Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Trwają zapisy na zawody autostopowe Kortostop 2024

  Akademicki Klub Turystyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza do udziału w kolejnej edycji zawodów autostopowych Kortostop. Zaplanowano ją w dniach 30 maja - 2 czerwca. Uczestnicy odwiedzą w tym roku najpiękniejsze i najciekawsze miejsca w województwie podlaskim oraz na Litwie!

 • Jak zmieniła się oferta kształcenia UWM? Przedstawiamy nowe kierunki!

  75 kierunków studiów znalazło się w ofercie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na rok akademicki 2024/2025. Są wśród nich także nowe propozycje. Opowiedział nam o nich Prorektor UWM ds. kształcenia prof. Paweł Wysocki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Stypendyści Fundacji im. Marii i Georga Dietrichów

  Fundacja im. Marii i Georga Dietrichów drugi raz nagrodziła za dobre wyniki w nauce studentów filologii germańskiej z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Stypendia w wysokości 500 euro otrzymali w tym roku: Martyna Stala, Artur Wietocha i Tetjana Mamonova.

 • Wiadomości Uniwersyteckie wiosną o naszych wyborach

  Wybory - to temat najnowszego numeru Wiadomości Uniwersyteckich. Dziennikarze pisma UWM pytają naukowców m.in. o polityczne decyzje, które będziemy podejmowali w najbliższym czasie. O czym jeszcze możemy poczytać? To pytanie tradycyjnie zadaliśmy redaktor naczelnej - Darii Bruszewskiej-Przytule.

 • UWM kolejny raz nagrodzi studentów i doktorantów

  Do 19 kwietnia studenci i doktoranci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą składać wnioski o nagrody Rektora za osiągnięcia sportowe oraz za działalność społeczną na rzecz uczelni. Szczegóły zdradził nam Prorektor UWM ds. studenckich prof. Sławomir Przybyliński. Posłuchajcie!

 • Wesołych Świąt Wielkanocnych!

  "Święta Wielkanocne symbolicznie przypominają nam o mocy dobra i odwagi w stawaniu po stronie tego, co najważniejsze, dlatego pragnę życzyć, by nie opuszczała Państwa wiara w to, że jesteście w stanie pokonać każdą przeszkodę, a mrok zastąpić światłem" - pisze w świątecznych życzeniach Rektor UWM prof....

 • Jubileusz UWM: odliczamy dni do Święta Uniwersytetu

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie obchodzi w tym roku 25-lecie istnienia. Uczelnia od początku trwającego roku akademickiego świętuje swój jubileusz, organizując wydarzenia o charakterze artystycznym. Największe atrakcje zaplanowano jednak na początek czerwca.

 • Przedstawiamy program wiosennej edycji Biblioteki Podróżnika

  Biblioteka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawiła program kolejnej edycji spotkań cyklu Biblioteka Podróżnika. Studenci i pracownicy uczelni od kwietnia do czerwca opowiadać będą o swoich wyprawach do Norwegii, Hiszpanii, Albanii, Macedonii Północnej, Senegalu i Japonii.

 • Wybory rektora UWM - wpłynął jeden protest

  Przewodniczący Uczelnianej Komisji Wyborczej dr hab. Marcin Dąbrowski poinformował podczas konferencji prasowej, że wpłynął protest po wyborach Rektora UWM na kadencję 2024-2028. Jak dowiedzieliśmy się z mediów, jego autorem jest Andrzej Adamowicz. Rozpatrzy go na początku kwietnia Senat uczelni.

 • Dramy i wyścig po zasięgi. Jak działają polscy influencerzy?

  Za nami drugi wykład nowego cyklu "Naukowe środy na UWM"! 27 marca w Bibliotece Uniwersyteckiej na spotkanie pod hasłem „Dramy i wyścig po zasięgi. Jak działają polscy influencerzy?” zaprosiła nas dr Katarzyna Andruszkiewicz z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, znana też jako Doktorka od Marketingu.

 • Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej

  "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej" - to temat wykładu, który w poniedziałek 25 marca wygłosił w Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM prof. dr hab. inż. Mariusz Jerzy Stolarski z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa. Była to kolejna odsłona cyklu "Spotkania z...

 • Senat UWM rozpatrzył protesty wyborcze. Dyskutowano też o podwyżkach

  We wtorek 26 marca w Kortowie zebrał się Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Ponad czterogodzinne obrady były okazją do dyskusji m.in. na temat podwyżek dla pracowników. Ale rozpatrzono też protesty wyborcze. Szczegóły zdradził nam Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

 • Artur Rojek gwiazdą Kortowiady!

  Znamy już trzynastu artystów, którzy w dniach 23-25 maja wystąpią w Kortowie podczas kolejnych juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Organizatorzy imprezy poinformowali właśnie, że gwiazdą 63. Kortowiady będzie Artur Rojek! Wokalista w tym roku wydaje nowy solowy album.

 • Metody badań podwodnych stosowane w inwentaryzacji i monitoringu środowiska wodnego

  Naukowe Koło Badań Podwodnych „Hydronautic” zorganizowało w dniach 24-25 marca seminarium naukowe "Metody badań podwodnych stosowane w inwentaryzacji i monitoringu środowiska wodnego". Z tej okazji na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie gościli także studenci z Poznania i Warszawy.

 • Liga Wydziałów na UWM - podsumowanie marcowej rywalizacji

  Za nami kolejny tydzień rywalizacji w Lidze Wydziałów. Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie spotykają się regularnie m.in. w hali sportowej w Kortowie. Obecnie trwają rozgrywki w piłce siatkowej i piłce ręcznej. Tym zmaganiom w ostatnich dniach przyglądał się nasz reporter - Nikodem Banach.

 • UWM dołączył do akcji Godzina dla Ziemi WWF

  Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie dołączył do akcji Godzina dla Ziemi WWF. W sobotę 23 marca o 20:30 na godzinę w kampusie uniwersyteckim (w wybranych obiektach i na zewnątrz) zgasną światła. A my sprawdziliśmy, czy studenci z Kortowa znają tę ideę i co o tym myślą. Posłuchajcie!

 • Kortosfera zaprasza na "Spotkania z nauką"!

  Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie zaprasza na kolejny wykład nowego cyklu "Spotkania z nauką". Prelekcję "Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w Polsce i Unii Europejskiej" wygłosi prof. dr hab. inż. Mariusz Jerzy Stolarski z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa.

 • XIX Skorpenowy Spływ Łyną

  W najbliższą sobotę 23 marca Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena" w tradycyjny dla siebie sposób przywita wiosnę podczas XIX Skorpenowego Spływu Łyną. Start o 12:15 w okolicy mostu przy ul. Tuwima. Meta w Parku Centralnym. O wydarzeniu opowiedziała nam Aleksandra Furmańska. Posłuchajcie!

 • Wystawa palm wielkanocnych do obejrzenia w Kortowie

  Na Wydziale Rolnictwa i Leśnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oglądać można wystawę palm wielkanocnych. Przygotowali ją studenci z Koła Naukowego Florystów i Miłośników Roślin Ozdobnych pod opieką dr inż. Beaty Płoszaj-Witkowskiej. Z twórcami spotkała się nasza reporterka.

 • Ogromny mandat zaufania dla Rektora UWM

  21 marca w Auli Marii i Georga Dietrichów w budynku Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyły się wybory Rektora UWM na kadencję 2024-2028. W zebraniu Uczelnianego Kolegium Elektorów udział wzięło 91 osób. Zdecydowana większość poparła kandydaturę prof. Jerzego Przyborowskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: