Aktualności
12.01.2023

Rozpędzona Luxtorpeda wjedzie do Olsztyna

W drugiej połowie stycznia rozkręca się na dobre koncertowe życie Olsztyna. W czwartek do Galerii Sowa wracają szanty. W piątek Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na spotkanie z muzyką romską, a pub LAS na koncert alternatywnych zespołów Józef Ost i Grawer Pasieka. W sobotę w Carpenterze lokalnie: Bert Gra oraz Gana, z kolei w Lesie impreza z płyt winylowych "Reggae Birthday"

 

19 stycznia (czwartek) - Galeria Sowa, 20:00

MIETEK FOLK

W nowym roku powracają cykliczne czwartowe kocerty szantowe w Sowie. Jako pierwsi zaprezentują się weterani z zespołu Mietek Folk. W tym roku olsztyński kwintet obchodzi 35-lecie istnienia. Jak sami o sobie piszą:

Nasza muzyka to energetyczna kombinacja pieśni morza, rytmicznego folku, country, a nawet rocka. Wykonujemy piosenkę żeglarską spod znaku czarnej bandery. Piszemy autorskie teksty w morskich klimatach – przewrotne, literackie, zawierające dużą dawkę humoru, często w oparciu o autentyczne wydarzenia z historii nowożytnego piractwa.

Zaproszenie czeka w środę w Uwierz w Muzykę. 

20 stycznia (piątek) - Kościół ewangelicko-augsburski, 19:00

TERESA MIRGA I KAŁE BAŁA

Teresa Mirga urodziła się i dorastała na polskim Spiszu, w cygańskiej osadzie w Czarnej Górze, gdzie mieszka do dziś. Obok utworów autorskich wykonuje także pieśni należące do tradycji muzycznej Bergitka Roma. Twórcze poszukiwania Teresy Mirgi, sięganie do różnych stylów i repertuarów oraz głęboko zakorzeniona świadomość własnej tradycji muzycznej, pozwoliły na stworzenie własnego oryginalnego stylu, w którym istotne miejsce zajmuje poezja i muzyka religijna. Swoją twórczość prezentuje podczas solowych występów oraz wspólnie z zespołem Kałe Bała, który założyła w 1992 roku. Poezja Teresy Mirgi została wydana w trzech tomikach wierszy: Soske kawka? (1992), Pieśni z Czarnej Góry (1999) oraz Wiersze i pieśni (2006), z zespołem Kałe Bała nagrała kilka płyt, nagrywała m.in. dla Polskiego Radia i Telewizji.

Kałe Bała, obok utworów własnych Teresy Mirgi i melodii Romów węgierskich, wykonuje także pieśni należące do romskich tradycji muzycznych Słowacji, Półwyspu Bałkańskiego oraz stare pieśni (purane gila) Cyganów Karpackich w tradycyjnych, jak i nowych opracowaniach. Przywołując najstarsze i zapomniane już melodie muzycy Kałe Bała ożywiają magiczny świat Bergitka Roma, z jego pasją, radościami, smutkami i nostalgią. Kałe Bała w składzie: Jacek Kacica, Robert Czech, Maciek Rybka, Jakub Bobas Wilk

Zaproszenia czekają od poniedziałku do środy w UWM FM Po Południu. 

20 stycznia (piątek) - Pub LAS, 20:30

JÓZEF OST & GRAWER PASIEKA

Józef Ost to istniejący od wielu lat alternatywny zespół z Bartoszyc, mający w swojej dyskografii kilka wydawnictw.  Muzycznym rozwinięciem wieczoru będzie występ projektu Grawer Pasieka, za którym stoi gitarzysta i wokalista Józefa Ost - Karol Gawerski, 

21 stycznia (sobota) - Scena Zgrzyt, 20:00

LUXTORPEDA - KONCERT PRZEŁOŻONY!!! 

Zespół powstał w 2010 roku z inicjatywy Roberta Friedricha gitarzysty i wokalisty znanego z takich formacji jak Acid Drinkers, Turbo, Flapjack, Arka Noego, 2Tm2,3 i KNŻ. Do współpracy muzyk zaprosił gitarzystę Roberta Drężka, basistę Krzysztofa Kmiecika, związanych wcześniej z Armią oraz z formacją 2Tm2,3 oraz perkusistę Tomasza Krzyżaniaka, znanego wcześniej z Turbo i Armii. W 2011 roku w trakcie nagrywania albumu skład uzupełnił wokalista Przemysław Frencel, raper znany z hip-hopowego duetu 52 Dębiec.

Debiutancki album zatytułowany LUXTORPEDA ukazał się 9 maja 2011 roku i jest połączeniem brzmień garażowo-punkowo-rockowych, teksty mówią o życiu każdego człowieka, o walkach, upadkach, powstaniach, ciemnościach i nadziei. Zarówno w warstwie tekstowej, jak i w muzycznej Litza i spółka są absolutnie bezkompromisowi. Płytę promują teledyski zrealizowane do utworów "Niezalogowany", "Autystyczny" i "Za wolność". Zespół dał się poznać szerszej publiczności podczas Jarocin Festiwal 2011 oraz podczas 17 edycji Przystanku Woodstock 2011 a utwór "Autystyczny" wspiął się na pierwsze miejsca wielu list przebojów, między innymi w radiowej Trójce, Eska Rock i Antyradiu. W wielu rankingach i podsumowaniach muzycznych 2011 roku LUXTORPEDA uplasowała się w ścisłej czołówce niejednokrotnie zajmując 1 miejsce, chociażby wśród czytelników pism "Metal Hammer" i "Teraz Rock", gdzie została uznana za najlepszy zespół roku. LUXTORPEDA otrzymała również 4 nominacje do nagrody "Fryderyk" za 2011r., otrzymując statuetkę w kategorii Najlepsza Płyta Rockowa.

9 maja 2012 r. ukazała się druga płyta LUXTORPEDY zatytuowana "Robaki", szybko zdobywając tak samo jak pierwsza status "złotej płyty". Drugi krążek promują teledyski do utworów "Hymn" i "Wilki dwa", ten drugi zagościł na liście Trójki PR, 6 tygodni z rzędu zajmując pierwszą pozycję, a 10-cio krotknie będąc na pierwszym miejscu w ogólnym rozrachunku. Rok 2012 przyniósł Luxtorpedzie występy na największych festiwalach w Polsce, u boku takich wykonawców jak Slayer, Metallica czy Machine Head, POD, Motorhead, Limp Bizkit, Sabbaton itp. Zespół otrzymał również "złotego bączka"- nagrodę publiczności największego z festiwali - Przystanku Woodstock. W roku 2013 Luxtorpeda otrzymała 3 nominacje do nagrody Fryderyki 2012 i po raz kolejny został doceniony w wielu rankingach między innymi "Teraz Rock" i "Metal Hammer".
Pierwszego kwietnia 2014 roku ukazał się 3 album zespołu pod tytułem "A Morał Tej Historii Mógłby Być Taki, Mimo Że Cukrowe To Jednak Buraki". W czerwcu 2015 roku zespół wydał 3 utworową "EPkę". 1 kwietnia 2016 "światło dzienne" ujrzał 4 album zespołu "MYWASWYNAS". Kolejne wydawnictwa zespołu to płyty live: "LuxLive 1" i LuxLive 2".

Skład zespołu:
Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak - perkusja, głos
Krzysztof "Kmieta" Kmiecik - gitara basowa, głos
Przemysław "Hans" Frencel - głos
Robert "Litza" Friedrich - głos, gitara
Robert "Drężmak" Drężek - gitara, głos

KONCERT PRZEŁOŻONY NA 3 LUTEGO! BILETY ZACHOWUJĄ WAŻNOŚĆ.

21 stycznia (sobota) - Carpenter Inn, 21:00

ALTERNATYWNA SOBOTA: BERT GRA, GANA

Bert Gra to projekt solowy. Muzyka artysty to połączenie popowej alternatywy, gry słów, nieoczywistego rytmu i zabawy muzyczną stylistyką. Dodając do tego prostą formę i szczery przekaz wychodzi ciekawa mieszanka. W listopadzie 2022 ukazała się debiutancka EP-ka Bert Gra pt. “Do Świateł Miast”, która podsumowuje pierwsze miesiące istnienia projektu. Motywem przewodnim mini - albumu jest miejski szum i tęsknota za naturą - miejscem “gdzieś daleko stąd”. Do utworów zostały nagrane dwa teledyski - “Zegar Tyka” oraz “Do Świateł Miast”. EPka zawiera 5 kompozycji, jest to podróż przez różnorodne fascynacje i inspiracje muzyczne wykonawcy.

Gana gra muzykę z okolic gatunków synthrock i electropop, gdzie utwory dynamiczne i taneczne przeplatane są kompozycjami nastrojowymi i refleksyjnymi. Brzmienie zespołu jest wypadkową różnych inspiracji całej naszej trójki.
Delikatność bedroom popu spotyka się z mocą elektronicznej muzyki klubowej a pazur i nieszablonowość alternatywnego rocka miesza się z pulsem i optymizmem disco. Stylistycznie zespół korzysta ze swobody twórczej i nie próbuje wcisnąć się w bezpieczne ramki gatunkowe, skupiając się na tym aby koncerty opowiadały angażujące historie, gwarantowały pełne spektrum emocji i nastrojów a każdy utwór miał swój niepowtarzalny indywidualny charakter, nierzadko operując kontrastem między mocną warstwą instrumentalną a delikatnym wokalem. Pokaż mniej

Zaproszenia czekają w czwartek w Uwierz w Muzykę. 

21 stycznia (sobota) - Pub LAS 21:00

REGGAE BIRTHDAY

Trzydzieści lat na tym świecie oraz trzy lata przygody z winylami. To idealna okazja aby spotkać się w pubie Las! Przy dźwiękach Early Reggae/Ska/Rocksteady, prosto z winylowych krążków. W podróży po starych jamajskich brzmieniach towarzyszyć mi będzie… Bouquet! Zawodnik z Ostródy, który również jest zajarany winylowym klimatem. Zapraszam wszystkich na muzyczną celebrację moich urodzin.

Wstęp wolny.

 

Przyjaciele - stań się jednym z nich: