się premierach spektakli: "Na tropach Smętka. Pieśń ziemi ma wiele głosów" oraz...

 • Po nas choćby kosmos - kwietniowa premiera Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą gościliśmy Dorotę Androsz, Sandrę Załęgowską, Cecylię Wadas, Krzysztofa Salawę oraz Wawrzyńca Malinowskiego, czyli reżyserkę i aktorów występujących w spektaklu "Po nas choćby kosmos". Jego premierę zaplanowano 28 kwietnia w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. a.

 • ELJOMASI - wystawa artystów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych

  W galerii Wydziału Sztuki UWM w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można wystawę grupy pedagogów i absolwentów Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych - "ELJOMASI". Swoje prace prezentują: Elena Grudzinskaitė, Marija Marcelionytė-Paliukė, Simonas Kuliešis oraz Jonas Čepas.

 • Kamil Rodek o "Zabiciu Ciotki"

  Gościem Magazynu z Kulturą był Kamil Rodek - aktor Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie występujący w spektaklu "Zabicie ciotki". Jak podkreśla, jest to opowieść o rzeczach ważnych dla współczesnych młodych ludzi, którzy poszukują siebie. Ale też o męskiej przyjaźni i o bliskości.

 • Moja ulica, moja okolica

  W Magazynie z Kulturą opowiadaliśmy o projekcie "Moja ulica, moja okolica" skierowanym do srebrnego pokolenia. Jego finał już w kwietniu! Ania Makarewicz gościła w studiu Radia UWM FM olsztyńską dziennikarkę Beatę Brokowską oraz animatorkę Urszulę Kosińską.

 • "Czyż nie dobija się koni?" - premiera w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie

  W Magazynie z Kulturą zapraszaliśmy na premierę spektaklu "Czyż nie dobija się koni?" w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Ania Makarewicz zaprosiła do studia reżyserkę Joannę Drozdę oraz aktorów wcielający się w główne postacie: Barbarę Prokopowicz i Dawida Dziarkowskiego.

 • Warmia. Kopernik. Szlak Wędrowny

  W Magazynie z Kulturą Ania Makarewicz rozmawiała z Wojciechem Kujawskim - autorem cyklu książek o szlakach wędrownych (pieszych i wodnych) na ziemiach Warmii i Mazur. Jego najnowsza publikacja to "Warmia. Kopernik. Szlak Wędrowny". Autor opowiadał o tym, dlaczego warto poznawać nasz region przez pryzmat...

 • Morderca Kobiet - Teatr Kloszart zaprezentował kolejny spektakl w Kortowie

  10, 11 i 12 marca w Auli Teatralnej im. Profesora Bohdana Głuszczaka w Centrum Nauk Humanistycznych UWM w Olsztynie studencki Teatr Kloszart zaprezentował swój najnowszy spektakl - "Morderca Kobiet". Posłuchajcie radiowej relacji z tego wydarzenia, którą przygotował Szymon Tołpa.

 • KREACJA 3 – płaszczyzna i przestrzeń

  "KREACJA 3 – płaszczyzna i przestrzeń" - to tytuł wystawy prac studentów i wykładowców kierunku wzornictwo z Politechniki Łódzkiej. Oglądać można je w galerii Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w budynku kortowskiej "Starej Kotłowni". Wernisaż odbył się 8 marca....

 • Studenci robią "Przeciąg" w kortowskiej "Starej Kotłowni"

  "Przeciąg" - to tytuł wystawy prac studentów z Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, którą oglądać można w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia". To pierwsza taka prezentacja po zniesieniu covidowych obostrzeń. Wernisaż odbył się 22 lutego.

 • Szalone Lata Retro - premiera spektaklu Teatru Muzycznego UWM w Olsztynie

  Już 11 i 12 lutego w Auli Widowiskowo-Konferencyjnej im. Anny Wasilewskiej w Olsztynie zobaczyć będzie można walentynkową premierę spektaklu muzycznego "Szalone Lata Retro" przygotowanego przez Teatr Muzyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka z Nagrodą Prezydenta Olsztyna

  Świętujący w zeszłym roku swoje 70-lecie Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został laureatem nagrody Prezydenta Olsztyna w dziedzinie kultury. O reakcji na zdobycie Statuetki św. Jakuba i planach zespołu w studiu Radia UWM FM opowiadała prof. Katarzyna Bojaruniec.

 • //:project.europa - nowa wystawa w Galerii Dobro

  W piątek 27 stycznia o 19:00 w olsztyńskiej Galerii Dobro odbędzie się wernisaż wystawy "//:project.europa". To zestaw intrygujących prac Darii Ireny Górniewskiej i Wojciecha Serowika - studentów Szkoły Filmowej w Łodzi - których gościliśmy w Magazynie z Kulturą. Posłuchajcie rozmowy Ani Makarewicz.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: