Aktualności
15.11.2020

Nowości muzyczne 16-22.11.2020

PENDOFSKY I ORGANEK - Kilka Pytań o Wolność [PIOSENKA TYGODNIA]

Piosenka promuje wydany pod koniec pażdziernika solowy album Marcina Pendowskiego pt. "Gumolit". Pendofsky to kompozytor, wirtuoz basu i producent muzyczny. Na co dzień współpracuje m.in. z Fisz Emade Tworzywo i projektem Albo Inaczej. Równolegle od lat tworzy swoją muzykę. Za pierwszą solową płytę dostał "Mateusza Trójki" (najlepszy debiut jazzowy roku 2015). Marcin wykorzystuje w nagraniach zapomniane instrumenty popularnie w krajach demoludów, które nadają jego muzyce charakterystycznego brzmienia.

Pendofsky wraz z Fisz Emade otrzymał 3 złote i 2 platynowe płyty. Wyprodukował też muzykę do pierwszej polskiej produkcji dla Discovery Channel, filmu: "Solidarność. Początek Rewolucji". Ogółem nagrał dotąd około 40 albumów z różnymi artystami i założył własną wytwórnię "Judasz Records".

"Gumolit" to jego drugi solowy krążek. W całości instrumentalny. Ale na potrzeby promocji wydawnictwa do współpracy zaprosił Tomasza Organka. Lider grupy Organek napisał tekst i zaśpiewał piosenkę "Kilka Pytań O Wolność" - bardzo emocjonalną i wpisującą się w obecną sytuację w naszym kraju.

FOO FIGHTERS - Shame Shame

„Shame Shame” to zapowiedź nadchodzącego, dziesiątego albumu zespołu Foo Fighters „Medicine at Midnight”, który ukaże się 5 lutego. Płyta trafiła właśnie do przedsprzedaży. Nowy materiał wyprodukował Greg Kurstin wraz z Foo Fighters, a jako inżynier dźwięku pracował przy nim Mark „Spike” Stent.

„Medicine at Midnight” zawierać będzie dziewięć utworów o łącznej długości 37 minut.

KATY J PEARSON - Miracle

Kompozycja promuje debiutancki krążek artystki, zatytułowany „Return". Płyta ukazała się 13 listopada pod szyldem wytwórni Heavenly Recordings. Znalazło się na niej 10 utworów. Materiał został wyprodukowany przez Ali'ego Chanta.

THE DUMPLINGS - Każda z Nas

Grupa The Dumplings niespodziewanie przerwała milczenie. Justyna Święs i Kuba Karaś - choć oficjalnie na jakiś czas zawiesili swoją współpracę i skupili się na innych projektach - postanowili przemówić nową piosenką "Każda z Nas".

"Dużo się ostatnio w naszym kraju dzieje. Trudno w tym momencie milczeć. Wychodzimy na chwile do Was z piosenką, która, mamy nadzieję, pozwoli wszystkim przejść przez ten ciężki czas, w którym tak mocno ograniczane są nasze prawa. Tak to widzimy, tak czujemy. Każdy ma prawo wyboru. Każdy ma prawo do opieki. Każdy ma prawo do wolności. Każda kobieta powinna mieć prawo do decydowania o sobie" - tłumaczą. "Wraz z premierą piosenki, chcemy Was zachęcić do przekazania datku na cele statutowe Centrum Praw Kobiet."

LUNATIC SOUL - Through Shaded Woods [PŁYTA TYGODNIA]

13 listopada ukazał się nowy, siódmy już album w dyskografii Lunatic Soul - "Through Shaded Woods". Mariusz Duda zabiera słuchaczy w muzyczną podróż zainspirowaną skandynawskim i słowiańskim folkiem.

"Chciałem nagrać płytę dynamiczną, na której dużo się dzieje i gdzie mamy sporą dawkę muzyki związanej z transowym, mrocznym folkiem. Znalazły tu ujście wszystkie moje inspiracje m.in. Dead Can Dance czy szwedzką Hedningarną" - tłumaczy wokalista i kompozytor związany na co dzień z grupą Riverside. "Shaded Woods to nasze najgorsze traumy i koszmary, to nasze najtrudniejsze życiowe momenty. To również symbolika naszych obecnych, trudnych czasów. Przejście przez tan mroczny las ma symbolizować ich przezwyciężenie. Mam nadzieję, że ten nowy utwór, jak i cała nadchodząca płyta, będzie taką pochodnią, która nie dość, że pomoże nam oświetlić mrok, to jeszcze przyda się do odganiania potworów."

Po dosyć mocno elektronicznych płytach „Fractured” i „Under The Fragmented Sky”, ukazuje się album całkowicie pozbawiony elektroniki, gdzie postawiono przede wszystkim na „żywe instrumenty”, trans i taniec. Ciekawostką jest fakt, że to pierwszy krążek w dyskografii muzyka, w którym Duda zagrał sam na wszystkich instrumentach.

"Through Shaded Woods" ukazał się w wersji podstawowej i rozszerzonej. W wersji rozszerzonej na drugim krążku możemy usłyszeć suitę „Transition II” - blisko 28-minutową kompozycję przybliżającą nam całą historię Lunatic Soul. To z pewnością najbardziej „dopieszczony” i najbardziej bogaty brzmieniowo album Lunatic Soul, ale również najjaśniejszy i najbardziej „pozytywny” w całej dyskografii. Duda nie rezygnuje na nim z charakterystycznej dla swojej twórczości melancholii i mroku, ale tym razem stawia przed wszystkim na „światło i nadzieję”.

Tracklista:

CD1
1. Navvie 04:03
2. The Passage 08:57
3. Through Shaded Woods 05:51
4. Oblivion 05:03
5. Summoning Dance 09:52
6. The Fountain 06:04

CD2
1. Vyraj 05:32
2. Hylophobia 03:20
3. Transition II 27:45

Przyjaciele - stań się jednym z nich: