Aktualności

Podcasty

 • Postój z Nauką - 13-16.06.2022

  Czy w Polsce można zobaczyć kolibry? Jak działają silniki cieplne i czy można je jeszcze usprawnić? Dlaczego entropia jest miarą nieporządku? M.in. o tym opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z UWM w Olsztynie. W Postoju z Nauką była także mowa o... kłamstwie w polityce.

 • Wieczorynka Naukomanów S04E40

  W świątecznej Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza zastanawiał się nad możliwością łączenia metody naukowej z wiarą. Czy realnym jest, że - jak twierdził Johannes Kepler - "Bóg stworzył świat według zasad, które można poznać"? Posłuchajcie!

 • Lejdi Gada - odcinek 152.

  Krystyna Abramczyk-Puzio - znana jako Krystyna Ciężarówka - po pięćdziesiątce zaczęła dźwigać ciężary. I... ma już na koncie tytuły Mistrzyni Świata i Europy. O swojej pasji - którą odkryła zupełnie przypadkiem - opowiadała w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie.

 • Stacja Dobro - odcinek 55.

  Pięcioletnia Kornelia Szul zmaga się z chorobą Sprengla i skoliozą. Czekają ją liczne operacje m.in. kręgosłupa i rozdzielenia żeber. W audycji Stacja Dobro o walce o jej zdrowie Anecie Pawelczyk-Piłat opowiadali rodzice: Radek i Monika. Na leczenie córki zbierają też pieniądze.

 • Żołnierskie Historie, Żołnierska Przyszłość - odcinek 3.

  Odzyskanie niepodległości przez Polskę okupione było wieloma ofiarami oraz trudnościami. Gdy udało się już wywalczyć właściwy kształt granic odrodzonej ojczyzny, Polaków czekały kolejne wyzwania. Oprócz stałego zagrożenia dywersją i wrogimi działaniami wywiadowczymi na Kresach Wschodnich, także walka na polu...

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 20.

  Dwudziesty odcinek audycji To Jest Życie Studenckie zakończył radiową przygodę Piotra i Kornela w tym roku akademickim. Redaktorzy mieli przyjemność gościć w studiu Filipa Kowalewskiego i Macieja Piórka i porozmawiać o dziennikarstwie a także powspominać 61. Kortowiadę.

 • Student Aktywnie! - odcinek 24.

  W audycji Student Aktywnie! rozmawialiśmy o działaniach Studenckiego Naukowego Koła Historyków Starożytności z Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie. Aneta Pawelczyk-Piłat zaprosiła do studia Radia UWM FM jego przedstawicieli: Olgę Górzyńską i Patryka Laskowskiego.

 • Radiowe Gawędy o Przyrodzie - odcinek 30.

  Wydaje się, że rajskie ptaki żyją wyłącznie na rajskich wyspach. Otóż tak nie jest! W Polsce występuje mnóstwo gatunków, które kolorystycznie nie ustępują tym z Nowej Gwinei, Australii czy lasów Ameryki Południowej. I o tym właśnie były kolejne Radiowe Gawędy o Przyrodzie.

 • W Poszukiwaniu Straconego Ego - odcinek 86.

  Agnieszka Kacprzyk zaprosiła tym razem do rozmowy specjalistkę od emisji i terapii głosu - Alicję Ruczko. W audycji W Poszukiwaniu Straconego Ego rozmawiały m.in. o muzykoterapii i terapii dźwiękiem oraz o jej drodze do tego, czym zajmuje się obecnie. Posłuchajcie!

 • Polski na Wynos - S01E70-74

  O degrengoladzie, paździerzu, ale też kluskach, knedlach, żarłokach i przyjaciołach opowiadała w tym tygodniu Ania Makarewicz w audycji Polski na Wynos. Przybliżyła też znaczenie słowa czerwiec. Jakie jeszcze ciekawostki językowe przedstawiła na antenie Radia UWM FM? Posłuchajcie!

 • Postój z Nauką - 6-9.06.2022

  O teleportacji kwantowej, wykorzystaniu diamentu w dozymetrii oraz zasadzie kopernikańskiej opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W Postoju z Nauką pojawił się także tradycyjnie głos filozoficzny. Posłuchajcie!

 • Wieczorynka Naukomanów S04E39

  W Wieczorynce Naukomanów Sławek Kulesza opowiadał o termoluminescencji diamentu. Czym jest świecenie stymulowane termicznie i jak je wykorzystać do dokładnego pomiaru dawek pochłoniętych promieniowania jonizującego? Jesteście ciekawi? Posłuchajcie czwartkowej audycji!

 • Lejdi Gada - odcinek 151.

  Helena Michel jest artystką. Wcześniej pracowała także jako konserwator zabytków, archeolog oraz projektantka wnętrz. Gdy świat ogarnął ogólnoświatowy kryzys związany z pandemią, postanowiła przewrócić swoje życie do góry nogami i zaczęła malować obrazy. Czasami warto postawić wszystko na jedną kartę!

 • Stacja Dobro - odcinek 54.

  Marzenia mają szczególną moc. Potrafią odgonić z naszego życia najczarniejsze chmury. Kiedy jakieś się spełni, nasze serce wypełnia radość. Fundacja Mam Marzenie od 19 lat pomaga ciężko chorych dzieciom w całym kraju. W audycji Stacja Dobro o jej działaniach opowiadała Aleksandra Bieg. Posłuchajcie!

 • Kortowska Audycja Literacka - odcinek 33.

  W czerwcowej Kortowskiej Audycji Literackiej podsumowaliśmy XVIII edycję Nagrody Literackiej Warmii i Mazur "Wawrzyn". Marta Wiśniewska rozmawiała z laureatkami a także członkinią Kapituły prof. Joanną Szydłowską oraz dyrektorem WBP w Olsztynie Andrzejem Marcinkiewiczem.

 • To Jest Życie Studenckie - odcinek 19.

  Kornel i Piotr uważnie przyglądali się prawie wszystkim wydarzeniom 61. Kortowiady. Juwenalia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie podsumowali w niedzielnej audycji To Jest Życie Studenckie. Posłuchajcie radiowych relacji i opinii żaków o ich tegorocznym święcie.

 • Student Aktywnie! - odcinek 23.

  W audycji Student Aktywnie! rozmawialiśmy o oszczędzaniu. Czy studenci potrafią zarządzać własnym budżetem? M.in. o tym Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiała z Agnieszką Lulińską i Jakubem Jasiakiem z olsztyńskiego oddziału Studenckiego Forum Business Centre Club. Posłuchajcie!

 • Polski Na Wynos - S01E65-69

  Skąd wzięło się powiedzenie: Pańskie oko konia tuczy? Czym jest "bliższa ciału koszula"? I co właściwie znaczy słowo juwenalia? Igrzyska studenckie często mylone są z... juweniliami. Wyjaśniała to w audycji Polski Na Wynos Ania Makarewicz. I to jeszcze nie wszystkie ciekawostki językowe.

 • Postój z Nauką - 30.05-02.06.2022

  O lodzie 2D, stałej Hubble'a i kosmologii, a także... nużeńcu, który nas żre w nocy opowiadali w tym tygodniu na antenie Radia UWM FM naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tradycyjnie w Postoju z Nauką pojawiły się również filozoficzne rozważania - tym razem o fantastyce.

 • Lejdi Gada - odcinek 150.

  Z okazji Dnia Dziecka w audycji Lejdi Gada, czyli kobiety przy mikrofonie Karolina Rogóz-Namiotko postanowiła porozmawiać z Niną Skrago. To czternastoletnia uczennica szkoły podstawowej. Opowiadała o swoich pasjach i planach na przyszłość. Kim chce zostać, gdy dorośnie? Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: