Aktualności
07.01.2019

Marta Sztąberska i Tomasz Sztąberski w Magazynie Sportowym Radia UWM FM

Młoda zawodniczka KKS-u Olsztyn Marta Sztąberska w tym roku ma szansę z reprezentacją Polski do lat 16 powalczyć o dobry wynik na Mistrzostwach Europy. Od kilkunastu miesięcy z dużo starszymi koleżankami rywalizuje na pierwszoligowych parkietach. Niebawem kończy gimnazjum. Jakie ma plany na przyszłość? Posłuchajcie!

"Już drugi sezon gram w pierwszej lidze. Myślę, że nie ma drugiej zawodniczki, która w tak młodym wieku mogłaby zadebiutować na tym poziomie. Jest to dla mnie ogromna szansa. Zbieram doświadczenie, które przekłada się na gry młodzieżowe oraz gry w kadrze" - mówiła w studiu Radia UWM FM Marta Sztąberska. A jej tata - trener KKS-u Olsztyn Tomasz Sztąberski - dodaje: "Marta zadebiutowała w ubiegłym roku. Musieliśmy wystąpić do Polskiego Związku Koszykówki o zgodę na jej grę, bo regulamin nie przewiduje aż tak młodych zawodniczek w pierwszej lidze. Z racji tego, że jest reprezentantką Polski - PZKosz wyraził na to zgodę. Myślę, że ona ma olbrzymią szansę podniesienia swoich umiejętności. Gra ze znacznie starszymi zawodniczkami. Doskonale sobie radzi. To się przełoży na wynik sportowy naszej reprezentacji w nadchodzących Mistrzostwach Europy U-16."

Marta w koszulce z orłem na piersi zadebiutowała w 2016 roku. "Byłam wtedy z kadrą o rok starszych zawodniczek w Kownie. I jestem regularnie powoływana na turnieje i zgrupowania. Ostatnio - jeszcze przed zakończeniem starego roku - była na Węgrzech na Turnieju Nadziei Olimpijskich. Zajęłyśmy tam trzecie miejsce. Teraz przygotowujemy się do Mistrzostw Europy, które odbędą się pod koniec sierpnia. Potrzebujemy się jeszcze trochę zgrać, ale ten czas będzie zapewniony. Postaramy się wypaść jak najlepiej."

Czy młoda zdolna zawodniczka KKS-u Olsztyn zmieni niebawem miejsce nauki i klub? "W tej chwili Marta kończy gimnazjum. Jesteśmy przed dylematem - co dalej? Zostanie w Olsztynie? Warunkiem jest kontynuacja gry naszego zespołu w pierwszej lidze. Bez tego jej kariera by się cofnęła. Inną opcją jest pójście do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Łomiankach, gdzie na co dzień uczą się i grają dziewczyny z całej Polski. Tam jest olbrzymia szansa na rozwój. W grę wchodzi także przejście do innego klubu wyższej kategorii. Marta jest znana w Polsce i mamy zapytania z innych klubów" - zdradza Tomasz Sztąberski.

Z Martą Sztąberską i Tomaszem Sztąberskim spotkali się: Sebastian Chrostowski i Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W swoim pierwszym meczu ligowym w 2019 roku KKS Olsztyn przegrał u siebie z Mon-Polem Płock 47:81 (16:24, 12:9, 7:22, 11:26). To było najsłabsze spotkanie olsztynianek w tym sezonie. "Trzeba zmazać hańbę jaka nas spotkała na nowy rok. To niespodziewany wynik dla wszystkich. Trzeba szukać punktów gdzie indziej" - przyznał trener. A kolejna szansa na nie już w sobotę 12 stycznia o 13. Choć nie będzie łatwo. Przed własną publicznością KKS zagra z niepokonanym liderem rozgrywek AZS-em Uniwersytet Gdański.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: