Aktualności
17.06.2017

Nowości muzyczne 19-25.06.2017

FISMOLL – Sznurowadła [PIOSENKA TYGODNIA]

Teksty utworów hiphopowych w rękach producentów Albo Inaczej wydają się być elastyczne niczym najlepiej rozgrzana plastelina. Przygotowanie tekstów Peji dla Zbigniewa Wodeckiego albo Mesa dla Krystyny Prońko okazało się sukcesem, dlatego Alkopoligamia zdecydowała, że projekt musi mieć kontynuację. Druga część Albo Inaczej dopuszcza do głosu młodych, utalentowanych wokalistów. Pierwszą odsłoną była Monika Borzym śpiewająca „Złe nawyki” zespołu 2cztery7, teraz przyszedł czas na męską rozgrywkę.

Fismoll, bo o nim mowa, rzadko sięga po polskie teksty, więc tym większa przyjemność posłuchać go w takim repertuarze. Zapraszamy do sprawdzenia nowej odsłony, legendarnego utworu "Sznurowadła" Fisza. Autorem muzyki jest pochodzący z Olsztyna Mariusz Obijalski. Muzyk jest też, wraz z Bartkiem Waglewskim, współautorem tekstu. Z kolei interpretujący na nowo „Sznurowadła” Fismoll zapowiada, że już niedługo ukaże się jego solowy album w całości po polsku.

 

NAWROCKI – Fałszywe Wschody Słońca

Lider trójmiejskiej grupy Kobiety i Nawrocki Folk Komputer Band przedstawił nagranie zwiastujące płytę. Bohaterem nowych utworów Grzegorza Nawrockiego jest niejaki Grand Bernard, czyli sam autor za 50 lat. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ukaże się album, bo lista utworów nie została zamknięta. Na płycie Nawrockiego wspierają Pat Stawiński, Mikołaj Trzaska, Olo Walicki, Olaf Deriglasoff i Michał „Bunio” Skrok. Dwóch ostatnich pojawia się w nagraniu „Fałszywe Wschody Słońca”.

 

NOTHING BUT THIEVES – Amsterdam

Historia angielskiej grupy zaczęła się w 2012 roku. Dwa lata później podpisali kontrakt płytowy, a imienny debiut ukazał się rok później. I tak szybką karierę przyśpieszyła jeszcze możliwość towarzyszenia na europejskiej trasie koncertowej zespołowi Muse. Na wrzesień zaplanowano premierę drugiego krążka grupy z Essex. Nad produkcją „Broken Machine” czuwał Mike Crossey, który pracował m.in. z Arctic Monkeys czy Twenty One Pilots.

 

ROYAL BLOOD – I Only Lie When I Love You

Właśnie ukazał się drugi studyjny album angielskiej grupy „How Did We Get So Dark”. Mike Kerr i Ben Thatcher nie zmienili obranego kierunku i brzemienia, serwując mocne, rockowe piosenki, okraszone chwytliwym gitarowym riffem i sporą dozą melodii. Najnowszy singiel jest naturalnym nawiązaniem do poprzedniego – „Lights Out”, a klip odrazu przywodzi na myśl wideo innego duetu - The White Stripes i ich przeboju "Seven Nation Army". 

 JAMAL – 1994 [PŁYTA TYGODNIA]

Tomasz Mioduszewski ostatecznie odciął się od rapu, reggae i dancehallu nagrywając gitarową płytę o dosyć surowym charakterze. Rockowe wpływy były już mocno obecne na poprzednim krążku „Miłość”. Na „1994” mamy stricte gitarowy materiał z odniesieniami do grunge'u, punka i blues-rocka. Są też lżejsze, liryczne momenty. Tytuł albumu ma nawiązywać do młodzieńczych lat autora „Policemana”, „Defto” czy „Peronu” . Pewnej zmianie uległy teksty – pełne emocji, agresji i bólu, ale też wulgaryzmów. Niestety, ich nagromadzenie może razić. 

Całość tradycyjnie produkował Marcin Bors, a materiał został nagrany na tzw. setkę. Taki zabieg zwykle ma ułatwić przekazanie emocji i te, buzujące w liderze zespołu, faktycznie udało się wydobyć na powierzchnię.

Płyta zbiera skrajnie różne opinie i nie sposób oprzeć się wrażeniu, że Jamal świadomie spycha się nią z mainstreamowej sceny na margines. Trudno przypuszczać, abym tym z materiałem miał szansę zdobyć nowych fanów. Niewykluczone, że straci dotychczasowych.  Proces ewolucji przebiegającej w Jamalu jest jednak na tyle interesujący, że warto pochylić się nad najnowszą płytą.  

Lista utworów:

1. Kim Gordon
2. Kiedyś zdradził mnie Stu
3. Phonecalls
4. Noc Długich Hejtów
5. Skuter
6. Daj mi tę noc
7. Strzał
8. Popiół
9. Wszystko czego chcesz
10. My mamy siebie
11. Ucieczki
12. Rebel
13. Chińskie pszczoły
14. Z głowy
15. Haja
16. Mama blues
17. Pies kulał
18. Dobrego serca

Przyjaciele - stań się jednym z nich: