Aktualności
31.08.2023

Zakończył się Campus Polska Przyszłości 2023

Zakończyła się już trzecia edycja Campusu Polska Przyszłości. Do Kortowa przyjechało w tym roku 1300 młodych osób z całego kraju. Mogli wyrazić swoje zdanie, ale też spotkać się z czołowymi politykami, dziennikarzami, aktywistami oraz postaciami świata kultury. Jak będą wspominać ten czas? Posłuchajcie!

 

Gośćmi trzeciej edycji Campusu Polska Przyszłości byli m.in. Olga Tokarczuk, Andrzej Stasiuk, Remigiusz Mróz, Mariusz Szczygieł, Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Maciej Stuhr, Borys Szyc, Magdalena Boczarska oraz Aleksandra i Michał Żebrowscy. Od 25 do 30 sierpnia w Kortowie pojawili się też czołowi polscy politycy (w tym byli premierzy) i aktywiści. W programie znalazły się również koncerty: Piotra Bukartyka, Błażeja Króla, Mroza, Margaret, Michała Salamona, zespołu Polskie Znaki i grupy Sorry Boys. Kortowo w sobotę 26 sierpnia odwiedził także mer Kijowa - Witalij Kliczko.

"Campus to miejsce otwarte, w którym mówi się o przyszłości. Byłem absolutnie zafascynowany spotkaniem z merem Kijowa - Witalijem Kliczko. Bardzo zaskoczył i były momenty wzruszenia, gdy widzieliśmy jego wdzięczność i podejście do Polaków" - mówił nam jeden z uczesntików spotkania w Kortowie. "Najbardziej podobała mi się różnorodność tematów i fakt, że jesteśmy tu skłaniani do refleksji na tak różne i ważne kwestie. Ta dyskusja nie kończy się po panelu. Cały czas ją kontynuujemy" - dodaje kolejny.

Z uczestnikami Campusu Polska Przyszłości rozmawiali Patrycja Sikora i Piotr Kisiel. Posłuchajcie!

Polityka, ekologia, technologia, kultura, prawa mniejszości czy działalność ogranizacji pozarządowych - to tylko niektóre dziedziny i tematy, którym poświęconych było ponad 200 spotkań i warsztatów. Głośno dyskutowano także o prawach kobiet. W jedym z takich paneli zatytułowanym "Prawa kobiet to za mało!" udział wziął m.in. Andrzej Seweryn. Na Campusie pojawił się już kolejny raz.

"Wydaje mi się, że rozmowa o miejscu kobiety w społeczneństwie, to rozmowa o lepszym świecie. Dlatego, że im więcej szacunku, zrozumienie i pomocy (także w życiu codziennym) dla kobiet, tym świat jest lepszy" - podkreślał aktor.

Campus to także rozmowy o... przeszłości. W Kortowie kolejny raz gościły uczestniczki Powstania Warszawskiego:  Anna Przedpełska-Trzeciakowska oraz Wanda Traczyk-Stawska. W spotkaniu zatytułowanym "Auschwitz nie spadło z nieba" udział wziął natomiast Marian Turski. Przez sześć dni w Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można było także wystawę "Chris Niedenthal. Esencjonalnie". Z jej autorem rozmawiała Marta Wróblewska.

Przysłuchiwaliśmy się także debacie "Szkoła: Uczeń vs. Nauczyciel". A z jednym z panelistów był Marcin Kruszewski - prawnik znany z kanału Prawo Marcina. Rozmawiał z nim Piotr Kisiel.

Marta Wróblewska i Aneta Pawelczyk-Piłat rozmawiały z Andrzejem Stasiukiem. Wybitny prozaik, poeta, dramaturg i eseista wspólnie ze swoją fundacją prowdził zbiórkę  na samochody terenowe dla Ukrainy. O czym opowiadał w naszym studiu.

W Kortowie spotkać można było także wielu znanych dziennikarzy. My o tym zawodzie i wyzwaniach związanych z pracą w mediach rozmawialiśmy z Magdą Mołek.

O tym, czym jest antysemityzm, jak zapanować nad językiem nienawiści i jak tłumaczyć świat młodym ludziom (dlaczego historia Narodu Żydowskiego, kojarzy nam się głównie z Holocaustem?) Marta Wróblewska rozmawiała z Konstantym Gebertem - dziennikarzem, dokumentalistą, pisarzem, człowiekiem, który położył podwaliny pod porozumienie polsko-żydowskie.

Podczas Campusu Polska Przyszłości rozmawialiśmy także m.in. z Martyną Wojciechowską, Adamem Wajrakiem, Mariuszem Szczygłem, Michałem Salamonem, Piotrem Bukartykiem i przedstawicielami wielu organizacji pozarządowych. Słuchajcie uważnie Radia UWM FM i zaglądajcie na naszą stronę, gdzie niebawem znadziecie wiecej rozmów na ważne tematy.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: