Aktualności
06.11.2018

Miasto ponownie wsparło Stomil Olsztyn

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Olsztyna zwołanej we wtorek 6 listopada przegłosowano uchwałę o przekazaniu spółce Stomil Olsztyn S.A. kwoty 500 tysięcy złotych. Wsparcie finansowe o które apelował w ostatnich tygodniach prezes klubu ma pomóc "Dumie Warmii" dograć do końca rundę jesienną w Fortuna 1 Lidze.

Foto: Stomil Olsztyn SA

Przypomnijmy, że miasto jest właścicielem spółki akcyjnej Stomil Olsztyn. Kilka razy ratowało już klub z opresji. Szczególnie, gdy zagrożona była pozytywna decyzja o przyznaniu licencji na grę w pierwszej lidze. W dyskusji radni zgodnie twierdzili, że sprawą trzeba zająć się kompleksowo. Pojawiły się m.in. pomysły ustalenia stałej kwoty wsparcia "Dumy Warmii", by w przyszłośni nie powtarzała się już taka sytuacja. Tym jednak zajmą się już radni kolejnej kadencji.

Uchawała o przekazaniu Stomilowi 500 tysięcy złotych została podjęta jednogłośnie. Za głosowało 24 radnych.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypominał w Magazynie Sportowym Radia UWM FM, że miasto w ostatnich latach przekazało na rzecz klubu kilkanaście milionów złotych. "W tym roku została wykonana podgrzewana murawa za 6,5 miliona złotych (z całym systemem zraszania i odprowadzania wód opadowych. Wcześniej (dwa lata temu) wykonaliśmy sztuczne oświetlenie za 4,2 mln zł. A w tym roku tylko przeznaczamy też 1 milion złotych w kontekście wsparcia naszej spółki, bo jest to nasza spółka gminna. Oczywiście liczymy na to, że te pieniądze pozwolą pozyskać inwestorów zewnętrznych, a tym samym budżet klubu będzie mógł być zabezpieczony, co pozwoli temu zespołowi egzystować normalnie na poziomie 1 ligi."

Piotr Grzymowicz dodał też, że jeśli w najbliższym czasie nie znajdzie się inwestor, który zainwestowałby w budowę stadionu Stomilu Olsztyn, miasto będzie starało się systematycznie przez kolejne modernizować obiekt.

Niebawem powinniśmy poznać też wyniki audytu przeprowadzonego w klubie po zmianie prezesa. Zapewne wtedy przekonamy się co dalej czeka Stomil Olsztyn.

A tu pełna treść uzasadnienia wniosku o przyznanie klubowi 500 tysięcy złotych:

"Podwyższenie kapitału zakładowego pozwoli zwiększyć wiarygodność Spółki w obrocie gospodarczym, ustabilizować sytuację finansową, a także będzie sygnałem dla otoczenia biznesowego i społecznego skupionego wokół Stomilu Olsztyn S.A., że główny akcjonariusz, czyli Gmina Olsztyn, poważnie traktuje sprawy spółki i pragnie wzbudzić Jej zaufanie u obecnych i potencjalnych partnerów biznesowych Klubu, organizatora rozgrywek Fortuna 1 Ligi tj. Polskiego Związku Piłki Nożnej a także sportowców.

Sam kapitał zakładowy stanowi podstawę majątkową spółki i odpowiedzialności wobec zawodników, pracowników oraz innych wierzycieli. Ze względu na rozdrobnienie polskiego rynku sponsoringu sportowego oraz warunki infrastrukturalne, odbiegające od tych panujących w innych miastach, których drużyny występują na centralnym szczeblu rozgrywek piłkarskich w Polsce, które z przyczyn obiektywnych i niezależnych od Gminy Olsztyn nie ulegną natychmiastowej poprawie, jedynym sposobem na podniesienie wiarygodności i utrzymanie zespołu w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi oraz zwiększenie przychodów Spółki (m.in. z reklam, sponsoringu oraz sprzedaży wyróżniających się zawodników) jest podniesienie jej kapitału zakładowego.

Warto również nadmienić, iż Stomil Olsztyn S.A. nie zajmuje się wyłącznie rozgrywkami piłki nożnej mężczyzn na profesjonalnym poziomie 1 ligi. Spółka prowadzi również działalność w zakresie szkolenia dzieci i młodzieży, a także jest fundatorem Fundacji Akademii Stomil Olsztyn. Łącznie obydwa podmioty bezpośrednio związane z Klubem, szkolą około 600 chłopców i dziewczynek. "

Przyjaciele - stań się jednym z nich: