Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Co kryją polityczne gry przeglądarkowe? - wyjaśnia dr Miłosz Babecki

  "Metaforyka polskich politycznych gier przeglądarkowych. Konteksty – porównania – analizy" - to tytuł nowej publikacji, która ukazała się właśnie w Wydawnictwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z jej autorem drem Miłoszem Babeckim rozmawiał Wojtek Miśkiewicz.

 • Wypożyczalnia główna Biblioteki UWM ponownie otwarta

  Od 11 maja Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie ponownie uruchomiła dla czytelników swoją wypożyczalnię. Na jakich zasadach można obecnie korzystać z jej zbiorów i jak funkcjonowała dotąd w czasie pandemii? O to zapytaliśmy dyrektor placówki dr inż. Scholastykę Baran.

 • Tramwaj Zwany Pożądaniem - profilaktyka w sieci

  Wirusem HIV zakaziło się już 75 milionów ludzi na całym świecie. Prawie połowa z nich zmarła z powodu AIDS. W Polsce rośnie zachorowalność. Dlatego studenci ze stowarzyszenia IFMSA-Poland kolejny raz organizują akcję "Tramwaj zwany Pożądaniem". Ma uświadomić młodych ludzi, jak zapobiegać zarażeniu.

 • Akademia Biznesu UWM z kolejny wsparciem finansowym

  Już po raz trzeci Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego wsparł finansowo działalność Akademii Biznesu UWM w Olsztynie. Uczelnia otrzyma 300 tysięcy złotych dotacji. Kwota ta pozwoli m.in. zaprosić do współpracy krajowych i zagranicznych specjalistów, którzy będą kształcić studentów i doktorantów.

 • Studenci UWM także produkują przyłbice ochronne

  Studenci z Naukowego Koła Badań Podwodnych "Hydronautic" działającego na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie włączyli się w pomoc placówkom medycznym. Własnoręcznie wykonali 600 przyłbic ochronnych, które trafiły do szpitali, ale też urzędów, jednostek straży pożarnej i policji.

 • RUSSz głową - wybierz UWM

  "RUSSz głową" - to nowa akcja Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie skierowana głównie do tegorocznych maturzystów i wszystkich zainteresowanych studiami. Żacy z poszczególnych wydziałów będą opowiadać o tym, dlaczego warto wybrać UWM.

 • Nowa organizacja roku akademickiego na UWM

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podpisał kolejne zarządzenie dotyczące organizacji pracy na uczelni w warunkach zagrożenia epidemicznego. Na UWM stopniowo znoszone będą kolejne obostrzenia. Poznaliśmy też nową organizację roku akademickiego 2019/2020. Zajęcia będą realizowane zdalnie do 14...

 • Wirtualny Tydzień Bibliotek na UWM

  „Zasmakuj w bibliotece” - to hasło XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Bibliotekarze zapraszają do wspólnego świętowania w internecie od 8 do 15 maja. Także Ci z Kortowa! O programie zaplanowanych wydarzeń opowiedziała nam Elżbieta Stawska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Sportowcy znów trenują w Kortowie

  Na początku maja na stadion lekkoatletyczny, orliki, korty tenisowe i do Ośrodka Jeździeckiego w Kortowie wrócili sportowcy. Zgodnie z zarządzeniem Ministerstwa Sportu i polskiego rządu treningi mogą na razie odbywać się w ograniczonym zakresie i z zachowaniem ściśle określonych zasad bezpieczeństwa.

 • COVID-19 nadal groźny! Studenci i pracownicy UWM wciąż pomagają placówkom medycznym

  "W Olsztynie pojawiło się ognisko COVID-19, także musimy być wszyscy bardzo odpowiedzialni i czujni" - przestrzega dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Olsztynie Radosław Borysiuk. W pomoc placówkom medycznym wciąż angażują się pracownicy i studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

 • Studenci pytali o konstytucję, wybory i swoje prawa w czasie pandemii

  Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego "Votum" działające na Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie wspólnie z Telewizją Kortowo zorganizowało Q&A z ekspertką w dziedzinie prawa konstytucyjnego dr hab. Joanną Juchniewicz. Studenci pytali m.in. o wybory korespondencyjne oraz swoje prawa w czasie...

 • Studio Wokalne UWM prowadzi wiosenne przesłuchania

  Działające od kilku miesięcy na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie Studio Wokalne to miejsce stworzone dla osób, które śpiewają na co dzień lub dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką. O prowadzonym właśnie w przestrzeni internetowej wiosennym naborze opowiedziała nam Urszula Borejszo.

 • Uczą się działania w internecie i pomagają innym

  Studenci dziennikarstwa i komunikacji społecznej na UWM w ramach wykładów "Media Społecznościowe" prowadzą w sieci projekty crowdfundingowe. W ten sposób uczą się praktycznego wykorzystania internetu i realnie wspierają m.in. domy dziecka, hospicja czy schroniska dla zwierząt.

 • Już oficjalnie - Kortowiada 2020 została odwołana!

  Takiej decyzji wszyscy się spodziewali. Na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem 61. Kortowiady Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie poinformowała o jej odwołaniu. Prawdopodobnie część zaproszonych artystów pojawi się w Kortowie w dniach 19-23 maja 2021 roku.

 • Pierwsza taka habilitacja na UWM

  O nadawaniu stopni naukowych decydują obecnie rady dyscyplin naukowych. Ich posiedzenia w czasie pandemii koronawirusa odbywają się zdalnie. Dzięki temu dr hab. Alina Kalinowska-Iżykowska z Wydziału Nauk Społecznych jako pierwsza badaczka z UWM mogła w ten sposób zamknąć postępowanie habilitacyjne.

 • Gry towarzyskie umacniają nasze relacje z najbliższymi

  Akademicki Klub Miłośników Fantastyki "Olifant" podobnie jak inne studenckie grupy działające w Akademickim Centrum Kultury UWM musiał w ostatnich tygodniach ograniczyć swoją aktywność. Jednak jego opiekun Konrad Nowak przekonywał na antenie Radia UWM FM, że w tym czasie gry towarzyskie stały się jeszcze...

 • Badają dorobek polskiej myśli kryminologicznej

  Naukowcy z Katedry Kryminologii i Kryminalistyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie od stycznia 2020 roku realizują grant dotyczący dorobku polskiej myśli kryminologicznej. O badaniach, które będą prowadzone również na Litwie, Ukrainie i w Austrii opowiedział nam dr Maciej Duda.

 • Obrazki z wiosennego Kortowa

  Jeśli stęskniliście się już za Kortowem i chcecie choć na chwilę zajrzeć do miasteczka akademickiego - koniecznie obejrzyjcie ten film. Telewizja Kortowo uchwyciła piękno i dźwięki wiosennej natury. A wszystko po to, by złapać oddech i zrelaksować się w trudnych dla nas wszystkich tygodniach.

 • Studenci UWM z nagrodą turnieju Cybersecurity Challange 2020

  Drużyna Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wywalczyła drugie miejsce turnieju Cybersecurity Challange 2020. Finałowa rywalizacja pierwszy raz w historii odbyła się zdalnie w dniach 23-27 kwietnia. Na antenie Radia UWM FM opowiadali o niej: Agata Zalewska oraz dr Robert Szostak.

 • Teamsatorium UWM - naukowcy wspierają się w nowych realiach kształcenia

  Ponad 100 wykładowców Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uczestniczy w wirtualnych spotkaniach pod hasłem Teamsatorium UWM. Wpierają się w ten sposób w zdobywaniu nowych umiejętności związanych z kształceniem online. A o wszystkim opowiedział nam prof. Stanisław Czachorowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: