Aktualności
20.05.2018

Gwiazdy 59. Kortowiady na 95,9 fm

18 i 19 maja na górce kortowskiej odbyły się największe koncerty tegorocznych juwenaliów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z gośćmi 59. Kortowiady rozmawialiśmy o wrażeniach z największej studenckiej imprezy w kraju i muzycznych planach. Spotkali się z nimi: Marta Wróblewska, Wojtek Miśkiewicz i Piotr Szauer.

Foto: Agata Wielkopolan

Przypomnijmy, że gwiazdami tegorocznej Kortowiady byli: Nocny Kochanek, Krzysztof Krawczyk, Dżem, Enej, Brodka, DonGuralesko, Quebonafide, Romantycy Lekkich Obyczajów, Happysad, Pawbeats z gośćmi, Grzegorz Hyży, Gromee i szwajcarski Dj Antoine.

Po kilku latach do Kortowa wróciła legendarna grupa Dżem. "Zawsze tu jest fajnie. To były czasy takie radosne. Trochę pogoda nie dopisała" - mówi Adam Otręba. Ale wokalista zespołu Maciej Balcar dodał: "Wydaje mi się, że należy się cieszyć, że nie padało. Brać studencka jest dobrze rozgrzana - nie tylko emocjami. Tutaj zawsze te imprezy są bardzo fajne z racji tego, że piękne macie założenie tego miasteczka studenckiego. Zawsze zazdościłem, że właśnie studenci w Olsztynie w ten sposób mogą studiować. No i jak się okazuje - też przepięknie potrafią się bawić na swoich imprezach. Fajnie, że możemy zaglądać do Was w miarę regularnie. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy jeszcze częściej przyjeżdżać, bo naprawdę sympatyczni i świetnie bawiący się ludzie tu są."

Marta Wróblewska zapytała także muzyków Dżemu m.in. o ich reakcję na ostatni koncert grupy Metallica, która w Polsce zagrała ich wielki przebój "Wehikuł czasu". Posłuchajcie całej rozmowy z Adamem Otrębą, Beno Otrębą i Maciejem Balcarem.

Organizatorzy juwenaliów, czyli Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego UWM w Olsztynie, od kilku lat próbowali zaprosić ponownie na Kortowiadę zespół Happysad. "Były podchody i myśmy byli świadomi tych podchodów. Ale nieszczęśliwie się tak składało, że zawsze termin juwenaliowy mieliśmy klepnięty w innym mieście. A strasznie tęsknimy za Kortowiadą, więc jest nam przyjemnie, że się udało w końcu" - mówił nam wokalista Kuba Kawalec. Tegoroczny koncert był już trzecim jego grupy w tym miejscu. Skąd ta tęsknota? "To jest specyficzna impreza. Raz, że ta górka jest taka optycznie fajna i klimatyczna. No największe juwenalia w Polsce - to prestiż i świetna przygoda. Na tle juwenaliowych imprez majowych - te są takie wyjątkowe. Więc tęskni się".

Z Kubą Kawalcem rozmawiał Piotr Szauer.

Jest jeden zespół, który za Kortowiadą w ostatnich latach nie zdążył się chyba stęsknić. Olsztyński Enej gra tu od kilku lat zawsze. Tylko raz w historii grupy i juwenaliów UWM zabrakło ich w programie wydarzenia. "Od 2007 roku jesteśmy na dużej scenie. Wtedy powstała piosenka Kortowiady. Raz byliśmy też na małej scenie. Stąd Kortowo jest nam bliskie. My w tych akademickich klubikach stawialiśmy pierwsze kroki. Marzyło nam się kiedyś zagrać na dużej scenie. A dziś to już jest taka trochę tradycja, że zespół Enej tutaj jest. Jesteśmy tak mocno związani ze studentami. Oni z nami rośli, my z nimi również. Więc te marzenia spełniały się z roku na rok. Jesteśmy z Olsztyna, przyjeżdżamy tutaj jak do siebie. Studenci traktują nas z dużą dozą uśmiechu. Co nam mega służy i napędza nas na cały sezon!" - mówił rozemocjonowany lider Eneja Piotr Sołoducha.

W tegorocznym programie głównych koncertów Kortowiady znalazło się miejsce dla jeszcze jednej olsztyńskiej grupy - Romantyków Lekkich Obyczajów. Publiczność przyjęła ich fantastycznie. Warto podkreślić, że w sobotę górka kortowska zapełniła się już przed pierwszym występem. Ten dzień otwierał laureat Kormorana Kortowiady Quebonafide. "Graliśmy po artyście, którego to jest sezon. Więc baliśmy się, że zabierze nam publiczność i po jego koncercie może opustoszeć ta górka. Nie stało się tak. I bardzo się z tego cieszymy. Gramy u siebie, więc może to jest nasza przewaga. Natomiast to, co ludzie zostawiają ze swoich gardeł - jest nie do opisania" - mówił po występie Adam Miller z RLO.

Pierwszy raz do Kortowa przyjechał natomiast bardzo popularny ostatnio Nocny Kochanek. "Koncerty juwenaliowe to jest coś wspaniałego! Prawda jest taka, że zdecydowana większość fanów Nocnego Kochanka to są właśnie studenci bądź ludzie w takim wieku" - mówił wokalista grupy Krzysiek Sokołowski.

Z liderem Nocnego Kochanka rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Na naszej stronie możecie wysłuchać również rozmów z gośćmi Pawbeatsa. Na górce kortowskiej z producentem i kompozytorem wystąpili m.in. Marika, Natalia Grosiak i Zeus.

Zachęcamy też do przeczytania i posłuchania relacji z pozostałych wydarzeń 59. Kortowiady.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: