Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Wydział Sztuki egzaminował kandydatów na studia

  Na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie 12 lipca odbyły się egzaminy wstępne dla kandydatów do rozpoczęcia kształcenia na dwóch kierunkach studiów - edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz produkcja muzyczna i realizacja dźwięku.

 • Stypendia Ministra dla pięciu młodych badaczek z UWM

  Minister Edukacji i Nauki przyznał w tym roku stypendia 215 wybitnym młodym naukowcom. Przez kolejne 3 lata będą otrzymywali wsparcie finansowe w wysokości 5 390 złotych miesięcznie. W gronie nagrodzonych znalazło się pięć badaczek z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Jakie postaci i wartości Polacy utrwalają w nazwach ulic?

  "Rekonstrukcja idei polskości na podstawie nazw własnych przestrzeni miejskiej (nazwy ulic i placów)" - to nazwa projektu naukowego, który przez najbliższe dwa lata realizować będzie prof. Mariusz Rutkowski. O swoich badaniach językoznawca z UWM opowiedział naszej reporterce.

 • Podsumowanie akcji Workcamp Olsztyn 2022

  Studenci Wydziału Geoinżynierii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wyremontowali Ośrodek Wsparcia dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży w Olsztynie. To efekt drugiej już odsłony akcji Workcamp Olsztyn. Prace trwały trzy tygodnie i zakończyły się 8 lipca.

 • Optymistyczne wyniki rekrutacji na UWM

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie zakończyła się internetowa rejestracja kandydatów na studia stacjonarne I stopnia oraz jednolite studia magisterskie w roku akademickim 2022/2023. Zainteresowanie ofertą największej uczelni w regionie wyraziło ponad 12 tysięcy osób.

 • Zbadają język i historię rodu Czapskich

  Ponad 700 tysięcy złotych otrzymali z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki badacze z Wydziału Humanistycznego UWM. Chcą opracować i wydać trzy tomy egodokumentów związanych z rodem Czapskich, który bardzo wiele znaczył w Polsce XVIII wieku. Szczegóły zdradziła nam prof. Iwona Maciejewska.

 • Spotkajmy się na UWM - studiuj w Collegium Medicum

  Dietetyka, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne - to cztery kierunki studiów oferowane przez Szkołę Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Natomiast Wydział Lekarski z sukcesami kształci przyszłych lekarzy.

 • Claudia Wemhoff i Dominik Rudziński laureatami Nagrody Fundacji Dietrichów

  Claudia Wemhoff i Dominik Rudziński zostali tegorocznymi laureatami Nagrody Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów. Przyznano ją już po raz ósmy autorom najlepszych prac licencjackich i magisterskich napisanych oraz obronionych przez studentów filologii germańskiej na UWM.

 • Spotkajmy się na UWM - studiuj na Wydziale Teologii

  Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa internetowa rejestracja kandydatów na studia w roku akademickim 2022/2023. Wydział Teologii zaprasza na dwa kierunki: teologia i nauki o rodzinie. W studiu Radia UWM FM opowiadał o nich ks. dr Zdzisław Kieliszek.

 • UWM dołączył do olsztyńskiego Klastra Energii

  Olsztyński Park Naukowo-Technologiczny, spółka Dobra Energia dla Olsztyna oraz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski dołączyły do dziesięciu instytucji należących do samorządu Olsztyna tworząc 5 lipca Olsztyński Klaster Energii. "Będziemy starali się szukać innowacyjnych rozwiązań produkcji zielonej energii" -...

 • Ocena jakości realizacji zajęć na UWM

  Tradycyjnie już po zakończeniu kolejnego semestru oceniana jest jakość realizacji zajęć dydaktycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Władze uczelni zachęcają studentów do wypełnienia anonimowych ankiet dostępnych w systemie USOS. Mogą zrobić to do 25 września.

 • Spotkajmy się w Kortowie - studiuj na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa UWM

  Architektura krajobrazu, chemia, leśnictwo, ochrona środowiska oraz rolnictwo - to pięć kierunków studiów oferowanych w trwającej rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 przez Wydział Rolnictwa i Leśnictwa UWM w Olsztynie. Zapytaliśmy o nie Prodziekana ds. studenckich prof. Jacka Olszewskiego.

 • Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego powstanie na UWM

  Prawie 300 tysięcy złotych dofinansowania otrzymali z Ministerstwa Edukacji i Nauki badacze z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie. Dzięki grantowi przez najbliższe dwa lata będą mogli tworzyć Centrum Monitoringu Internetowego Dziennikarstwa Obywatelskiego.

 • Naukowcy z UWM diagnozowali kondycję społeczną uczniów z Warmii i Mazur

  "Mini Festiwal Nauki i Sztuki" - czyli konferencja naukowa "Zachowania patologiczne wśród dzieci i młodzieży szkolnej" połączona z wystawą prac wyłonionych w ramach konkursu "Paszport Młodego Odkrywcy" - zakończył realizację projektu "Kryminalne zagadki Olsztyna".

 • Spotkajmy się w Kortowie - studiuj na Wydziale Geoinżynierii UWM

  Budownictwo, geodezja i kartografia, geoinformatyka, gospodarka przestrzenna, inżynieria środowiska oraz turystyka i rekreacja - to sześć kierunków studiów, które w trwającej rekrutacji oferuje Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie. Opowiedziała nam o nich prof. Urszula Filipkowska.

 • Spotkajmy się w Kortowie - studiuj na Wydziale Nauk Społecznych UWM

  Aż dziewięć kierunków studiów ma w swojej ofercie Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Odnajdzie się na nich każdy, kto interesuje się... człowiekiem. Przekonywała o tym w naszym studiu dr Beata Adrjan - Prodziekan ds. kształcenia.

 • Spotkajmy się w Kortowie - studiuj na Wydziale Prawa i Administracji UWM

  Wydział Prawa i Administracji UWM w Olsztynie prowadzi nabór na pięć kierunków studiów. To: administracja, bezpieczeństwo wewnętrzne, kryminologia, prawo oraz nowa propozycja - doradztwo podatkowe. Dlaczego warto wybrać któryś nich? O to zapytaliśmy prof. Piotra Chlebowicza.

 • Spotkajmy się w Kortowie - studiuj na Wydziale Matematyki i Informatyki UWM

  Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kształci na dwóch kierunkach studiów: matematyka oraz informatyka. Jak przekonuje Prodziekan ds. studenckich dr Aleksandra Kiślak-Malinowska - obydwa dają gwarancję zatrudnienia już w trakcie studiów.

 • Spotkajmy się na UWM - studiuj na Wydziale Sztuki

  Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz produkcja muzyczna i realizacja dźwięku - to trzy kierunki studiów, które oferuje w roku akademickim 2022/2023 Wydział Sztuki UWM w Olsztynie. O specyfikę kształcenia na nich zapytaliśmy prof. Jana Połowianiuka.

 • XI Konferencja Adeptów Fizjologii na UWM

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie pierwszy raz był gospodarzem Konferencji Adeptów Fizjologii. Jedenastą edycję tego wydarzenia zorganizowano w dniach 27-28 czerwca pod hasłem „Adepci Fizjologii - łączy nas pasja”. Zapraszamy do wysłuchania naszej relacji.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: