Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Chodzę w różnych butach na rzecz równości płci

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włącza się w inicjatywę organizacji Soroptimist International of Europe. 8 marca zaplanowano happening "Chodzę w różnych butach na rzecz równości płci". O czym w studiu Radia UWM FM ze swoimi gościniami rozmawiała Daria Bruszewska-Przytuła.

 • Dzień Otwarty UWM

  Już 11 kwietnia Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza na kolejny Dzień Otwarty. Od 9:00 do 13:00 w Bibliotece Uniwersyteckiej będziemy mieć okazję, by lepiej poznać uczelnię, jej studentów i wykładowców, ale też spotkać inspirujących gości tego wydarzenia (m.in. Dorotę Wellman!).

 • Znamy wyniki II edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na UWM

  Siłownia na świeżym powietrzu oraz MikroMakro - strefa nauki i odpoczynku na Wydziale Nauk Ekonomicznych - to dwa zwycięskie projekty w II edycji Otwartego Budżetu Akademickiego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Uczelnia na ich realizację przeznaczy łącznie pół miliona złotych.

 • Studiujesz? Nurkujesz! - z Akademickim Klubem Płetwonurków "Skorpena"

  Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" zaprasza na ostatnie w tym roku akademickim zajęcia: "Studiujesz? = Nurkujesz!". Jeśli chcecie spróbować nurkowania i sprawdzić, jak to jest oddychać pod wodą, zajrzyjcie 3 lub 17 marca o 15:00 na Pływalnię Uniwersytecką przy ul. Tuwima!

 • ZPiT "Kortowo" gotowy na wiosenne wyzwania!

  Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" wrócił niedawno z zimowego zgrupowania w Waplewie. "Pracowaliśmy bardzo mocno" - podkreśla kierująca grupą dr inż. Ewa Kokoszko. W studiu Radia UWM FM zdradziła także koncertowe plany na wiosnę. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Naukowe środy - od marca do maja na UWM!

  Świat nauki i naukowców czasem wydaje nam się odległy, niedostępny. Tymczasem okazuje się, że jest bliżej, niż sądzimy! Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zaprasza od marca do maja na cykl wykładów otwartych prowadzonych przez znakomitych badaczy, którzy chętnie udowodnią, że nauka to w istocie część codzienności.

 • Speedfriending nie zawiódł. Studenci też dopisali!

  Blisko 100 studentów zdecydowało się spędzić czwartkowy wieczór w Bibliotece Uniwersyteckiej. A wszystko za sprawą trzeciej edycji Speedfriendingu. Bawili się świetnie. A organizatorzy zapowiadają, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Podczas Kortowiady zapraszają na... szybkie randki!

 • Oddaj krew w Kortowie!

  Krwiobus wraca do Kortowa! Już 5 i 26 marca studenci ponownie będą mogli oddać krew na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Przedstawiciele Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie będą czekać na Was od 9:00 do 12:30 na parkingu przy Wydziale Bioinżynierii Zwierząt.

 • Kolejne defibrylatory trafiły na UWM

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski otrzymał kolejne trzy defibrylatory. To efekt umowy prewencyjnej, którą władze uczelni podpisały z PZU Życie. Urządzenia typu ZOLL AED+ trafią do: Ośrodka Jeździeckiego UWM przy ul. Słonecznej, Uniwersyteckiego Domu Rotacyjnego przy ul. Dybowskiego oraz hali sportowej w Kortowie.

 • Hanna Pikus z UWM na "Liście 100"

  Mgr Hanna Pikus z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie znalazła się na tzw. "Liście 100" - osób, które w wyjątkowy sposób przyczyniły się do rozwijania świadomości oraz kompetencji cyfrowych w Polsce w minionym roku.

 • Już w najbliższy czwartek - Speedfriending w Bibliotece UWM!

  Już w najbliższy czwartek 29 lutego Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji "Empatia" zapraszają na kolejny Speedfriending. Biblioteka Uniwersytecka UWM w Olsztynie czekać będzie na Was od 17:00!

 • Kolejny raper zasilił skład koncertowy 63. Kortowiady

  Organizatorzy Kortowiady tradycyjnie we wtorek przedstawili kolejnego gościa muzycznego tegorocznej edycji imprezy. Publiczność juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będzie miała okazję posłuchać rapera Zeamsone. Hip-hop staje się dominującym gatunkiem w line-upie wydarzenia.

 • Wiadomości Uniwersyteckie w lutym o języku

  O współczesnej polszczyźnie, nauce języków obcych, dwujęzyczności, krajobrazie językowym Kortowa, językach programowania oraz komunikowaniu się roślin i ryb możecie przeczytać w najnowszym numerze Wiadomości Uniwersyteckich. O pracy nad lutowym wydaniem w studiu Radia UWM FM opowiedziała nam redaktor naczelna -...

 • Za nami II Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów

  Drużyna z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu wygrała II Ogólnopolskie Zawody z Medycyny Ratunkowej Psów i Kotów zorganizowane przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. O nagrody rywalizowało 12 czteroosobowych zespołów z Olsztyna, Warszawy, Wrocławia, Lublina, Torunia i Poznania.

 • Senat UWM wyraził opinię w sprawie kandydatów na stanowisko rektora

  W piątek 23 lutego w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czterogodzinne obrady poświęcone były m.in. sprawom związanym z wyborem rektora na kadencję 2024-2028. Prof. Jerzy Przyborowski otrzymał niemal jednogłośne poparcie.

 • Naukowcy z UWM nagrodzeni przez PAN

  Prof. Grzegorz Jasiński, prof. Andrzej Edward Grzybowski oraz dr hab. inż. Roman Andrzej Lewandowski znaleźli się w gronie laureatów siódmej edycji konkursu dla naukowców organizowanego przez Oddział Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie i Białymstoku. Nagrody wręczono 22 lutego w dawnym Domu Polskim.

 • Prof. Jerzy Wilde: Ci, którzy raz pokochali pszczoły, nie potrafią bez nich żyć!

  Prof. Jerzy Wilde niemal całą swoją drogę badawczą poświęcił na próbę wyhodowania pszczół opornych na Varroa. Skupia się też na opracowaniu skutecznych sposobów zwalczania tego pasożyta. Za całokształt dorobku naukowego został właśnie nagrodzony przez ministra nauki.

 • "Biznesowa Kawa" na UWM - Dofinansowanie na szkolenia i rozwój

  Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprosiło 22 lutego lokalnych przedsiębiorców na kolejne spotkanie z cyklu "Biznesowa Kawa". W kortowskiej Starej Kotłowni pojawiło się około 60 osób - głównie kobiet reprezentujących małe i średnie firmy.

 • Tak UWM świętował Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

  Wydział Humanistyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz włączył się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Dyktando, quiz, wykłady, konkursy i spotkanie z Sylwią Chutnik - to najważniejsze elementy tegorocznego programu. Posłuchajcie naszej relacji!

 • Sylwia Chutnik - misjonarka współczesnej literatury polskiej?

  Na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Niezwykle ciekawym akcentem bogatego programu było spotkanie z pisarką, eseistką, publicystką i kulturoznawczynią - Sylwią Chutnik.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: