Aktualności

Podcasty

 • Stacja Dobro - odcinek 53.

  W audycji Stacja Dobro Aneta Pawelczyk-Piłat gościła Dorotę Czarzastą-Wardyn i Magdalenę Szeniawską z fundacji Polish Preppers Network. Opowiadały o niezwykłych wyprawach na Dziką Wyspę. Ich uczestnicy mogą być bliżej natury i odnaleźć wewnętrzny spokój, ciesząc się pięknem warmińskiej przyrody.

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 18.

  Studia to znakomity czas na... podróżowanie. Zbliżają się wakacje, dlatego Kornel i Piotr postanowili w swojej niedzielnej audycji porozmawiać o wymarzonych miejscach, które odwiedzić chcieliby oni sami, ale też inni studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 • Student Aktywnie! - odcinek 22.

  W audycji Student Aktywnie! o działaniach Studenckiego Koła Naukowego Medycyny Ratunkowej z Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie opowiadali Daniel Żelazo i Szymon Musiał. Podkreślali, jak ważna w tym przypadku jest praca zespołowa.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 29.

  Zaczynając przygodę z obserwowaniem przyrody można koncentrować się wyłącznie na wyprawach terenowych. Warto jednak czytać o tym, co dzieje się w środowisku, przeglądać atlasy i inne publikacje książkowe. Które są godne polecenia? O tym były kolejne Radiowe Gawędy o Przyrodzie.

 • Mediofon - maj 2022

  W majowym Mediofonie wysłuchaliśmy relacji z warsztatów z zakresu słuchowisk radiowych, które na UWM w Olsztynie prowadzili pracownicy Muzeum Teatru Polskiego Radia. Urszula Doliwa i Marta Więckiewicz-Archacka premierowo zaprezentowały też słuchowisko „Studnia” przygotowane przez studentów.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 85.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego o swojej drodze zawodowej i artystycznej opowiadała olsztyńska aktorka, wokalistka, animatorka i społeczniczka Marta Andrzejczyk. O sobie mówi też... "kobieta grzechotka". Dlaczego? Posłuchajcie rozmowy Agnieszki Kacprzyk.

 • Polski Na Wynos - S01E60-64

  Skąd wzięło się powiedzenie "Nie wywołuj wilka z lasu" i dlaczego... niedźwiedź jest niedźwiedziem? Czym są: badziewie, ceregiele i banialuki? M.in. takie ciekawostki językowe w audycji Polski Na Wynos przedstawiała Ania Makarewicz. Opowiadała też o... zabawie i kądzieli.

 • Postój z Nauką - 23-26.05.2022

  O możliwościach fotowoltaiki, ale także wulgaryzmach w języku polskim opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W naszych Postojach z Nauką wybrzmiały również filozoficzne pytania, m.in. o sens życia i... filozofowania.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E38

  26 maja w Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza nie tylko składał życzenia wszystkim Mamom. Opowiadał także o kobietach, które z powodzeniem łączyły macierzyństwo z fantastyczną karierą naukową. A doskonale wiemy, że nie jest to łatwe zadanie...

 • Lejdi Gada - odcinek 149.

  Patrycja Bałabańska jest dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Kolnie. Prowadzi też pracownię animatorów kultury i dziennikarską w Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Dodatkowo koordynuje wiele akcji społeczno-kulturalnych tworząc organizm powiązanych zależności, które sprzyjają rozwojowi lokalnych społeczności.

 • Stacja Dobro - odcinek 52.

  W audycji Stacja Dobro gościliśmy Ewę Kowerzanow-Luto - prezes Stowarzyszenia Strzał w 10. Opowiadała o nowoczesnej edukacji, która wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci i rodziców. Aneta Pawelczyk-Piłat pytała też o zbiórkę, której celem jest zakup działki, na której powstanie nowy budynek szkoły.

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 2.

  W drugim odcinku audycji Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość opowiadaliśmy o operacji Mocr-Trust - jednym z największych sukcesów w historii sowieckich służb wywiadowczych. Sukces ten był zarazem jedną z największych porażek polskiego wywiadu wojskowego.

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 17.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie w studiu Radia UWM FM gościliśmy Patrycję Rogalską - studentkę trzeciego roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Czy są rzeczy ważniejsze niż praca licencjacka? I dlaczego warto rozwijać swój talent na Wydziale Sztuki UWM?

 • Student Aktywnie! - odcinek 21.

  Czym zajmuje się Studenckie Koło Naukowe Ustrojów Politycznych CASUS? W kolejnym odcinku audycji Student Aktywnie! o jego działalności opowiadała Katarzyna Wasilewska. Aneta Pawelczyk-Piłat zapytała także o przygotowania do Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych na UWM.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 28.

  Szponiaste, drapieżne czy po prostu drapole. Jeden z najciekawszych rzędów ptaków, jakie występują na Ziemi. Na świecie stwierdzono około 290 gatunków, z których 20 zamieszkuje Polskę (nie licząc tych, które czasami, sporadycznie odwiedzają nasz kraj).

 • Polski Na Wynos - S01E55-59

  W audycji Polski na Wynos Marcin Merchel przedstawiał ciekawostki językowe związane z... galami FAME MMA. Ponadto w tym tygodniu Ania Makarewicz opowiadała m.in. o obiecankach cacankach, ptasich frazeologizmach oraz nie lada wyczynach, nie lada gratce i nie lada wyzwaniu.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E37

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o maturze z fizyki. Jak zmieniały się treści programowe i sama formuła egzaminu na przestrzeni ostatnich lat? Czego mogą się spodziewać w przyszłym roku absolwenci szkół podstawowych? Czy warto uczyć się fizyki? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 16-19.05.2022

  Minóg strumieniowy to gatunek rzadki, który wymaga czystych wód. Ostatnio zaobserwowano go w rzece Łynie. W naszych Postojach z nauką w tym tygodniu mogliście usłyszeć także o obserwacjach księżyca Jowisza, rosnących potrzebach energetycznych oraz o... sensie życia.

 • Lejdi Gada - odcinek 148.

  Olga Sułecka jest historyczką sztuki. Od pewnego czasu prowadzi w jednej z kawiarni na Starym Mieście w Olsztynie spotkania ze sztuką. Opowiada o tajnikach współczesnego malarstwa, grafiki czy designu. W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie zdradziła nam też czy inwestowanie w sztukę się opłaca....

 • Stacja Dobro - odcinek 51.

  W audycji Stacja Dobro Michał Pietrzak relacjonował swoją podróż w konwojach humanitarnych tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i na początku maja. Marek Zbytniewski, Ania Zimowska-Kryczko oraz Alina Biłous z Federacji FOSA przedstawili działania Cafe Ukraina i opowiadali o akcjach: Ale Jazda oraz Solidarna Paczka.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: