Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Ile znaczy dla nas Konstytucja?

  Uchwalona 3 maja 1791 roku Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów była pierwszym w Europie i drugim na świecie tego typu aktem prawnym. Ile ma wspólnego z obecnie obowiązującą Konstytucją RP? Co znaczy dla każdego z nas ten dokument? O to zapytaliśmy prof. Marka Chmaja.

 • O prawie pracy i działaniach studentów w Święto Pracy

  1 maja tradycyjnie obchodzimy Święto Pracy. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jak w dobie epidemii koronawirusa radzi sobie działające na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie Koło Naukowe Prawa Pracy. A opowiedziała nam o tym jego opiekunka - dr Kamila Naumowicz.

 • Studenci UWM oceniają zajęcia zdalne

  Od kilku dni Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie bada, w jaki sposób prowadzone są zajęcia w formie zdalnej na poszczególnych wydziałach uczelni. Studenci wypełniając specjalne anonimowe ankiety oceniają wykładowców, poziom ich zaangażowania i sprawność realizacji ćwiczeń i wykładów.

 • W maju UWM otworzy Bibliotekę i obiekty sportowe. Egzaminy raczej w formie zdalnej

  W związku z częściowym znoszeniem ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie małymi krokami przywraca działalność niektórych swoich placówek i obiektów. Na początku maja otwarta zostanie Biblioteka. Sportowcy wrócą też na kortowski stadion i orliki.

 • Kolejny trening Kortowo na Sportowo w Twoim Domu

  Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na kolejne zajęcia cyklu Kortowo na Sportowo w Twoim Domu. W piątek 1 maja o 18:00 będziecie mogli poznać techniki olimpijskich sportów walki. Szczegóły zdradził nam Maksymilian Kurowski. Posłuchajcie!

 • Zdalne spotkanie uczestników projektu SMARTRURAL

  Naukowcy z dwóch wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od kilku miesięcy uczestniczą w międzynarodowym projekcie SMARTRURAL. Wspólnie z zagranicznymi partnerami z sześciu innych krajów mieli w marcu spotkać się na Uniwersytecie w Lublanie. Plany pokrzyżowała im jednak epidemia koronawirusa.

 • Nauka kontra ograniczenia stanu epidemii

  Zgodnie z najnowszymi wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego mimo zawieszenia zajęć w tradycyjnej formie polskie uczelnie zobowiązane są do prowadzenia badań naukowych. W jaki sposób z tego obowiązku wywiązuje się UWM? O to zapytaliśmy Prorektora ds. nauki prof. Jerzego Jaroszewskiego.

 • Najbliższe inwestycje budowlane i modernizacyjne na UWM

  Budowa i wyposażenie Kortosfery oraz nowego gmachu dla Wydziału Prawa i Administracji i Wydziału Nauk Społecznych - to dwie najważniejsze inwestycje trwające właśnie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Kończy się także modernizacja Placu Cieszyńskiego. A o kolejnych planach prac opowiedział nam...

 • Akademicki Ośrodek Kariery UWM nie zapomina o studentach

  "POWER Czwartki" - to jedna z akcji, którymi Akademicki Ośrodek Kariery UWM w Olsztynie stara się w ostatnich tygodniach zachęcić studentów do poznania i wykorzystania własnego potencjału. Planowane są też specjalne szkolenia online. O czym opowiedziała nam Iwona Olechnowicz.

 • "Empatia" pomaga w trudnym czasie izolacji

  Lęk i stres - to emocje, które towarzyszą studentom i pracownikom w ostatnich, trudnych dla nas wszystkich tygodniach. Pomoc w radzeniu sobie z tą sytuacją oferuje im Akademickie Centrum Wsparcia "Empatia". O jej różnych formach opowiedziała nam Anna Piotrowska. Posłuchajcie!

 • Studenci zwolnieni z opłaty za akademiki także w maju

  Zarząd Fundacji „ŻAK” Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zdecydował się zwolnić z odpłatności za miejsce w domach studenckich do 31 maja osoby, które opuściły faktycznie swoje pokoje, ale nie wykwaterowały się. Szczegóły zdradził nam Tomasz Selwent. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Skąd ta susza? I jak może wpłynąć na nasze życie?

  Gołym okiem widać, że problem suszy dotyka nas z każdym rokiem coraz bardziej. "To sytuacja bardzo niebezpieczna dla gospodarki, dla człowieka, ale przede wszystkim dla przyrody" - ostrzega prof. Katarzyna Glińska-Lewczuk z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie

 • Pandemia nie zatrzyma międzynarodowej współpracy naukowej

  Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chce nawiązać współpracę z kolejną zagraniczną uczelnią - Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie. Na czym będzie polegała i jak na naukową wymianę międzynarodową wpływa epidemia koronawirusa? Posłuchajcie!

 • Kończy się pierwszy etap budowy Kortosfery. Ruszył przetarg na jej aranżację

  Przed rokiem rozpoczęła się budowa Kortosfery, czyli Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na jakim etapie obecnie są prace? Jak poinformowała nas dyrektor placówki Wioletta Śląska-Zyśk, właśnie ogłoszono przetarg na jej aranżację.

 • Wojciech Maksymowicz: Trzeba przygotować cały pakiet działań zabezpieczających

  Kiedy i w jaki sposób na polskich uczelniach będą znoszone obecnie obowiązujące ograniczenia? Czy zajęcia w formie zdalnej prowadzone będą także w roku akademickim 2020/2021? M.in. na te pytania odpowiedział nam Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Wojciech Maksymowicz.

 • Kolejne posiedzenie Senatu UWM online

  24 kwietnia kolejny raz Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie obradował zdalnie. Dyskusja dotyczyła m.in. realizacji przez poszczególne wydziały kształcenia online. Zatwierdzono także nowy termin wyborów Rektora UWM na kadencję 2020-2024. Szczegóły zdradził nam prof. Jerzy Przyborowski.

 • Zajęcia na polskich uczelniach nadal będą odbywać się zdalnie

  Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego poinformował o wydłużeniu do 24 maja obowiązku prowadzenia przez polskie uczelnie kształcenia w formie zdalnej. Wojciech Murdzek podkreślał podczas konferencji prasowej, że kontynuowane powinny być na nich badania naukowe.

 • Rekrutacja na studia w sierpniu lub we wrześniu?

  Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało o przeniesieniu tegorocznych egzaminów maturalnych. Zaplanowano je w dniach 8-29 czerwca - wyłącznie w formie pisemnej. Zatem rekrutacja na studia w roku akademickim 2020/2021 także odbędzie się później. Jak planuje przeprowadzić ją Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w...

 • Poliklinika Weterynaryjna UWM w czasie pandemii działa normalnie

  Mimo zagrożenia epidemiologicznego, Poliklinika Weterynaryjna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie działa normalnie. Otwarta jest 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu oraz w święta. O organizacji pracy w tym trudnym czasie opowiedziała nam kierowniczka placówki dr Renata Nieradka.

 • Kortowo Na Sportowo... w Twoim Domu!

  Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przenosi cykliczne zajęcia "Kortowo Na Sportowo" do przestrzeni internetowej. Od 24 kwietnia każdy w swoim domu będzie mógł ćwiczyć wspólnie z trenerami z olsztyńskich klubów fitness. Szczegóły zdradził nam Maksymilian...

Przyjaciele - stań się jednym z nich: