20.01.2024

Stomil wygrał z Legią i poleciał do Dubaju

W swoim pierwszym zimowym sparingu Stomil Olsztyn wygrał na wyjeździe 2-0 (2-0) z trzecioligową Legią II Warszawa. "Duma Warmii" zakontraktowała dwóch nowych zawodników - napastnika Dawida Retlewskiego i pomocnika Iwana Brinkera. Kolejny tydzień "biało-niebiescy" spędzą na obozie... w Dubaju.

W sobotnim spotkaniu trener Bartosz Tarachulski zdecydował się wystawić dwie jedenastki. Po drobnym urazie wciąż do pełnej sprawności dochodzi Filip Wójcik i szkoleniowiec nie chciał ryzykować jego zdrowia. Choć w mecz lepiej weszli gospodarze, których trenerem jest... były szkoleniowiec Stomilu Piotr Jacek, to olsztynianie otworzyli wynik już w dziesiątej minucie. Piłkę przed polem karnym jednemu z rywali odebrał Mateusz Drabiszczak i świetnym podaniem obsłużył Iwana Brinkera, który pewnym strzałem umieścił piłkę w siatce. Gola na dwa zero kilkanaście minut później strzelił Piotr Kurbiel, wykorzystując gapiostwo defensywy Legii.

Druga połowa nie była już tak intensywna. Tempo gry zdecydowanie spadło. I jedyną groźną sytuację stworzyli sobie warszawianie tuż przed końcem meczu. Pewnie interweniował jednak Łukasz Jakubowski.

"Trzeba być zadowolonym - nie tylko z wyniku. Bo choć nie był on dzisiaj najważniejszy, to w każdym meczu gramy o zwycięstwo. Przede wszystkim cieszymy się jednak z dobrej postawy obu jedenastek, które grały po 45 minut. Było kilka bardzo ładnych akcji i zasłużenie wygraliśmy to spotkanie" - podsumował Bartosz Tarachulski. "Oczywiście jeszcze sporo pracy przed nami, dużo do poprawy, ale trzeba być optymistą. Dobrze wyprowadzaliśmy piłkę spod własnej bramki. W kilku momentach mogliśmy zachować się lepiej, ale generalnie było dobrze. Jeśli chodzi o minusy to zachowania przy stałych fragmentach gry, gdy przeciwnik doszedł do kilku sytuacji i nad tym musimy pracować".

20 stycznia 2024 - Urszulin (Legia Training Center)
Legia II Warszawa - Stomil Olsztyn 0-2 (0-2)
Iwan Brikner 10', Piotr Kurbiel 24'

Legia II Warszawa: (I połowa) Paweł Szajewski (46' Wojciech Banasik) - Kacper Wnorowski, Damian Byrtek (46' Julien Tadrowski), Damian Kochmański (46' Patryk Konik) - Jakub Jędrasik (46' Franciszek Saganowski), Sebastian Kieraś (76' Jakub Jędrasik), Mateusz Możdżeń (46' Ihor Charatin), Igor Korczakowski (46' Maciej Bochniak) - Szymon Grączewski (46' Marcel Strzyżewski), Adam Ryczkowski (46' Stanisław Gieroba), Minás Vassiliádis (46' Cyprian Pchełka).

Stomil Olsztyn: Miłosz Garstkiewicz (46' Łukasz Jakubowski) - Igor Kośmicki (46' Maciej Narloch), Bartosz Waleńcik (46' Hubert Sadowski), Filip Szabaciuk (46' Lukáš Kubáň), Dawid Rezaeian (46' Mateusz Pajdak), Radosław Tuleja (46' Hubert Krawczun), Iwan Brikner (46' Michal Bezpalec), Filip Laskowski (46' Michał Karlikowski), Karol Żwir (46' Bartosz Florek), Mateusz Drabiszczak (46' Daniel Pietraszkiewicz), Piotr Kurbiel (46' Dawid Retlewski).

Żółte kartki: Drabiszczak, Retlewski.

Bezpośrednio po sobotnim sparingu Stomil udał się na lotnisko w Katowicach, skąd drużyna poleciała na ośmiodniowy obóz przygotowawczy do Dubaju. Było to możliwe dzięki współpracy z zagranicznym inwestorem. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich - a konkretnie w kompleksie „The Sevens”, w któym w przeszłości stacjonowały m.in. Real Madryt, AC Milan czy West Ham United - piłkarze mają zaplanowane 10 treningów, odnowę biologiczną, zajęcia taktyczne i dwa sparingi.

Nad Zatokę Perską trener Bartosz Tarachulski zabrał 23 zawodników.  Kadra na zgrupowanie:

Bramkarze: Miłosz Gartskiewicz, Łukasz Jakubowski, Jan Szpaderski
Obrońcy: Igor Kośmicki, Lukas Kuban, Hubert Sadowski, Filip Szabaciuk, Bartosz Waleńcik
Wahadłowi: Michał Karlikowski, Dawid Rezaeian, Radosław Tuleja, Filip Wójcik
Pomocnicy: Michal Bezpalec, Iwan Brikner, Mateusz Drabiszczak, Hubert Krawczun, Filip Laskowski, Daniel Pietraszkiewicz, Łukasz Szramowski, Karol Żwir
Napastnicy: Bartosz Florek, Piotr Kurbiel, Dawid Retlewski

Poza kadrą znalazł się Igor Jędrzejczyk, który zmaga się z urazem oraz Łukasz Borkowski, który przygotowania do rundy wiosennej rozpoczął z drugim zespołem.

Po powrocie do kraju "Dumę Warmii" czekają jeszcze mecze towarzyskie z ŁKS-em Łomża, Mławianką Mława, GKS-em Wikielec i Olimpią Grudziądz. Runda wiosenna II Ligi wystartuje w weekend 24-25 lutego. Stomil przed własną publicznością zagra z Wisłą Puławy.