14.10.2022

Indykpol AZS Olsztyn umacnia się w najlepszej ósemce PlusLigi

Indykpol AZS Olsztyn wygrał w Iławie 3:1 (25:22, 20:25, 25:17, 25:15) z LUK Lublin i umocnił się na ósmej pozycji w tabeli PlusLigi. Goście w pierwszych dwóch setach postraszyli trochę akademików. Ale podopieczni Javiera Webera z czasem zaczęlli dominować na parkiecie.

Argentyński szkoleniowiec ponownie od pierwszej minuty postawił na Joshua Tuanigę, Karola Butryna, Mateusza Porębę, Taylora Averilla, Bartłomieja Lipińskiego, Moritza Karlitzka i Jakuba Ciunajtisa. Rywale - choć w tym sezonie przegrali wszystkie trzy mecze - od początku grali bardzo odważnie. Premierowa partia była bardzo wyrównana. Dopiero w jej końcówce - dzięki dobrej serii w polu serwisowym Karola Butryna - akademikom udało się odskoczyć i wygrali 25:22. Pochwalić trzeba też świetnie prezentującego się w bloku Taylora Averilla i skutecznego w ataku Bartłomieja Lipińskiego.

Drugi set rozpoczął się podobnie. Do stanu 12:12 żadna ze stron nie była w stanie zbudować swojej przewagi. Wtedy jednak do głosu doszli zawodnicy z Lublina. Ich ataki napędzali Nicolas Szerszeń i dobrze znany olsztyńskim kibicom Wojciech Włodarczyk. Goście zbudowali sobie czteropunktowe prowadzenie (dzieki dobrze zagrywającemu Jakubowi Wachnikowi) i nie oddali go już do końca. Zwyciężyli 25:20 i tym samym wyrównali stan rywalizacji na 1:1.

Gospodarze odpowiedzieli w najlepszy możliwy sposób. W trzecią partię weszli wyśmienicie i szybko odskoczyli na pięć punków (8:3). I choć od pewnego momentu musieli radzić sobie bez trenera (Javier Weber zasłabł i potrzebował pomocy medycznej), jeszcze docisnęli przeciwników i powiększyli dystans (20:14, 22:15). Nadal świetnie grał Karol Butryn. Dobrze prezentował się także Moritz Karlitzek. Co pozwoliło im wygrać pewnie 25:17.

Lublinianie juz się nie podnieśli. W piątek nie byli w stanie zatrzymać rozpędzonej drużyny z Kortowa. A ta w czwartym secie już od początku prowadziła: kolejno 6:2, 10:6 i 12:8. Nie dała sobie już wyrwać zwycięstwa. Wygrała pewnie 25:15 i w całym spotkaniu 3:1.

MVP meczu został wybrany Taylor Averill. Zagrał bardzo dobrze i zdobył 15 punktów (w tym 6 blokiem). Z amerykańskim środkowym rozmawiał Janusz Siennicki. Posłuchajcie!

Najskuteczniejszym zawodnikiem na parkiecie był w piątek Karol Butryn. Zdobył 20 punktów. Bardzo dobre spotkanie rozegrali także dwaj przyjmujący: Moritz Karlitzek (14 punktów) i Bartłomiej Lipiński (11). Z drugim z nich rozmawiał Mateusz Lewandowski.

O kolejne ligowe punkty Indykpol AZS Olsztyn powalczy 22 października. Na wyjeździe zmierzy się z Aluronem CMC Wartą Zawiercie. Początek spotkania o 17:30 a transmisja oczywiście na antenie Radia UWM FM.