Aktualności
22.03.2020

Nowości muzyczne 23-29.03.2020

THE KILLERS - Caution [PIOSENKA TYGODNIA]

The Killers ogłosili szczegóły dotyczące wyczekiwanego szóstego albumu, „Imploding The Mirage".  Premiera krążka zaplanowana jest na 29 maja 2020 roku. Już teraz można posłuchać pierwszego singla „Caution".

Za produkcję albumu odpowiada sam zespół oraz Shawn Everett i Jonathan Rado z Foxygen. Nagrania odbyły się w Los Angeles, Las Vegas i Park City. To pierwszy album The Killers, który nie powstał w całości w Las Vegas. Grupa, która dotychczas rzadko decydowała się na zapraszanie gości, tym razem postawiła na imponujący zestaw w osobach Lindsey Buckingham, kd lang, Weyes Blood, Adam Granduciel (War On Drugs), Blake Mills oraz Lucius.

„Caution", pierwszy singiel promujący „Imploding The Mirage", to esencja albumu: zarazem odświeżający krok naprzód, jak również odwołanie do klimatu uwielbianych przez fanów „Sam's Town" czy „Battle Born". The Killers stali się już synonimem chwytliwych refrenów do śpiewania i nie inaczej jest w tym przypadku. Gitarowe solo to zasługa legendarnego Lindseya Buckinghama.

Od czasu wydania debiutanckiego „Hot Fuss" w 2004, The Killers sprzedali 28 mln albumów na całym świecie, występowali na największych arenach i festiwalach świata, jak również zdobyli szereg nagród. Dotychczasową dyskografię zespołu zamyka „Wonderful Wonderful" z 2017, który zadebiutował na szczycie listy Billboard.

Na „Imploding The Mirage" The Killers wychodzą ze strefy komfortu, eksplorują nowe terytoria, jak również odnoszą się do szczytowych osiągnięć swojej kariery. Jako główne inspiracje podczas nagrań muzycy wymieniają Kate Bush, Petera Gabriela, Bruce'a Springsteena oraz New Order. Brandon Flowers to kompozytor kompletny. W studiu jest mistrzem swojego fachu, a na scenie przeistacza się w rasową gwiazdę rocka.  

JAMES RIGHTON - Start

Współzałożyciel grupy Klaxons, James Righton, wydał swój pierwszy solowy album. „The Performer" ukazał się 13 marca nakładem wytwórni DEEWEE. Album stoi w opozycji do elektronicznych brzmień Klaxons. Inspirowany jest wieloma gatunkami, głównie muzyką lat 70-tych. Na płycie odnajdziemy odniesienia do twórczości takich zespołów jak Roxy Music, R.E.M., Beach Boys czy Nicka Lowe.

Z jednej strony jest to egzystencjalny dylemat pogodzenia roli artysty z codziennością życia rodzinnego. Z drugiej refleksja na temat otaczającej nas rzeczywistości oraz zmian jakie w niej zachodzą. Pod powierzchnią niektórych utworów czai się poczucie gniewu na świat, który wydaje  nieustannie podupadać.

Za produkcję i songwriting „The Performer" odpowiedzialny jest sam James Righton. Do współpracy w studiu artysta zaprosił Jamesa Forda (The Last Show Puppets, Simian Mobile Disco), Seana O'Hagana (High Llamas, Microdisney), Jorję Chalmers (Bryan Ferry) oraz Josephine Stephenson (Thom Yorke, Ex:Re). Materiał został zarejestrowany w domowym studiu Jamesa oraz  w Studio One, należącym do Bryana Ferry'ego. Za miks materiału odpwiedzialni są bracia David i Stephen Dewaele (Soulwax, aka 2manydjs).

KOMETY - Nigdy

Komety wypuściły kolejny singiel z albumu "Alfa Centauri". Lesław - lider grupy - tak mówi o piosence "Nigdy": Jest mi dużo łatwiej napisać piosenkę o miłości niż wyznać komuś uczucie. Być może dlatego napisałem ich tak wiele. Jeżeli płyta "Alfa Centauri" jest esencją Komet, to piosenka "Nigdy" jest esencją płyty "Alfa Centauri".

Płyta "Alfa Centauri" ukazała się 14 lutego 2020 roku na winylu i CD.

NOTHING BUT THIEVES - Is Everybody Going Crazy?

Nothing But Thieves zaprezentowali wczoraj wieczorem nowego singla „Is Everybody Going Crazy?”. To pierwsza muzyka jaką artyści wydali od czasu EPki „What Did You Think When You Made Me This Way” z 2018 roku. Ich poprzednia płyta z 2017 pt. „Broken Machine” zajęła drugie miejsce na liście najlepiej sprzedających się albumów w Wielkiej Brytanii. Nowy singiel miał premierę podczas audycji Annie Mac - Hottest Record in the World w BBC Radio1.

Kawałek wyprodukowany przez Mike’a Crossey’a (The 1975, Arctic Monkeys oraz Wolf Alice) prezentuje świerze brzmienie zespołu. Rozpoczyna się siermiężnym rockowym riffem, później można usłyszeć pełny euforii wokal Conora, który później zmienia się w mroczny, popowy refren. To połączenie jest tak wielowymiarowe, że przyciągnie ludzi na parkiet, do fotela w domu i na stadionowy koncert. Kawałek mówi o upadającej cywilizacji i chęci ucieczki.

Nothing But Thieves w ten sposób mówili o numerze – „W tych wersach ukryty jest smutek. Główny bohater nie rozumie świata, który go otacza i nie potrafi się odnaleźć wśród zamieszkujących go ludzi. Wszystkie zasady i wartości, w które kiedyś wierzyli przestały w jakikolwiek sposób się liczyć. Niektórzy z tych ludzi popadli w obłęd. W takim miejscu jak to, musisz się czegoś trzymać, musisz mieć punkt zaczepienia. Ta piosenka pokazuje kilka sposobów na mentalną ucieczkę przy pomocy na przykład bliskości z drugą osobą lub chwytania chwili.”

Ostatnie kilka lat to był prawdziwy rollercoaster dla zespołu. Nothing But Thieves sprzedali 700 tysięcy albumów na całym świecie i zgromadzili ponad 750 milionów odtworzeń w serwisach streamingowych. Zdołali wywrzeć spory wpływ na scenę alt rocka. Sprzedali 150 tysięcy biletów podczas ostatniej trasy koncertowej. Zespół tworzą: Conor Mason (wokalista, gitara), Joe Langridge-Brown (gitara), Dominic Craik (gitara, klawisze), Philip Blake (gitara basowa) oraz James Price (perkusja).

STACH BUKOWSKI - Czerwony SUV [PŁYTA TYGODNIA]

Bardzo dobrze zapowiadający się polski zespół rockowy wydał debiutancką płytę. Do serwisów cyfrowych trafił właśnie album "Czerwony SUV" Stacha Bukowskiego.

Muzykę grupy założonej w Olsztynie, ale stacjonującej obecnie w Warszawie można nazwać świeżym retro. Płyta "Czerwony SUV" to vintage rock zagrany z polotem i z uchem do chwytliwych melodii. Czasem też z przymrużeniem oka. Czuć na niej radość, spontaniczną energię i młodzieńczy wigor, dzięki którym podbiją świat.

Stach śpiewa i gra na perkusji. Jednocześnie! Aga brawurowo zasuwa na basie, a Robert to błyskotliwy gitarzysta. W takim składzie są nie do pokonania. Szeroka publiczność poznała ich dzięki występom przed czołową polską grupą Sobird i popularnym singlom „Lew", „Los" oraz „Pif-Paf". W dniu premiery albumu "Czerwony SUV" wypuścili kolejny, tym razem zatytułowany tak samo jak płyta. Brawurowy i beztroski teledysk do tego kawałka można oglądać na oficjalnym kanale wytwórni FONOBO Label.

Tracklista:
1. Czerwony SUV
2. Na pewno
3. Jesteś jak
4. Saint-Tropez
5. Ostatni raz
6. Pif-paf
7. Chore sny
8. Lew
9. Noc
10. Los
11. Do zobaczenia

Przyjaciele - stań się jednym z nich: