Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Naukowy Grant Rektora - druga edycja konkursu na UWM

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ogłosił regulamin II edycji konkursu Naukowy Grant Rektora. Młodzi naukowcy z UWM od 1 do 30 września mogą starać się o finansowe wsparcie swoich badań naukowych. Szczegóły zdradził nam Rektor prof. Jerzy Przyborowski.

 • Z ekoaplikacją na Mazury!

  #EkoApp - to wirtualny przewodnik po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Aplikacja dostępna jest bezpłatnie a w procesie jej tworzenia uczestniczyli m.in. dr hab. Anna Biedunkiewicz i prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Wrzesień pełen ważnych wydarzeń na UWM

  O finalizacji kluczowych dla uczelni inwestycji, rekrutacji na studia oraz ostatniej odsłonie Światowego Kongresu Kopernikańskiego rozmawialiśmy z Rektorem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzym Przyborowskim. Zapraszaliśmy także do udziału we wrześniowych wydarzeniach organizowanych w Kortowie.

 • Rozmawiamy z uczelnianą koordynatorką do spraw wsparcia osób ze spektrum autyzmu

  W studiu Radia UWM FM gościliśmy dr Bożenę Chrostowską z Wydziału Nauk Społecznych UWM w Olsztynie. Opowiedziała nam m.in o swojej funkcji - uczelnianej koordynatorki do spraw wsparcia osób ze spektrum autyzmu - oraz potrzebie zachowania balansu pomiędzy pracą naukową a odpoczynkiem.

 • Dlaczego dęby żyją kilkaset lat? Bada to naukowiec z UWM

  Dr hab. Marcin Michalak z Katedry Fizjologii, Genetyki i Biotechnologii Roślin Wydziału Biologii i Biotechnologii UWM współpracując z naukowcami z Instytutu Dendrologii PAN opracował nowatorską metodę klonowania in vitro najstarszych dębów pomnikowych. O tych działaniach opowiedział naszemu reporterowi.

 • Sezon na grzybobranie? Ekspertka radzi o czym pamętać!

  Rozpoczął się sezon dla grzybiarzy. Niektórzy już odwiedzają lasy. Ale to też znakomita okazja do odpoczynku i zaczerpnięcia świeżego powietrza. Jak odróżnić grzyby jadalne od tych trujących? M.in. o tym na naszej antenie opowiadała dr hab. Anna Biedunkiewicz z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

 • Ratownicy z UWM pomagali turystom na marurskich jeziorach

  Dr Paweł Jastrzębski - kierownik Katedry Ratownictwa Medycznego w Szkole Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie - wspólnie z mgrem Tadeuszem Miłowskim w wakacje mieli ręce pełne roboty. W czerwcu, lipcu a także w sierpniu pełnili dyżury w karetkach wodnych Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

 • Szukamy entuzjastów nauki!

  "Szukamy entuzjastów nauki, którzy chętnie podejmują się różnych wyzwań, są otwarci i odważni w kreowani swoich poglądów. W ten sposób mają szansę prowadzić swój projekt badawczy" - mówi prof. Paweł Brzuzan, Dyrektor Szkoły Doktorskiej UWM w Olsztynie. 1 września rozpocznie się kolejna rekrutacja.

 • Ambitne plany Wydziału Sztuki UWM

  Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie trwają prace związane z przystosowaniem do potrzeb studentów i pracowników pomieszczeń w budynku przy ul. Szrajbera, które zajmowane były w ostatnich latach przez Wydział Nauk Społecznych. O planach opowiedział nam dziekan, prof. Benedykt Błoński.

 • Odwiedziliśmy Pałac w Łężanach

  Pałac w Łężanach ma niezwykle ciekawą historię. Na dużym ekranie zaistniał m.in. za sprawą filmu "Kamerdyner". A powstał w 1911 roku. 46 lat później majątek wraz z licznymi zabudowaniami gospodarczymi przejęła Akademia Rolniczo-Techniczna w Olsztynie (dziś Uniwersytet Warmińsko-Mazurski).

 • Wakacyjne wydanie Wiadomości Uniwersyteckich

  Edukacja - to temat przewodni wakacyjnego wydania Wiadomości Uniwersyteckich. W studiu Radia UWM FM o najnowszym numerze pisma Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadała jego redaktor naczelna - Daria Bruszewska-Przytuła. A rozmawiał z nią Piotr Szauer.

 • Wakacje Dziewczyny od Jeleni

  Mgr inż. Jagoda Czajkowska - doktorantka z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie - naukowo interesuje się jeleniowatymi. Jako Dziewczyna od Jeleni znana jest ze swojej popularyzatorskiej działalności w internecie oraz... na antenie Radia UWM FM. A co robi w wakacje?

 • Wrześniowa rekrutacja na studia na UWM

  Masz jeszcze szansę, aby w tym roku zostać studentem lub studentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 5 września startuje rekrutacja uzupełniająca. Kandydaci do wyboru mają kilkadziesiąt kierunków kształcenia. O szczegóły zapytaliśmy Pawła Łojewskiego z Biura ds. studenckich UWM. Poznaj listę...

 • Wakacyjne wyprawy i jesienne plany AKT Olsztyn

  Akademicki Klub Turystyczny UWM w Olsztynie latem spotyka się mniej regularnie niż jesienią, zimą czy wiosną. Ale jego kortowska siedziba w środy tradycyjnie otwarta jest dla wszystkich chętnych do rozmowy o podróżach. O wakacyjnych wyprawach i jesiennych planach opowiedział nam Wojciech Lubieniecki.

 • Rekordowa fala upałów w Olsztynie?

  Po kolejnej fali upałów wielu z nas zastanawia się zapewne, czy jesteśmy obecnie świadkami najgorętszego lata w Olsztynie? Prof. Zbigniew Szwejkowski związany z Katedrą Gospodarki Wodnej i Klimatologii UWM przypomina, że rekordowe były wakacje 1992 roku. A czego możemy spodziewać się w przyszłości?

 • O języku na wakacjach

  Na antenie Radia UWM FM w lipcu i sierpniu sprawdzamy, co robią latem wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W naszym cyklu Naukowcy na Wakacjach gościliśmy w tym tygodniu prof. Renatę Makarewicz z Katedry Języka Polskiego i Logopedii. A rozmawiał z nią Paweł Obrycki.

 • Oferta Biura Karier UWM dla studentów i absolwentów uczelni

  Biuro Karier będące sekcją Centrum Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie posiada bogatą ofertę skierowaną do studentów i absolwentów. Jakie rady ma dla nich doradczyni zawodowa - Iwona Olechnowicz? Posłuchajcie!

 • Naukowe lato fizyka doświadczalnego

  W kolejnej rozmowie z cyklu Naukowcy na Wakacjach o swoich działaniach opowiedział nam prof. Sławomir Kulesza z Katedry Mechatroniki na Wydziale Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To głos znany Wam także z audycji Wieczorynka Naukomanów.

 • Od września Kortosfera czeka na młodszych i nieco starszych odkrywców!

  1 września oficjalnie zostanie otwarta Kortosfera - Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Co czekać będzie tam na młodszych i nieco starszych odkrywców? O to zapytaliśmy kierującego tym niezwykłym miejscem Mateusza Pikulińskiego.

 • Z Kortowa do Turcji - po doświadczenie i wiedzę

  Słuchaczka Szkoły Doktorskiej UWM Aleksandra Purkiewicz wróciła z południowo-wschodniej Turcji. Na staż naukowy do Mersin wybrała się w ramach programu Erasmus+, umożliwiającego studentom, doktorantom i pracownikom wyjazdy zagraniczne w ramach praktyk. O swoich doświadczeniach opowiadała w studiu Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: