Aktualności
26.12.2020

Nowości muzyczne 28.12.2020 - 03.01.2021

KARAŚ / ROGUCKI - Kilka Westchnień [PIOSENKA TYGODNIA]

"Kilka Westchnień" to kolejny singiel z płyty „Ostatni bastion romantyzmu” duetu Karaś/Rogucki. Choć materiał na album powstawał w 2019 roku, z perspektywy wydarzeń ostatnich miesięcy można śmiało powiedzieć, że swoim klimatem i tekstami idealnie wpisał się w ten dziwny rok…

„Kilka westchnień” to ostatnia piosenka, którą skomponowaliśmy tworząc materiał na płytę. Powstała w bardzo szybkim tempie i od razu czuliśmy, że to może być singlowy numer. Miała być wydana w maju, ale ten rok nas nie rozpieszczał i po drodze napotkaliśmy na wiele przeszkód... Tak czy inaczej, bardzo się cieszę, że udało się doprowadzić do premiery tego utworu, może właśnie to on miał zamknąć 2020. Przyznam, że to mój ulubiony numer na „Ostatnim Bastionie Romantyzmu”. - mówi Kuba Karaś.

A jeśli zastanawialiście się kiedyś nad znaczeniem tekstu tej piosenki to Piotr Rogucki śpieszy z wyjaśnieniem. "Jest to piosenka o punkcie, w którym podczas bycia ze sobą dwojga kochanków, na chwilę cały świat przestaje istnieć. Taka chwila w języku medycznym nazywana jest orgazmem."

Duet Karaś/Rogucki pojawił się na polskim rynku muzycznym po ogłoszeniu zawieszenia działalności zespołów The Dumplings i Coma. Kuba Karaś odpowiada w tym tandemie za produkcję, Piotr Rogucki zajmuje się tekstami, a obaj dopieszczają muzykę. Z pozoru karkołomne połączenie dwóch odmiennych wrażliwości i metryk, dało harmonijny efekt w postaci płyty, która miała swoją premierę 14 lutego 2020.

CHERRY GLAZERR - Rabit Hole

Zespół Cherry Glazerr wraca z singlem zainspirowanym po części muzyką elektroniczną takich artystów jak DJ Koze, Caribou, Yaeji, Kaytranada, których Clementine Creevey słuchała podczas pisania nowego utworu.

„Rabit Hole" to piosenka o odzyskaniu mojej tożsamości. Często zachowuję się w pewien sposób, by uzyskać czyjąś aprobatę. Potem ciężko mi wrócić do siebie. Muszę wyjść poza ten konformizm i po prostu być sobą, nawet jeśli oznacza to, że nie każdy będzie mnie lubić. Łatwiej powiedzieć niż zrobić!" - mówi Clementine.

DEZERTER - Kłamstwo To Nowa Prawda

„Kłamstwo to nowa prawda” to utwór zapowiadający nowy krążek legendarnej polskiej formacji punkrockowej. Płyta o tym samym tytule ma ukazać się 29 stycznia.

Nowe piosenki powstały w 2020 roku. Ten trudny czas, zespół spożytkował na pracę, której owocem jest dziewięć intensywnych w treści utworów, okraszonych charakterystycznym dezerterowym brzmieniem. Materiał jest krótki, zwarty i nie zawiera ani jednego zbędnego dźwięku. Jest on pomostem pomiędzy pierwotną energią, a dojrzałą prostotą. Aby uzyskać zadowalające brzmienie Dezerter zaprosił do współpracy Kubę Galińskiego, z którym realizował EP „Nienawiść 100%”, a za mastering odpowiedzialny był Jason Livemore ze studia The Blasting Room w Kolorado.

Nowy album ukaże się na początku 2021 roku, który będzie jednocześnie rokiem czterdziestolecia działalności zespołu. 

SMITH/KOTZEN - Taking My Chances  

Adrian Smith i Richie Kotzen - dwaj gitarzyści i wokaliści, których nawet nie trzeba przedstawiać - postanowili połączyć siły i stworzyć nowy projekt. Pierwszym efektem ich współpracy jest utwór „Taking My Chances", który został nagrany na początku 2020 roku na Turks & Caicos. Kawałek przywodzi na myśl klasyczne, rockowe zespoły z lat 70-tych XX wieku. Jednocześnie jest chwytliwy i oczywiście pełen gitarowej wirtuozerii.

„Myślę, że Richie i ja bardzo dobrze się uzupełniamy. On jest prawdziwym wirtuozem, ale ma też świetne wyczucie melodii - wszystko wychodzi mu bardzo naturalnie" - mówi Adrian Smith, grający na co dzień w Iron Maiden. A Richie Kotzen dodaje: „Znaleźliśmy wspólny język grając klasycznego rocka i blues rocka - obaj mamy tą samą mentalność. Komponowaliśmy i graliśmy razem przez ostatni rok i jestem zachwycony efektami".

Więcej informacji o projekcie Adriana Smitha i Ritchie Kotzena wkrótce!

PAUL MCCARTNEY - McCartney III [PŁYTA TYGODNIA]

Koniec roku 2020 przyniósł nam dość niespodzianie nowy album Paula McCartneya - „McCartney III”. Następca wydanego dwa lata temu krążka „Egypt Station” (który w Polsce zdobył nominację do Fryderyka w kategorii Najlepszy album zagraniczny) to akustyczna, wyprodukowana przez samego artystę, dosłownie solowa płyta ex-Beatlesa, nawiązująca do „McCartney” z 1970 roku oraz „McCartney II” wydanego 10 lat później.

Najnowszy album został nagrany podczas „Rockdownu” w Sussex. Jedną z pierwszych kompozycji była porzucona piosenka z pierwszej połowy lat 90-tych XX wieku – „When Winter Comes” (współprodukowana przez George’a Martina). Paul skomponował nowe przejście do utworu, z czego narodził się utwór otwierający „McCartney III” – „Long Tailed Winter Bird”. Natomiast „When Winter Comes”, z nowym intro, stało się „Winter Bird”, kawałkiem wieńczącym tracklistę, wielkim finałem albumu. O tym, jak wyglądało nagrywanie albumu, możemy przekonać się dzięki teledyskowi do „Find My Way” w reżyserii Romana Coppoli. Do zrealizowania klipu użyto aż 46 kamer.

Płyty „McCartney” i „McCartney II” otwierały nowe dekady w życiu Paula, zarówno osobistym, jak i zawodowym. Ten pierwszy album był powrotem do korzeni w wyniku najgłośniejszego rozpadu zespołu w historii muzyki, a wydawnictwo z 1980 roku było odrodzeniem się z popiołów po Wings. „McCartney III” to świadectwo przekształcenia bardzo niespodziewanych wydarzeń w coś ponadczasowego.

McCartney nie zamierzał wydawać nowego albumu w 2020 roku, ale izolacja i warunki „Rockdownu” sprawiły, że artysta zaczął tworzyć szkice nowych utworów. Nie trzeba było wiele i eklektyczna kolekcja spontanicznie napisanych piosenek złożyła się w „McCartney III”. "Żyłem w zamknięciu na farmie z moją rodziną i codziennie chodziłem do studia. Pracowałem nad kawałkiem do filmu i tak wpadłem na pomysł, który finalnie znalazł się na początku płyty" - wspomina artysta. "Gdy miałem gotowy jeden utwór, pomyślałem: co dalej? Miałem w zapasie trochę niedokończonych kawałków, które porzuciłem w połowie i zacząłem myśleć, co takiego drzemie w mojej kolekcji. Każdego dnia rozpoczynałem od instrumentu, na którym powstała dana piosenka i stopniowo dodawałem do tego kolejne warstwy. To było bardzo miłe. Robiłem to dla siebie, nie z myślą, że to praca. Po prostu pozwoliłem sobie na robienie tego, co sprawia mi radość. Nie miałem pojęcia, że wyjdzie z tego płyta."

Aby dochować tradycji fotograficznych, główne zdjęcia do „III” wykonała córka muzyka, Mary McCartney. Dodatkowe fotografie są autorstwa bratanka Paula - Sonny’ego McCartneya - jak również samego artysty (wszystko zostaje w rodzinie). Typografia na okładce, jak i sama okładka, to zasługa amerykańskiego artysty Eda Ruschy.

Lista utworów:
1. Long Tailed Winter Bird
2. Find My Way     
3. Pretty Boys
4. Women And Wives    
5. Lavatory Lil    
6. Deep Deep Feeling    
7. Slidin'
8. The Kiss Of Venus
9. Seize The Day
10. Deep Down
11. Winter Bird / When Winter Comes

Przyjaciele - stań się jednym z nich: