Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • 49. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych odbędzie się we wrześniu

  Zaplanowane na kwiecień 49. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych w Olsztynie zostało przełożone. Nowy termin wydarzenia to 24-25 września. A o jego organizacji oraz działalności Naukowego Koła Biochemii i Biotechnologii Zwierząt opowiedziała nam prof. Marzena Mogielnicka-Brzozowska.

 • Nowego Rektora UWM poznamy jednak w czerwcu

  Uczelniana Komisja Wyborcza kolejny raz została zmuszona do zmiany terminu wyborów Rektora oraz członków Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024. Odbędą się one prawdopodobnie 10 czerwca. O przyczyny takiej decyzji zapytaliśmy prof. Iwonę Konopkę.

 • Studenci wrócą na uczelnie dopiero jesienią?

  "Musimy zdawać sobie z tego sprawę, że w tym roku akademickim zajęcia nie powrócą do tradycyjnej formy stacjonarnej. Jest to bardzo mało prawdopodobne. Musimy się zastanowić w jaki sposób organizować kształcenie w przyszłości" - mówi prof. Sergiusz Nawrocki, Prorektor ds. Collegium Medicum UWM w Olsztynie.

 • "Inkubator" przechodzi do historii

  21 kwietnia rozpoczęło się wyburzanie dawnej siedziby Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak długo potrwają prace i kiedy rozpocznie się budowa nowego obiektu? O to zapytaliśmy mgr inż. Klaudię Breńską z firmy Budimex, realizującej inwestycję.

 • Wszystkie testy na obecność koronawirusa w Szpitalu UWM dały dotąd wynik ujemny

  Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie od kilku dni wykonuje już testy na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Jak dokładnie działa specjalistyczny sprzęt, który pozwala w 67 minut stwierdzić czy w pobranej próbce obecny jest patogen? O to zapytaliśmy prof. Sergiusza Nawrockiego.

 • Zdalne kształcenie na UWM i... w Hongkongu

  Prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pierwsze miesiące 2020 roku spędziła w Hongkongu. Opowiedziała nam jak w czasie pandemii kontaktowała się ze studentami i naukowcami. Czy te doświadczenia ułatwiają jej teraz pracę w rodzimej uczelni?

 • W tym tygodniu decyzja dotycząca Kortowiady 2020

  Dokładnie za miesiąc - 20 maja - ma rozpocząć się tegoroczna Kortowiada. Trudno jednak sobie wyobrazić, by w środku pandemii studenci bawili się podczas juwenaliów. Przez brak odpowiednich wytycznych polskiego rządu dotyczących odwołania imprez masowych w najbliższych miesiącach z decyzją zwleka samorząd UWM.

 • Na WNT drukują przyłbice dla szpitali i przychodni w regionie

  Mgr inż. Michał Kozłowski i mgr inż. Bartosz Moczulak - pracownicy Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - także włączyli się w pomoc olsztyńskim szpitalom i przychodniom. Drukują przyłbice ochronne. Pierwsze 80 sztuk już trafiło do placówek medycznych.

 • Szkoła Zdrowia Publicznego także kształci zdalnie

  Ostatnie tygodnie są szczególnie wymagające i trudne dla pracowników personelu medycznego. A jak w czasie epidemii koronawirusa radzą sobie pracownicy i studenci Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czy ratowników medycznych lub pielęgniarki da się kształcić zdalnie? O to...

 • Sztuka także nie znosi próżni!

  Jak z obecną sytuacją radzą sobie grupy artystyczne działające na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie? Choć nie mogą spotykać się na próbach, działają w przestrzeni internetowej i planują już jesienne wydarzenia. O czym opowiedzieli nam prof. Katarzyna Bojaruniec oraz dr hab. Grzegorz Lewandowski.

 • Naukowcy z Wydziału Nauk Technicznych także wsparli Szpital Uniwersytecki w Olsztynie

  Wydział Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to kolejna jednostka naukowa, która włączyła się w pomoc Uniwersyteckiemu Szpitalowi Klinicznemu. Pracownicy Katedry Technologii Materiałów i Maszyn wyprodukowali rozdzielacze strumienia powietrza potrzebne do respiratorów.

 • Na Wydziale Teologii UWM kształcenie online przebiega bez problemów

  Przez ostatnie tygodnie na antenie Radia UWM FM opowiadaliśmy Wam, jak w nowych realiach kształcenia studentów odnajdują się przedstawiciele poszczególnych jednostek naukowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O zajęciach realizowanych przez Wydział Teologii opowiedział nam ks. dr Zdzisław Kieliszek.

 • Jak proces zdalnego kształcenia oceniają studenci UWM?

  Obowiązek uczestniczenia w zajęciach online to nowość zarówno dla naukowców jak i studentów. Jak radzą sobie z nim żacy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Opowiedzieli nam o tym: Marta Miksa, Adrian Janczuk oraz Szymon Kaczmarczyk. Posłuchajcie!

 • Jeszcze w kwietniu poznamy nowego Rektora UWM

  28 kwietnia odbędą się wybory Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kadencję 2020-2024. O stanowisko ubiegają się: prof. Jerzy Przyborowski oraz prof. Jarosław Dobkowski. Uczelniane Kolegium Elektorów głosować będzie w sposób zdalny. Szczegóły zdradziła nam prof. Iwona Konopka.

 • Kim jest nowy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego?

  Wojciech Murdzek został zaprzysiężony na stanowisko Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zastąpił na nim Jarosława Gowina, który kilka dni temu podał się do dymisji. Nowy szef resortu to wieloletni prezydent Świdnicy, poseł z partii Porozumienie. Z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem.

 • Kszałcenie online na Wydziale Nauk Społecznych UWM

  Jak w nowych realiach kształcenia zdalnego odnaleźli się studenci i pracownicy Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Czy dotąd udało się w ten sposób zrealizować większość zajęć? O to zapytaliśmy Prodziekana ds. kształcenia i rozwoju dra Cezarego Kurkowskiego.

 • Empatia pomaga w nowej formie - także teraz!

  1 kwietnia już oficjalnie swoją pracę rozpoczęło Akademickie Centrum Wsparcia "Empatia". Z jego pomocy - także teraz, czyli w czasie przymusowej izolacji - korzystać mogą studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O czym opowiedziała nam prof. Beata Krzywosz-Rynkiewicz.

 • Studenci z UWM pomagają w olsztyńskim Sanepidzie

  Studenci Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pomagają pracownikom Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie w czynnościach związanych z obsługą osób podejrzanych o zakażenie wirusem SARS-CoV-2. W jaki sposób? O tym opowiedział nam Jakub Ruść.

 • Korona z Głowy - studenci pomagają koordynować akcje na rzecz szpitali

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland od kilku tygodni włącza się w działania związane z powstrzymaniem skutków epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. "Koncentrujemy się na realnej pomocy szpitalom" - podkreśla Dominika Hanusek z olsztyńskiego oddziału tej organizacji.

 • Kształcenie online na WPiA oraz WKŚiR

  Sprawdziliśmy, jak z obowiązkiem zdalnego kształcenia studentów radzą sobie kolejne jednostki naukowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Prawa i Administracji. Ich przedstawiciele z optymizmem patrzą w przyszłość. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: