Aktualności
11.07.2018

Suwałki polską stolicą bluesa

Eric Burdon & The Animals, Mavis Staples, Supersonic Blues Machine i Billy F. Gibbons - to największe gwiazdy 11. edycji Suwałki Blues Festivalu. W dniach 5-8 lipca na Podlasie zjechali fani bluesa z kraju i zagranicy. My też tam byliśmy! Posłuchajcie relacji Marty Wróblewskiej.

Marta Wróblewska i Billy F. Gibbons z zespołu ZZ Top

Suwałki Blues Festival to obecnie bezsprzecznie największa i najlepsza plenerowa impreza bluesowa w naszym kraju. Przy wsparciu miasta Suwalski Ośrodek Kultury od 2008 roku zaprasza gwiazdy gatunku z rodzimej sceny i różnych stron świata. Fenomenalna atmosfera muzycznego święta, otwartość i dostępność grania w wielu punktach miasta - to największe atuty tego spotkania.

"Miasto przyjęło tą imprezę, jako najważniejszą promującą Suwałki. Fani bluesa przyjęli ją bardzo sympatycznie i twierdzą, ze jest bardzo fajny klimat, jeśli chodzi o koncerty plenerowe i koncerty klubowe do rana. Rzadko się zdarza, żeby w ramach festiwalu było tyle imprez i większość praktycznie bezpłatnych" - mówi dyrektor artystyczny Suwałki Blues Festivalu Bogdan Topolski.

Eric Burdon & The Animals, Mavis Staples, Supersonic Blues Machine i Billy F. Gibbons - to największe gwiazdy tegorocznej edycji festiwalu. Ale w Suwałkach pojawili się też artyści ze Stanów, Brazylii, Argentyny, Danii, Grecji, Rosji czy Litwy. Oraz czołowe polskie grupy, m.in.: Sebastian Riedel & Cree, Makar & Children Of The Corn oraz... Organek. Ten ostatni porwał publiczność, choć nie jest ściśle związany ze sceną bluesową. Jednak Suwałki to miejsce, które zna doskonale. Tu się urodził i skończył szkołę.

"Ten festiwal jest nieodłączną częścią mnie. Jestem związany i z tym miejscem i z tą muzyką i z tymi ludźmi" - nie ukrywa jeden z największych popularyzatorów bluesa w Polsce, dziennikarz radiowy Jan Chojnacki. "Ten festiwal z takiego dosyć skormnego i z niewiadomą przyszłością, przekształcił się w największy polski festiwal bluesowy i niewątpliwie też jeden z bardziej znaczących w Europie." I dodaje, że impreza spełniła dotąd kilka jego koncertowych marzeń: "Pierwsze marzenie to był Joe Bonnamassa na drugim festiwalu. A drugie - takie bardzo dla mnie istotne - to był Warren Haynes, który przywiózł do Suwałk ten powiew The Allman Brothers Band, muzyki, która w dużej mierze ukształtowała moją muzyczną świadomość. A w tym roku - Mavis Staples, która może u nas nie jest aż tak znana, ale to jest niewątpliwie jedna z najważniejszych w tej chwili postaci prawdziwej amerykańskiej czarnej muzyki."

Podczas 11. Suwałki Blues Festivalu poznaliśmy także zwycięzcę konkursu Polish Blues Challenge. Wygrała grupa Smooth Gentlemen, która zgarnęła 10000 złotych i w nagrodę wiosną 2019 roku wystąpi w Portugalii na European Blues Challenge. Rozmowę z jej liderem Barkiem Szopińskim znajdziecie także na naszej stronie.

Marta Wróblewska przez wszystkie dni Suwałki Blues Festivalu spotykała się artystami i przysłuchiwała ich koncertom. Posłuchajcie jak podsumowała imprezę.

A tu pierwsze rozmowy z muzykami. Kolejne - usłyszycie w najbliższych dniach na 95,9 fm.

Makar & Children Of The Corn

Two Timer

Przyjaciele - stań się jednym z nich: