Aktualności
01.05.2022

Nowości muzyczne 02-08.05.2022

LIAM GALLAGHER - Better Days [PIOSENKA TYGODNIA]

Liam Gallagher szykuje się do wydania trzeciego solowego albumu "C'MON YOU KNOW", który trafi do fanów 27 maja 2022. Muzyk właśnie opublikował najnowszy singiel z płyty - "Better Days".

Andrew Wyatt jest głównym producentem, ale w realizacji dzieła udział brali także Ezra Koenig, Greg Kurstin (Adele, Sir Paul McCartney), Dave Grohl, Ariel Rechtshaid (HAIM, Brandon Flowers), Adam Noble (Biffy Clyro), Michael Tighe i Simon Aldred oraz członkowie koncertowego zespołu Liama - Dan McDougall i Mike Moore.

Wcześniejsze solowe płyty byłego lidera Oasis to "As You Were" (2017) i "Why Me? Why Not" (2019), Dotarły na szczyt UK Official Album Chart. Podobnie zresztą było z jego "MTV Unplugged" (2020).

BYTY - Nina

Już 20 maja ukaże się debiutancki album trójmiejskiej grupy Byty - "Rejs". Jego kolejną zapowiedzią jest utrzymany w stylu lo-fi/art pop utwór pt. "Nina". Zespół tworzą: Katarzyna Siepka, Paweł Przyborowski, Sebastian Lipiński i Wojtek Chroboczyński. A  swoją muzykę określają jako: art pop/lo-fi/chill.

INTERPOL - Something Changed

Interpol udostępnił kolejny po utworze "Toni” singiel zapowiadający nową płytę. Siódmy studyjny album grupy zatytułowany "The Other Side of Make-Believe" ukaże się 15 lipca nakładem Matador Records! Materiał otwiera nowe rejony, równolegle do zgłębiania mrocznych aspektów współczesnego życia...

Nowe piosenki Interpolu są przepojone pasterską tęsknotą i nowo odnalezionym wdziękiem. Serpentynowe gitarowe aranżacje Daniela Kesslera wznoszą się ku niebu, Samuel Fogarino wybija na perkusji z precyzją dziwne podziały, a dźwięczny głos Paula Banksa emanuje wrażliwością, która prawdopodobnie zaskoczy większość długoletnich fanów zespołu. W końcu, jak mówi Banks, "zawsze jest siódmy raz na pierwsze wrażenie".

Prace nad „The Other Side of Make-Believe” rozpoczęły się zdalnie w 2020 roku. Na początku 2021 roku Interpol zebrał się ponownie, aby dopracować nowy materiał w wynajętym domu w Catskills, a następnie ukończył go w tym samym roku w północnym Londynie, pracując po raz pierwszy z weteranem produkcji Floodem (Mark Ellis), a także ponownie współpracując z byłym współproducentem Alanem Moulderem.

Pisanie utworów  osobno w początkowych etapach dało członkom zespołu możliwość ucieczki od własnych myśli: "Naprawdę wyciągnęliśmy z tej sytuacji całe dobro" - mówi Fogarino. Kessler zgadza się z tym stwierdzeniem: "Praca w pojedynkę była na początku surowa, ale otworzyła dla nas nowy, żywy rozdział".

Ponieważ Banks był uziemiony w Edynburgu przez prawie dziewięć miesięcy, zaszył się w fotelu przy oknie z długopisem, notatnikiem i gitarą basową. "Zazwyczaj piszemy na żywo, ale po raz pierwszy nie przekrzykiwałem perkusji" - mówi. "Daniel i ja rozumimy się doskonale, mogłem sobie wyobrazić, jak mój głos będzie uzupełniał wysyłane przez niego dema. Potem mogłem przyciszyć chłopaków na moim laptopie, znaleźć te kolorowe melodie i ogólnie przekazać tekst w dyskretny sposób. Flood powiedział mi, że wokale na demówce przywodziły na myśl Mickey'a Rourke'a w "Barfly", śpiewającego do gościa na końcu blatu stołu, i nigdy nie czuliśmy potrzeby przekształcania tej zadymionej intymności w coś dużego i głośnego, kiedy przyszło do prób i nagrań. Miałem prawdziwą frajdę z robienia czegoś zupełnie przeciwnego".

Mówiąc o grupie, której wczesny materiał opowiadał o nożownikach i uwięzionych seryjnych mordercach, można było się spodziewać, dzisiejsze podejście Interpolu będzie emocjonalnym „dołem ze smołą” - tym bardziej, że Flood i Moulder mają na koncie współpracę m.in. z Nine Inch Nails, Curve, Garym Numanem, Depeche Mode.

Jednak Banks poczuł wezwanie by pójść w odwrotnym kierunku, z peanami na cześć odporności psychicznej.  "Szlachetność ludzkiego ducha polega na tym, by się odbić" - mówi. "Tak, mógłbym się skupić na tym, jak bardzo wszystko jest popieprzone, ale czuję, że teraz jest czas, kiedy bycie pełnym nadziei jest konieczne i jest to wciąż niewiarygodna emocja, która sprawia, że Interpol jest Interpolem". Kessler zgadza się: "Proces pisania tej płyty i poszukiwania czułych, rezonujących emocji przeniósł mnie z powrotem do lat nastoletnich, był transformujący, niemal euforyczny".

RAW PLASTIC - Crying on a Surfboard

Poznański duet Raw Plastic wydał swoją kolejną EP-kę. Mini album „Stuck On Spring" miał premierę 27 kwietnia i ukazał się pod szyldem Peleton Records. „Crying On A Surfboard" promuje to wydawnictwo.

"Zrobiliśmy skok w głęboką nostalgię i spojrzeliśmy na czasy dorastania, gdy dowiadujesz się, że istnieją rzeczy poza twoją kontrolą i czasami jesteś skazany na porażkę" – mówią Bastian Najdek i Sebastian Polus, czyli znani m.in. z Syndromu Paryskiego gitarzyści, tworzący Raw Plastic.

ARCHIVE - Call To Arms & Angels [PŁYTA TYGODNIA]

Album „Call To Arms & Angels" - będący odzwierciedleniem świata w 2021 roku - ukazuje nie tylko indywidualne i zbiorowe frustracje zespołu, wyzwania, przed jakimi przyszło im stanąć, ale także szersze spojrzenie na innych, których życie zostało spolaryzowane przez rzeczywistość codziennych zmagań, z jakimi boryka się wiele osób (związanych ze zdrowiem, samopoczuciem i indywidualną sytuacją społeczno-ekonomiczną).

Dwunasty studyjny album zespołu Archive składa się z 17 utworów zarejestrowanych w RAK Studios w Londynie. Wyprodukowany przez wieloletniego współpracownika Jérome'a Devoise'a, jest pierwszym studyjnym krążkiem zespołu od czasu wydanego w 2016 roku "The False Foundation".

O powstawaniu nowego albumu Darius Keeler mówi: „Nam jako artystom refleksja nad tymi czasami przyniosła mrok i gniew, ale także dziwny rodzaj inspiracji, który był czasami niepokojący. Te nowe doświadczenia pozwoliły nam docenić siłę muzyki i dostrzec, jakie mamy szczęście, że możemy wyrażać nasze uczucia w ten sposób. Wydaje się, że na końcu tunelu jest światło, ale nawet w tym świetle zawsze obecne są cienie."

Tracklista:

CD 1
1. Surrounded By Ghosts
2. Mr Daisy
3. Fear There And Everywhere
4. Numbers
5. Shouting Within
6. Daytime Coma
7. Head Heavy
8. Enemy
9. Every Single Day

CD 2
1. Freedom
2. All That I Have
3. Frying Paint
4. We Are The Same
5. Alive
6. Everything’s Alright
7. The Crown
8. Gold

Przyjaciele - stań się jednym z nich: