Aktualności
12.05.2022

Linie Czasu - nowa wystawa do obejrzenia w kortowskiej Starej Kotłowni

W galerii Wydziału Sztuki "Stara Kotłownia" w Kortowie oglądać można prace Beaty Kołakowskiej, Magdaleny Uchman i Renaty Szyszlak. "Linie czasu" to zbiór grafiki i malarstwa. Autorki łączy przyjaźń i przenikające się w sztuce pokłady wrażliwości. Wernisaż odbył się 11 maja.

 

Prezentowany zestaw prac to rodzaj wizualnego dialogu między trzema artystkami: Beatą Kołakowską, Renatą Szyszlak i Mgdaleną Uchman. Szerokie spektrum tematyczne prezentowanych dzieł i ich nieskrępowane rozwiązania warsztatowe budują niezwykły nastrój. Otwierają przed odbiorcą nieoczywiste przestrzenie, pełne symboli, graficznie nakreślonych słów i intrygujących, abstrakcyjnie rozwiązanych płaszczyzn. Każda z autorek posługuje się swoim niepowtarzalnym kodem wizualnym. Impulsem do wspólnej prezentacji była przyjaźń i przenikające się w sztuce pokłady wrażliwości. Ich linie czasu przecięły się w galerii Wydziału Sztuki "Stara Kotłownia" w Kortowie.

Wernisaż odbył się w środę 11 maja. A wcześniej w studiu Radia UWM FM gościliśmy dr Annę Drońską z Instytutu Sztuk Pięknych UWM oraz jedną z autorek prac - dr Beatę Kołakowską. Rozmawiała z nimi Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

Autorki wystawy:

Beata Kołakowska

Urodzona w 1978 roku w Olsztynie, absolwentka kierunku artystycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W 2016 roku Uzyskała stopień doktora sztuki na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 2009 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Architektury Krajobrazu na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM. Autorka krajowych i zagranicznych wystaw indywidualnych, uczestniczka prezentacji zbiorowych, organizatorka międzynarodowych projektów artystycznych. Pracuje w tradycyjnych technikach druku: litografia, algrafia, sucha igła, linoryt oraz technikach bezpośrednich. Chętnie eksperymentuje.

Ostatnie przedsięwzięcia naukowo-artystyczne: The Way of the Heart, Galeri Serdang, Universiti Putra, Kuala Lumpur, Malaysia, wystawa indywidualna, 2022; Tooth & Claw, Project Space Gallery, University of Edinburgh, Scotland, 3-miesięczny staż w Edinburgh College of Art, 2019; Phantomträume, Offene Atelier, Art Center In Bielefeld, wystawa indywidualna- gość festiwalu sztuk wizualnych, 2017.

Renata Szyszlak

Urodzona w 1974 oku. w Przemyślu. Studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. zw. Tadeusza Wiktora w 2001 roku.
Obecnie dr hab. prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego w Zakładzie Kształtowania Przestrzeni, Designu i Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Należy do Związku Artystów Słowackich „C+S”. W dorobku artystycznym 41 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach i konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych w kraju i za granicą. m. in. w Wielkiej Brytanii, Belgii, Słowacji, Czechach, Włoszech, Francji, Niemczech, Rosji, Litwie, Grecji, Ukrainie i Serbii. Od wielu lat bierze udział w plenerach międzynarodowych w kraju i za granicą. Laureatka kilku nagród i wyróżnień krajowych i międzynarodowych, min. Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Międzynarodowego Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt 2012”.

Magdalena Uchman

Urodzona w 1981 roku w Przeworsku. Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. W 2006 roku obroniła dyplom zrealizowany w Pracowni Wklęsłodruku prof. Krzysztofa Skórczewskiego. Za wybitne osiągnięcia w trakcie studiów otrzymała Dyplom Uznania Rektora. W roku 2010 ukończyła Środowiskowe Studia Doktoranckie na Wydziale Grafiki w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 2012 jest zatrudniona na stanowisku adiunkta w Zakładzie Grafiki Warsztatowej Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, od 2020 roku na stanowisku profesora w Zakładzie Grafiki Warsztatowej i Teorii Sztuki w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego, gdzie prowadzi zajęcia w Pracowni Druku Płaskiego i Litografii na Kierunku Grafika.

Zorganizowała 27 wystaw indywidualnych. Brała udział w ponad 200 wystawach zbiorowych, ogólnopolskich i międzynarodowych.

Wystawa "Linie Czasu" będzię prezentowana w Kortowie do 6 czerwca.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: