Aktualności
11.01.2022

Zuza Wiśniewska i jej Lusterka

Jesienią 2021 roku Zuza Wiśniewska wydała swoją debiutancką płytę "Lusterka". To jedna z ciekawszych literacko-muzycznych propozycji minionych miesięcy. Autorka i wokalistka - która jest laureatką m.in. głównej nagrody Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie - o pracy nad albumem i dalszych planach opowiadała na antenie Radia UWM FM.

Debiutancka płyta Zuzy Wiśniewskiej - wokalistki, ukuleleistki, autorki tekstów, kompozytorki i obserwatorki świata - jest efektem nadmiaru emocji,  które wylewa na kartkę. Jak przyznaje - melodie przychodzą do niej same. Stroni od tandety i powielania schematów. Ceni sobie autentyczność. Jej piosenki są jak spotkania w domowym zaciszu, ciepłe, wzruszające a momentami urokliwie humorystyczne. 

Torunianka jest laureatką wielu ogólnopolskich festiwali piosenki autorskiej i literackiej. Zdobywała główne nagrody m.in. na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie, Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku oraz na Festiwalu im. Jacka Kaczmarskiego „Nadzieja” w Kołobrzegu. Ten etap swojej artystycznej drogi chciała zamknąć debiutanckim albumem.

"To był swego rodzaju przełom, dlatego, że o płycie myślałam już od kilku lat. Sytuacja pandemiczna utwierdziła mnie w przekonaniu, że trzeba po prostu ją nagrać. Stąd decyzja o jej zrobieniu i wydaniu" - przyznaje autorka i wokalistka. "Pierwsza połowa płyty składa się z utworów napisanych na potrzeby różnego rodzaju konkursów i festiwali. A druga - jest złożona już z piosenek, które pisałam przez lata. Chciałam też zaproponować coś nowego moim słuchaczom."

A co łączy piosenki, które składają się na wydawnictwo? "Te utwory są trochę paradoksalne. Z jednej strony mam w sobie dużo liryki. Ale z drugiej - jestem też osobą dynamiczną i lubiącą bardzo konkretne działania, co może przebijać się w warstwie muzycznej. Oprócz brzmienia akustycznego na płycie jest trochę jazzu, rocka, czy satyry (jeśli chodzi o tematykę utworów). Więc jest to taki miszmasz mojej osobowości."

Z Zuzą Wiśniewską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Przyjaciele - stań się jednym z nich: