Aktualności
09.11.2018

Reportaż Radia UWM FM nagrodzony w Gdańsku!

Agnieszka Ida Wójcik i Kinga Weber z Radia UWM FM zdobyły główną nagrodę jury oraz nagrodę publiczności konkursu na audycję radiową "Zapytaj o Polskę" zorganizowanego w ramach II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „Radioucze(L)ni” w Gdańsku. Z okazji setniej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości przygotowały reportaż "Czym jest dla Ciebie Polska?".

Hasło tegorocznego konkursu organizowanego przez kierunek dziennikarstwo i komunikacja społeczna Uniwersytetu Gdańskiego, studenckie Radio MORS, Naukowe Koło Radiowców i Radio Gdańsk to "Zapytaj o Polskę". Laureatów poznaliśmy 9 listopada podczas II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Rozgłośni Studenckich „Radioucze(L)ni”. Autorki najlepszej audycji poświęconej 100-leciu odzyskania przez Polskę niepodległości - Agnieszka Wójcik i Kinga Weber z Radia UWM FM - zdobyły nagrodę główną, czyli "Złotą Fokę". Ich pracę docenili też inni studenci, przyznając swoją nagrodę publiczności. Reportaż zostanie także wyemitowana na antenie publicznej rozłośni z Trójmiasta.

"Postanowiłyśmy zebrać pięć pokoleń, które zaprezentują Polskę. Co o niej myślą, jak się w niej odnajdują" - mówi jedna z autorek Kinga Weber.  "Zaczęłyśmy od pokolenia, które urodziło się jeszcze przed wojną. Jest też tzw. pokolenie X, pokolenie Y i na koniec mamy jeszcze siedmiolatka. Także jest to podróż przez czas, ustroje i wspomnienia" - tłumaczy Agnieszka Wójcik. "To też podróż przez regiony Polski. Bo mamy i Mazurkę i Kaszuba, ale też panią, która na stałe mieszka w Austrii" - dodaje Agnieszka.

Czy zwycięstwo w konkursie było dla młodych dziennikarek zaskoczeniem? "To był nasz pierwszy reportaż. Niezmiernie nam było miło, ale nie ukrywam, że zaskoczenie było dość duże. Tym bardziej, że nie mogłyśmy uczestniczyć w gali i nagrodę odbierała opiekunka naszego koła naukowego dr Magdalena Szydłowska. Więc jak napisała do nas, że wygrałyśmy, nie do końca wierzyłyśmy w to, że naprawdę nam się udało" - przynaje Kinga.

Z Agnieszką Wójcik i Kingą Weber oraz opiekunką Radiowego Koła Naukowego Eter dr Magdaleną Szydłowską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Reportaż powstał dzięki współpracy naszych radiowych koleżanek z Radiowym Kołem Naukowym ETER działającym przy Insytutucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jego opiekunką jest dr Magdalena Szydłowska. Za montaż audycji odpowiedzialny był Radek Hrynek.

"Jestem bardzo dumna! To jest wielka przyjemność, jeżeli uczniowie, studenci zrobią coś tak dobrego, czego nie powstydziłby się w zasadzie żaden dziennikarz radiowy" - chwaliła swoje podopieczne dr Magdalena Szydłowska. "Widziałam uśmiechnięte twarze jurorów, którzy byli bardzo dobrze dobrani. Był wśród nich prof. Dariusz Rott, prof. Grażyna Stachyra (radioznawca, jeden z lepszych w Polsce) i dr Aneta Wójciszyn-Wasil. To ludzie znający się na rzeczy. Nie tylko teoretycy, ale też praktycy."

Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czym jest dla Ciebie Polska?".

Nagrodę w imieniu Agnieszki i Kingi odebrały w Gdańsku dr Magdalena Szydłowska i dr hab. Urszula Doliwa z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: