Aktualności
13.08.2019

ZPiT Kortowo wrócił z USA

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" wrócił ze swojej trzytygodniowej wyprawy do USA. Studenci wystąpili na dwóch międzynarodowych festiwalach folklorystycznych: Magic Valley Folk Festival w Burley (Idaho) oraz World Folkfest w Springville (Utah). Odwiedzili także Wielki Kanion Kolorado, Salt Lake City, Las Vegas i... Paryż.

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wraz ze swoimi opiekunami dotarli do Stanów Zjednoczonych Ameryki 19 lipca. Spotkali się tam z zespołami z Chorwacji, Meksyku, Holandii, Tajwanu, Rosji oraz USA. Była to pierwsza w blisko pięćdziesięcioletniej historii grupy wyprawa do tego kraju.

Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo" prezentował polski folklor na dwóch festiwalach folklorystycznych: Magic Valley Folk Festival w Burley w stanie Idaho (22-27 lipca) i World Folkfest w Springville w stanie Utah (29 lipca - 3 sierpnia). "Zdaliśmy egzamin jeśli chodzi o kwestię dobrych prezentacji i dobrych występów, ale też bycia ambasadorem naszej kultury i naszego Uniwersytetu" - podkreślał w rozmowie z naszym reporterem dyrektor Akademickiego Centrum Kultury UWM i opiekun artystyczny grupy Krzysztof Podolak.

Studenci nie tylko prezentowali się na scenach przed festiwalową publicznością. Mieli także okazję opowiadać o Polsce mieszkańcom USA, spotykać się z młodzieżą, ale też osobami starszymi. Przez większość pobytu za oceanem opiekowały się nimi amerykańskie rodziny - zapewniając nocleg, wyżywienie i wiele atrakcji.

"Jako Polacy jesteśmy bardzo gościnnym narodem. Ale Amerykanie byli niesamowici! Każda z rodzin, u których mieszkaliśmy właściwie prześcigała się, żeby jak najwięcej nam pokazać. Mieliśmy mnóstwo roboty festiwalowej (przygotowania, próby i prawie codzienne koncerty) i jeszcze między tym wszystkim - kiedy były chwile wolne - nasze rodziny woziły nas po przeróżnych miejscach" - wspomina Krzysztof Podolak.

Z Krzysztofem Podolakiem spotkał się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Nasze radiowe studio odwiedzili też tancerze "Kortowa": Edyta Bołoczko, Joanna Słota i Janek Jończyk.

Posłuchajcie jak studenci wspominają swoją wyprawę za ocean.

Podróż Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo" relacjonowaliśmy przez trzy tygodnie na antenie Radia UWM FM. Na naszej stronie znajdziecie podcasty ze wspomianymi relacjami:

Pierwsze dni ZPiT Kortowo w USA

Magic Valley Folk Festival w Burley

World Folkfest w Springville

Przyjaciele - stań się jednym z nich: