Aktualności
04.02.2024

Koncertowy rozkład jazdy na kolejny tydzień w Olsztynie

Galeria Sowa zaprasza w tym tygodniu na trzy koncerty: grupy Hard Times, duetu BAiKA oraz Damiana Szewczyka. W pubie LAS zagrają: El Chico Fuendre z Wilna oraz zespół BALONNOWY. A Filharmonia Warmińsko-Mazurska ma dla Was wejściówki na Koncert Kameralny.

 

7 lutego (środa) - Galeria Sowa, 19:00

HARD TIMES

Po kilkuletniej przerwie grupa Hard Times powraca oryginalnym składzie. Na mapie koncertowej nie może zabraknąć Olsztyna, który jest zespołowi szczególnie bliski.

Łukasz Wiśniewski - śpiew, harmonijka oraz instrumenty przeróżne Piotr Grząślewicz - gitara akustyczna, gitara elektryczna, bas, bouzouki Marcin Hilarowicz - gitara akustyczna, cajon. Hard Times to trzech muzycznych gentlemanów z Krakowa grających trochę folku, trochę bluesa, czasem na smutno o miłości, a czasem na wesoło o urokach życia. Grają piękne, pozbawione niepotrzebnej egzaltacji piosenki, pełne szorstkiej, męskiej liryki, ściskające za gardło lub porywające do tańca. Nikt wcześniej z taką lekkością nie mieszał gospel z flamenco, ani bluesa z krakowską balladą.

Wejściówka do wygrania w poniedziałek w audycji UWM FM Po Południu.

7 lutego (środa) - pub LAS, 20:30

EL CHICO FUENDRE

El Chico Fuendre to wileńska grupa wykonująca muzykę elektroniczną, w skład której wchodzi trzech wykonawców: dwóch kompozytorów i chemik. El Chico Fuendre powstało w 2020 roku i na przestrzeni lat grupa wydała 4 albumy i zyskała sympatię litewskich słuchaczy poprzez różnorodność gatunków muzycznych w ich twórczości. Biorąc to pod uwagę, grupa szukała swojego brzmienia poprzez różnorodne style, począwszy od hip-hopu, przez francuskie disco, aż po taniec indie

W miarę jak artyści dojrzewają twórczo, trio zdaje się odnajdywać w czymś swój wyjątkowy głos można nazwać współczesną psychodeliczną, pastoralną muzyką elektroniczną. El Chico Fuendre wykonywał swoją muzykę nie tylko podczas występów elektronicznych na żywo, ale także w projekty multidyscyplinarne.

Wejściówki do wygrania: w poniedziałek w audycji Uwierz w Muzykę oraz we wtorek w UWM FM Po Południu.

9 lutego (piątek) - Galeria Sowa, 19:00

BAiKA

BAiKA to Banach i Kafi. Duet powstał w roku 2015 na bazie doświadczeń gitarzysty i producenta Piotra Banacha, założyciela i lidera zespołów Hey i Indios Bravos, oraz świeżości i żywiołowości wokalistki Katarzyny „Kafi” Figaj.

Piotr Banach - gitara, instrumenty perkusyjne, produkcja, kompozycje, teksty. Był perkusistą i autorem tekstów kilku szczecińskich zespołów spod znaku punk-rocka i reggae, a w roku 1992, już jako gitarzysta, założył rockowy zespół Hey, którego liderem i głównym kompozytorem był do lipca 1999 r. Po kilkuletniej przerwie w działalności muzycznej powrócił z formacją Indios Bravos, która była nie tylko jedną z gwiazd krajowej sceny reggae, ale też zaznaczyła swoją obecność na wielu festiwalach rockowych, m. in. Jarocin Festiwal, OpenAir, czy Przystanek Woodstock, gdzie nagrodzona została Złotym Bączkiem za rok 2006 przyznawanym za najlepszy występ festiwalu. Banach był również producentem płyty Katarzyny Nosowskiej "Puk, puk", a w roku 2005 nagrał swój solowy album "Wu-wei".

Katarzyna „Kafi” Figaj - śpiew, instrumenty klawiszowe, kompozycje, teksty. Swój artystyczny pseudonim zbudowała w oparciu o zbitkę pierwszych sylab imienia i nazwiska. Szerszej publiczności dała się poznać występując u boku Katarzyny Nosowskiej podczas jubileuszowej trasy zespołu Hey - Fayrant Tour. Była też odtwórczynią głównej roli w spektaklu muzycznym „Coś z Nietzschego” i wokalistką artystycznej grupy Monogamik. Duet z równym powodzeniem występował w małych, kameralnych klubach, jak i na dużych, festiwalowych scenach – m. in. Pol’and’Rock i Jarocin Festiwal.

Na koncercie spodziewajcie się Państwo dużo muzyki, gitarowych riffów, rockowego zadzioru w głosie, chwytliwych melodii, zapadających w serce tekstów, humoru, kilku anegdot i wyjątkowej atmosfery.

Wejściówka do wygrania w środę w audycji UWM FM Po Południu.

9 lutego (piątek) - Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie, 19:00

KONCERT KAMERALNY

Kwintet dęty Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej:
Daria Falkiewicz – flet
Agnieszka Zwolska – obój
Dominik Grędziński – klarnet
Sergio Mondejar Alarcon – waltornia
Jacek Płóciennik – fagot
Liliana Przyborowska – fortepian
Jagienka Perlikiewicz-Kass – prowadzenie koncertu

W programie:
Paul Taffanel – Kwintet g-moll na instrumenty dęte
Béla Bartók – Tańce rumuńskie
Wolfgang Amadeus Mozart – Kwintet KV 452 na obój, klarnet, fagot, waltornię i fortepian
Vincent d’Indy – Menuet i Sarabanda op. 72 na kwintet dęty i fortepian

 
Kameralny zespół dęty to „dziecko” klasycyzmu – właśnie w drugiej połowie XVIII wieku niewielkie (a czasami całkiem spore) zespoły instrumentów dętych w rozmaitych konfiguracjach cieszyły się największą popularnością. Wiele utworów, i to znakomitych, na grupy dęte pisali najwięksi kompozytorzy. Upodobanie do lekkich i zwiewnych brzmień aerofonów powracało i później, szczególnie u twórców, którzy inspirowali się muzyką dawniejszą, jak Vincent d’Indy. Był on uczniem Césara Francka i bodaj pierwszym z najważniejszych francuskich neoklasyków. Pod koniec XIX wieku założył w Paryżu słynną Schola Cantorum – szkołę, która propagowała twórczość dawnych mistrzów jako podstawę kształcenia muzycznego. Trudno więc dziwić się, że wśród dokonań kompozytorskich d’Indy’ego znajduje się urocza stylizacja barokowych tańców – Menuet i sarabanda op. 72 na kwintet dęty i fortepian.

W kontekście kameralistyki na instrumenty dęte wyjątkowo często pojawiają się nazwiska francuskie, bowiem to właśnie we Francji instrumenty dęte cieszyły się od wieków szczególną estymą (zupełnie jak instrumenty smyczkowe w Italii). Popularnym w XIX wieku twórcą repertuaru dętego był flecista Paul Taffanel. Jego Kwintet g-moll należy do nielicznych utworów na taki skład, powstałych w połowie stulecia romantyzmu. Jest w dodatku wyjątkowo udany – łączy klasycystyczną klarowność brzmienia i kapitalną inwencję melodyczną z oryginalną, romantyczną harmonią, ciekawymi brzmieniami i efektowną wirtuozerią. W nurt ten wpisuje się również opracowanie popularnych Tańców rumuńskich Beli Bartóka.

Dziełem najwybitniejszym w programie dzisiejszego koncertu jest z pewnością Kwintet Es-dur KV 452 Wolfganga Amadeusa Mozarta. Jego niezwykłość wynika z głębokiego zrozumienia i genialnego wykorzystania możliwości brzmieniowych i charakteru każdego z instrumentów dętych i fortepianu. Podczas słuchania utworu warto pamiętać, że instrumenty dęte związane były ściśle z obrządkiem wolnomularskim, zaś tonacja Es-dur (z trzema bemolami) miała wymiar symboliczny. W Kwintecie żaden z instrumentów dętych nie wysuwa się na pierwszy plan, nawet klarnet, żaden też nie jest mniej ważny od pozostałych – partie wszystkich iście po bratersku splatają się ze sobą, co niewątpliwie również uznać trzeba za odzwierciedlenie idei masońskich, które w ostatnich latach życia Mozarta były dla niego tak ważne. Warto także pamiętać, że to właśnie ten utwór Wolfgang Amadeus uważał za – jak pisał w liście do ojca – „najlepszą rzecz, jaką dotychczas skomponował”. Czy potrzeba lepszej rekomendacji?

Wejściówki do wygrania we wtorek i w środę w Magazynie z Kulturą.

10 lutego (sobota) - pub LAS, 20:00

BALONNOWY

Zespół BALONNOWY został założony w listopadzie 2014 roku w Sierpcu. W zamierzeniu jego twórców miał być projektem stricte akustycznym, opartym na własnych kompozycjach, a w warstwie muzycznej chciał podążać ścieżką utrwaloną przez takich wykonawców jak: Adam Nowak i Raz Dwa Trzy, Robert Kasprzycki czy Mark Kozelek. BALONNOWY wykonuje muzykę, w której stara się łączyć elementy rocka akustycznego, poezji śpiewanej, bluesa, jazzu i muzyki elektronicznej. Do tej pory grupa wielokrotnie koncertowała m.in. w Sierpcu, Płocku, Łodzi, Mławie, Chrzanowie i Sochaczewie. We wrześniu 2016 roku wydała swoim sumptem pierwszą płytę, na której umieściła siedem autorskich kompozycji, w tym utwór „Zielony mundur”, który później został wykorzystany w filmie Marcina Czaplioskiego pt.: „Podziękuj Generałowi”.

Zespół przed pandemią regularnie koncertował dzieląc scenę z największymi gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej. W lutym 2021 roku wszedł po raz trzeci do studia. Dziewięć autorskich kompozycji, w tym dwie do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zostało zarejestrowanych w studiu KLON i ukazało się 19 listopada na płycie „DO WIDZENIA ... DO JUTRA”, która ma charakter refleksyjny. To swoistego rodzaju zaduma nad przemijaniem i ulotnością chwili.

W skład zespołu BALONNOWY wchodzą
Przemysław Goździkowski – gitary
Jarosław Koszalski – gitara akustyczna, wokal
Jacek Karwowski – perkusja
Roman Bagioski – bas
Robert Kwiatkowski – instrumenty klawiszowe i akordeon

Wejściówki do wygrania w środę w audycji Uwierz w Muzykę.

11 lutego (niedziela) - Galeria Sowa, 19:00

DAMIAN SZEWCZYK

Wyobraź sobie że widzisz jak na scenę wchodzi dwóch ludzi. Jeden trzyma w ręku bas , drugi siada za perkusją. Zaczynają grać i słyszysz dobrze naoliwioną rockową lokomotywę buchającą ze sceny energią całej orkiestry. Bez gitar? Trudno to sobie wyobrazić? Nie musisz. Możesz to zobaczyć na własne oczy, usłyszeć na własne uszy i poczuć swoim sercem. BAS, GARDŁO I BĘBNY. Z tych "cegieł" zbudujemy przestrzeń w której najważniejsze są szczere emocje.

Wejściówka do wygrania w czwartek w audycji UWM FM Po Południu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: