Aktualności

Podcasty

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 32.

  Gościem Kortowskiej Audycji Literackiej była Sylwia Zientek - autorka książki "Polki na Montparnassie". Marta Wiśniewska rozmawiała także z młodym poetą Jakubem Świdziniewskim, który niedawno zadebiutował tomikiem "Bezlitosny jest chleb".

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 14.

  W pierwszym majowym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie Kornel i Piotr - rozdrażnieni bojkotem sałatki jarzynowej - postanowili skupić się na temacie jedzenia. Studencka kuchnia ma wiele tajemnic. Co jedzą i jak jedzą żacy z Kortowa? Posłuchajcie!

 • Student Aktywnie! - odcinek 18.

  W audycji Student Aktywnie! gościliśmy przedstawicieli kolejnego koła naukowego, które otrzymało w tym roku Studencki Grant Rektora. O swoim projekcie opowiedzieli nam: Milena Głażewska oraz Krzysztof Bralski ze Studenckiego Naukowego Koła Językoznawców.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 26.

  Płazy. Wielka, niezwykle ciekawa, ale czasem niedoceniana gromada zwierząt. Są najbardziej zagrożoną, dużą grupą taksonomiczną w świecie zwierząt. Niestety cały cały kurczą się ich naturalne terytoria - za sprawą zmian klimatu i... oczywiście nas - ludzi.

 • Mediofon - kwiecień 2022

  W kwietniowym Mediofonie o działalności niezależnych dziennikarzy w Ukrainie opowiadała Yuliia Fediv - dyrektor niezależnej platformy multimedialnej Hromadske. Studio radiowe na Wydziale Humanistycznym odwiedził też dr Miłosz Babecki, który podsumował III Kongres Kompetencji Przyszłości.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 83.

  W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawialiśmy o pracy na rzecz innych. Ale też o tym, co robić, gdy kończy się zapał lub po prostu jesteśmy wyczerpani. Agnieszka Kacprzyk pytała o to Monikę Hausman-Pniewską - trenerkę i animatorkę społeczna związaną z Federacją FOSa.

 • Polski Na Wynos - S01E40-44

  O zaczarowanych słowach, wyrazach zapomnianych, bobasach a także o... gadaniu opowiadała w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM Ania Makarewicz. Słuchając audycji Polski na Wynos mogliście także dowiedzieć się skąd wziął się zwrot: fach w ręku i czym właściwie zajmują się graficy.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E34

  Już 36 lat minęło od awarii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. W kolejnej Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza zastanawiał się, czy energetyka jądrowa jest bezpieczna. Opowiadał też o innych metodach wytwarzania energii. Jakie mają zalety a jakie wady? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 25-28.04.2022

  O skójce z grubą skorupką, węglu szkłopodobnym i modzie językowej opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postoju z Nauką mogliście także usłyszeć... "o potrzebie diabła". Zaciekawiliśmy Was?

 • Stacja Dobro - odcinek 48.

  Kinga Rydz ma zaledwie sześć miesięcy. Jest piękną uśmiechniętą dziewczynką, która niestety od pierwszych chwil życia musi walczyć z chorobą wyniszczającą jej organizm - SMA typu 1. Jej ciocia i mama w audycji Stacja Dobro opowiadały o zbiórce na lek, który kosztuje 13,5 milionów złotych. Może on uratować jej życie...

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 13.

  W kolejnym odcinku audycji To Jest Życie Studenckie Kornel i Piotr gościli w studiu Radia UWM FM Zuzannę Konopko - studentkę drugiego roku logopedii na Wydziale Humanistycznym UWM w Olsztynie. Opowiadała o swoim kierunku kształcenia, ale też... grupie zwariowanych nerdów, którzy lubią i chcą zażyć trochę adrenaliny!

 • Student Aktywnie! - odcinek 17.

  Olsztyński oddział Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Prawa ELSA działa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim od ponad 20 lat. Czym się zajmuje, jakie ma plany i jak można dołączyć do tej grupy? - o tym w audycji Student Aktywnie! opowiadali: Julia Szajnecka i Kamil Gromada.

 • Ukraina z Kukuruźnika - reportaż Julii Sobasz

  W kolejnym odcinku audycji Recepta na Reportaż studenci z Radiowego Koła Naukowego "Eter" zaprezentowali reportaż "Ukraina z Kukuruźnika". Z jego autorką Julią Sobasz rozmawiali: Filip Kowalewski i Maciej Piórek. W audycji wysłuchaliśmy również felietonu prof. Joanny Szydłowskiej.

 • Konrad Szot w Śmiechoskopie

  Gościem audycji Śmiechoskop był Konrad Szot - masażysta tajski, podróżnik a także tancerz pochodzący spod Olsztyna. Arkadiusz Jaksa Jakszewicz rozmawiał z nim o potrzebie relaksu w czasach, w których cały czas pędzimy i jeśtesmy narażeni na stres. A masaż zdecydowanie poprawia humor!

 • Polski Na Wynos - S01E36-39

  Skąd wzięła się Baba Jaga? Czy gruszki w popiele możemy zasypiać czy zasypywać? Dlaczego w opozycji do wyrazu schody nie mówimy... wchody? W audycji Polski na Wynos opowiadała o tym Ania Makarewicz. Wspominała także o życiu, żywieniu nadziei, żywności, żywicy i robieniu tego, co się żywnie podoba...

 • Postój z Nauką - 19-21.04.2022

  O odkryciu najdalszej znanej nam galaktyki oraz obchodzonym 22 kwietnia Dniu Ziemi opowiadali na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postoju z Nauką zastanawialiśmy się także czy... filozofia jest nauką... Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S04E33

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o... gazach (nie zawsze) doskonałych. Czy takowe istnieją? Jakie są ich unikalne właściwości? I czy są lepsze czy może gorsze od gazów rzeczywistych? Posłuchajcie kolejnego odcinka naszej popularnonaukowej audycji!

 • Lejdi Gada - odcinek 145.

  W audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko gościła Jolę Pulwert - nauczycielkę akademicką, doradczynię zawodową i miłośniczkę alternatywnej edukacji. Jak w dzisiejszych czasach wychować dziecko i nie zwariować? Posłuchajcie!

 • Miss Trendi - odcinek 11.

  W audycji Miss Trendi wspominaliśmy wydarzenie Service Jam Olsztyn. Joanna Nawotka zaprosiła do studia Aleksandrę Brodowską - studentkę piątego roku analizy i kreowania trendów. Czym charakteryzują się studia interdyscyplinarne? Czy design thinking sprawdzi się w każdej branży? Posłuchajcie!

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 12.

  W audycji To Jest Życie Studenckie rozmawialiśmy o Wielkanocny. Kornel i Piotrek podzielili się swoim spojrzeniem na świąteczny czas. O opinię zapytali także innych studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jak świętują? Czy świętują? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: