10.01.2020

Maciej Kowalewicz wyróżniony przez PZSS

Podczas Gali Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego Maciej Kowalewicz został wyróżniony tytułem najlepszego juniora 2019 roku w konkurencji karabinu. Zdobył też trzy inne laury za poprzedni sezon. O planach na kolejny - olimpijski - opowiedział nam w studiu Radia UWM FM. Posłuchajcie!

Student Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i reprezentant klubu Gwardia Olsztyn zdobył wyróżnienia w trzech konkurencjach: karabin dowolny 60 strzałów leżąc, karabin pneumatyczny 60 strzałów oraz karabin dowolny 3x40 strzałów w kategorii juniorów. Został też uznany najlepszym juniorem 2019 roku w konkurencji karabinu.

"Można powiedzieć, że zdobyłem coś w rodzaju korony strzelania, ponieważ wygrałem we wszystkich możliwych konkurencjach i zostałem najlepszym juniorem. Jestem z tego bardzo zadowolony. Przez cały rok zdobywałem punkty w rankingu, dzięki czemu mogłem zostać tak wyróżniony. Ten rok był najlepszy w mojej karierze i wszedłem w ten wiek seniora. Będę walczył dalej ze starszymi i nie będę się poddawał" - mówił w studiu Radia UWM FM Maciej Kowalewicz.

Przypomnijmy, że olsztynianin w 2019 roku wywalczył w Bolonii brązowy medal Mistrzostw Europy juniorów w strzelaniu kulowym. Stanął na podium w konkurencji karabin dowolny 3x40 strzałów (50 metrów). Zdobył także trzy złote medale strzeleckich Mistrzostw Polski juniorów oraz trzy medale (złoto i dwa srebra) Akademickich Mistrzostw Polski w strzelectwie sportowym.

Z Maciejem Kowalewiczem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Maciej marzy o starcie na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. By zdobyć bilet na tę niezwykle ważną dla każdego sportowca imprezę, musi w rywalizacji z seniorami wykazać się jeszcze większą niż dotąd precyzją na strzelnicy. "Mam dwie szanse: Mistrzostwa Europy (pod koniec lutego we Wrocławiu) i taki specjalny turniej kwalifikujący do Igrzysk Olimpijskich na przełomie maja. Tam będziemy walczyć o przepustki. Na pewno nie będzie łatwo, bo przyjedzie cała czołówka światowa."

W 2020 roku zawodnik Gwardii Olsztyn planuje także start w Mistrzostwach Polski, prestiżowych zawodach Pucharu Świata w Monachium oraz Akademickich Mistrzostwach Świata. "Igrzyska nie są moim priorytetem, ale na pewno są gdzieś u góry moich celów na ten rok" - przyznaje.