Aktualności

Informacje uniwersyteckie

 • Trwają zapisy na kolejne szkolenia dla pracowników UWM

  7 stycznia rozpoczęły się zapisy na kolejne szkolenia realizowane w ramach „Programu rozwojowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie”. Do kogo są skierowane i jaką tematykę obejmują? O tym opowiedziała nam kierowniczka projektu Zofia Możeluk. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Mgr Patrycja Kunert - finalistka plebiscytu Belfer 2019

  Choć na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie pracuje od niedawna, to właśnie ją studenci Wydziału Sztuki nominowali do finału plebiscytu Belfer 2019. Mgr Patrycja Kunert uczy śpiewu i pracy z mikrofonem w Instytucie Muzyki. Współtworzy także Uniwersytecki Teatr Muzyczny UWM. Czym przekonała do siebie żaków?

 • UWM ponownie gra z WOŚP!

  Już w najbliższą niedzielę po raz 28. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W olsztyńskim finale udział biorą także studenci i pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Będą kwestować w Kortowie i działać w sztabie WOŚP. Przygotowali też specjalne wydarzenia i zbiórki. Jakie? Posłuchajcie!

 • Nowa struktura Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM

  Już nie dwanaście katedr a dwa instytuty tworzą strukturę Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O zmianach wprowadzonych pod koniec 2019 roku opowiedziała nam dyrektor jednego z nich - prof. Wiesława Lizińska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

 • Ks. prof. Mirosław Pawliszyn - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Studenci Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie do finału plebiscytu Belfer 2019 nominowali ks. prof. Mirosława Pawliszyna. Wykładowca związany jest z Katedrą Teologii Moralnej. Współtworzy także Koło Naukowe "Towarzystwo Filozofów i Filaretów".

 • Kolejne wybudzenia w klinice "Budzik dla dorosłych"

  Od kilku miesięcy Klinika „Budzik dla dorosłych" w Olsztynie może przyjmować więcej pacjentów. Czeka tam na nich już nie 8 a 15 łóżek. Lista potrzebujących specjalistycznej pomocy jest jednak bardzo długa. Na przełomie grudnia i stycznia kolejne trzy osoby przebudziły się ze śpiączki.

 • Dr Joanna Żeromska-Charlińska - finalistka plebiscytu Belfer 2019

  Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w finale plebiscytu Belfer 2019 reprezentuje dr Joanna Żeromska-Charlińska z Katedry Pedagogiki Resocjalizacyjnej. Studenci wyróżnili ją w ten sposób po raz pierwszy. A my zapytaliśmy o jej receptę na bycie dobrym wykładowcą.

 • Nowa struktura Wydziału Humanistycznego UWM

  Nowe instytuty i katedry oraz roszady personalne na kierowniczych stanowiskach - to zmiany wprowadzone 1 stycznia m.in. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. O ich szczegóły oraz przyczyny zapytaliśmy Dziekana prof. Andrzeja Szmyta.

 • Inwestycje UWM w starym i nowym roku

  Modernizacja i remont stadionu lekkoatletycznego, rewaloryzacja kortowskiego parku oraz rozpoczęcie budowy Centrum Popularyzacji Nauki "Kortosfera" - to główne inwestycje realizowane na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w 2019 roku. Jakie przyniesie kolejny? Posłuchajcie!

 • Mgr Tadeusz Miłowski - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Tadeusz Miłowski jest ratownikiem medycznym. Pracuje w zawodzie, ale też uczy go w Szkole Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu już drugi raz nominowali go do finału plebiscytu Belfer. A my sprawdziliśmy... dlaczego.

 • Zmiany na UWM od początku 2020 roku

  1 stycznia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstał formalnie nowy Wydział Geoinżynierii a Wydział Nauk o Zdrowiu przekształcił się w Szkołę Zdrowia Publicznego. Jakie zmiany przyniósł jeszcze nowy 2020 rok? O to zapytaliśmy Dziekanów i Prorektorów uczelni. Posłuchajcie!

 • Noc Biologów 2020

  Już 10 stycznia kolejny raz Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza młodszych i starszych miłośników nauki do udziału w Nocy Biologów. Hasło tej edycji imprezy to "Globalne zmiany środowiska". Co dokładnie przygotowali studenci i wykładowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii? Posłuchajcie!

 • Mgr Jacek Szypulski - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Wykładowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie bardzo często stawali na podium plebiscytu Belfer. Wygrali go czterokrotnie. Czy po kolejną statuetkę ma szansę sięgnąć tegoroczny finalista mgr Jacek Szypulski? Nam opowiedział o swoim podejściu do studentów i...

 • Śpiewajmy Kolędy... - Koncert Uniwersytecki

  Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zaprasza na Koncert Uniwersytecki "Śpiewajmy kolędy…". W niedzielę 12 stycznia o 20:00 w Bazylice Katedralnej Św. Jakuba wybrzmią najpiękniejsze kolędy i pastorałki wykonywane przez chóry związane z Wydziałem Sztuki UWM.

 • Akademickie Centrum Wsparcia - dla studentów i pracowników UWM

  Akademicki Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Terapii "Empatia" działa na Wydziale Nauk Społecznych UWM w Olsztynie od 2017 roku. Z darmowych konsultacji i porad korzystać mogą studenci i pracownicy uczelni. Od stycznia przekształci się w Akademickie Centrum Wsparcia.

 • XVII Bal Uniwersytecki

  15 lutego 2020 roku w Bibliotece UWM w Olsztynie odbędzie się XVII Bal Uniwersytecki. Jak zapowiadają organizatorzy jego uczestnicy bawić będą się w duchu dziewiętnastowiecznej szlacheckiej Polski. Tradycyjnie już wydarzenie ma charytatywny charakter. O tegorocznych przygotowaniach opowiedziała nam Wioletta...

 • Dr inż. Paweł Pietkiewicz - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Studenci Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie kolejny raz docenili pracę dra inż. Pawła Pietkiewicza przyznając mu tytuł wydziałowego Belfra 2019 roku. "To świadczy o tym, że moje metody są właściwe" - przyznał wykładowca w studiu Radia UWM FM.

 • IX edycja Konkursu o Trzcinę Kortowa

  Instytut Polonistyki i Logopedii UWM w Olsztynie zaprasza młodych poetów z województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w dziewiątej edycji konkursu "O trzcinę Kortowa". Wiersze nadsyłać można do 31 stycznia 2020 roku. Laureatów poznamy natomiast w lutym. Naszym gościem był prof. Zbigniew Chojnowski.

 • Zostań Miss Wenus! Trwają poszukiwania kandydatek

  Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie szuka najpiękniejszych studentek kortowskiej uczelni. Przedstawicielki wszystkich wydziałów rywalizować będą o tytuł Miss Wenus. Wybory odbędą się tradycyjnie w maju podczas kolejnej Kortowiady.

 • Prof. Stanisław Czachorowski - finalista plebiscytu Belfer 2019

  Wydział Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w finale plebiscytu Belfer 2019 reprezentował będzie prof. Stanisław Czachorowski. To jeden z najbardziej znanych kortowskich popularyzatorów nauki, koordynujący m.in. Noc Biologów na UWM. Jak zareagował na wyróżnienie?

Przyjaciele - stań się jednym z nich: