Aktualności

Podcasty

 • Miss Trendi - odcinek 12.

  W audycji Miss Trendi rozmawialiśmy o trendach w mediach. Gościem Joanny Nawotki był Kacper Szeluga - dyrektor operacyjny Ukiel.info. Co najlepiej się "klika"? O której najlepiej publikować artykuły? Jak przygotowywani do wywiadów są politycy? Jeśli jesteście ciekawi - posłuchajcie!

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 16.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie opowiadaliśmy o jednym z kierunków studiów realizowanych na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie - zwierzęta w rekreacji, edukacji i terapii. O opinię na jego temat Kornel i Piotr zapytali Julię Brzozowską i Mateusza Gołasia.

 • Student Aktywnie! - odcinek 20.

  Czym zajmuje się Studenckie Towarzystwo Naukowe Collegium Medicum UWM w Olsztynie? W audycji Student Aktywnie! opowiadały o tym Natalia Phattana i Klaudia Augustyn. Zapraszały także na II edycję Targów Kół Naukowych CM UWM. Wydarzenie zaplanowano na 21 maja.

 • Warming - odcinek 22.

  Ania Broda czyta poezję ze strychu. Joanna Barchetto i jej goście. Majowy poranek i wspomnienia wielkich poetów. Oczywiście także smakowity przepis na koniec audycji. Taki był majowy Warming - czyli kolejny Kulinarno-Kulturalny Przewodnik po Warmii.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 84.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego o projekcie MATKA - realizowanym od kilku miesięcy w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie - opowiadała Marta Andrzejczyk. Agnieszka Kacprzyk pytała jednak także o to, co można uznać za sukces w macierzyństwie. Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S01E50-54

  Ania Makarewicz w audycji Polski Na Wynos serwowała w tym tygodniu ciekawostki językowe związane z przyprawami, rajstopami, rajtuzami, kawą, kawką i... krasnoludkami. A wiecie co znaczą słowa: ciurkać, ciurczeć i ciorczeć? I skąd wzięło się powiedzenie, że... coś leci ciurkiem? Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S04E36

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza przypomniał sylwetkę jednego z najbardziej ikonicznych fizyków XX wieku - Richarda Feynmana. Gdyby żył 11 maja obchodziłby swoje 104 urodziny. Człowiek - legenda, nie tylko jako naukowiec, ale też postać popkulturowa. Posłuchajcie sami!

 • Postój z Nauką - 09-12.05.2022

  O zjawisku nadciekłości, czarnych dziurach pożerających gwiazdy a także roślinie o tajemniczej nazwie nietota opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postoju z Nauką mowa była także o zadaniach filozofii i... końcu myślenia.

 • Lejdi Gada - odcinek 147.

  Emilia Ailime czyli Pani do Spraw Wielkiej Wagi pomaga kobietom w odnalezieniu swojej drogi do szczęścia i samoakceptacji. Jak zrozumieć i nazwać własne emocje, by zmiana niekoniecznie wiązała się z cierpieniem? Posłuchajcie audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

 • Stacja Dobro - odcinek 50.

  W audycji Stacja Dobro Karolina Witzberg z Fundacji Wesoła Góra opowiadała o edukacji domowej. To alternatywa dla przeciążonej podstawą programową szkoły masowej. Czy warto z niej skorzystać? A jeśli tak, to dlaczego i z czym to się wiąże? Posłuchajcie!

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 1.

  W pierwszym odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość prof. Witold Gieszczyński opowiadał o polskich ochotnikach w czasie I wojny światowej, a także o tych, którzy swą służbą przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Porucznik Paulina Kacprzycka - oficer prasowy 4....

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 15.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie Kornel i Piotr sprawdzali czy studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie interesują się sportem. Jakie dyscypliny uprawiają najczęściej? I czy zajęcia wychowania fizycznego starają się omijać szerokim łukiem? Posłuchajcie!

 • Student Aktywnie! - odcinek 19.

  Czym zajmuje się Studenckie Koło Naukowe Chorób Drobnych Ssaków i Ptaków działające na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? W audycji Student Aktywnie opowiadały o tym Marta Zmysłowska i Agata Prątnicka.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 27.

  W Polsce występuje dziewięć gatunków dzięciołów oraz ich nieco "fałszywy" kuzyn - krętogłów. To niezwykle pożyteczne ptaki, które nie dość, że uwalniają nasze lasy i parki od owadzich szkodników, to na dodatek są budowniczymi "domów" dla wielu innych gatunków zwierząt.

 • Radiowy Przewodnik Turystyczny - Malta

  Małgorzata Kozdryk zabrała nas na wycieczkę do Malty. W Radiowym Przewodniku Turystycznym przekonywała, że to idealne miejsce na majówkowy wypad, ale także na wakacyjny wypoczynek. Jeśli będzie chcieli się tam wybrać - warto już teraz zabukować bilet. Choć przy odrobinie szczęścia można również liczyć na opcję last...

 • Polski Na Wynos - S01E45-49

  Jak przystało na początek maja... Ania Makarewicz w swojej audycji zajęła się grillem, rusztem i kurczakiem z rożna. W Polskim na Wynos zaserwowała także ciekawostki językowe dotyczące bliskich spotkań trzeciego stopnia, przyborów szkolnych oraz akuszerek. A wiecie czym dziegieć?

 • Postój z Nauką - 02-05.05.2022

  O pierwszej kontraktowej misji załogowej statku Crew Dragon oraz holoportacji opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postojach z Nauką mogliście również posłuchać rozważań na temat pojęcia autorytetu i doskonałości języka.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E35

  Czy obiekty fizyczne mogą być jednocześnie cząstkami i falami? Czy dualizm korpuskularno-falowy to manifestacja realności naszego świata, czy raczej humbug mający komplikacją teorii matematycznej przykryć naszą niewiedzę w tym zakresie? O tym w Wieczorynce Naukomanów opowiadał Sławek Kulesza.

 • Lejdi Gada - odcinek 146.

  Barbara Cały jest projektantką mody. Swoje kreacje tworzy na szydełku. Znajomi nazywają ją... Panią od koronkowej roboty. Jej suknie można było oglądać m.in. na pokazach w Mediolanie, Paryżu a ostatnio nawet w Dubaju. Inspiracje czerpie m.in. z przyrody Warmii i Mazur. O czym opowiadała w audycji Lejdi Gada.

 • Stacja Dobro - odcinek 49.

  "Nasza praca polega na tym, że idziemy tam skąd wszyscy uciekają" - mówi Michał Wicke ze specjalistycznej grupy poszukiwawczo-dochodzeniowej. Z Hanną Nowak na co dzień pracują z psami ratowniczymi (np. na gruzowiskach) i poszukują osób zaginionych. O czym opowiadali w audycji Stacja Dobro!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: