Aktualności
23.06.2017

Gramy dla Was od 16 lat!

23 czerwca minęło 16 lat od momentu, gdy na częstotliwości 95,9 fm w Olsztynie i okolicy pojawił się program Radia UWM FM. Kolejne urodziny świętowaliśmy przez cały dzień na antenie i wieczorem podczas imprezy w Galerii Sowa. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z pierwszym redaktorem naczelnym naszej stacji - Mirosławem Hiszpańskim.

Na zdjęciu: Piotr Szauer (obecny redaktor naczelny Radia UWM FM) i Mirosław Hiszpański (pierwszy naczelny naszej stacji).

"Szesnaście lat temu o godzinie 12:00 pierwszy raz wybrzmiał sygnał Radia UWM FM. Po 1,5 roku ciężkich prób, uzyskiwania koncesji, pozwoleń, remontów, wyposażenia redakcji..." - wspominał nasz gość. "Pamiętam, że dzień wcześniej w Kortowie była wyjątkowo obfita ulewa, która spowodowała, że korytarz radia był zalany po kostki. Więc bardziej pracowały motopompy i wszyscy biegali z wiaderkami, żeby to opróżnić, niźli zajmowali się uruchomieniem programu. Ale jakoś wszystko się udało. Oczywiście były jakieś problemy techniczne - z zasięgiem, emisją."

Zespół redakcyjny w pierwszych miesiącach tworzyło kilkanaście osób. To przede wszystkim studenci. "Bardzo duży nacisk kładliśmy na wydarzenia kulturalne - szczególnie offowe. Pojawiały się też programy satyryczne, które cieszyły się ogromną popularnością. Informowaliśmy o życiu uniwersyteckim, ale także miasta i regionu."

Z Mirosławem Hiszpańskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Radio UWM FM powstało formalnie w grudniu 2000 roku, kiedy to otrzymaliśmy koncesję na nadawanie sygnału. Od 23 czerwca 2001 roku możecie słuchać nas 24 godziny na dobę na częstotliwości 95,9 fm.

Przemek Mrozo Mrozowski, Arek Stankiewicz i Skank Ranger podczas urodzinowego koncertu Radia UWM FM w Galerii Sowa.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: