Aktualności
04.07.2020

Nowe twarze w Warmii Energa Olsztyn

Dwaj młodzi bramkarze Krystian Matusiak i Cezary Kaczmarczyk związali się umowami z Warmią Energa Olsztyn. Nowy dwuletni kontrakt z klubem podpisał także trener Jarosław Knopik. O co powalczy jego drużyna w nieco odmienionej pierwszej lidze piłki ręcznej? Posłuchajcie!

Już w czerwcu klub informował o tym, że w nowym sezonie nie będzie mógł liczyć na kilku zawodników. Warmię opuścili: Jakub Pikura, Kacper Kłodziński, Miłosz Rupp, Tomasz Pasymowski, Dawid Mięsopust oraz Filip Wadowski. Do tego grona dołączył ostatnio także Mateusz Kosmala, który będzie kontynuował karierę w Superlidze. Sięgnęła po niego ekpia Wybrzeża Gdańsk.

W kadrze pierwszoligowca pojawiło się zatem sporo wolnych miejsc. Klub poinformował do tej pory jedynie o zakontraktowaniu dwóch bramkarzy, którzy będą wsparciem dla dobrze spisującego się w poprzednim sezonie Daniela Makowskiego. To Krystian Matusiak i Cezary Kaczmarczyk. Pierwszy z nich grał do tej pory w pierwszoligowych rezerwach Orlen Wisły Płock. 19-latek ma na swoim koncie także sukcesy w plażowej odmianie szczypiorniaka, m.in. zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy. Regularnie jest powoływany na zgrupowania kadry narodowej w piłce ręcznej plażowej.

Kaczmarczyk to wychowanek ASPR Zawadzkie. Należał do pierwszego, historycznego rocznika NLO SMS ZPRP Kielce, którego treningi koordynował m.in. pierwszy trener reprezentacji, Patryk Rombel. Trenował pod okiem legendarnego polskiego bramkarza Sławomira Szmala. Swój talent będzie teraz rozwijał w Olsztynie.

"To dwóch wyróżniających sie młodych bramkarzy - utalentowanych i dobrze rokujących na przyszłość" - mówił w studiu Radia UWM FM Jarosław Knopik. Jakich jeszcze wzmocnień możemy się spodziewać w najbliższym czasie? "Dołączy m.in. skrzydłowy. Nazwiska nie mogę jeszcze podać ale to już tylko kwestia podpisu. Na prawym skrzydle będzie grał Michał Sikorski, którego do tej pory rzucaliśmy po rozegraniu i po skrzydle. Dołączy do niego też Marek Starzec. Więc tę pozycję mamy formalnie ustaloną."

Niepewna jest przyszłość Szymona Hegiera. "Zobaczymy jak będzie prezentował się zdrowotnie. Nie wiemy jak będzie wyglądał jego bark podczas przygotowań. Wiemy jaka jest jego wartość sportowa. Reszta obrotowych - Piotrek Dzido i Jakub Zemełka - zostają z nami. Podobnie Marcin Malewski i Wojciech Golks. Do Wojtka dołączy jeszcze zawodnik doświadczony na poziomie pierwszej ligi, który na pewno wniesie dużo jakości do gry naszych rozgrywających. Dołączy też dwóch zawodników na środek i prawe rozegranie. Chwilę jeszcze trzeba poczekać. Kadrę mamy już praktycznie skompletowaną. Będzie liczyć 18-19 zawodników."

Z Jarosławem Knopikiem rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

W sezonie 2020/2021 Polski Związek Piłki Ręcznej dokonał zmian w strukturze rozgrywek pierwszoligowych. Podzielona będzie na cztery grupy. Cztery najlepsze drużyny z każdej z nich wywalczą "awans" do nowej 1 ligi, która za rok liczyć będzie 16 ekip rywalizujących w jednej grupie.

Jak te zmiany ocenia Jarosław Knopik? "Z roku na rok ten poziom sportowy się obniżał. Superliga od kilku lat idzie w dobrym kierunku. A w pierwszej lidze jest wręcz odwrotnie. W najbliższym sezonie będą cztery grupy (w każdej zaledwie 11 zespołów) i tych spotkań będzie mało. Ale wydaje mi się, że po tym okresie pandemii może być to dobre rozwiązanie. Czas pokaże. Natomiast od sezonu 2021/2022 związek planuje rozszerzyć pierwszą ligę do 16 zespołów i stworzyć jedną grupę ogólnopolską. To dobre rozwiązanie. Z punktu widzenia naszego zespołu granie 30 a nie 20 spotkań w trakcie sezonu z zespołami, które są na dobrym poziomie sportowym i organizacyjnym ułatwi doszusowanie do rozgrywek Superligi."

W grupie A I ligi w sezonie 2020/2021 zagrają:

 1. Meble Wójcik Elbląg
 2. SMS ZPRP Gdańsk
 3. USAR Kwidzyn
 4. SMS ZPRP Kwidzyn
 5. Tytani Wejherowo
 6. MKS Grudziądz
 7. Gwardia Koszalin
 8. Sokół Porcelana Lubiana Kościerzyna
 9. OKPR Warmia Energa Olsztyn
 10. MKS Nielba Wągrowiec
 11. SPR GKS Żukowo

Pozostałe grupy:

Grupa B: KS Stal Gorzów, Szczypiorniak Gorzyce Wielkie, UKS Olimp Grodków, UKS GOKiS Kąty Wrocławskie, MSPR Siódemka Miedź Legnica, Real Astromal Leszno, SPR Bór Oborniki Śląskie, Ostrovia Ostrów Wielkopolski, WKS Grunwald Poznań, WKS Śląsk Forza Wrocław, PKM Zachód AZS UZ

Grupa C: AZS AWF Biała Podlaska, CKS Jurand Ciechanów, KPR Legionowo, Politechnika Anilana Łódź, Orlen Wisła II Płock, SMS ZPRP Płock, Azoty II Puławy, KS Uniwersytet Radom, MKS Wieluń, MKS Mazur Sierpc, AZS UW Warszawa

Grupa D: MTS Chrzanów, AZS UJK Kielce, NLO SMS ZPRP Kielce, KSSPR Końskie, KSZO Odlewnia Ostrowiec Świętokrzyski, Olimpia MEDEX Piekary Śląskie, ORLEN UpStream Czuwaj Przemyśl, Wisła Sandomierz, Zagłębie Sosnowiec, MKS Padwa Zamość, Viret CMC Zawiercie

Przyjaciele - stań się jednym z nich: