Aktualności
07.04.2023

Nowości muzyczne 10-16.04.2023

ENEJ I OLSZTYŃSCY ARTYŚCI - Cały nasz świat (Piosenka dla Kingi Rydz) [PIOSENKA TYGODNIA]

Olsztyńscy artyści włączyli się w akcję ratowania małej dziewczynki. Kinga Rydz cierpi na SMA - rdzeniowy zanik mięśni - i aby normalnie żyć, potrzebuje tzw. najdroższego leku świata. Zbiórka nie posuwa się do przodu. Rodzice, rodzina i przyjaciele, którzy oddaliby wszystko w zamian za pomoc, są bezradni. Do zebrania zostało jeszcze 4 mln złotych, a czas upływa.

Dlatego pod koniec marca olsztyńscy artyści spotkali się w studiu i wspólnie nagrali piosenkę „Cały nasz świat”. Piotr Sołoducha, wokalista i lider zespołu Enej, stworzył melodię. Czarek Kuczyński napisał słowa. Swojego talentu wokalnego użyczyli Stefan Brzozowski, Krystyna Świątecka, Ewa Cichocka (Czerwony Tulipan), Ania Broda, Sara Szymczak, Bartosz Krusznicki (Łydka Grubasa) oraz w swoim wokalnym debiucie 8-letnia córka Piotra Sołoduchy – Hanna Sołoducha. Na instrumentach zagrali: Łukasz Przyborowski (trąbka), Paweł Sołoducha (kahon) i Piotr Pankowski (gitara).

Pomóż Kindze: KLIKNIJ

JAKUB SKORUPA - Dzisiaj

Piosenka to zapowiedź drugiego solowego albumu artysty, który ukaże się jeszcze w tym roku. Nominowany do tegorocznych Fryderyków artysta, publikuje mocny rockowy numer o kasandrycznym wręcz wydźwięku.

- „Dzisiaj” to jeden z tych utworów, które po prostu przychodzą i trudno je zostawić w szufladzie. Może generalizuję, ale jako ludzie chyba lubimy zamiatać sprawy pod dywan i dosyć szybko oswajamy się z wiadomościami o stanie środowiska naturalnego i kondycji miejsca, w którym żyjemy. Czy jeszcze możemy coś z tym zrobić czy już tylko pozostaje nam usiąść, zrobić sobie popcorn i patrzeć? - mówi Jakub Skorupa.

Tytuł numeru jest zwodniczy, bo tak naprawdę wcale nie odnosi się do teraźniejszości. Wychodząc z oceny obecnej sytuacji środowiska i nawyków, jakie są charakterystyczne dla „dzisiejszych”, Jakub robi szybki myślowy transfer do „jutra”, które – mówiąc wprost – może przynieść zagładę. To trapiący, każący wręcz zatrzymać się i pomyśleć o swoim zachowaniu, utwór. Psychodeliczność i opisywanie pokoleniowych doświadczeń zamienia się u Jakuba tym razem w mocne rockowe brzmienie, które choć odnosi się do „dzisiejszych”, wytyka im (i być może samemu sobie także) naiwne podejście do życia.

POSTCARDS - Tenderness

Rockowy zespół pochodzi z niezbyt oczywistego dla tego rodzaju muzyki rejonu świata, czyli z Libanu. Kapela powstała dekadę temu w stolicy tego bliskowschodniego państwa - Bejrucie. Dotychczas trio nagrało trzy albumy długogrające i tyle samo EP-ek. Na czele zespołu stoi śpiewająca i grająca na gitarze Julia Sabra. Najnowszy singiel związany jest z nadchodzącą wiosenną trasą grupy po Europie.

STONE - Left Right Forward

Młodociana kapela z Liverpoolu to jedno z gorętszych zjawisk na tamtejszej scenie rockowej. w ubiegłym roku ukazała się ich debiutancka EP-ka "Punkadonk". Kwartet zdążył już zagrać trasę po Europie supportując The Kooks. Na występy w ich rodzinnym kraju trudno się dostać, ponieważ w ostatnim czasie najczęściej się wyprzedają.

DAUGHTER - Stereo Mind Game [PŁYTA TYGODNIA]

Londyńska grupa wraca z trzecią płytą i pierwszym studyjnym albumem od siedmiu lat. "Stereo Mind Game" jest próbą odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być oddzielonym od bliskich, a także od samego siebie.

Założony w 2010 roku w Londynie przez Elenę Tonrę, Igora Haefeliego i Remiego Aguilellę zespół odniósł sukces dzięki swojemu debiutanckiemu albumowi "If You Leave" sprzed dekady. Krażek znalazł się w Top 20 brytyjskich list przebojów. Jego kontynuacja, "Not to Disappear" z 2016 roku, zdobyła podobne uznanie krytyków i publiczności, a trio występowało na wyprzedanych koncertach na całym świecie. Po wydaniu ścieżki dźwiękowej do gry "Music From Before the Storm", zespół poświęcił czas na indywidualne projekty. Tonra zadebiutowała swoim solowym przedsięwzięciem zatytułowanym Ex:Re w 2018 roku.

Pomimo fizycznej odległości – dodatkowo zaostrzonej przez pandemię – muzycy nadal spotykali się i razem pisali. Wyprodukowany przez Haefeliego i Tonrę "Stereo Mind Game" został stworzony i nagrany w różnych miejscach, w tym w Devon, Bristolu i Londynie, San Diego w Kalifornii i Vancouver w stanie Waszyngton.

Główną romantyczną figurą na płycie jest tajemnicza osoba, którą Tonra spotkała w San Diego, gdy przyjechała tam z Londynu. Łączyła ich ważna więź, ale wiedziała, że dzieli ich Atlantyk. To właśnie o tym śpiewa w "Be On Your Way", tęsknej, ale żywej piosence o trwałym związku, który jest również niedefiniowalny. Tam gdzie poprzednie piosenki Daughter opłakiwały stare związki, tutaj Tonra akceptuje wszystko, co przyniesie przyszłość.

Tęsknota za fizycznym kontaktem – uczucie, które nasiliło się podczas pandemii – przeniknęła do wielu z tych utworów. W ‘Wish I Could Cross the Sea’ słyszymy notatki głosowe od młodej siostrzenicy i siostrzeńca Tonry, którzy mieszkają we Włoszech. „(Missed Calls)” zawiera nagranie, na którym jej przyjaciel opisuje sen. Te wiadomości, próby nawiązania kontaktu z bliskimi, których nie widujesz „mogą wyciągnąć cię ze studni”, mówi Tonra – ale tylko wtedy, gdy odbierzesz telefon.

Na nowej płycie pierwszy raz Elena Tonra nie jest jedynym głosem zespołu. Haefeli użycza linii wokalnych w "Future Lover" i "Swim Back", a w "Neptune" pojawia się chór. Londyńska orkiestra smyczkowa gra się na całym albumie z orkiestracją Josephine Stephenson, a kwartet dęty wnosi ciepło także do piosenek "Neptune" oraz "To Rage".

Tracklista:

1. Intro
2. Be On Your Way
3. Party
4. Dandelion
5. Neptune
6. Swim Back
7. Junkmail
8. Future Lover
9. (Missed Calls)
10. Isolation
11. To Rage
12. Wish I Could Cross The Sea

 

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: